Spojené arabské emiráty - Burj Khalifa

Burj Khalifa, česky Burdž Chalífa nebo Burdž Kalifa, v překladu Chalífova věž, je mrakodrap nacházející se ve Spojených arabských emirátech, v Dubaji. Stojí v oblasti Downtown v blízkosti dalších mrakodrapů.

Výstavba mrakodrapu byla zahájena 6. ledna 2004 výkopovými pracemi. Samotná stavba započala 21. září 2004 podle plánů architekta Adriana Smitha. Hlavním stavitelem byla společnost Emaar Properties ve spolupráci se společnostmi Arabtec, Besix, CBM Engineers a Samsung Constructions. Dělníci pocházeli především z jihovýchodní Asie. Již během stavby překonal 21. července 2007 Burj Khalifa do té doby nejvyšší budovy světa, kterou byla tchajpejská Taipei 101. V dubnu 2008 stal nejvyšší stavbou světa, svou výškou překonal v té době již neexistující polský vysílač Konstantynow. Stavba byla dokončena 30. prosince 2009 a mrakodrap byl slavnostně otevřen 4. ledna 2010 a pojmenován Burj Dubai, tedy Dubajská věž. Krátce poté však vládce dubajského emirátu šejch Mohammed bin Rashid Al Maktoum, česky Mohammad bin Rašíd al-Maktúm, oznámil, že stavba bude pojmenována po šejchu Khalifu bin Zayed Al Nahyanovi, česky Chalífovi bin Saíd al-Nahajánovi, prezidentovi Spojených arabských emirátů.

Burj Khalifa je součástí rozlehlého areálu, který sestává z 11 hektarového parku, uměle vytvořeného jezera Burj Khalifa Lake, jehož součástí je fontána The Dubai Fountain. V těsné blízkosti stojí rozlehlé nákupní centrum Dubai Mall, z nějž vede do mrakodrapu jeden z vchodů. Základní deska budovy má plochu 7.000 metrů čtverečních a tvoří ji 45.000 metrů krychlových betonu, v němž je zalito 192 nosných pilířů, které sahají až do hloubky 50 metrů. Kostra stavby je převážně betonová, vrchní část ocelová. Stavba je postavena v neofuturistickém slohu, její povrch je pokryt vyztuženým sklem.

Během výstavby nebyla kvůli konkurenčnímu boji známa plánovaná výška stavby. Uváděla se asi 800 metrů, ale spekulovalo se i o výšce 940 nebo dokonce 1.011 metrů. Celková výška mrakodrapu je nakonec 829,84 metru, což z něj tvoří nejvyšší stavbou světa.

Mrakodrap má 164 poschodí, z čehož 154 je využitelných, 55 jsou různé technické části stavby a dvě podlaží jsou podzemní garáže. Podlahová plocha dosahuje k 344.000 metrům čtverečním. Dolní část budovy slouží pro potřeby hotelu Armani, který má 160 pokojů a 144 soukromých rezidencí, přes 60 pater zabírají byty, kterých je 900, v 37 patrech jsou kanceláře. V 76. patře se nachází bazén, ve 122. patře je restaurace At.mosphere, ve 124. ve výšce 452 metrů venkovní vyhlídková plošina nazývaná At the Top, která byla v době otevření nejvýše položenou na světě, a ve 148. patře ve výšce 555 metrů uzavřená vyhlídková plošina SKY level.

V mrakodrapu se nachází 57 výtahů, z nichž některé dodala česká společnost Pega Hoist. Některé výtahy jezdí až rychlostí 64 km/h. Interiéry stavby pomáhal vybavit italský návrhář Giorgio Armani.

Další fotky