Japonsko - Ōsaka

Ōsaka, japonsky 大阪市, česky Ósaka, je třetí největší město Japonska a hlavní město stejnojmenné prefektury. Rozprostírá se v Ósackém zálivu na ploše 223 kilometrů čtverečních a má asi 2,7 milionu obyvatel.

První písemné zprávy o osídlení pocházejí z období 6. až 5. století před naším letopočtem.

V letech 390 – 430 se v oblasti Osumi nacházel císařský palác. V 5. století byla na místě dnešního města založena osada Naniwa.

Roku 645 byl postaven palác Naniwa Nagara-Toyosaki. V polovině 7. století se Ósaka stala hlavním městem Japonska, ale již roku 655 bylo hlavní město přesunuto do Asuky.

Roku 744 se Ósaka znovu stala hlavním městem Japonska, ale již v následujícím roce se císařský dvůr přestěhoval do Heijō-kyō (Heidžó-kjó) do Nary.

Roku 1496 se místní buddhisté opevnili v chrámu Ishiyama Hongan-ji (Išijama Hongan-dži), který stál na místě starého císařského paláce. Chrám pak byl dlouhá desetiletí obléhán Odou Nobunagou, což nakonec vyústilo v kapitulaci mnichů.

V roce 1583 nechal Toyotomi Hideyoshi (Tojotomi Hidejoši) na místě chrámu Ishiyama Hongan-ji postavit hrad. Po jeho smrti roku 1598 přemístil Tokugawa Iejasu hlavní město do Eda, dnešního Tokia.

Roku 1614 byl Tojotomiho hrad obléhán Tokugawovými vojáky. Když Ósaku ovládli, nechal Tokugawa hrad přestavět.

Za 2. světové války bylo město vážně poškozeno americkým bombardováním.

Dominantou centra města je Ōsaka-jō (Ósaka-džó). Na jeho místě byla už začátkem 16. století postavena pevnost Išijama Hongan-dži. Zdejší vládce Oda Nobunaga pevnost 10 let neúspěšně obléhal. Mniši se jí vzdali až roku 1580 a Nobunagův nástupce Tojotomi Hidejoši na jejím místě vybudoval hrad. Jeho stavba byla zahájena roku 1583 a ukončena roku 1586. Roku 1615 byl hrad poškozen armádami šóguna Tokugawy Iejasu. Když se ho zmocnil, nechal ho ve 20. letech 17. století přestavět. V roce 1665 byla hradní věž po zásahu blesku poškozena požárem. Rekonstrukce se dočkala až ve 40. letech 19. století, ale koncem 60. letech byla opět poškozena požárem, který založili vojáci při občanské válce. Současný hrad z roku 1931 je tedy pouze betonovou replikou původního originálu, v roce 1997 byl rozsáhle zrekonstruován. Do hradu se vstupuje ze západu branou Óte-on z roku 1629. V komplexu se nachází zahrada Nišinomaru, jižní brána Sakura-mon a velký kámen Tako-iši, tedy Chobotnicový kámen. Hlavní hradní věž má osm pater a nachází se v ní expozice s historickými předměty.

Vyhledávané je okolí Tennódži a parku Tennódži-kóen v jižní části města. Nachází se zde také chrámový komplex Šitennó-dži, který byl jedním z prvních buddhistických chrámů v Japonsku. Byl postaven roku 593, ale nejstarší stavbou je v současnosti brána torii ze 13. století. V areálu najdeme i repliku pětipatrové pagody nebo Muzejní pokladnici s dřevořezbami. Nedaleko Šitennó-dži se nachází poklidný chrám Isšin-dži.

V jižní části města se nachází nejvýznamnější ósacká svatyně Sumijoši Taiša. Byla postavena roku 211 po návratu císařovny Džingó z cesty do Koreje. Svatyně je označována za sídlo šintoistických bohů moře.

Ve čtvrti Umeda najdeme například svatyni Ohacu-Tendžin. Další významnou stavbou Ósaky je mrakodrap Umeda Sky Building (梅田スカイビル), který nabízí panoramatický výhled na město. Sestává ze dvou věží, mezi nimiž je ve výšce 170 metrů zavěšena takzvaná Observatoř plovoucí zahrady. Divoký noční život zajišťuje neony přeplněná čtvrť Dótombori.

V Ósace je řada muzeí, mezi nimi například Historické muzeum, Mezinárodní mírové centrum, Muzeum orientální keramiky.

Další fotky