Thajsko - Phuket

Phuket (ภูเก็ต) je ostrov ležící v Thajsku v Andamanském moři. Je také samostatnou thajskou provincií a dělí se na 3 oblasti a 17 správních celků. S rozlohou 543 kilometrů čtverečních je největším thajským ostrovem. Na délku měří asi 48 kilometrů, na šířku přibližně 22 kilometrů a je převážně hornatý. Phuket má asi 320.000 obyvatel, kteří žijí ve 103 obcích. Hlavní městem ostrova je Phuket (Phuket Town), který je spolu s Pa Tongem jediným nositelem statutu města. Ostrov je s pevninou spojen mostem a je tedy dostupný i pozemní dopravou.

Nejvýznamnější památkou Phuketu je chrám Wat Chalong jinak nazývaný také Chalong Temple. Jeho pravé, ale nepoužívané, jméno je Wat Chaiyathararam. Byl postaven na počátku 19. století. Jeho zakladateli byli dva mniši Luang Pho Cham a Luang Pho Chuang, kteří roku 1876 vedli obyvatele zdejšího okresu proti čínskému povstání a pomáhali zraněným. Wat Chalogn je největším a nejnavštěvovanějším chrámem ostrova. Dominantou chrámu je 60 metrů vysoká Velká pagoda Phramahathatchedi-Jomthaibarameepragat, takzvaná čedi. Je ozdobena mnoha nástěnnými malbami z Buddhova života, plná zlatých soch a v místnosti na vrcholku pagody je uložen úlomek Buddhovy kosti. V západní části areálu chrámu se nachází významná buddhistická socha Poh Than Jao Wat. Najdeme u ní i několik dalších soch včetně sochy staršího muže Ta Khee-lek, slavného místního rodáka, který po poradě se sochou Poh Than Jao Wat opakovaně vyhrál v loterii.

Dalším významným chrámem je Wat Phra Thong, někdy psaný jako Wat Prathong. Nazývá se také Wat Phra Phud, což znamená Chrám vyčnívajícího Buddhy. V roce 1909 byl chrám navštíven korunním princem a budoucím králem Ramou VI., který dal chrámu jméno. Údajně je to jeden z nejstarších chrámů na ostrově. Je hojně navštěvován hlavně kvůli zdejší napůl do země zapuštěné soše Luang Poh Phra Thong, což znamená Zlatý Buddha. Podle pověsti sochu objevil jistý mladý farmář, který s pomocí buvola oral pole. Při orbě zavadili o nějaký předmět a oba dva zanedlouho zemřeli. Jeho chudému otci se o tom zdálo, šel zkontrolovat pole a zjistil, že je to část sochy. Vykopat se mu jí nepodařilo, pokusil se o to tedy spolu s vesničany, ale ani ti nebyli úspěšní. Když sochu uviděl jistý mnich, nechal nad ní postavit chrám. Pověst říká, že každý, kdo se sochu pokusí vykopat, bude proklet a zemře. Kromě sochy se zde nachází muzeum s buddhistickými předměty i expozicí těžby cínu v místních dolech.

Trochu stranou leží chrám Wat Khao Rang nazývaný také Summak Song Khao Rang. Založil ho Lung Pu Supa, podle nějž někdy domorodci chrám nazývají Wat Lung Pu Supa. Rozprostírá se na svahu hory Khao Rang. V chrámu se nachází velká socha sedícího Buddhy, která byla první takovou sochou na Phuketu.

Dominantou ostrova je vrch Nakkerd, na němž stojí 45 metrů vysoká betonová socha Buddhy. Výstavba byla zahájena roku 2007 a dokončena v roce 2014. Náklady na stavbu dosáhly 100 milionů bahtů a byly kompletně pokryty z darů poutníků.

Phuket je však spíše než kvůli svým památkám vyhledáván pro zdejší pláže. Nejznámějším turistickým letoviskem je Patong, u nějž leží slavná 3 kilometry dlouhá pláž Patong Beach. Ročně sem přijede více než 2 miliony turistů. Značně klidnější jsou pak pláže Karon, která měří 4 kilometry, poklidná Kata, malá Kata Noi nebo Surin Beach obklopená movitou klientelou.

U Phuketu se nachází i několik malých ostrovů, které jsou z různých míst dosažitelné lodí. Některé z nich umožňují koupání v klidu a nabízejí i neporušenou přírodu či podvodní život. Jmenujme například Ko Hay, Ko Keaw, Ko Lon, Ko Mai Ton, Ko Racha Noi, Ko Racha Yai nebo velké Ko Yao Noi a Ko Yao Yai.

Další fotky