Čína/Tibet - Sera

Sera je buddhistický klášter nacházející se v Číně, v autonomní oblasti Tibet, v hlavním městě Lhasa. Tibetsky se nazývá སེ་ར་, wylie: Se-ra, čínsky 色拉寺, zjednodušeně 色拉寺 a pinyin Sèlā Sì. Leží na severním okraji Lhasy na úpatí hory Taipu v nadmořské výšce asi 3.700 metrů. Spolu s kláštery Däpung (Drepung) a Gandän je jedním ze tří nejvýznamnějších klášterů školy Gelugpa.

Na počátku 15. století měl Jetsun Kunkhen Lodroe Rinchen Senge, který působil jako učitel v klášteře Däpung, zjevení. Nad klášterem byly založeny malé poustevny. O 12 let později, roku 1419, naplnil Jamchen Chojey Sakya Yeshe, jeden z žáků Congkhapy, zakladatele školy Gelugpa, a Jetsuna, Jetsunovo proroctví a založil klášter Sera. Stavba probíhala pod dohledem a v souladu s přáními Congkhapy.

V následujících staletích probíhaly přestavby a rozšiřování kláštera. V době jeho největšího rozmachu zde žilo asi 7.000 mnichů.

V roce 1950 vpadli do Tibetu Číňani. Do funkce v tomto roce nastoupil čtrnáctý Dalajlama Tändzin Gjamccho, který roku 1959 během tibetského národního povstání proti Číňanům uprchnul do Indie. V klášteře v té době žilo přes 5.500 mnichů a při následném bombardování jich stovky přišly o život a většina ostatních následovala Dalajlamu do indického Bylakuppe, kde pak byl založen nový klášter Sera. Byly zničeny mnohé texty i umělecké předměty. Později byl založen paralelní klášter s kolejemi Sera Me a Sera Je. Původní prostory jsou dodnes postupně obnovovány.

Asi kilometr od kláštera leží místo konání nebeských pohřbů, kde se připravují těla zesnulých tak, aby mohla být potravou pro ptáky.

Ke klášteru náleží velké množství pousteven a ženských klášterů, které se nacházejí v jeho okolí. Z pousteven jmenujme například Drakri, Jokpo, Keutsang, Khardo, Panglung, Purbuchok, Rakhadrak, Sera Chöding, Sera Gönpasar, Sera Utsé, Takten nebo Trashi Chöling. Mezi kláštery patří Chupzang, Garu, Negodong a Nenang. Většinou leží v horách nad klášterem a je možné se k nim vydat přímo ze Sery. Je však dobré si zjistit aktuální informace, protože volný pohyb turistů je v Tibetu zakázaný.

Klášterní komplex zaujímá rozlohu 11 hektarů, na délku má asi 500 metrů a na šířku 400 metrů. Okolo areálu vede poutní okruh. Hlavní cestou je rozdělen na dvě části. Ve východní části se nachází Tsokchen, což je velká hala o rozloze 2.000 metrů čtverečních, a Homdong Kangtsang nazývaný také Kamcun s ubytovacími prostory. Západní část tvoří tři Zhacangs, tedy koleje – Sera Je Tratsang, která slouží pro základní studia náboženství, Sera Me Tratsang a Ngkapa Tratsang. V současné době zde žije asi 300 mnichů.

Klášter je pověstný pravidelně konanými debatami mnichů, které jsou přístupné i veřejnosti. Rozpravy umožňují mnichům lepší porozumění a jsou doplněny o výrazná gesta, bohužel jsou často až příliš okatě připraveny pro turisty.

Další fotky