Malajsie - Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, často označované jen zkratkou KL, je město ležící v Malajsii a je jejím hlavním městem. V malajštině se na nazývá „kwalalumpu“, což znamená „blátivý soutok“. Kuala Lumpur zaujímá rozlohu 244 kilometrů čtverečních a má asi 2 miliony obyvatel. Celá městská aglomerace má více než 7 miliónů obyvatel.

Město bylo založeno až roku 1850. Tehdy zde malajský vůdce Rádža Abdullah nechal založit cínové doly. Čínští dělníci se vylodili na soutoku řek Sungai Gombak a Sungai Klang a na tomto místě založili roku 1857 osadu Pengkalan Lumpur. Osadu sužovaly časté záplavy, ale i požáry, občanská válka a epidemie nemocí, například malárie. Rozvíjející se osada byla skoro zničena, zásoby cínu však byly bohaté a přiváděly na místo další dělníky a osada se díky tomu zase rychle rozrůstala. Aby se situace uklidnila, byl roku 1868 ustanoven vůdce zdejší čínské komunity. Stal se jím Yap Ah Loy, přezdívaný „Kapitán Čína“, a nastolil ve vznikajícím městě pořádek. Během deseti let došlo k velkému rozmachu, roku 1874 byla podepsána smlouva s Velkou Británií a Kuala Lumpur byl roku 1880 zvolen hlavním městem státu Selangor. V následujícím roce bylo město zničeno požárem, ale rychle se začalo znovu rozvíjet a roku 1896 se stalo hlavním městem nově vzniklé Federace malajských států.

Dne 11. ledna 1942 byl Kuala Lumpur obsazen japonskými vojsky. Okupován byl až do 15. srpna 1945, kdy se v důsledku svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki velitel Sedmé japonské armády Seiširó Itagaki vzdal Britům. Ti se pak do města vrátili, ale v roce 1957 získala Federace malajských států nezávislost. Dne 16. září 1963 vznikl stát Malajsie a Kuala Lumpur se stal jejím hlavním městem. Rok 1969 přinesl rasové nepokoje, v jejichž důsledku ale dnes ve městě žijí vedle sebe lidé různých národností a náboženství. Roku 1974 se Kuala Lumpur stal nezávislým federálním územím a začal se opět rozvíjet. Většina institucí roku 1999 přesídlila do města Putrajaya a dnes je Kuala Lumpur pouze sídlem parlamentu a oficiálním sídlem krále.

Nejstarší část města se nachází na soutoku řek Sungai Gombak a Sungai Klang. Přímo na soutoku se nachází nejstarší zdejší mešita Masjid Jamek, tedy Páteční mešita, z roku 1907 a nedaleko pak travnaté náměstí Merdeka, tedy Náměstí Nezávislosti. Původně šlo o kriketové hřiště, u kterého stálo centrum koloniální správy. Nyní je nejdůležitějším náměstím Kuala Lumpur. Dne 31. srpna 1957 zde byla Brity předána Malajcům nezávislost. Náměstí je obklopené řadou koloniálních staveb včetně kostela Panny Marie nebo budovy sultána Abdula Samada z let 1894 – 1897, která má 41 metrů vysokou hodinovou věž a sloužila jako sídlo nejvyššího soudu. U náměstí stojí také Královský selangkorský kriketový klub, který byl založen roku 1884. Najdeme zde i stožár s malajsijskou vlajkou, který je s výškou téměř 100 metrů jedním z nejvyšších na světě.

Roku 1864 byl založen chrám Sze Ya. Jde o nejstarší taoistických chrám v Kuala Lumpur.

V centru Chinatown se nachází hinduistický chrám Sri Mahamariamman. Byl založen roku 1873 a jde o jeden z nejvýznamnějších hinduistických chrámů v Malajsii. Je zde uložen stříbrný vozík, který se používá při oslavě Thaipusam a pouti k jeskyním Batu.

Za návštěvu stojí budova tržnice v Chinatown, která byla roku 1888 postavena ve stylu art-deco, nebo nádražní budova z roku 1911 v koloniálním stylu. Zajímavá je mešita Masjid Negara, tedy Národní mešita, která byla postavena roku 1965 a má 73 metrů vysoký minaret, nebo palác Istana Negara, který je oficiálním sídlem malajského krále.

Moderní centrum KLCC – Kuala Lumpur City Centre je tvořeno četnými mrakodrapy. Dominantou mezi nimi jsou Petronas Twin Towers, takzvaná Dvojčata. Jsou pojmenovány podle malajské státní ropné společnosti Petronas. Jejich výstavba byla zahájena roku 1993. Výška mrakodrapů je 452 metrů a v letech 1998 až 2004 byly nejvyšší stavbou světa. Jsou postaveny z oceli a skla. Budovy stojí na půdorysu hvězdy a věže svými pěti stupni odkazují na pět pilířů islámu. Mají 88 pater. Ve výšce 41. a 42. patra se nachází spojovací most a ve 41. patře také vyhlídková plošina. V dolní části mrakodrapů najdeme nákupní centrum, zbylé prosty využívají firmy jako sídlo a kanceláře. V přilehlém parku se nachází fontána, hřiště i sportoviště.

Dominantou města je také televizní věž KL Tower. Je vysoká 421 metrů, ale stojí na vyvýšenině, což jí dodává výšku.

Na severním okraji Kuala Lumpur se nacházejí slavné Batu Caves. Jde o soustavu jeskyní, která je částečně zpřístupněná veřejnosti. V jeskyních se nacházejí chrámy, nejznámější jeskyně se jmenuje Chrámová jeskyně a vede k ní 272 schodů.

Další fotky