Japonsko - Iga Ueno

Iga Ueno, japonsky 伊賀上野, je město nacházející se v prefektuře Mie. Dnes je součástí většího města Iga-shi, japonsky 伊賀市, které vzniklo v roce 2004 sloučením pěti menších měst. Jméno je odvozeno od provincie Iga, která v minulosti pokrývala část současné prefektury Mie.

Ve městě se nachází hrad Iga Ueno-jō. Jeho stavba byla zahájena roku 1585 za Takigawy Katsutoshiho. Část prvků však byla dokončena až za jeho nástupce Tsutsuiho Sadatsuga. Současné hradební zdi, které jsou s výškou 30 metrů nejvyššími hradbami v Japonsku, nechal postavit Tōdō Takatora. Rok 1612 byl hrad poškozen větrem a přišel o tenshu, což je nejvyšší hradební věž. Od roku 1871 už hrad nebyl využíván. Tenshu byla obnovena až roku 1935. Pro jeho podobu se hradu přezdívá „Hakuho“ nebo „Bílý Fénix“. V jeho interiéru se nachází malé museum se sbírkou historických předmětů.

Město bývalo sídlem jedné ze dvou hlavních škol ninjutsu (nindžucu), druhá významná škola se nacházela v Koka v prefektuře Shiga. Umění nindžů lze dnes obdivovat v museu Iga-ryū Ninja Hakubutsukan (伊賀流忍者博物館). Bylo založeno roku 1964. Nachází se v něm řada exponátů – dokumentů, oděvů i zbraní. Některé z nich, například shurikeny, jsou autentické a byly ve své době opravdu používány. Součástí muzea je i dům s různými skrýšemi nebo tajnými průchody a průhledy a představení s ukázkami umění nindžů. Současný ředitel muzea Jinichi Kawakami byl prohlášen za 21. vůdce Iga-ryū ninjutsu, což je historická škola ninjutsu.

Další fotky