Malajsie - Batu Caves

Batu Caves, česky Jeskyně Batu, tamilsky பத்து மலை, je komplex vápencových jeskyní a jeskyních chrámů nacházející se v Malajsii na severním okraji města Kuala Lumpur.

Jeskyně jsou pojmenované podle řeky Sungai Batu (Stone River, Kamenná řeka), která protéká pod skalním masivem. Stejné jméno – Batu Caves – má také nedaleká vesnička.

Stáří vápencové skály i zdejších jeskyní bylo na základě analýzy vápence stanoveno asi na 400 milionů let.

Některé vchody a otvory v minulosti sloužily jako úkryty a přístřešky domorodých Temuanů kmene Orang Asli.

Okolo roku 1860 začali čínští osadníci vykopávat nahromaděný trus, který používali v zemědělství jako hnojivo. Roku 1878 si zdejších vápencových skal všimli kolonisté a americký přírodovědec William Hornaday jeskyně v podstatě proslavil. Indického obchodníka K. Thamboosamy Pillai pak zaujal vchod do jeskyní a místo povýšil na svaté. V roce 1891 zde byla vybudována svatyně a roku 1892 se tu poprvé konal festival Thaipusam.

Roku 1920 byly postaveny dřevěné schody do jeskyní. Později byly nahrazeny 272 betonovými. Okolo roku 1970 se začala rozmáhat výstavba v okolí.

V srpnu 2018 byly schody vedoucí do jeskyní pestře pomalovány, což bylo v rozporu se schválenými pravidly pro ochranu památného místa.

Na úpatí skalního masivu se nacházejí dva jeskynní chrámy – Art Gallery Cave a Museum Cave. Obě jeskyně jsou plné hinduistických soch a obrazů. O něco víc nalevo se nachází Ramayana Cave. Její průčelí je otočeno ke skále. Nachází se u ní 15 metrů vysoká socha Hanumana, který byl pomocníkem Rámy, a jeskyně samotná je Hanumanovi zasvěcená.

Batu Caves jsou zasvěceny hinduistickému bohu Muruganovi (tamilsky தமிழ்க் கடவுள் முருகன்). Před vstupem do hlavních jeskyní na úpatí skal stojí jeho 42,7 metru vysoká socha. Je to nejvyšší socha tohoto boha na světě. Je vyrobena z 1.550 metrů krychlových betonu, 250 tun oceli a 300 litrů zlaté barvy, která byla dovezena z Thajska. Její stavba trvala 3 roky a byla slavnostně odhalena v lednu 2006.

Jeskynní komplex leží skoro 100 metrů nad okolním terénem. K jeskyním vede 272 schodů. Některé zdroje uvádějí, že schodů je dokonce 275.

Jeskyně sestávají ze tří hlavních velkých jeskyní a několika menších. Největší a nejznámější jeskyní je Temple Cave (Chrámová jeskyně), někdy nazývaná také Cathedral Cave, která dostala své jméno podle několika hinduistických svatyní, které se v ní nacházejí.

Batu Caves jsou často označovány jako 10. kopec od Ampangu nebo 10. kopec či jeskyně pro lorda Murugana, přičemž 6 důležitých svatyní se nachází v Indii a zbylé 4 v Malajsii. V Malajsii jsou to mimo Batu Caves ještě Kallumalai Temple v Ipohu, Sannasimalai Temple v Malace a Tanneermalai Temple v Penangu.

Součástí jeskynního systému je také několik v podstatě neprozkoumaných jeskyní. Pod Temple Cave se nachází Dark Cave. Jde o asi dvoukilometrovou soustavu jeskyní, která je plná skalních útvarů, stalaktitů, stalagmitů a dalších formací, které vznikaly tisíce let, ale také zvířat. V jeskyních žije rozmanitá fauna včetně vzácných pavouků Liphistius batuensis (sklípkoš batuský) nebo netopýrů. Do části jeskyní Dark Wet Caves se pořádají organizované výpravy.

Jeskyně jsou významným poutním místem a jednou z nejvýznamnějších tamilských svatyní mimo Indii. Jsou klíčovou součástí hinduistického festivalu Thaipusam (tamilsky தைபூசம்). Jde o hinduistický svátek oslavovaný především Tamilci. Slaví se v době úplňku tamilského měsíce Thai, který připadá na leden nebo únor. Svátek připomíná okamžik, kdy Parvátí darovala svému synovi Muruganovi válečné kopí, aby mohl zabít démona Soorapadamana. Festival začíná ranním průvodem z chrámu Sri Mahamariamman, který pokračuje až k Batu Caves a trvá asi 8 hodin. Po koupeli v řece Sungai Batu se poutníci vydávají do Temple Cave, aby lordu Muruganovi přinesli různé oběti.

Zdejší chrám je řízen představenstvem chrámu Sri Mahamariamman Temple Devasthanam, které spravuje také chrámy Kortumalai Pillaiyar a Sri Mahamariamman Temple.

Batu Caves jsou významným cílem horolezců a nabízejí více než 160 lezeckých tras.

Další fotky