Čína/Tibet - Gandän

Gandän je buddhistický klášter nacházející se v Číně, v autonomní oblasti Tibet, necelých 50 kilometrů západně od hlavního města Lhasy. Tibetsky se nazývá དགའ་ལྡན།, wylie: Dga' ldan, čínsky 甘丹寺 a zjednodušeně 甘丹寺, pynin Gāndān Sì. Můžeme se setkat také s názvy Gandain, Ganden nebo Gaden. Leží v nadmořské výšce 4.200 – 4.300 metrů nad údolím řeky Kyi. Je nejstarším a spolu s kláštery Däpung (Drepung) a Sera jedním ze tří nejvýznamnějších klášterů školy Gelugpa.

Klášter byl založen roku 1409 Je Congkhapou (Je Tsongkhapou), který byl zakladatelem školy Gelugpa. Ještě v témže roce se zde poprvé slavil budhistický svátek Mönlam. Congkhapa zemřel roku 1419 a jeho ostatky byly uloženy v klášteře do hrobky obložené zlatem a stříbrem.

V dalších staletích byl klášter přestavován a rozšiřován. V době jeho největšího rozmachu zde žilo asi 6.000 mnichů.

V roce 1950 vpadli do Tibetu Číňani. Do funkce v tomto roce nastoupil čtrnáctý Dalajlama Tändzin Gjamccho, který roku 1958 v Gandänu složil závěrečnou zkoušku. Během tibetského národního povstání proti Číňanům byl klášter Číňany zničen. V roce 1966 byl bombardován čínskými vojsky a mniši pak museli rozebrat i zbylé trosky. Mumifikované tělo Congkhapy bylo spáleno, z ohně se jednomu z mnichů podařilo zachránit pouze jeho lebku. Obnova kláštera byla zahájena roku 1980. Roku 1996 byl klášter dějištěm velkých demonstrací proti čínským restrikcím namířením především proti Dalajlamovi.

Jednu z hor, v jejichž sedle se klášter nachází, je možné obejít po poutním okruhu, takzvané koře, ze kterého jsou úchvatné výhledy na pohoří Himálaj i do údolí. Z hory nad klášterem, která leží jižně od něj, je naopak krásný výhled na klášter. Severozápadně od kláštera se nachází malá Congkhapova poustevna.

Gandän sestával ze dvou hlavní částí Jangtse a Shartse, tedy severního a východního vrcholu. Najdeme zde 108 původních budov a přes dvě desítky kaplí, přičemž ta největší, shromažďovací hala Coqen, je schopná pojmout až 3.500 mnichů. Je 45 metrů dlouhá, 44 metrů široká a má tři patra. Celé první patro zabírá hala Sutra se třemi bočními halami Buddhy. V červeně malované centrální části se nachází hlavní svatyně (stúpa) Tongwa Donden obsahující Congkhapovy relikvie. Z dalších zajímavých míst jmenujme místa, kde Congkhapa vyučoval své žáky – halu Tsokchen a kapli Ngam Cho Khang. Jednou z nejstarších svatyní kláštera je Tri Thok Khang. V areálu kláštera najdeme například také debatní dvory, stejně tak ale i pozůstatky čínského bombardování. V současné době zde žije necelých 200 mnichů.

Další fotky