Singapur

Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii. Leží na stejnojmenném ostrově. Aktuálně zaujímá rozlohu 710,2 kilometrů čtverečních, ale rozloha je neustále navyšována navážením písku. Singapur má asi 5,4 milionu obyvatel.

První písemné zprávy o osídlení pocházejí ze 3. století. V písemnostech je zmíněn čínský název Pu Luo Chung, který je zřejmě zkomoleninou malajského Pulau Ujong, což znamená „Ostrov na konci“.

Oblast dnešního města byla osídlena i v 11. a ve 13. století. Podle legendy zde ve 13. století přistál princ Sang Nila Utama. Když uviděl lva, pojmenoval ostrov Singapura. Jméno má původ v sanskrtu a znamená „Lví město“.

Ve 14. století se za vlády sultána Parameswara osada stala významným přístavem. Roku 1365 byl Singapur dobyt vojsky z Mandžapahitské říše.

Roku 1613 byl Singapur vypálen a zcela zničen Portugalci.

V roce 1818 byl sir Thomas Stamford Raffle jmenován guvernérem Bengkulu a chtěl zamezit dosavadní nadvládě Holanďanů. Roku 1819 koupila část ostrova britská Východoindická společnost a na byl zde založen britský přístav. Význam přístavu rychle rostl a ze Singapuru se brzy stalo velké přístavní město. Od roku 1826 byl součástí britské kolonie a v roce 1867 se stal součástí Průlivových osad.

Ve 20. letech 20. století byla v Singapuru zřízena britská vojenská námořní základna. V letech 1942 – 1945 Singapur okupovalo Japonsko, po skončení 2. světové války se ale vrátil pod nadvládu Británie. Od roku 1959 byl Singapur autonomním státem Commonwealthu a roku 1963 vyhlásil nezávislost. Stal se členem Malajsijské federace, ale v roce 1965 z ní byl vyloučen a 9. srpna 1965 se osamostatnil úplně. Počáteční problémy po přijetí vhodných opatření vystřídal rozvoj a v 90. letech už byl jedním z nejbohatších států světa.

I v moderní metropoli najdeme historické stavby. Vyniká mezi nimi například katedrála St. Andrew, která je největším singapurským kostelem. Původní stavba z roku 1838 byla poškozena a ta současná pochází z roku 1862. Nejstarším a nejmenším je Arménský kostel z roku 1836.

V multikulturním Singapuru ale najdeme také pestrobarevný hinduistický chrám Sri Mariamman. Původní stavba z roku 1823 byla v roce 1843 nahrazena novou. Vysoká bohatě zdobená věž pochází ze 30. let 20. století.

Nejstarší singapurský čínský chrám je Thian Hock Keng postavený v letech 1839 – 1842, za prohlídku stojí také klášter Kong Meng San Phor Kark See.

Přístupná je i mešita Masjid Sultan (Sultan Mosque). Byla postavena na počátku 19. století pro prvního singapurského sultána, a v roce 1932 přestavěna do současné podoby.

V letech 1867 – 1869 byl postaven palác Istana. Je neoklasicistní a celý bílý. Dříve sloužil jako vládní budova, nyní je sídlem singapurského prezidenta.

Symbolickou sochou Singapuru je Merlion chrlící vodu. Je to napůl lev a napůl ryba. Nachází se v zátoce Marina Bay.

Nedaleko stojí bývalá singapurská hlavní pošta, dnes hotel Fullerton, a opodál také dřívější rušné přístaviště Collyer Quay, v němž dnes najdeme Fullerton Bay Hotel.

Ikonou města je Marina Bay Sands, což je hotelové letovisko stojící v zátoce Marina Bay. Oproti původním plánům byl areál otevírán po částech, první části se dočkaly otevření roku 2010. Nachází se zde hotel s 2561 pokoji, výstavní centrum o rozloze 12 hektarů, nákupní centrum s rozlohou 7,4 hektaru, muzeum, obrovské kasino, dvě divadla a řada restaurací. Ikonický je především bazén Infinity, který na fotografiích vypadá jako by končil na samém okraji mrakodrapu.

V těsné blízkosti se nachází park Gardens by the Bay s ikonickými futuristickými kovovými skulpturami ve tvaru stromů, mezi kterými vede stezka. Slouží také jako botanická zahrada a ve večerních hodinách se zde konají světelné show.

Singapur si oblíbí milovníci kultury a umění. Najdeme zde řadu divadel či muzeí. Jmenujme například divadlo Esplanade, Národní galerii s řadou předmětů z jihovýchodní Asie, galerie v budově Gillman Barracks, Muzeum Národní singapurské univerzity, přírodovědné muzeum Lee Kong Chian Natural History Museum. Řada z nich je zcela zdarma.

V Singapuru najdeme i kus přírody. Typická je především stezka Southern Ridges Trail, která spojuje parky Mt. Faber, Telok Blangah, Kent Ridge a Hort, nebo 163 hektarů velká přírodní rezervace Bukit Timah Nature Reserve, kterou tvoří především deštní prales pokrývající nejvyšší horu Bukit Timah.

V roce 1860 byla v Singapuru založena botanická zahrada. Má rozlohu 74 hektarů a je zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Původně byla založena v parku Fort Canning, nyní se nachází na okraji čtvrti Orchard.

Přilehlý ostrov Sentosa slouží zábavě. Nachází se zde několik pláží, největší mořské akvárium na světě, akvacentrum i zábavní park.

Další fotky