Čína/Tibet - Manasarovar

Manasarovar, někdy nazývané také Mapam Yumtso je sladkovodní jezero nacházející se v čínské Tibetské autonomní oblasti, v prefektuře Ngari, v okrese Burang. Tibetsky se nazývá མ་ཕམ་གཡུ་མཚོ, v tibetském pinyin Mapham Yutso, wylie Ma pham g.yu mtsho, čínsky 瑪旁雍錯, zjednodušeně 玛旁雍错.

Jezero leží v údolí mezi Himálajem a hřebenem hory Kailás v průměrné nadmořské výšce 4.557 metrů. Některé zdroje uvádějí 4.590 metrů, každopádně ale jde o jedno z nejvýše položených sladkovodních jezer světa. Zaujímá rozlohu 50 kilometrů čtverečních a má výrazný kulatý tvar o obvodu 88 kilometrů. Jeho maximální hloubka je 82 metrů. Manasarovar je převážně bezodtokový, pouze v období s velkým množstvím vody odtéká voda pirozeným kanálem Ganga-chu do sousedního jezera Rakas (Rakshastal), které leží v povodí řeky Satladž. Ta je nejvýchodnějším významným přítokem řeky Indus. V zimě jezero zamrzá.

Jméno Manasarovar je odvozeno ze sanskrtských slov „mánas“ a „sarovara“. Slovo „mánas“ (मानस) znamená myšlení či inteligence, slovo „sarovara“ (सरोवर) pak jezero.

Jezero Manasarovar je to jedno ze čtyř posvátných jezer v Tibetu a častým cílem svatých poutí. Další posvátná jezera jsou Jamdrok Tso (Jamdrok Co, Yamdrok Tso, Yamdrok Yumtso nebo Yamzho Yumco), Lhamo La-tso (La Co) a Namtso (Nam Co). Manasarovar je posvátný pro bönisty, buddhisty, džinisty i hinduisty.

Bönisté spojují jezero s posvátným božstvem Zhang Zhung Meri. Podle Buddhistů je Manasarovar legendárním jezerem Anavatapta (Pali Anotatta), kde Maya počala Buddhu. Ten zde prý opakovaně meditoval a snad i díky němu je Manasarovar součástí medidativní tibetské tradice zvané „Klenot Tibetu“. Džinisté jezero spojují s prvním Tirthankou Bhagwanem Rishabhou, který na hoře Ashtapad dosáhl nirvány. Jeho syn Chakravati Bharat zde postavil palác zdobený drahokamy. Hinduisté věří, že jezero vzniklo nejprve v mysli Brahmy a poté se promítlo na zemský povrch. Odtud také pochází název jezera složený ze slov „mysl“ a „jezero“. Podle pověsti je jezero letním příbytkem hamsy, což je posvátný prvek představující moudrost a krásu. Podle hinduistů patří Manasarovar mezi pět posvátných jezer nazývaných Panch-Sarovar. Kdo se napije vody z jezera, ten bude očištěn od hříchů na 100 životů a po smrti se dostane k Šivovi.

I v blízkosti Manasarovaru se nachází různá nábožensky významná místa, především kláštery – Langbona, Seralung, Yerngo, Trugo nebo Gossul. Nejvýznamnějším klášterem je malý Chiu Gompa, jehož počátky se datují do 8. století a u nějž začíná posvátná kora vedoucí okolo jezera.

Nedaleko jezera se nachází posvátná hora Kailás, ale také horké prameny u kláštera Tirthapuri. Ten se někdy nazývá také Zhadaburi a leží ve výšce 4.310 metrů nad mořem. Nachází se zde otisk stopy Guru Rinpočheho (Padmasambhavy). Jižně od kláštera se nachází kruh z kamenů mani, ve kterém údajně tančili bohové, když byl Guru Rinpočhe uvězněn v Tirthapuri. Na začátku kory se ve skále pod modlitebním mlýnkem nachází díra, která umožňuje otestovat karmu. Každý poutník vytáhne dva kameny – dva bílé znamenají dobrou karmu, bílý a černý že je karma v pořádku, ale je potřeba jí vylepšovat, ale dva černé znamenají špatnou karmu.

Další fotky