Čína/Tibet - Shigatse

Shigatse, česky Žikace nebo Šigace, je město nacházející se v čínské Tibetské autonomní oblasti. Tibetsky se nazývá གཞིས་ཀ་རྩེ།, v tibetském pinyin Xigazê, wylie Gzhis ka rtse a čínsky 日喀则, pinyin Rìkāzé, český přepis je Ž'-kcha-ce.

Město leží asi 350 kilometrů západně od Lhasy a odpradávna je významným dopravním uzlem. Prochází přes něj významná silnice G318, která vede ze Šanghaje do Zhangmu, a tím i slavná Friendship Highway.

Žikace je po Lhase druhým největším tibetským městem. Celý městský obvod měl v roce 2013 asi 110.000 obyvatel. Rozprostírá se téměř na soutoku řek Nyang-Qu (Ňangčhu) a Yarlung Zangbo. Zaujímá rozlohu 3.654 kilometrů čtverečních a leží v nadmořské výšce 3.847 metrů.

Historicky bylo město obchodním a politickým centrem tibetské centrální části Tsang (Cang). Obyvatelům města a jeho okolí se dodnes říká „cangba“.

V roce 1447 byl v Žikace založen klášter Tašilhünpo.

V 60. letech 20. století bylo asi 40 kilometrů od města postaveno letiště.

Roku 1970 byla podle města pojmenována i celá prefektura Žikace.

V roce 2009 byla zahájena rekonstrukce letiště a roku 2011 bylo otevřeno pro veřejnost. V roce 2014 sem byla zavedena železnice ze Lhasy. V témže roce byla prefektura Žikace změněna na městskou prefekturu Žikace se sídelním městským obvodem Samdrub-ce a dalšími 17 okresy. Samotný obvod Samdrub-ce je tedy městským obvodem v městské prefektuře Žikace, přičemž obvod je sídlem správy prefektury a zahrnuje jak město Žikace, tak jeho bezprostřední okolí. Název Samdrub-ce se tím stal i oficiálním názvem města. Samdrub-ce se tibetsky nazývá བསམ་འགྲུབ་རྩེ་, wylie Bsam 'grub rtse, čínsky 桑珠孜, pinyin Samzhubzê, pchin-jinem Sāngzhūzī, český přepis je Sang-ču-c’.

Nejvýznamnější památkou města je klášter Tashi Lhunpo, jinak také Tashilhunpo, česky Tašilhünpo, tibetsky བཀྲ་ཤིས་ལྷུན་པོ།, pinyin Zhāshílúnbù Sì. Založil ho roku 1447 první Dalajláma Gendündub (Genden Drup), který je zde také pohřben. Klášter je tradičním sídlem Pančhenlamy, který je po Dalajlámovi druhým nejvyšším duchovním Tibetu, a jedním ze šesti velkých klášterů sekty gelugpa. V době největšího rozkvětu zde žilo asi 4.000 mnichů a byly zde čtyři vysoké školy. Jejich opatové byli zodpovědní za hledání následovníka Pančhenlamy. V porovnání s jinými kláštery přestál Tashi Lhunpo kulturní revoluci poměrně dobře, přesto ale bylo zničeno nebo ztraceno mnoho historických předmětů. Dnes je Tashi Lhunpo největším fungujícím klášterem v Tibetu, zaujímá rozlohu asi 7 hektarů, žije v něm více než 900 mnichů, kteří nosí tradiční výrazné červené boty. Hlavní stavbou kláštera je chrám Kelsang, na jehož nádvoří se shromažďují mniši, v hlavní shromažďovací hale se nachází trůn Pančhenlamy, polštáře pro mnichy a také socha Buddhy Shakyamuniho. V paláci Pančhenlamů se nacházejí pohřební stúpy 4. a 10. Pančhenlamy, přičemž hrobka čtvrtého Pančhenlamy zůstala během kulturní revoluce nedotčená. V klášteře najdeme i pohřební stúpu 5. až 9. Pančhenlamy, v níž jsou uloženy dochované relikvie. Desátý Pančhenlama stúpu vysvětil jen několik dní před svou smrtí. V kapli Jampa jinak nazývané také Maitreyi nebo Kaple budoucího Buddhy se nachází měděná a pozlacená socha Buddhy budoucnosti. S výškou 26 metrů jde o jednu z největších Buddhových soch na světě. Váží 26 tun a údajně je na ní 300 kilogramů zlata, takže jde zároveň o největší pozlacenou sochu světa. V takzvané Vítězné kapli se nachází socha Tsongkhapy.

V Žikace najdeme také letní palác Pančhenlámů nazývaný Dechen Kalzang Podrang, v pinyin Déqìng Gésāng Pōzāng. Byl postaven roku 1844 sedmým Pančhenlámou Tenpeiem Nyimou. Později byl zničen a současný komplex nechal postavit roku 1955 desátý Pančhenlama.

Další památkou je zdejší pevnost, takzvaný „dzong“, v pinyin Rìkāzé Zōng. Dříve sloužila jako rezidence králů. Za kulturní revoluce byla téměř zbořena, v letech 2005 – 2007 pak zrekonstruována, respektive postavena její současná replika. K pevnosti se lze dostat po poutním okruhu. Zajímavostí je, že byla předlohou pro stavbu paláce Potála ve Lhase.

Další fotky