Klínovec

Obsah

2. 2. 2013

Na české poměry rozlehlý areál se třemi sedačkovými lanovkami, rozmanitými tratěmi a velkým potenciálem.

Nicméně návštěva byla spíše zklamáním:

 • fronta u lanovky Cinestar Expres - od rána postupně narůstala, kolem poledne již byla čekací doba přes 20 minut,
 • zalidněnost některých tratí, především sjezdovky Dámská a užších míst Přemostěné a Pařezovky,
 • kamínky zamrzlé v ledové plotně na výstupu z lanovky i na sjezdu z přemostění na Pařezovce,
 • nedostatečné značení, ani na třetí pokus jsme se netrefili na Slalomák a Turistickou, mapu jsme viděli u dolní stanice Cinestar Express, nicméně nějak z boku, takže bychom k ní museli dojet a pak se vracet až na konec fronty, a nahoře na Klínovci jsme ji na poslední chvíli objevili úplně zastrčenou z boku lanovky.
Sjezdovky:

Rozmanité sjezdovky, různý sklon, délka i šířka. Sympatická svou délkou je Dámská, která je však velice úzká a neskutečně zalidněná. Velmi pěkné svezení je na Pařezovce i Přemostěné. U Zabitýho je sympaticky široká a docela prázdná, nicméně byla hodně umrzlá.

Sněhové podmínky:

Podklad sjezdových tratí pevný, zmrzlý. Noc před naším příjezdem sněžilo, takže na upraveném podkladu leželo asi 10 cm čerstvě napadaného sněhu a již po prvních dvou jízdách se ze sjezdovek stalo oraniště. Na některých místech byly obrovské zledovatělé plochy (U Zabitýho), na Pařezovce na sjezdu z přemostění dokonce kamínky. Na dojezdu lanovky dokonce kamínky zamrzlé v ledové plotně, mám na skluznici tři nové parádní zářezy...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Trojsedačka Dámská velmi pomalá, s menší frontou řádově na dvě tři minutky. Doba jízdy nahoru 9 minut = ve větru pořádná zima.

Čtyřsedačka Suzuki volná, bez front.

Nová lanovka Cinestar Express rychlá, pohodlná, bublina byla ve sněžení přínosem, nicméně lidé mají očividně problém s nástupem na ní, takže každou chvíli zastavovaná.

Zalidněnost:

Sjezdovka Dámská neuvěřitelně přeplněná, to jsem snad ještě neviděla, místy se vůbec nedalo jet a bylo nutno zastavit a počkat, až se lidé zase trochu rozptýlí - jeli jsme jen 1x.

Pařezovka a Přemostěná docela volné, jen místy se sešlo více lidí, především vždy na hraně přemostění, kde mají všichni potřebu zastavovat.

U Zabitýho volná, široká.

Na Slalomák a Turistikou jsme netrefili, ale z lanovky Suzuki se zdály být volné, u vleků nikdo nebyl.

Doprava do střediska a parkování:

Ranní vyjádření areálu: "Všechny příjezdové komunikace do areálu jsou bez problémů sjízdné." Realita byla taková, že na silnicích ležela vrstva uježděného sněhu doplněná o čerstvě nafoukaný sníh. Parkování bez problému na velkém parkovišti u Dámské, nicméně během cca 15 minut bylo parkoviště plné.

Shrnutí
+ plusy
 • velký potenciál
 • velký výběr sjezdovek
 • lanovky
- mínusy
 • kamínky na dojezdu lanovky i na sjezdu z přemostění
 • velká fronta u Cinestar Express
 • nevhodné rozmístění map areálu

19. 1. 2014

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Rozlehlé středisko s terény různých obtížností, dle mého názoru jedno z nejlepších v ČR. V současné době je areál s ohledem na klimatické podmínky v provozu pouze omezeně, nicméně stále je k dispozici dostatečný výběr terénů, i když sjezdovky už nejsou v nejlepším stavu.

Sjezdovky:
 • Dámská sjezdovka má mírný sklon, ale je úzká.
 • Pařezovka je asi hlavní tratí areálu, předpokládám, že kvůli své délce a širokému přemostění.
 • Přemostěná je zajímavá a docela členitá trať, jejím největším problémem je ale úzké přemostění, které obvykle využívají také lyžaři sjíždějící sjezdovky Slalomák a Turistická - musí tudy projet každý, kdo chce k lanovce Suzuki.
 • Slalomák je poměrně široká červeně značená trať s docela konstantním sklonem.
 • Ostatní sjezdovky nejsou v současné době otevřené.
Sněhové podmínky:
 • Aktálně otevřená je sjezdovka Dámská, Pařezovka, Přemostěná a Slalomák.
 • Ráno všechny sjezdovky upravené, ale v opravdu dobrém stavu nebyly ani při první jízdě ráno v 9:00.
 • Dámská sjezdovka je sněhově v nejlepším stavu.
 • Pařezovka má lokální menší problémy, asi na dvou místech je zahnědlý sníh a objevují se menší kamínky. V prudších a užších pasážích (nad přemostěním) se během dne vytvořily větší muldy.
 • Přemostěná má v celé horní pasáži sněhu dostatek a žádná problémová místa. Obrovský problém ovšem přichází na přemostění, kde se už ráno začaly tvořit plotny a opravdu velké muldy a v tom všem se povalovaly kameny, některé velké jako pěst. Na dojezdu k lanovce Suzuki místy mírně vydřená místa.
 • Slalomák s dostatkem spíše umrzlejšího, asi technického sněhu, během dne se místy začaly tvořit plotny. Na dojezdu dochází občas ke změnám, takže nevím, jestli současné napojení na Přemostěnou je oficiální, ale dolní část Slalomáku je vydřená a je potřeba to objíždět hodně v krajích, už je problém tamtudy prokličkovat.
 • S velkou opatrností je jízdná i U zabitého, na které asi leží jen přírodní sníh, oficiálně je ale uzavřena. Prý tam nemáte jezdit abyste předešli škodám na majetku a zdraví, ale pokud tomu opravdu chcete předcházet, nemohli byste se dostat ani přes přemostění k lanovce Suzuki.
 • Jinak některé uzavřené sjezdovky nejsou úplně dobře značené, zrovna U zabitýho je hodně široká, shora se jeví jako vysněžená a je tam jedna informační cedule uprostřed, během naší návštěvy byla taková "unavená" a vlastně na ní ani nebylo vidět, bylo potřeba přijet až k ní. Na Turistické jsou jen dvě informace v krajích, pokud někdo nekouká po okolí, asi také může přehlédnout, někdo to tam šlapal zpátky...
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
 • Během naší návštěvy byly v provozu všechny tři lanovky (Dámská, CineStar a Suzuki) a některé vleky (E a J).
 • Lanovky Dámská a Suzuki zcela bez čekání. Obě během dne jezdily i s prázdnými sedačkami.
 • U CineStaru obvykle bývá fronta i na 20 minut - lyžařský areál například na Facebooku stížnosti lyžařů odráží tvrzením, že na Suzuki nikdy fronta není, čemuž věřím, ale s ohledem na problematické přemostění se zájem o lanovky podle mého názoru nerozmělní, dokud se s přemostěním něco neudělá. Každopádně při naší návštěvě byla na CineStar překvapivě pouze pidifronta v podstatě jen od turniketů.
Zalidněnost:
 • Sjezdovka Slalomák v podstatě liduprázdná, jen nárazově se objevuje trénující skupinka.
 • Přemostěná nárazově zcela volná, stačí si chviličku počkat. Zcela zalidněná je ovšem na přemostění, které nemůže sjíždět více lyžařů naráz. Nad přemostěním každý zastavuje, takže je problém tudy i projet.
 • Dámská poměrně plná, výjimečně se objeví prázdné místo, ale stejně brzy dojedete pomalejší skupinku.
 • Pařezovka zalidněná jako při obvyklé návštěvnosti, její výhodou je hlavně šířka v horní části, takže lyžaři se více rozptýlí.
Občerstvení a aprés-ski:
 • Sympatická menší nekuřácká Restaurace Pod Pařezem. Na jídelním lístku hotovky i různá menu, například boloňské špagety s pitím 0,4l za 120 Kč nebo smažený sýr (nemají předsmaženo, smaží až na objednání) a hranolky s pitím 0,4l za 130 Kč + 5 Kč tatarka (snad si ceny správně pamatuji, nevyfotila jsem...)
 • Po areálu rozmístěných několik dalších občerstvovacích zařízení.
Doprava do střediska a parkování:
 • Příjezd od Chomutova po silnici 3. třídy přes Výsluní a Měděnec zdlouhavá, podél silnice umrzlý sníh (místy zasahuje až do silnice), na několika úsecích sníh i na silnici, celá cesta v husté mlze, nutná zvýšená opatrnost.
 • Parkování bezproblémové na parkovišti pod Dámskou. Povrch parkoviště spíše nezpevněný a ráno hodně zledovatělý, někteří měli problém to vyjet. Během dne se parkoviště docela zaplnilo.
Shrnutí
+ plusy
 • Rozlehlost a členitost areálu, velký výběr sjezdovek.
 • Tři sedačkové lanovky - i v současných podmínkách všechny v provozu.
 • Nekuřácká Restaurace Pod Pařezem.
- mínusy
 • Zdlouhavější příjezd po silnici 3. třídy od Chomutova.
 • Přemostění na sjezdovce Přemostěná - nevyhovující i za normálních okolností, nyní navíc plné kamenů.

4. 4. 2015

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Na Klínovec jsme se kvůli nové Jáchymovské sjezdovce chystali celou zimu, ale pořád to „tak nějak“ nevycházelo. Když ale s příchodem jara napadlo tolik přírodního sněhu a v pátek se zdálo, že Klínovec jako jeden z mála bude mít v provozu prakticky všechny sjezdovky a sliboval polojasné počasí, rozhodli jsme se na jarní lyžování vyrazit právě tam.

Sjezdovky:

S vybudováním nové Jáchymovské sjezdovky na Klínovci začaly jasně převažovat červené sjezdovky. Nová Jáchymovská je na české poměry naprosto neuvěřitelná, většinu své délky krásně široká, užší je jen dojezd a nepříjemná je počáteční „placka“.

Černých sjezdovek je zde pomálu, upravovaná jen sjezdovka U Zabitýho, modré jsou často různé přejezdové cesty nebo cvičné loučky, Turistická je plnohodnotná jen ve své dolní polovině, Dámská je úzká, i když se prý snad má dočkat rozšíření… Jelikož lanovka Dámská je mimo provoz, je zavřená i dolní část sjezdovky Dámská a je nutné po lesní cestě přejet na Pařezovku.

Sněhové podmínky:

Jižní Jáchymovská, která už byla v týdnu oficiálně vydávána za uzavřenou a připravovanou na léto, byla po přívalech sněhu a „nátlaku“ lidí na Facebooku na tento víkend ještě otevřena. V dolní části je vidět, že to už má letos za sebou – je tam několik velkých hnědých ploch i s kamením a jen málo prostoru pro objetí, takže lyže to „trochu“ odnesly, dojezd je pak jedna velká plotna zřejmě z mnohokrát roztátého a znovu zmrzlého technického sněhu.

Ostatní sjezdovky mají technický podklad, na kterém je teď vrstva přírodního sněhu. Ráno vše pečlivě urolbované. Již během půlhodinky to začalo být na některých místech rozježděné, ale žádné výrazné muldy se netvořily, jen místy se to trochu bořilo, takže na lyže úzké pod vázáním to asi zrovna není. Já jsem si to se 75 mm pod vázáním užila až do půl jedné a v ČR jsem si takhle skvěle snad nikdy předtím nezalyžovala. Já prostě miluju přírodní sníh :-).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Někdo by mohl namítnout, že některá přepravní zařízení by potřebovala obnovu, ale dle mého názoru je na české poměry Klínovec vybaven dokonale. Dnes byla v provozu lanovka Prima Express, Cinestar Express a Suzuki a vleky U Zabitýho, Pod Zámečkem a Slalomák.

Nevadilo by, kdyby bývala lanovka Prima Express končila o kus dříve, začátek sjezdovky je na bruslení. Každopádně i za současných podmínek by horní stanici Prima Expressu a CineStar Expressu mohlo propojit nekonečné lano, v obou směrech je přejezd na bruslení.

Zalidněnost:

Největší fronta tradičně na CineStar Express, maximálně tak 15 minut. Menší fronta na Suzuki, tak do 5 minut, krátká fronta na vlek U Zabitýho. U ostatních zařízení jsem frontu nezaregistrovala, příjezd rovnou k turniketu. Lanovka Dámská je mimo provoz.

Sjezdovky nebyly nijak moc plné, spíše nárazově, takže stačí půl minutky počkat na mezeru… Dopoledne byla volná i Dámská, která obvykle kvůli své malé šířce bývá dost zalidněná.

Občerstvení a aprés-ski:

Tentokrát jsme žádnou možnost občerstvení nevyužili.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice čisté a suché až před Jáchymov, kde bylo na silnici namrzlé to, co den předtím roztálo a na silnici nateklo, hlavně v zatáčkách. Cesta z Jáchymova k lanovce Prima Express je katastrofa, pokud tam někdy asfalt byl, už ho moc nezůstalo, všude díry, štěrk, ráno zmrzlé kaluže, odpoledne bahno a voda, přijde mi, že při sněhu to musí být až nesjízdné. Parkoviště nezpevněné, ráno alespoň zmrzlé, odpoledne jen bláto. Nicméně zdarma a nejde všechno hned, věřím, že časem se příjezd vylepší.

Shrnutí
+ plusy
 • Velký výběr sjezdovek.
 • Hodně lanovek.
 • Převážně před jarním sluncem stíněné severní svahy.
 • Toalety asi u všech u dolních stanic lanovek.
 • Parkování zdarma.
- mínusy
 • Příjezdová cesta k Prima Expressu.
 • Čtyřhodinový skipas 470 Kč, na webu píší 520 Kč, v poměru k celodennímu, který normálně stojí 650 Kč, je ten krátkodobý hodně drahý.
 • Hodně „jarní“ dojezd k Prima Expressu.

11. 4. 2015

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Minulou sobotu bylo lyžování na Klínovci naprosto úžasné. Vědomí dostatku sněhu s pevným podkladem a vodivým povrchem a skutečnost, že kromě Jáchymovské je i nyní otevřen v podstatě celý areál, mě vylákalo k dalšímu jarnímu lyžování.

Sjezdovky:

Převažují červené. Modrá Dámská je poměrně úzká, černá U Zabitýho mi zas nepřijde nijak extra černá. Do 10:00 byl uzavřený Slalomák, o čemž jsem dopředu nikde neviděla ani zmínku… :-(

Sněhové podmínky:

Všechny sjezdovky v severní části areálu jsou v provozu. Ráno poměrně pečlivě urolbované – tedy s ohledem na aktuální počasí, kdy teploty přes den rostou až někam k 15 °C ve stínu a ani přes noc zdaleka neklesají pod nulu. Povrch byl od rána sympaticky vodivý, asi po hodině začínala být frekventovanější místa rozježděná, ale pro „nebořivé“ lyže to bylo super poježdění celé dopoledne. Podklad pod povrchovým jarním firnem, v který se proměnil přírodní sníh z minulého týdne, byl tvrdý, ne však umrzlý.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Čtyři sedačkové lanovky, no kdo to má… :-) Dnes v provozu CineStar Express, Suzuki a vleky U Zabitýho, Pod Zámečkem a Slalomák.

Tříhodinový skipas dnes za 400 Kč.

Zalidněnost:

Pomalu nulová, na lanovce jsem občas jela úplně sama, sjezdovky jsem většinou měla úplně sama pro sebe.

Nikdy dříve se mi nestalo, že by na CineStar Express nebyla fronta, běžně odjezd tak maximálně pátou sedačkou, pokud se člověk „necpal“ dopředu. Na ostatních přepravních zařízeních nikdo.

Občerstvení a aprés-ski:

Lyžování pouze dopolední a na oběd už jsem byla doma, takže občerstvení jsem nevyužila.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice čisté a suché až na parkoviště u Sportcentra, kde mi málem zapadlo auto do obrovské díry uprostřed vjezdu na parkoviště :-). V době mého příjezdu na parkovišti skoro nikdo nebyl a parkování tam nikdo neorganizoval, obsluha se objevila až po chvíli.

Shrnutí
+ plusy
 • Velký výběr sjezdovek a lanovek.
 • Severní svahy.
 • Parkování zdarma.
- mínusy
 • Žádné, vždyť je půlka dubna ;-).

19. 3. 2016

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Skipas získaný za snowbony (děkuji!) a protože „darovanému koni na zuby nekoukej“, musím zkonstatovat, že jsem si opravdu výborně zalyžovala, ale hodnotit se i tak snažím objektivně. Nějaké nedostatky se našly a pro lyžaře platícího plnou cenu by to mohlo být podstatné.

Sjezdovky:

Sjezdovky převážně střední obtížnosti - Slalomák, Přemostěná, Pařezovka nebo Jáchymovská. K tomu černá U Zabitýho a modrá Dámská a Turistická. Všechny pěkně dlouhé, některé i slušně široké.

Podle internetu i mapy v areálu všechny sjezdovky v provozu, nicméně ve skutečnosti byla U Zabitýho po nějakou dobu zúžená kvůli postavenému slalomu a Slalomák byl oficiálně uzavřen celý den, taktéž kvůli postavenému slalomu a sjezdovka nebyla otevřena ani v poledne, kdy trénink skončil. Jelikož už tam vůbec nikdo nebyl, zůstal jen plůtek na začátku sjezdovky, lidi jí začali využívat, tak jsem si jí taky několikrát sjela, byla v poledne pochopitelně v nejlepším stavu. U omezeních nebo uzavírkách jsem nikde nenašla žádnou informaci.

Sněhové podmínky:

Severní orientace zajišťuje dobré podmínky i v jarním počasí, sněhu všude dostatek. Ráno sjezdovky přimrzlé a slušně upravené, byť třeba na Pařezovce byly zmrzlé hroudy. Sjezdovky vydržely v docela dobrém stavu asi do oběda, na spoustě z nich ale odpoledne byla jen velká hladká plocha z tvrdého technického sněhu se sněhem nahrnutým ke krajům. Většinu dopoledne mrholilo, kde tedy zbyl sníh, tak docela rozměknul. Na několika místech jsou ledové plotny, například na sjezdu z přemostění na Přemostěné, tam to je v kombinaci s vysokými muldami dost nad síly mnoha lyžařů.

Jižně orientovaná Jáchymovská má řadu vydřených míst, v dolním esíčku je zúžená, protože už je bez sněhu, a na dojezdu před turnikety jsou kamínky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Čtyři sedačkové lanovky - dvě odpojitelné čtyřsedačky s krytem, jedna neodpojitelná čtyřsedačka a jedna neodpojitelná trojsedačka, která aktuálně bez dalšího vysvětlení jezdí jen v režimu dvousedačky - jeden nástupní turniket je zabarikádovaný. U lanovky se tedy tvoří fronta, která po dvou lidech navíc vůbec neubývá.

Z vleků v provozu především ty dětské a U Zabitýho. Mimo provoz kromě těch obvyklých (vršek Turistické sjezdovky, Turistická nebo u dolní stanice lanovky Suzuki) třeba i Slalomák, ačkoli trénující by vlek určitě využili, takhle museli až dolu na lanovku.

Zalidněnost:

Možná i s ohledem na nepříznivé počasí menší zalidněnost, než jsem čekala. Fronta jen na lanovku Dámská a CineStar Express, ostatní přepravní zařízení zcela bez čekání. Na CineStar Expressu oceňuji existenci fronty pro jednotlivce, disciplinovaně doplňovali neúplně obsazené sedačky. Bohužel ale fronta pro jednotlivce začíná až za turnikety.

Sjezdovka Dámská byla údajně rozšířena, pokud ano, nijak jsem to nezaznamenala. Každopádně Dámská je jediná použitelná sjezdovka pro začátečníky, takže byla doslova přelidněná.

Hodně zalidněné i oba sjezdy z přemostění, především ten na Přemostěné, který je užší a byl v dost zoufalém stavu.

Občerstvení a aprés-ski:

V blízkosti sjezdovek je řada restaurací nebo různých bufetů, nicméně po dřívějších zkušenostech jsem žádné nevyužila.

Doprava do střediska a parkování:

Vzhledem k teplotě -1 °C a mrholení byla silnice od Chomutova přes Výsluní mokrá a místy trochu kluzká, namrzající. Parkování bezproblémové a zdarma, jen organizované překvapivě ve stylu "čím dříve přijedete, tím dál od začátku sjezdu k lanovce budete parkovat".

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Čtyři sedačkové lanovky.
 • Velký výběr sjezdových tratí.
 • Docela dlouhé a převážně široké sjezdovky.
- mínusy
 • Omezení na sedačkové lanovce Dámská.
 • Tvrdý technický sníh místy přecházející v ledové plotny.
 • Stav Jáchymovské sjezdovky - vydřená místa, zúžení v dolní části, kamínky u turniketů.

2. 4. 2016

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Už není moc míst, kde by se u nás dalo dobře zalyžovat, ale jarní lyžování na Klínovci je skvělé - a nejen díky skipasu za snowbony... :-).

Sjezdovky:

Sjezdovky jsem už i já sama popisovala několikrát. Zaznamenala jsem, že sjezdovka Dámská by snad měla být rozšířená a je pravda, že když jsem se na to zaměřila, asi to tak i je. Nicméně stále by v pohodě snesla klidně dvojnásobnou šířku.

Sněhové podmínky:

Vyjma jižní strany, tedy Jáchymovské sjezdovky, je stále v provozu vše. Ráno byly sjezdovky urolbované, ovšem pekelně zmrzlé a hrbolaté. Lyžaři to hodně řešili i při jízdě na lanovce, tak se mi to asi nezdálo :-). Manšestr se brzy seškrábal a zbyl hladký ledový podklad. Trvalo tak hodinu než to trochu povolilo a kolem 11. hodiny už to začínala být pod náporem sluníčka spíš kaše. Na frekventovaných místech, typicky na obou přemostěních, se postupně utvořily muldy, vylezly plotny a na několika místech i nepatrně podklad. Sníh mokrý a těžký. Nicméně na současnou zimu a aktuální počasí je to dobré, takže od minula přidávám jednu hvězdičku/vločku :-).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Čtyři sedačkové lanovky, z nichž jedna už nejezdí, a trojsedačka Dámská stále jezdí jen jako dvousedačka. Z vleků už je v provozu jenom Pod Zámečkem.

Zalidněnost:

Fronta se tvořila jen na lanovku CineStar Express a to jen cca mezi 9:15 a 11:00, v tuto dobu jsme lyžovali jinde, na Suzuki a tentokrát i na Dámské to bylo bez front.

Jediná dost zalidněná sjezdovka byla Dámská, ostatní v pohodě, většinou dokonce úplně prázdné. Větší frekvence je jen na přemostěních, kde navíc všichni zastavují, tak je občas skoro až problém projet.

Občerstvení a aprés-ski:

S ohledem na hladový doprovod jsme využili restaurant Pod Pařezem. Výběr jídel poměrně malý a nic moc pro někoho, kdo chce pak ještě lyžovat - nevím, zda i ostatním, ale mně se tedy s knedlíky v žaludku jezdí docela blbě :-). Zvolila jsem jediné "lehčí" jídlo - boloňské špagety. Za 130 Kč a mužská polovina by snědla ještě jedny...

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd od Chomutova přes Výsluní a Měděnec v podstatě bezproblémový, jen v noci asi spadlo i několik sněhových vloček a bylo mírně pod nulou, tak to ve stínu trochu klouzalo. Parkování tentokrát už bez jakékoli snahy o organizaci.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Stále v provozu tři sedačkové lanovky.
 • Stále v provozu většina sjezdových tratí.
- mínusy
 • Omezení na sedačkové lanovce Dámská.
 • Horší úprava tratí, ráno hodně nerovností, hodně zmrzlý podklad z technického sněhu, postupně se objevily ledové plotny i několik vydřených míst.

24. 12. 2017

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Vánoce mají být bílé, takže, jako už tradičně, jsme na Štědrý den vyrazili za sněhem na hory. Volbu nám „usnadnilo“ počasí, když předpověď hlásala na mnoha místech déšť. Zvolili jsme tedy již mockrát ověřený Klínovec.

Sjezdovky:

Sjezdovky jsem už v minulosti popisovala mnohokrát. Pro mě novinkou je úprava svahu pod přemostěním na sjezdovce Přemostěná, čímž vznikla jednodušší varianta sjezdu i pro méně zkušené lyžaře.

Sněhové podmínky:

Vyjma Jáchymovské sjezdovky, na které se vyskytují vydřená místa a občas nějaký ten kamínek, je areál v bezvadném stavu. Ráno sjezdovky urolbované, ale brzy vlivem počasí povolily. Místy se odkryl tvrdý podklad z technického sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Čtyři sedačkové lanovky, přičemž Dámská už by zasloužila nějakou výměnu. Prima Express, která obsluhuje Jáchymovskou sjezdovku, je zde zbytečným luxusem, oproti totožné Cinestar Express jezdila v podstatě prázdná. Navíc sedačky byly od mlhy a odkapávajících kapek voddy celé mokré, protože lanovka jezdila nahoru i dolů s otevřenými bublinami.

Zalidněnost:

Menší fronta se tvořila jen na lanovku CineStar Express, všechny ostatní lanovky bez front.

Hodně využívaná je sjezdovka Dámská, která byla jak mraveniště, o maličko lepší pak Pařezovka. Všechny osattní sjezdovky byly v podstatě úplně prázdné.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd přes Karlovy Vary a Jáchymov pod Jáchymovskou sjezdovku. Příjezdová cesta úzká, ale převážně už opravená. Parkoviště nezpevněné a blátivé, ale zdarma.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Velký výběr sjezdových tratí.
 • V provozu celý areál.

24. 3. 2018

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Klínovec sliboval otevřené všechny sjezdovky, takže jsem s vírou v malou návštěvnost zamířila za sobotním lyžováním tam.

Sjezdovky:

Dvě modré, jinak červené sjezdovky. Černě značená „U Zabitýho“ má dle mého taktéž spíše červený sklon. Výhodou je na české poměry slušná délka všech tratí - pokud návštěvník nebude využívat vleky, ale bude sjíždět až k lanovkám, budou mít všechny sjezdy určitě přes 1 kilometr, nejnovější sjezdovka Jáchymovská má ale skoro 3 km.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovkách je sněhu převážně dostatek. Ráno byly sjezdovky precizně urolbované, trochu umrzlé, poměrně brzy to povolilo, díky čemuž na některých místech trochu změkla i ta tvrdá podkladová deska z technického sněhu. Bohužel na severní straně na řadě zastíněných míst zůstal podklad umrzlý, především na Přemostěné a na obou sjezdech z mostů, mnozí měli problém se přes tyto úseky dostat dolů. Na několika místech navíc klasické ledové plotny. V dolní části Jáchymovské a na sjezdu z přemostění Přemostěné několik menších kamenů. Na dojezdech už místy nahnědlý sníh. Prostě jaro...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Čtyři sedačkové lanovky poskytují dostatečné pohodlí, komu se nechce čekat na lanovku, volí případně vlek.

Zalidněnost:

Malá.

Už klasická fronta na Cinestar Express se tentokrát objevila už v 9:30. Menší čekání i na Suzuki a Jáchymovské, k Dámské jsem nesjížděla. Němců víc než Čechů. Nevím, co z toho je dané národností, ale takovou koncentraci sjížděčů jen v čepici (nebo i bez), náhodně při sjíždění měnících směr, vyjíždějících mimo sjezdovku a zase vyskakujících z lesa až do půlky sjezdovky, šusařů, postávačů uprostřed sjezdovky, za zatáčkou, pod horizontem, dětí na kšírách… jsem už hodně let neviděla. Mezi cca 10:00 a 13:00 to byl místy fakt masakr.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd z Prahy přes Karlovy Vary a Jáchymov bezproblémový, silnice suché, úsek z Jáchymova jen mokrý.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Velký výběr sjezdových tratí.
 • V provozu celý areál.
- mínusy
 • Jarní sjezdovky.
 • Větší zalidněnost.

21. 4. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Na Klínovec často jezdím na konci sezóny, protože když ostatní areály zavírají, tady je pořád na čem jezdit. Tentokrát jsem se sem dostala až ve 2. půlce dubna. Moc jsem si od toho neslibovala, ale aktuální fotky vypadaly skvěle, tak jsem se nechala přesvědčit.

Sjezdovky:

O sjezdovkách už toho byla napsána spousta. Velkou novinkou letošní sezóny bylo propojení na nedaleký Boží Dar/Neklid. Tamní sjezdovky, stejně jako ty propojovací, jsou ale samozřejmě mimo provoz.

Druhou novinkou bylo rozšíření sjezdovek Pařezovka a Dámská. Obě byly při mé návštěvě v provozu. Na Pařezovce jsem rozšíření až tak moc nepozorovala, ale Dámská získala na české poměry luxusní šířku.

Sněhové podmínky:

Mimo sjezdovky už sníh v podstatě není, na zavřených sjezdovkách ho také hodně chybí a na těch třech, které ještě zůstaly otevřené, už to také není žádná sláva. Pařezovka byla rozhodně nejlepší, ale Přemostěná i Dámská už neměly sníh na celé ploše a i na tom, co ještě zbývalo, byla řada vydřených míst a hlavně kamínků. Dojezd Přemostěné k lanovce CineStar Express už v podstatě nebyl po sněhu. Kamínky byly i za turnikety na nástupu na lanovku, skluznice dostala pěkně zabrat :-(. Myslím, že by bylo fér na stav sjezdovek předem upozornit a ne si za to kamení účtovat za denní skipas 590 Kč. Zalyžovala jsem si pěkně, o tom žádná, ale tohle „někdo“ přehnal.

Ráno byly sjezdovky v rámci možností urolbované, víc se s tou kaší, která se během dne ze sněhu stane, asi udělat nedá. Při první jízdě byly sjezdovky umrzlé, ale na sluníčku rychle povolovaly a už to moc nejelo. Naštěstí se dala najít alespoň trochu zastíněná místa (hlavně na Přemostěné), kde sníh držel v dobrém stavu až do oběda.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu zůstala sedačková lanovka CineStar Express a Dámská. Zpravidla ráno využívám CineStar Express, u které se časem udělá fronta, která mě „donutí“ přesunout se jinam, ale tentokrát bylo vše bez čekání, takže nebyl nejmenší důvod zdržovat se jízdou na pomalé Dámské.

Zalidněnost:

Malá.

Nikdy se nezaplnil ani prostor mezi turnikety a nástupem, takže vše zcela bez čekání, občas jezdily prázdné sedačky.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd přes Chomutov a po hřebenu přes Výsluní a Kovářskou. Silnice suché, bez problémů sjízdné i na letních pneumatikách. Parkoviště je takové polozpěvněné, sice suché, ale plné kamení, což je v přezkáčích dost nepohodlné. Ale je zdarma a bylo poloprázdné.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • V danou chvíli v ČR nejvíce otevřených sjezdových tratí.
 • Rychlá sedačková lanovka CineStar Express.
 • Malá zalidněnost.
- mínusy
 • Neinformování o skutečném stavu sjezdovek, především o kamení na sjezdovkách.
 • S ohledem na stav sjezdovek drahý skipas.

24. 12. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Letošní začátek lyžařské sezóny je takový všelijaký, rozhodně ale bez přírodního sněhu. Míst, kde se dá zalyžovat, je pomálu. Na Štědrý den jsme tedy vyrazili na Klínovec, který měl jako jeden z mála v provozu víc, než jen několik set metrů délky sjezdovky.

Sněhové podmínky:

Mimo sjezdovky sníh v podstatě není, na zavřených sjezdovkách také jen poprašek. Otevřená zatím pouze Dámská, Pařezovka a Přemostěná. Vysněžené jsou dobře a v podstatě v plné šířce, ale kolem poledne se přeci jen na několika místech objevily drobné kamínky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Novinkou je odpojitelná čtyřsedačka Dámská, která nahradila vysloužilou fixní trojsedačku. Přeprava je to sice luxusní, s vyhříváním i bublinou, bohužel negativním důsledkem je značné zalidnění stejnojmenné sjezdovky.

V provozu byly ještě sedačky CineStar Express a Suzuki.

Zalidněnost:

Vyšší.

Ráno při příjezdu cca v 8:40 už bylo parkoviště z půlky plné. Fronta byla u pokladny, která byla v provozu jen jedna a i u turniketů lanovek se už před jejich spuštěním utvořil menší chumel lidí. Ten se sice brzy rozpustil, ale lyžařů postupně přibývalo a časem se začaly tvořit fronty u sedaček Dámská a CineStar Express.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd přes Karlovy Vary a Jáchymov. Až do Jáchymova silnice maximálně mokrá, za Jáchymovem ale ležela na silnicích rozbředlá vrstva sněhu a docela to klouzalo. Parkoviště stále zdarma.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Hodně otevřených sjezdových tratí.
 • Nová sedačková lanovka Dámská.
- mínusy
 • Zalidněnost.

19. 12. 2020

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Jako mnozí, nedočkavě jsem vyhlížela možnost prvního lyžování. Jakožto ve všední dny pracující jsme vyrazili dnes, v sobotu 19. 12. 2020, a to na Klínovec. Klínovečtí jsou dobře připraveni – jak sněhově, tak koronavirově.

Sjezdovky:

Otevřené jsou hned 3, a to Dámská, Pařezovka a Přemostěná, a to včetně propojek. Mile mě překvapila vysněžená příjezdová cesta od parkoviště.

Sněhové podmínky:

Přírodní sníh se na Klínovci i v jeho širokém okolí vyskytuje maximálně v několikamilimetrové vrstvě. Na výše zmíněných otevřených sjezdovkách je tedy sníh výhradně technický. Ráno byly sjezdovky perfektně upravené, bez jakýchkoli nerovností. Dlouhodobě pozoruji, že většině lyžařů pevný technický podklad vyhovuje nebo přinejmenším nevadí, ale pro méně zdatné lyžaře je to utrpení... Během dne se navíc sníh seškrabával, takže prostředky sjezdovky byly jedna hladká deska a v krajích pak nahrnuté hromady sněhu.

Ani jedna ze sjezdovek navíc není zasněžena v celé šířce, určitou část prostoru především na Dámské sjezdovce navíc zabíraly desítky (!) stoupajících skialpinistů i družstvo běžkařů, kteří na sjezdovce závodili ve dvojicích v bruslení do kopce… Bonusem jsou zasněžovací tyče uprostřed sjezdovky, takže při dnešním zalidnění, které se údajně dostalo na 46,5 % z nastaveného limitu 2.000 návštěvníků za den, z čehož určitě polovina jezdila právě na Dámské, to byl docela masakr…

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Otevřené sjezdovky byly obsluhovány lanovkami Dámská, CineStar Express a Suzuki. První dvě jsou odpojitelné s bublinami, ale bubliny je z důvodu koronaviru zakázáno zavírat. Díky dnešnímu krásnému počasí to ničemu nevadilo, ale v případě větru, sněžení nebo dokonce deště by to v budoucnu mohl být pro návštěvníky problém.

Fronty na lanovky se tvořily jen minimální a byly způsobeny v podstatě jen tím, že lidi se snažili jezdit na sedačkách jen v rámci rodiny nebo skupinky tak, jak přijeli společně. Za všech našich 33 výjezdů lanovkou jsme jen 3× nejeli na lanovce sami dva.

Zalidněnost:

Střední

Potenciální fronty jsou kvůli koronaviru korigovány pomocí plotových koridorů. Ty svou délkou výrazně převyšovaly návštěvnost, jen tedy značně komplikovaly příjezd k nástupu na lanovku především začátečníkům, některé zatáčky byly dost nešťastně postavené. Každý koridor vedl vždy ke dvěma turniketům, takže i odbavení a následný nástup probíhalo dost rychle.

Ačkoli fronty na lanovky se netvořily a zalidněnost bych označila za „menší“, přepravní kapacita hlavně sedačkové lanovky Dámské značně převyšuje možnosti přilehlé Dámské sjezdovky, takže ta byla cca od 9:30 do 14:30 jako mraveniště…

Shrnutí
+ plusy
 • První lyžování v nové sezóně.
 • Na klínovecké poměry celkově malá zalidněnost.
 • Krásné počasí.
- mínusy
 • Tvrdý technický sníh.
 • Sjezdovky zatím nejsou vysněžené v celé šířce.
 • Velká zalidněnost sjezdovky Dámská.

24. 12. 2020

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Protože v Praze zřídkakdy bývá na Štědrý den sníh, vyrážíme dopoledne tradičně na hory za lyžováním, abychom si aspoň trochu užili pověstných bílých Vánoc. Letos tomu moc okolnosti nepřály a zdálo se, že nikam nepojedeme, ale protože mi bylo jasné, že jde o moje letošní poslední lyžování, čert ví, kdy se zase sklouzneme, tak jsem se rozhodla vyrazit i sama.

„Počítadlo“ zalidnění na webu se na Štědrý den zastavilo na 7,33 %. Ale pozor, počítáno nikoli ze 2.000 skipasů, ale ze 3.000. Klínovec někdy v mezičase od mé minulé návštěvy navýšil denní limit na 3.000 návštěvníků za den.

Sjezdovky:

Od naší minulé návštěvy se nic nezměnilo, otevřené byly sjezdovky Dámská, Pařezovka a Přemostěná, a to včetně propojek. Příjezdová cesta od parkoviště k lanovce Cinestar Express ale byla tentokrát převázaná páskou, a tedy zřejmě uzavřená – nezkoumala jsem to, došla jsem si rovnou k lanovce Dámská.

Sněhové podmínky:

Podmínky byly v době mé návštěvy vyloženě tristní. Ráno teplota nad nulou, mimo sjezdovky ani vločka, nebýt všude vánoční výzdoba, odhadovala bych to na začátek dubna. Sjezdovky byly ráno v rámci možností i tvrdé a urolbované, ale se spoustou nerovností a hlavně vydřených míst, trávy, hlíny, kamínků… Chápu, že s tím Klínovečtí nemohli nic udělat, ale byla to dost tragédie.

Asi po hodině od zahájení provozu sjezdovky trochu povolily a rozjezdily se, návštěvnost ale byla malá, takže šlo pořád o pohodové svezení. A brzy do toho začalo docela hustě sněžit, ale hlavně v dolní části areálu to bylo dost na hraně s deštěm, neskutečně mokré, v dolní části sjezdovky Dámská to po poledni tahalo za nohy a vůbec nejelo.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu byly lanovky Dámská, CineStar Express a Suzuki. Počasí bylo přesně takové, jak jsem se obávala, a zákaz zavírání bublin byl nakonec mnohými nerespektován. Návštěvnost ale byla malá a na lanovce spolu jezdili výhradně členové jedné rodiny. Fronta se tentokrát netvořila ani u lanovky Dámská, sedačky dokonce často jezdily prázdné.

Provozní doba lanovek byla na Štědrý den zkrácena z obvyklých 9:00-16:00 na 9:00-14:00. Je to pochopitelné a z mé strany to bylo i očekávané, ale ještě v době nákupu mého skipasu 24. 12. ráno před odjezdem nebyla na sociálních sítích (Facebook a Instagram) ani na webu žádná zmínka o zkrácení provozu. A skipas byl pěkně za plnou cenu. Nabyla jsem tím dojmu, že k omezení provozu nedošlo. Takže jsem se o zkrácení provozu dozvěděla až na místě z cedule vylepené na turniketu. Na webu se informace o štědrodenním provozu objevila až v 8:24…

Zalidněnost:

Malá

Dlouhé koridory vymezené pomocí plotů od minula zmizely, zůstaly jen krátké až těsně před turnikety a bohatě stačily. Každý koridor vedl vždy ke dvěma turniketům, takže na rychlosti odbavení se nic nezměnilo.

Shrnutí
+ plusy
 • Malá zalidněnost.
 • Jedno z posledních lyžování kdo ví na jak dlouho...
- mínusy
 • Na sjezdovkách vydřená místa.

4. 12. 2021

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Jelikož jsem s lyžováním odkázaná na víkendy, na lyžování na Monínci jsem kvůli obavám z množství lidí nevyrazila. Zřejmě jsem utrpěla krátkodobou ztrátu paměti, když jsem nabyla dojmu, že sobotní zahajovací lyžování na Klínovci bude dobrý nápad…

Sjezdovky:

Otevřená byla zatím jen sjezdovka Dámská a od loňska jsem na ní žádnou změnu nezaznamenala. Bohužel zůstává zdejší klasika – zasněžovací tyče umístěné uprostřed sjezdovek…

Ostatní sjezdovky jsou zatím jen v přípravě.

Sněhové podmínky:

Na to, že je začátek prosince, byly podmínky výborné. Na Dámské byl pevný podklad, který vydržel celý den, ale nebyl zmrzlý. Jediná ledová plotna se objevila v prudším úseku před dojezdem k dolní stanici sedačkové lanovky.

Během dnes se horní vrstva trochu seškrábala, takže v krajích sjezdovky byl nahrnutý hlubší sníh, ale vyloženě muldy a boule se netvořily – přece jen jde jen o modrou sjezdovku.

Z lanovky se zdálo, že na přilehlé Pařezovce už je také dostatečná vrstva sněhu, rolba tam většinu dne sníh rozhrnovala, tak si troufám tvrdit, že je otázka krátkého času, než bude zprovozněna i tato sjezdovka.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu pouze lanovka Dámská, čekací doba cca 20 minut. Sedačky jezdily většinou plně obsazené, takže na sjezdovku to lanovka pěkně dávkovala a občas to tam bylo dost o zabití.

Oproti loňsku v podstatě žádná COVIDová opatření. U pokladem se při nákupu skipasu kontroluje bezinfekčnost, ale samozřejmě nedochází k žádnému skenování kódů a podrobnější kontrole, takže jako by se nestalo.

Na webu je uvedeno následující: „Při čekání na nástupišti a při jízdě lanovkou bude vyžadována ochrana úst a nosu, a to buď pomocí roušky, respirátoru, ústenky či nákrčníku. Vyžadovány budou také doporučené rozestupy 1,5 m. Pokud jste členy jedné domácnosti je možné stát v koridoru vedle sebe. Na vyžádání je obsluha lanové dráhy připravena vyhradit sedačku jen pro vás.“ Realitu si snadno domyslíte sami… Zatímco loni se obsluha snažila lidi k dodržování opatření „donutit“, letos nic, jen na turniketech visí cedule o rozestupech. Přijela se tam na nás podívat i televize, takže se obávám, aby to zas za týden dva nezavřeli. Jako loni… :-(

Zalidněnost:

Vysoká

Fronta na lanovku okolo 20 minut a na sjezdovce většinou slušné inferno.

Doprava do střediska a parkování:

V noci a ráno sněžilo. Sněžilo v podstatě celou cestu z Prahy a na silnicích většinu cesty ležel sníh. Parkoviště pod Klínovcem zasněžené, pod sněhem spousta ledu. Kdo zastavil, už se nerozjel...

Shrnutí
+ plusy
 • V provozu sjezdovka Dámská v celé délce i šířce.
 • Skvělé sněhové podmínky, další sjezdovky vypadají připravené na otevření, menší vrstva sněhu leží i mimo sjezdovky.
 • Luxusní sedačková lanovka.
- mínusy
 • Velká zalidněnost – dlouhé čekání na lanovku.

24. 12. 2021

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Na naše tradiční štědrodenní lyžování jsme se rozhodli vyrazit na Klínovec. Byla to naše už druhá letošní návštěva a zatímco minule byla otevřena jen sjezdovka a lanovka Dámská, tentokrát přibyla i Pařezovka, Přemostěná a lanovka CineStar Express.

Sněhové podmínky:

Ráno byly sjezdovky tvrdé, spíše trochu zmrzlé a zřejmě kvůli plusovým denním teplotám ne úplně dokonale urolbované. Povrch na Dámské brzy trochu povolil, nerovnosti se „sjezdily“, ale zároveň se nikde nezačaly tvořit boule, takže následovalo příjemné lyžování. Na Pařezovce i Přemostěné ale tvrdý podklad zůstal a my průměrní jsme s ním měli trochu trápení.

Mimo sjezdovky bylo sněhu pomálu, při oblevě skoro všechno roztálo. Na sjezdovkách mi ale přišlo, že je to mix technického a přírodního sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu lanovka Dámská a CineStar Express. Suzuki mimo provoz, ale přilehlá sjezdovka Přemostěná byla otevřená.

Co bohužel nemohu hodnotit kladně je laxní přístup obsluhy. Nejen ke koronavirovým opatřením, o kterých si může každý myslet své, ale bohužel obsluha byla poměrně laxní i při plnění svých běžných povinností. U nástupu si lidi často nestoupali až k turniketu, který se tedy neotevřel - dva kluci takhle nechali ujet 6 (!) sedaček a situaci zachránil až další lyžař, který se k nim přidal, neb obsluha „neměla čas“. Jedna sedačka nám přijela se zapomenutými rukavicemi, které nebylo komu předat. Obsluha byla v podstatě celou dobu zalezlá ve svém zázemí, v družném hovoru, občas koukali na televizi či co to tam měli puštěného...

Zalidněnost:

Menší

Příjezd vždy až k turniketům, zaplněný byl maximálně prostor za nimi. Čekací doba tedy v podstatě nulová, maximum byly podle mého tak 2 minuty na CineStar Express, na Dámské to bylo nepatrně lepší.

Sedačky jezdily často poloprázdné, nezřídka jsme jeli jen ve dvou. Nevytíženost lanovek způsobila, že ani na sjezdovkách nebyl takový nával jako obvykle.

Doprava do střediska a parkování:

Ráno v Praze déšť, silnice až do Jáchymova mokré, cesta bezproblémová. Na silnici z Jáchymova do Božího Daru ležel místy umrzlý a místy rozbředlý sníh.

Parkoviště bez sněhu, ale místy obstojně rozblácené. Přístup od parkoviště ke spojce k lanovce CineStar Express byl naopak jako zrcadlo.

Shrnutí
+ plusy
 • V provozu sjezdovky Dámská, Pařezovka a Přemostěná v celé délce i šířce.
 • Pohodlné sedačkové lanovky.
 • Dobré sněhové podmínky.
 • Malá zalidněnost.
- mínusy
 • Přístup obsluhy.

27. 3. 2022

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Poslední víkend, kdy byl ještě oficiálně v provozu celý Klínovec, jsem využila k tomu, abych uplatnila svou poukázku na skipas. Vyčkávala jsem do poslední chvíle hlavně kvůli velké zalidněnosti, která je pro Klínovec typická. A i když podmínky byly opravdu jarní a u některých sjezdovek jsem dost na pochybách, jestli vůbec měly být otevřené veřejnosti, díky malé zalidněnosti jsem si lyžování užila.

Sněhové podmínky:

Podle teploměru byla už ráno teplota nad nulou. Sjezdovky byly od začátku měkké, jen na zastíněných místech trošku tvrdší, ale to vydrželo maximálně hodinu. Na prudších místech, hlavně sjezdech z přemostění, se brzy udělaly velké muldy. Na exponovaných místech na vrcholu Klínovce nebo u dojezdů k lanovkám se naopak dělaly kaluže.

Jáchymovskou už udržovat nezvládali vůbec, ta už podle mého měla být dávno zavřená... Stejně tak Rondo, tedy přejezd na Neklid, tam se v jednom místě už vůbec nedá na lyžích bezpečně projet.

Mimo sjezdovky sníh v podstatě není, vyjma nejvýše položených a stinných částí.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu byly všechny sedačkové lanovky - Dámská, CineStar Express, Suzuki i Prima Express. Ta poslední jmenovaná dnes naposled. Vleky už byly téměř všechny mimo provoz, výjimkou byl MiniAreál.

Budu se opakovat, ale laxnost obsluhy přetrvává. U nástupu na lanovku si lidi často nestoupali až k turniketu, který se tedy neotevřel. Situaci vždy musel vyřešit někdo z návštěvníků, protože obsluha byla v podstatě celou dobu zalezlá ve svém zázemí.

Všude jsou toalety a možností občerstvení je také celá řada, zázemí Klínovce podle mého v podstatě nemá chybu.

Klínoveckou klasikou je bohužel neinformování návštěvníků o změnách v provozu. Tentokrát šlo (opět) o sjezdovku Slalomák, která byla od rána minimálně do 13:45 uzavřena z důvodu pořádání závodů. Na webu Klínovce byla uvedena jako otevřená a v aktualitách o uzavírce také nebyla žádná zmínka. Ani nevím, kdy naposledy jsem měla možnost si tuhle sjezdovku sjet, mám pocit, že je zavřená pořád.

Zalidněnost:

Menší

Příjezd vždy až k turniketům, zaplněný byl maximálně prostor za nimi. Čekací doba tedy v podstatě nulová, maximum byly podle mého tak 2 minuty na CineStar Express, na Dámské to bylo ještě lepší a Suzuki a Prima Express zcela bez lidí.

Sedačky jezdily často úplně prázdné, většinou jsem jezdila sama. Díky tomu byly znatelně volnější i sjezdovky - vyjma užších a strmějších míst, hlavně přemostění, kde všichni zastavují.

Doprava do střediska a parkování:

Bezproblémový příjezd až na místo, silnice suché. Jen parkoviště u lanovky Prima Express je nezpevněné a trochu rozbahněné, ale zdarma. Jen pěší přístup od parkoviště k dolní stanici sedačkové lanovky byl ráno naprosto zmrzlý.

Shrnutí
+ plusy
 • V provozu celý areál.
 • Pohodlné sedačkové lanovky.
 • Malá zalidněnost.
- mínusy
 • Uzavřená sjezdovka Slalomák.
 • Přístup obsluhy.