Ještěd

Obsah

7. 2. 2006

17. 11. 2007

21. 3. 2010

17. 3. 2013

Kompaktní areál s výběrem z několika sjezdovek různých obtížností obsluhovaných třemi sedačkovými lanovkami. Velkým plusem je dobrá dostupnost nejen z Liberce, ale i od Prahy. Nevýhodou jsou úzké dojezdy sjezdovek Liberecká a Skalka a přejezd na Pláně a sjezdovku Pod lany.

Sjezdovky:

 • Na straně přivrácené k Liberci se nacházejí prudčí sjezdovky, především černé. Jak červená Liberecká, tak Skalka mají ale velmi úzký dojezd. Třetí červená Pod lany je z poloviny spojovací cestou, její druhá polovina vede pod kabinovou lanovkou a je sympaticky široká. Na této východní straně se zde také černý Slalomák, který má pěkný sklon a je dostatečně široký. Všechny sjezdovky jsou obsluhovány dvěma čtyřsedačkovými lanovkami.
 • Na západní straně se nacházejí spíše lehčí a kratší tratě, které jsou obsluhované dvousedačkou.
 • Všechny tratě - Pod lany i s dojezdem k vleku F-10, Slalomák, Liberecká, Skalka i Nové Pláně - byly v době naší návštěvy zledovatělé. Od rána byly na některých úsecích obrovské ledové plotny, kterých během dopoledne přibývalo.

Sněhové podmínky:

Sněhu byl na všech sjezdovkách dostatek, nikde nebyla žádná vydřená místa. Všechny sjezdovky však byly hodně zledovatělé.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovky na straně obrácené k Liberci jsou obsluhovány dvěma čtyřsedačkovými lanovkami, Pláně pak lanovkou dvousedačkovou. V areálu najdeme i několik vleků, jeden vlek zajišťuje i propojení z Plání. Vlek Staré Pláně byl v době naší návštěvy mimo provoz.

Zalidněnost:

 • Fronty u čtyřsedačkových lanovek nebyly vůbec žádné - u lanovky Skalka nebyl vůbec nikdo, u lanovky Černý vrch "čekání" tak 30 vteřin :-).
 • U dvousedačky na Pláních byla nárazově menší fronta, čekací doba odhadem 5 minut.
 • Sjezdovky byly povětšinou téměř prázdné, více zalidněný byl úsek, kterým společně probíhá sjezdovka Liberecká a Skalka a také dolní úseky obou těchto sjezdovek. Komplikací byl také zledovatělý povrch, se kterým měla většina lyžařů velké problémy.

Občerstvení a aprés-ski:

Samoobslužná restaurace u dolní stanice lanovky Černý vrch nabízí několik hotových jídel - v době naší návštěvy byl v nabídce segedínský guláš, smažený sýr, zapečené těstoviny, špagety s boloňskou omáčkou a další jídla. Všechny "hotovky" cenově do 100 Kč.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd po dálnici od Prahy bezproblémový, dobře značený, parkování na centrálním, částečně krytém, bezplatném parkovišti v blízkosti dolní stanice sedačkové lanovky Skalka.

Shrnutí

+ plusy
 • Dobrá dostupnost.
 • Pohodlná přeprava sedačkovými lanovkami.
 • Všechny obtížnosti tratí.
 • Pěkné panorama Ještědu i výhled na Liberec.
- mínusy
 • Úzké dojezdy sjezdovky Liberecká a Skalka.
 • Příjezd na sjezdovku Pod lany a na Pláně po úzkých cestách.
 • Jen jediná sjezdovka vedoucí k lanovce Skalka.

2. 2. 2014

Ještěd hlásá: "máme vynikající sněhové podmínky, sjezdovky perfektně upraveny." Ve skutečnosti je to opravdová katastrofa a pokud nepočítám dětské vleky, tak ze zbylých otevřených pěti sjezdovek považuji dnes za sjízdné jen ty dvě nejkratší... Hvězdičky strhávám hlavně za tu lež o stavu sjezdovek, kterou se nestydí hlásat do světa, a hvězdičky, které nechávám, jsou v podstatě jen za to trvalé - parkování, přepravní zařízení a občerstvení.

Sjezdovky:

 • Západní strana obsluhovaná dvousedačkou má kratší a mírnější, ale přehledné a široké tratě. V podstatě všechny jsou obsluhované dvousedačkou, u které se ve špičkách sezóny tvoří slušné fronty.
 • Východní strana přivrácená k Liberci nabízí sjezdovky hlavně střední obtížnosti, ale přetrvává tu letitý problém s jejich šířkou - žalostně úzké bývaly už dávno, když byly ještě obsluhované vlekem a dvousedačkou, ale s výstavbou čtyřsedaček k jejich rozšíření nedošlo (nebo byla tak nevýrazná, že jsem ho vůbec nezaznamenala a tu nejužší modrou, na kterou s nostalgií vzpomínám, označili za skialp a sáňkařskou dráhu). Na této straně je slušně široká v podstatě jen sjezdovka F10 a jediná ještědská černá - Slalomák.

Sněhové podmínky:

 • Na Pláních jsou otevřeny obě sjezdovky označené jako "Nové Pláně" (č. 6 a 7). Prakticky po celé jejich délce byla poměrně hustá mlha, která dost komplikovala orientaci, snad i proto zde bylo minimum lidí, u lanovky žádná fronta. Červená sjezdovka v dobrém stavu, pouze lokálně se časem utvořily menší ledové plotny, na modré sjezdovce lokálně vydřená velká plocha plná trávy a hlíny.
 • Sjezdovky Višňovka a Staré Pláně zavřené.
 • Sjezdovka Skalka a Liberecká v podstatě srovnatelné, akceptovatelné pouze v horní části, místy drobné kamínky. Ve střední části vedou obě stejnou (úzkou) trasou, která se během dopoledne stala jednou velkou plotnou s nahrnutým sněhem u jedné strany. Dolní část Liberecké v pohodě, Skalka ovšem katastrofa - opět po celé délce zledovatělé s nahrnutým sněhem u krajů, lokálně napadané jehličí, vydřená místa, hlína, kameny.
 • Sjezdovky Slalomák a Pod lany zavřené.
 • Sjezdovka F10 dnes asi nejlepší, snad proto u vleku nárazově menší fronta. Postupem času se na sjezdovce vytvořily pouze lokální plotny, jinak bez problémů.
 • Nevím, jestli nebyly vhodné podmínky (ráno dole u lanovky -2°C), ale ani na jedné ze zavřených sjezdovek nebylo puštěno jediné sněžné dělo...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Dvě čtyřsedačkové a jedna dvousedačková lanovka, kotva pro návrat z Plání, kotva na sjezdovce F10 - to vše dnes v provozu.

Zalidněnost:

Snad s ohledem na hlášený a očekávaný vítr nebo znalost zdejších aktuálních sněhových podmínek minimální. Ani u jedné z lanovek nebyla žádná fronta, u vleku na sjezdovce F10 jen nárazově - jezdil zde zřejmě nějaký kurz a většina dětí jezdila na vleku jednotlivě, možná by je v rámci kurzu mohli učit jezdit na vleku společně...

Občerstvení a aprés-ski:

Restaurace u dolní stanice lanovky Černý vrch měla dnes v nabídce hovězí guláš s houskovým knedlíkem, knedlíky plněné uzeným s kysaným zelím (85,-), vinnou klobásu s bramborovou kaší (99,-), frankfurtskou vepřovou plec s houskovým knedlíkem (105,-), boloňské těstoviny sypané sýrem (105,-), medovou šunku s bramborovou kaší (95,-), masové kuličky v rajské omáčce s houskovým knedlíkem (109,-), moravského vrabce se zelím a houskovým knedlíkem (119,-), rýžový nákyp s broskvemi (75,-), smažený kuřecí nebo vepřový řízek (75,-), smažený sýr (80,-), smažené hranolky (35,-), bramboráčky (45,-), pak dvě polévky, nějaké zeleninové saláty, dezerty...

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd po dálnici od Prahy bezproblémový, dobře značený, parkování na centrálním, částečně krytém, bezplatném parkovišti v blízkosti dolní stanice sedačkové lanovky Skalka, krytá dolní část byla v podstatě prázdná. Pro někoho může být větší problém odjezd - Praha je před nájezdem na dálnic značená klasickou směrovou tabulkou bez označení, že jde o dálnici, což pro někoho může být matoucí.

Shrnutí

+ plusy
 • Dostatek bezplatných a hlavně z části krytých parkovacích míst.
 • Pohodlná přeprava sedačkovými lanovkami.
- mínusy
 • Úzké sjezdovky Skalka a Liberecká a přejezdy (na Pláně, sjezdovka Pod Lany).
 • Ve špičkách sezóny nedostatečná kapacita dvousedačky na Pláních.
 • Aktuálně většinou zoufalý stav sjezdovek.

1. 1. 2015

Mám moc ráda panorama Ještědu, ale kvůli šíři sjezdovek lyžování zde ráda nemám a beru ho na milost jen kvůli jeho dojezdové vzdálenosti od mého bydliště. Opakovaně zde narážím i na problematické sněhové podmínky - mohu "přimhouřit oko" nad současnou zimou-nezimou, ale na Ještědu je obvykle mnohé způsobeno laxním přístupem...

Sjezdovky:

Aktuální výběr terénů pro sjíždění je značně omezený, otevřené jsou pouze sjezdovky Pod lany (resp. F10) a Bucharka. Oproti předchozím letům jsem nezaznamenala žádné změny, například v rozšíření propojovací cesty od horní stanice lanovky ke sjezdovce.

Sněhové podmínky:

 • V dobrém stavu je sjezdovka F10 - umrzlý podklad, na něm měkký manšestr, který přes noc neumrznul, takže se to brzy rozjezdilo a sníh byl těžký.
 • V horní části Ještědu bylo znatelně chladněji, takže sjezdovka Pod lany téměř až k napojení na F10 umrzlá, v krajích s nastříkanými hromadami technického sněhu, místy zahnědlý sníh, vykukující hlína, ale nic závažného.
 • Přejezd od horní stanice lanovky na Černý vrch ke sjezdovce Pod lany nepovažuji za sjezdovku, i když je tak samozřejmě značený. Na této přejezdové "cestě" je spousta vydřených míst, vykukující hlína, spousta napadaných větviček z okolních stromů a jeden do sněhu vpreparovaný smrček. Fakt je to snad celý stromek, nechápu, jestli to rolbaři neřeší nebo o tom nevědí... Kdyby se celá cesta vyčistila, bylo by to relativně v pohodě, ale takhle prokličkovat mezi tím vším nepořádkem se dá na úzké cestě jen ztěží, takže jestli jste dostali k Vánocům nové lyže, nechte je doma.
 • Sjezd ze sjezdovky F10 k dolní stanici lanovky na Černý vrch je s jedním vydřeným místem, které by se za normálních okolností dalo v pohodě objet, stačilo by ho označit, nicméně jak přes to jezdí lyžaři a asi i rolba, tak se nepořádek a kamínky dostaly všude...
 • Na webu píší "Připravujeme další sjezdovky. Zasněžujeme sjezdovku Slalomák a Liberecká.", nicméně nikde nebylo puštěné ani jedno dělo, bylo docela teplo. Každopádně Slalomák při pohledu z lanovky vypadá, že je na něm jen přírodní sníh.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Aktuálně v provozu lanovka na Černý vrch, vlek F10 Pod lany a Bucharka. Pokladna přesunuta k dolní stanici vleku F10. V provozu kiosek u dolní stanice vleku F10 a údajně i restaurace u dolní stanice lanovky na Černý vrch, na obou místech jsou také toalety.

Zalidněnost:

 • U lanovky na Černý vrch ani živáček, u vleku F10 občas maličká fronta (děti jezdí na kotvě po jednom), ale maximálně od turniketu, takže na pár kotev.
 • Na sjezdovce Pod lany lidí minimum, asi málokomu se chtělo opakovaně absolvovat přejezd od lanovky ke sjezdovce, na sjezdovce F10 v podstatě také skoro nikdo, ale v části, kde obě sjezdovky probíhají souběžně, bylo nárazově docela přelidněno.

Občerstvení a aprés-ski:

V provozu kiosek u dolní stanice vleku F10, zdá se, že nabízí jen "fastfoodové" občerstvení, což nás nezaujalo, a údajně i restaurace u dolní stanice lanovky na Černý vrch, ta mi z venku přišla zavřená, ale nezkoušeli jsme to, rozhodli jsme se dát si pozdní oběd doma.

Doprava do střediska a parkování:

Na příjezdové silnici od Liberce rozježděný sníh, místy kluzké. Parkování na malém parkovišti pod sjezdovkou Pod lany (P1), při našem příjezdu zde nikdo nebyl, dále pak u Bucharky (P2) a při obsazenosti na parkovišti u tunelu v podstatě u horní stanice vleku F10. Na parkovišti rozježděný mokrý sníh. U tunelu byla volná místa, nicméně všichni se snaží zaparkovat na P1/P2, takže při našem odjezdu cca v 11:00 bylo u P1 docela inferno - parkoviště narvané tak, že je problém vycouvat ze místa, povedlo se nám to až na několikátý pokus a bylo to doslova na centimetry, auta čekající na volná místa ucpávala příjezdovou silnici i výjezd z parkoviště... Při odjezdu jsem registrovala i auta zaparkovaná na centrálním parkovišti P3 u dolní stanice lanovky na Skalku, ale jestli to byli lyžaři...

Shrnutí

+ plusy
 • Dobrý stav sjezdovky F10.
 • Žádné fronty.
- mínusy
 • Přetrvávající nedostatečná šířka sjezdovek, aktuálně se to týká jen přejezdu od lanovky ke sjezdovce.
 • Nedostatek sněhu, vydřená místa na sjedovkách, nečistoty, větvičky, stromek, aktuálně zřejmě bez vyhlídky na zlepšení...
 • Vlivem počasí odkapávající voda s olejem z lanovky - doporučuji vzít si "horší" bundu.
 • Problematické parkování, malá kapacita aktuálně využívaných parkovišt.