Les Portes du Soleil

6. 3. 2013

Další z mnoha rozlehlých alpských areálů. Leží na hranicích Švýcarska a Francie, je pohodlně přístupný z mnoha vesniček. Sjezdovek je zde údajně neuvěřitelných 650 km, takže vybrat tu svou si musí opravdu každý - pokud jí najde... :-) Dobrodružným povahám se nabízí možnost safari, jakési okružní trasy. K počtu sjezdovek je také velmi sympatická cena skipasu - 57 CHF za osobu a den (+ 3 CHF nevratná záloha na čipový skipas).

Sjezdovky:

Na všech místech, která jsme navštívili byly sjezdovky perfektně upravené, dopoledne pěkně umrzlé. Výrazně převažují modré sjezdovky nad ostatními barvami.

Sněhové podmínky:

Sněhu byl na všech místech dostatek, pouze v některých vyšších partiích byl mimo sjezdovky odfoukán, na sjezdovkách ho ale bylo všude dost. Odpoledne byl sníh na dojezdech do údolí natátý, ale přiměřeně termínu naší návštěvy.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Areál je vybaven převážně sedačkovými lanovkami. Na nástupních a frekventovaných místech (Champéry, Châtel) jsou kabinové lanovky. Na některých propojkách se nacházejí vleky. Centrum Châtelu je propojeno s oblastí Linga pouze skibusem, který je zahrnut v ceně skipasu, nicméně od skibusu v centru je to ke kabinové lanovce pár set metrů z části do kopce završených výstupem po schodech, ale to bylo jediné "nepohodlné" místo, které jsme objevili.

Zalidněnost:

V Avoriaz bylo dost lidí, u sedačkových lanovek menší fronta - čekání však jen cca 2 minuty, vlastně ani o čekání nešlo. Některé části sjezdovek byly kvůli tréniku či výuce uzavřené, přesto se však lyžaři na sjezdovkách netísnili. Ve všech ostatních částech celého areálu bylo úplně volno a po celý den jsme naráželi na sjezdovky, které jsme měli sami pro sebe.

Občerstvení a aprés-ski:

S ohledem na to, že jsme vyráželi ráno z Champéry na okruh po středisku jsme se nikde cestou na jídlo nestavěli, abychom se stihli vrátit, ale občerstvovacích možností je po celém středisku dostatek. Jako jednodenní návštěvníci jsme nevyzkoušeli ani aprés-ski.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd do Champéry od švýcarské dálnice Martigny-Vevey pohodový, silnice dostatečně široká, suchá. Parkování přímo u kabinové lanovky v Champéry za 5 CHF na den.

Shrnutí

+ plusy
  • Velice rozlehlé středisko.
  • Velký výběr sjezdovek.
  • Okrajové části areálu liduprázdné.
  • Na švýcarské poměry i s ohledem na velikost střediska velmi sympatická cena skipasu.
- mínusy
  • Při "safari" nutnost hlídat čas a ponechat si dostatek času pro návrat do výchozího bodu.
  • Více zalidněné, nicméně svým věhlasem lákající Avoriaz.
  • Nejvíce sjezdovek je modrých, spíše přejezdových.