Les 4 Vallées

5. 3. 2013

Rozlehlý areál s mnoha odlehlými, ale nikterak podřadnými sjezdovkami, které zůstávají po celý den liduprázdné a díky tomu i ve skvělém stavu.

Sjezdovky:

Výrazně převažují středně obtížné, červené sjezdové tratě. Spleť sjezdovek je pestrá, díky různým propojkám snad nejde jet stejnou sjezdovku 2x. Některé části jsou propojené pouze skiroute, takže návrat například z Verbieru do Siviezu nebo z Plan du Fou do Nendaz si méně zkušení lyžaři zpestří sjezdem lanovkou.

Sněhové podmínky:

Sněhu byl dostatek ve všech námi navštívených částech areálu, neobjevili jsme jediné vydřené místo. Sjezdovky byly ráno perfektně upravené, umrzlé. Během dne trochu povolily, ale ani dojezdy nebyly nijak špatné.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Převážně nad Verbier se nachází moderní rychlá přepravní zařízení, nad Nendaz a Siviez občas trochu starší zařízení, nad Thyon převážně vleky. V horních partiích areálu jezdí velké visuté kabiny, které však kvůli velkému větru během naší návštěvy nebyly v provozu, takže nebyl dostupný nejen Mont Fort, na který jsem se těšila kvůli výhledu, ale ani Col des Gentianes.

Zalidněnost:

Sjezdovky byly po celý den prázdné, fronty se nikde netvořily.

Občerstvení a aprés-ski:

Vyzkoušeli jsme menší restauraci na Plan du Fou. Restaurace se v době oběda velmi rychle, cca během 15 minut, zaplnila, ale na venkovní terase zůstávalo volno. Restaurace nabízí i švýcarské speciality. Část personálu ovládala pouze francouzštinu, takže jsme měli trochu problém si objednat, protože jídla mají napsaná na velkých tabulích nad pultem a není tedy možné "zabodnout prst" do jídelního lístku. Restaurace je částečně samoobslužná, takže se platí se u pokladny bokem, kde naopak pokladní neměl nejmenší problém s angličtinou. Sýrové fondue 26 CHF na osobu (min. 2 osoby), půllitrové točené pití 5,50 CHF.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd autem do Nendaz z Aproz bezproblémový, nicméně silnice je místy velmi úzká, takže při sněhu může být problém. Lepší přístupová cesta je od Sionu - zvolili jsme jí jako odjezdovou.

Parkovali jsme na menším parkovišti v Nendaz přímo u kabinové lanovky Tracouet. Na parkovišti byly parkovací hodiny, nutnost platit předem, maximální sazba je 5 CHF.

Shrnutí

+ plusy
  • Rozlehlá oblast s velkým výběrem sjezdovek i volného terénu.
  • Volné sjezdovky v okrajových částech areálu.
- mínusy
  • Na některých přejezdech pouze skiroute, jejichž jedinou alternativou je sjezd lanovkou.
  • Zdlouhavé přejezdy mezi některými částmi areálu, nutnost hlídat si čas potřebný pro návrat do výchozího bodu.
  • V některých částech méně pohodlná přepravní zařízení.