Kořenov - Příchovice

Obsah

16. 3. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Už dávno na dopolední nebo jednodenní lyžování v českých podmínkách nepotřebuji velký areál typu nedaleké Rokytnice. A stejně tak jsem asi zlenivěla a červené nebo dokonce černé sjezdovky také ke štěstí nepotřebuji. Zjistila jsem, že mi stačí jeden vlek a u něj jedna sjezdovka. A tak, hlavně když vyrážím na hory sama, volím spíše malé areály, které jsou často označované jako „rodinné“.

Sjezdovky:

Sjezdovek je v Příchovicích celkem 5, dvě z nich jsou mezi vleky a oddělené jen takovými „remízky“ ze vzrostlých stromů, přičemž různými průseky se dá mezi oběma sjezdovkami přejíždět a získat tak více variant sjezdů. Další tři sjezdovky jsou vně vleků. Ne všechny jsou technicky zasněžované, ale vyjma té nejvzdálenější byly otevřené všechny.

Sjezdovky vně vleků jsou obohaceny o zábavné prvky typu měřený slalom nebo takovou lehkou skikrosovou trať.

V horní části u parkoviště je ještě malá sjezdovka určená pro výuku začátečníků.

Sněhové podmínky:

Ačkoli počasí posledních (vlastně už) týdnů připomíná jaro a vyšším teplotám ještě vypomáhá občasný déšť, sněhu je v Příchovicích dostatek. Sníh je sice trochu špinavý, ale žádná vydřená místa, natož třeba kamínky.

Sníh leží i mimo sjezdovky, ale asi už ho moc není, nicméně pro lyžaře je asi sympatičtější dívat se na souvislou sněhovou pokrývku než na kvetoucí sněženky :-).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavní svah obsluhují dva kotvové vleky, sjezdovku pro začátečníky pak poma. Obsluha tu důsledně pomáhá s nástupem na vlek a podává kotvy.

Zalidněnost:

Menší.

Ráno jen pár lidí, postupně jich trochu přibylo a na kotvě Čáp se udělala maličká fronta od turniketů. Způsobená spíš tím, že se tu lidi učí, občas se něco nepovede nebo jedou na vleku sami. Kvůli frontě jsem využívala druhý vlek Jára, který byl celé dopoledne naprosto bez čekání, bohužel pro mě s trochu vlezlejší obsluhou.

Občerstvení a aprés-ski:

Pokladna je trochu pod parkovištěm a nijak výrazně označená. V téže budově jsou i pěkné toalety a kiosek nacpaný k prasknutí. Hned v sousedství (prý vyhlášená) restaurace U čápa. Na jídla do restaurací nechodím, ale se zájmem sleduji jídelní lístky. A v případě „Čápa“ mě zaujal i ceník, za bezmasá jídla typu těstovin s něčím chtějí „pražských“ +/- 150 Kč...

Doprava do střediska a parkování:

Příjezdová silnice je suchá, poslední úsek asi z minulosti posypaný štěrkem. Parkoviště ráno zledovatělé, naštěstí během dopoledne povolilo, takže odjezd už byl bezproblémový. Prý má kapacitu 120 aut, tomu se mi úplně nechce věřit, ale místo každý našel. Parkování je zdarma.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Rychlé kotvové vleky.
 • Obsluha pomáhá s nástupem na vlek.
 • Široké sjezdovky.
 • Krásný výhled.
- mínusy
 • V zimě po sněžení sem musí být komplikovaný příjezd.
 • Parkoviště je u horních stanic vleků, takže u skipasů je potřeba si hlídat čas.
 • Horší značení - všechny nápisy jsou sice krásně „designové“, ale zase méně výrazné, takže já jsem vše našla „po čichu“, ale třeba na parkovišti jsem zaznamenala, že se lidi ptají na cestu k pokladnám.

5. 2. 2022

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Na vyzkoušení nových lyží jsem zvolila Příchovice, protože se mi tam při mé minulé návštěvě moc líbilo a zdejší sjezdovka i sněhové podmínky slibovaly možnost lyže dobře vyzkoušet.

Sjezdovky:

V Příchovicích je oficiálně pět sjezdovek. Dvě z nich jsou mezi vleky a díky remízkům nabízejí několik různých variant sjezdů. Zbylé tři sjezdovky jsou z vnější strany vleků. Zatímco dvě sjezdovky vpravo vedle kotvy Jára jsou další kombinace tras mezi remízky, sjezdovka vlevo vedle kotvy Čáp je využívána částečně jako skicrossová trať.

Sněhové podmínky:

Nestálé počasí posledních dní a týdnů se podepsalo i na stavu zdejších sjezdovek. Na sjezdovkách je patrné, že sníh byl v uplynulé době natátý a rozměklý. Je to znát především na úpravě sjezdovek. Jejich povrch nebyl zcela kompaktní, přesto ale byla úprava v podstatě bezchybná. Ačkoli byly asi -2 °C, nebyl povrch zmrzlý, zároveň ale ani rozměklý a nebořil se.

Sněhu je na sjezdovkách dostatek, nikde nejsou žádná vydřená místa. Na několika místech se objevuje jen spadané listí. Až do odpoledne zůstal stav sjezdovek bezproblémový, bez ledových ploten nebo nahrnutého sněhu.

Sníh leží i mimo sjezdovky a zřejmě je ho dostatek, někteří lyžaři se totiž vydali i v trase dvou sjezdovek, které jsou oficiálně uzavřené. Na parkovišti a silnicích je ho tedy dostatek...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V areálu jsou dva kotvové vleky a malá poma pro výuku začátečníků. Od mé poslední návštěvy se nic nezměnilo a obsluha každému podává kotvu - luxusní servis.

Zalidněnost:

Větší.

Vlek Čáp byl v provozu už asi od 8:15. Během následující hodiny bylo lyžařů naprosté minimum. V 9:00 doraly lyžařské kurzy. Chvíli ještě trvalo, než si rozdali instrukce, sjezdovku pak zahustili jen nárazově, často někde postávali.

Bohužel fronta na kotvu narostla až na čekací dobu 10 minut. Na oběd sjezdovku opustili, vrátili se zase po obědě a s nimi i zmiňovaná fronta.

Hlavním problémem bylo, že většina jezdila na kotvě jednotlivě, a to ačkoli vlekaři je upozorňovali, že mají jezdit ve dvou. Když jsem jedné slečně nabídla spolujízdu, odmítla mě, že chce jet sama... Paradoxně jich bohužel řada stejně nedokázala vyjet nahoru. Vlekaři se opravdu snažili pomáhat při nástupu, v případě pádu vlek zastavovali, aby byl čas stopu pod vlekem vyklidit.

Občerstvení a aprés-ski:

Hlavní zázemí tvoří dřevěná budova, ve které se nachází pokladna, toalety a kiosek.

Doprava do střediska a parkování:

Cesta z Prahy až k odbočce na Příchovice byla bez problémů sjízdná, pouze mokrá. Od křižovatky až na parkoviště byla naopak silnice sjízdná velmi obtížně. I na silnici 2. třídy do Příchovic leží umrzlý sníh, místy je z něj ledová roleta. Na tomto zmrzlém podkladu pak leží rozježděný sníh. Na některých místech je zřejmě od pluhu podklad rozbořený, takže v tom celém jsou ještě sněhové výmoly. Parkoviště je taktéž pod sněhem. Zatímco ranní příjezd byl díky prázdným silnicím zcela bezproblémový, odjezd byla zoufalost, auta se nemají na nedostatečně odklizené silnici kde vyhnout, když jeden zastaví, už se na zmrzlém podkladu nerozjede. Ochota chodců je naštěstí velká, takže do uvízlých aut vždy někdo trochu strčí. Na to, že jde o silnici 2. třídy je její stav zoufalý.

Shrnutí
+ plusy
 • Velké parkoviště zdarma.
 • Obsluha všem pomáhá s nástupem na vlek.
 • Několik sjezdovek s možností přejezdů mezi nimi.
 • Široké sjezdovky.
- mínusy
 • Komplikovaný příjezd a především odjezd.
 • Větší zalidněnost lyžařskými kurzy.
 • Nenaplňování kapacity vleků a následné fronty.