Kořenov - Rejdice

Obsah

22. 1. 2022

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

O areálu Kořenov - Rejdice jsem v minulosti slyšela samou chválu směřující hlavně ke zdejšímu snowparku s řadou překážek, skoků, skicrossovou tratí a dokonce U-rampou. Tato část areálu ale aktuálně není upravována, takže zájemci o překážky sem nepřijíždějí ve větším množství. Právě fronty na zdejší lanovku byly to, co mě od návštěvy v minulosti odrazovalo. Jelikož jsem navíc měla k dispozici voucher na skipas, nebylo tentokrát proč váhat.

Sjezdovky:

Nachází se zde vlastně jen jedna sjezdovka. Je značena červeně a její dolní polovina je opravdu příjemně svižná. Horní část je ale docela plochá. Mně takový sklon nevadí, ale ne každému takový profil sjezdovky vyhovuje. Na dojezdu sjezdovka ústí v podstatě do „trychtýře“ v podobě úzké objížďky zdejšího zázemí. Zajímalo by mě, jak tohle místo vypadá při větší návštěvnosti...

Na některých mapkách najdeme ještě modré sjezdovky na opačné straně lanovky, tento prostor je ale vyhrazený pro výše zmíněný snowpark, jsou zde pro tyto účely i různé terénní nerovnosti, takže jako sjezdovka se prostor použít nedá.

Sněhové podmínky:

V uplynulých dnech něco málo připadlo a v noci na dnešek také sněžilo. V horní polovině sjezdovky byl ale ráno všechen sníh odfoukaný, takže zde byl manšestr. V předchozích dnech ale bylo zřejmě tepleji, takže sjezdovka mírně roztála, a v kombinaci s technickým sněhem vznikl velmi tvrdý zmrzlý podklad. Časem povolil a během dne už byl vodivější.

V dolní polovině sjezdovky, která je z boku před větrem chráněna stromy, zůstal přírodní sníh ležet na sjezdovce. Sjezdovka je díky stromům trochu ve stínu, takže ani podklad nebyl tak zmrzlý, jak o v horní části. Z rozježděného přírodního sněhu se ale kolem poledne začaly tvořit boule.

Úpravě sjezdovky by ale šlo leccos vytknout - nenavazující přechody jednotlivých urolbovaných pruhů a v horní části sjezdovky se na urolbovaném povrchu povalovaly zmrzlé hroudy.

Ačkoli snowpark není upravený, přírodního sněhu byl dostatek na to, aby zájemci vyrazili i mimo sjezdovku - ať už za jízdou v prašanu, projet si skicrossovou trať nebo skočit na nějaké terénní nerovnosti. A zájemců bylo opravdu hodně, sjezdovka byla díky tomu příjemně prázdná.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zdejší fixní dvousedačka má rok výroby 1982, takže letos slaví kulatiny. Jezdí rychleji, než jsem čekala, což je samozřejmě plus, jen při nástupu vám to „vrátí“. Po 4 hodinách jsem už byla přesvědčena, že budu mít na nohách modřiny. Sedačky byly mokré, ráno na nich ležela trocha sněhu, během dne na ně zase kapal tající sníh shora. I přes nevýhody této lanovky se domnívám, že její náhrada za novější zařízení by přinesla jen větší návštěvnost, větší fronty a větší zalidněnost sjezdovky. Takže navrhuji to tak nechat :-).

V dolní části sjezdovky je také vlek, podle situace odhaduji, že už dávno nebyl v provozu. U nástupu jsou zaparkované rolby, v trase vleku stojí sněžná děla. S ohledem na návštěvnost je to pochopitelné, na druhou stranu sportovnější lyžaři by možná ocenili možnost jezdit jen na dolní strmější části sjezdovky.

V horní části je pak malý lanový vlek, taktéž mimo provoz.

Zázemí sestává z jedné boudy, která má okénko s pokladnou, okénko s bufetem (sezení venku) a zezadu jsou toalety. Druhý bufet je v horní části sjezdovky.

Zalidněnost:

Menší.

Provoz začíná v 9:00, což mě vždycky trochu „štve“, protože mi spíš vyhovuje si přivstat než pak lyžovat do pozdního odpoledne. Nicméně ráno na 9:00 jsme u lanovky byli 3, takže zájem o dřívější zahájení provozu tu očividně není. Během první hodiny přibývali spíš jednotlivci nebo dvojice, lanovka jezdila prázdná. Po 10:00 postupně začalo lidí přibývat, někdy mezi 10:30 - 11:00 se nastupovalo až na cca 5 - 7 sedačku, tak tomu třeba říkejme fronta :-). Přes oběd zase lidí ubylo a po 13:00 opět začalo přibývat, takže jsem to po pár jízdách zabalila.

Jelikož dobrá polovina sjíždějících využívala volný terén v prostorách snowparku, sjezdovka byla celý den v podstatě úplně prázdná.

Doprava do střediska a parkování:

Většinu cesty z Prahy do Turnova pršelo, dálnice byla jen mokrá. Z Turnova až do Plav ležel na silnici většinou rozbředlý a rozježděný sníh. Zvolit cestu z Plav přes Zlatou Olešnici považuji za jeden ze svých špatných nápadů. Silnice byla jen projetá pluhem, místy posypaná štěrkem, pekelně to klouzalo.

Dolní parkoviště je maličké, odhaduji tak pro 15 aut. Během dne se zaplnilo a když jsem odpoledne odjížděla, parkovalo se i podle silnice. Druhé, o dost větší parkoviště, se nachází u horní stanice sedačkové lanovky. Zálohovaný skipas jde vrátit i v horní stanici, takže lepší volbou je asi parkovat na tomto parkovišti. V případě obou parkovišť se ale nevyhnete chůzi do kopce, pěkně s lyžemi na rameni. Obě parkoviště jsou zdarma.

Shrnutí
+ plusy
  • Široká a poměrně dlouhá sjezdovka s proměnlivým sklonem.
  • Sedačková lanovka.
  • Malá zalidněnost - zřejmě díky nefunkčnímu snowparku.
  • Komorní prostředí - po týdnu od návratu z Les 3 Vallées jsem ten kontrast vnímala ještě víc :-).
  • Dostatečně velká parkoviště, zdarma.
- mínusy
  • Horší úprava sjezdovky.
  • Stáří zdejších přepravních zařízení.
  • Zázemí.
  • Příjezdová cesta.

Aktualizace 28. 1. 2022:

Jestli jsem v souvislosti se zdejší neodpojitelnou sedačkovou lanovkou zmiňovala modřiny, tak ano, v týdnu se pěkně vybarvily. Daň za 27 jízd touto lanovkou. Zde stav z 26. 1. 2022, tedy 4. den po návštěvě: