Monínec

Obsah

26. 11. 2016

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

O Monínci toho bylo napsáno hodně, především letos, což mě v sobotu vylákalo k jeho návštěvě. Je to kompaktní areál s jednou hlavní sjezdovkou obsluhovanou čtyřsedačkovou lanovkou a s ohledem na aktuální podmínky nabízí dobré lyžování. Připravený sníh si ale šetří, takže na sjezdovce je několik hodně špatných míst a kvalitu sjezdovky obsluha moc neřeší.

Sjezdovky:

Hlavní červená 1.200 metrů dlouhá sjezdovka je příjemně široká spíše mírnější. V horní části je rozšířená a obsluhovaná samostatným vlekem.

Aktuálně jsou sjezdovky vysněžené v omezené šířce, plnohodnotné lyžování je možné jen v horní části, dojezd k dolní stanici sedačkové lanovky je tak v šíři rolby a rychle odtává.

Sněhové podmínky:

Snowfactory umožnila zprovoznit Monínec extrémně brzo. Materiál, který z ní leze, je takový suchý led, ale na sjezdovce po zpracování tvoří takový normální sníh. Oproti klasickému technickému sněhu mi přijde lehčí a měkčí, netvoří ty obvyklé ledové plochy, které jsou u nás jako podklad snad všech technicky zasněžovaných sjezdovek. Na druhou stranu za to asi svým způsobem mohlo i počasí - plusové teploty a mrholení.

Horní část areálu je vysněžena ve větší šířce. Sníh je povětšinou hnědý, špinavý. Na místech s malou vrstvou sněhu vylézá přímo bahno, což se pracovníci areálu během rána pokoušeli "zazáplatovat", takže skútrem rozváželi po sjezdovce sníh, pokaždé to tam neskutečně zasmrděli a skútr parkující v mlze uprostřed sjezdovky může být pro někoho, kdo se přecení, taky docela problém. Toto by určitě měli dělat před otevřením areálu.

Dolní část je vysněžená jen v úzkém pruhu odhadem na šířku rolby a primárně má asi sloužit jen k návratu.

Horší kvalitu sněhu jsem očekávala, menší vydřená místa nebo listí na sjezdovce bych odpustila, ale že je na sjezdovce několik opravdu špatných míst, větší kameny a obsluha to začne řešit až poté, co tam pustí lyžaře, mi přijde neomluvitelné.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavní sjezdovku obsluhuje čtyřsedačková lanovka. Jezdila neustále úplně prázdná, takže jen pomalu. Rozběhový pás byl zaházený sněhem a nastupovalo se z místa.

V horní části je ještě kotva, trochu stranou pak ještě krátká poma.

Zalidněnost:

Malá. Na lanovce vůbec nikdo, na kotvě až na výjimky (zdržení kvůli začátečníkům) také nikdo.

Doprava do střediska a parkování:

Středisko má být asi vhodné hlavně pro Pražáky, ale rychleji jsem třeba v Jizerkách, těžko by mě něco donutilo jezdit lyžovat na Monínec. Příjezd od Prahy po silnici přes Benešov k Voticím je kvůli častým pomalým vozidlům zdlouhavý, nyní ještě zpestřený o dopravní omezení. Poslední část z Votic do Jetřichovic je aktuálně také „vylepšená“ objížďkou, ale ani za běžných podmínek není moc o co stát, obzvlášť ten úplný závěr v Jetřichovicích musí být, pokud náhodou nasněží, docela zajímavý...

Shrnutí
+ plusy
  • Unikátní zasněžování.
  • Minimum lidí.
- mínusy
  • Na sjezdovce několik hodně špatných míst, bláto, několik velkých kamenů.
  • Oprava kritických míst sjezdovky až za provozu.

29. 1. 2022

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Předpověď silného větru vypadala děsivě, rozhodla jsem se tedy „uklidit“ někam mezi stromy. V kombinaci s voucherem na skipas, který jsem dostala k nákupu lyží, a jen 2 dny starým dobrým hodnocením: „Sjezdovka byla bez chyby, velmi dobrý sníh, šířka sjezdovky už víceméně plná, ledové hrudky už nejsou“ jsem zvolila Monínec. Řeknu to takhle - kdybych měla za skipas platit plnou cenu, byla bych za toto rozhodnutí na sebe dost naštvaná.

Sjezdovky:

Hlavní sjezdovka je 1.200 metrů dlouhá a v horní polovině obstojně široká. Je značená červenou barvou, ale v dolní polovině je dost plochá, strmější je jen sjezd z přemostění a dojezd k lanovce.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovce je zřejmě kombinace klasického technického sněhu ze sněžných děl, technického sněhu ze Snowfactory a trochy přírodního sněhu. Úprava sjezdovky byla v podstatě bezchybná. Podklad byl už od rána příjemně vodivý, což bylo zřejmě způsobeno teplotou nepatrně nad nulou. Prvních několik jízd bylo fajn.

Plnou šířku zdejší sjezdovky jsem nikdy neviděla, ale domnívám se, že aktuální šířka jsou tak 2/3 až 3/4 maximální šířky. Jak rostla zalidněnost, začalo těch několik metrů chybět a sjezdovka dost trpěla. Moc tomu nepomohlo ani další umělé zmenšování šířky například ohrazením jednoho ze sloupů lanovky. Ve vyhrazeném prostoru stálo i sněžné dělo - jako by nemohlo stát na straně sjezdovky...

Velmi brzo se na frekventovaných místech obnažil tvrdý podklad. Díky teplotě a zřejmě i složení sněhu ale nebyl ledový, takže ani začátečníkům nedělala tato místa výrazné problémy.

Na zúženém dojezdu k dolní stanici lanovky se brzy utvořil hluboký sníh a boule ze seškrábaného sněhu. Druhý dojezd k lanovce je totiž bez sněhu. Na dalších úzkých místech se sníh brzy vydřel a objevila se hlína a kamínky - ve výše zmíněném prostoru u sloupu lanovky nebo na výjezdu z lanovky, kde se tomu bohužel vůbec nedalo vyhnout a obsluze to bylo tak nějak jedno... Výše citovanou kladnou recenzi bohužel vůbec nemohu potvrdit ;-(.

Během dopoledne také začalo sněžit, kvůli teplotám byl ale sníh hodně mokrý, tak zdejším sněhovým podmínkám moc nepomohl.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovku obsluhuje čtyřsedačková lanovka s nástupním pásem, kterou v horní širší části doplňuje kotvový vlek, v dolní části poma pro výuku a stranou pak další vlek pro výuku.

Hlavní zázemí poskytuje budova u dolní stanice lanovky, kde jsou pokladny, toalety, restaurace... Najdeme tu i půjčovnu a lyžařskou školu.

Zalidněnost:

Větší. Lanovka zdaleka nejezdila plná, což bylo dáno jednak velkým počtem začátečníků, kteří se nezvládali včas připravit do nástupního turniketu, hlavně ale počtem turniketů pro kontrolu skipasu, které jsou na každé straně lanovky jen dva. A jelikož dojezd k lanovce z druhé strany je bez sněhu, byly v provozu jen dva turnikety, které tvořily obrovský špunt. Tvořila se tedy menší fronta, která ale byla jen na několik minut, takže žádná tragédie.

Ačkoli lanovka jezdila spíš poloprázdná, sjezdovka byla jedno obrovské mraveniště. Jakákoli svižnější jízda byla v podstatě nemožná, bylo to pouze kličkování mezi začátečníky. Překvapuje mě, kolika rodičům přijde zdejší svah ideální pro první obloučky jejich dětí, hlavně si ale vůbec neumím představit, jak by sjezdovka vypadala, kdyby lanovka jezdila plně vytížená.

Doprava do střediska a parkování:

Ranní cesta z Prahy byla bezproblémová, silnice suché. Jen parkoviště bylo rozbahněné a na několika místech se zbytky sněhu. Když jsem odpoledne odjížděla, byly silnice od sněžení mokré, v krajnici občas ležela malá vrstva sněhu. Během cesty zpět do Prahy pak začalo pršet.

Shrnutí
+ plusy
  • Dobrá konzistence sněhu, vodivý, nezmrzlý.
  • Pro mě osobně voucher na skipas.
- mínusy
  • Počet turniketů pro kontrolu skipasu.
  • Sjezdovka není vysněžena v celé šířce, nevysněžený je i druhý dojezd k lanovce.
  • Velká zalidněnost sjezdovky.
  • Vydřená místa, hlína, kamínky.