Folgarida/Marilleva

24. 2. 2014

Oblast Folgarida/Marilleva je obrácena na sever, byl zde tedy dostatek sněhu, který vydržel v dobrém stavu v podstatě po celý den. Velkým zklamáním byla přepravní zařízení, v Itálii jsme očekávali rozhodně modernější lanovky.

Sjezdovky:

Sjezdovky stékají ze tří vrcholků Monte Spolverino, Monte Vigo a Dos de la Pesa. Jsou převážně modré a červené a některé vedené lesem mi přišly docela úzké. Žádná ze sjezdovek nevede až do údolí Většina sjezdovek je na severní straně hor, takže jsou zde dobré sněhové podmínky, ale na druhou stranu i v letošní teplé zimě zde byla docela zima.

Sněhové podmínky:

Díky severní orientaci svahů a neexistujícím sjezdům do údolí (tzn. nejnižší nadmořská výška střediska je cca 1.400 m n. m.) byly sjezdovky v poměrně dobrém stavu i odpoledne. Ráno byly dobře upravené a přes noc docela umrzlé.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Nástup do areálu jsme měli královský pomocí poměrně nedávno postavené kabinky z Commezzadury, která jezdí až na vrchol Monte Vigo a zčásti slouží pouze jako nástupní. Spodní úseky ostatních částí areálu jsou také obsloužené kabinkami, zbytek areálu pak obsluhují sedačkové lanovky, které jsou ale až na spíše vzácné výjimky dost staré. V Itálii jsem se s tak hojným zastoupením letitých přepravních zařízení ještě nesetkala…

Zalidněnost:

 • Obtížnější a užší sjezdovky byly poměrně volné.
 • Hodně zalidněná byla sjezdovka Orso Bruno, která vede pod stejnojmennou sedačkovou lanovkou, na kterou se stála docela dlouhá fronta.
 • Přelidněné mi přišly také sjezdovky na vrcholcích, zřejmě proto, že díky sluníčku na nich nebyla taková zima.
 • Velkým problémem byl odpolední návrat kabinkou zpět do Commezzadury. U horní stanice byl obrovský hrozen čekajících. Turnikety pouštěly vždy jen jakési „skupinky“ lidí, takže u nich byl hrozný boj o to, kdo turniketem projde dřív, a kabinky dolů jezdily vždy jednou za čas poloprázdné. Doufám, že to bylo schválně například kvůli mezistanici, tam totiž byl další obrovský hrozen…

Občerstvení a aprés-ski:

Restaurace se nachází na vrchu Monte Spolverino, Monte Vigo a u horní stanice kabinky Belvedere a Copai-Panciana.

Doprava do střediska a parkování:

Parkovali jsme u dolní stanice kabinky v Commezzaduře. Parkování je zpoplatněno (3€/den), největším problémem je ale velikost parkoviště, které mi přišlo docela malé.

Shrnutí

+ plusy
 • Severní svahy a vyšší nadmořská výška
 • Bydlení přímo na sjezdovce (ale ty ubytovací komplexy vypadají hrozně)
 • Přímé propojení s Madonnou di Campiglio a dále s Pinzolem, dobrá dostupnost Passo del Tonale/Ponte di Legno/Temú.
- mínusy
 • Starší přepravní zařízení
 • Chybějící sjezdovky až do údolí
 • Chybějící značení příjezdu k horní stanici kabinky, kterou je nutno použít pro návrat do údolí
 • Některé sjezdovky přelidněné