Plešivec

Obsah

25. 3. 2016

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka neVločka neVločka ne

Návštěvu Plešivce jsem plánovala už v 1. roce zahájení provozu (tuším 2014?), ale stále jí odkládala a čekala, až bude areál v provozu celý. Pokud se tak někdy v minulosti stalo, bylo to v době, kdy návštěva nebyla možná a tedy jsem stav sjezdovek nesledovala. Když jsem si ale přečetla recenze jiných návštěvníků, rozhodla jsem se nečekat. Nemohu říci, že bych byla vyloženě zklamaná, ale nadšená tedy také ne a v porovnání s jinými středisky nemohu hodnotit lépe, ačkoli jsem si zalyžovala obstojně...

Sjezdovky:

Nejstrmější sjezdovkou na Plešivci je údajná černá Jitka, která byla během naší návštěvy mimo provoz. Další je Aida, značená jako černo-červená, což mi přijde nadhodnocené, značila bych maximálně jako červenou, spíše červeno-modrou.

Většina sjezdovek je však značena modře - krátká široká výuková Renata, přejezdová Pavla, jediná použitelná modrá Milena, do Pstruží vedoucí Hana a nejdelší Daniela, taktéž aktuálně mimo provoz.

Naprosto nemožné je řešení v horní části areálu a nechápu, proč horní stanice sedačky Modesgrund není umístěna více vlevo. Takhle je potřeba k začátku sjezdovky Aida bruslit a sjet sjezdovku Pavla zpět k dolní stanici sedačky Modesgrund vyžaduje neúměrné úsilí, pro začátečníky, jimž by snad sjezdovka měla být určena, kvůli dlouhému plochému a bruslení vyžadujícímu úvodu.

Nejen zmíněná Aida, ale i další sjezdovky mi přijdou plošší, než je uváděno. Bohužel v případě modrých sjezdovek už u nás není kam jinam se značením klesnout. Několik kratších úseků Hany, jeden úsek na Pavle a dojezd Mileny jsou ploché a při pomalejším sněhu mohou vyžadovat bruslení. Předpokládám, že Daniela tedy už vede asi jen do kopce...

Sněhové podmínky:

Mimo sjezdovky zbytky sněhu jen v horní části areálu, jinak vůbec. Ráno urolbováno, ale podklad měkký, bylo nad nulou. Hned ráno na několika místech hnědý sníh, vydřená místa, postupně vylézala tráva i kamínky. Mlha nebo nízké mraky znamenaly střídavě srážky - buď mokrý sníh nebo rovnou déšť či mrholení.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Tři čtyřsedačkové lanovky, krátká lanovka Abertamy je s nástupním pásem, zbylé dvě delší jsou odpojitelné. Kryt (bublina) by se býval v tom počasí hodil...

Zalidněnost:

Naprosto minimální, celé dopoledne bez front, obzvláště lanovka Pstruží. U lanovky Modesgrund se zaplnil maximálně prostor za turnikety.

Ze sjezdovek více zalidněná pouze Renata, protože jí osobně považuji za jedinou použitelnou pro začátečníky. Nárazově bylo více lidí na Aidě a v horním úseku Mileny/Hany, jinak ale liduprázdno.

Občerstvení a aprés-ski:

Vím o dvou restauracích a nějakých bufetech či barech - 1 u sjezdovky Pavla, 2 u dojezdu v Pstruží. Pro oběd po lyžování jsme zvolili Fabrika Art, která podle fotek interiéru vypadala zajímavě a na webu slibovala „pestrou nabídku“. Reálně sice nabízejí 12 jídel, ceny okolo stovky, ale dle mého všechno na jedno brdo - hovězí rajská s knedlíkem, hovězí guláš s knedlíkem, hovězí svíčková s knedlíkem, vepřové na mrkvi s bramborem, vepřová krkovice se zelím a bramborem, plněné bramborové knedlíky se zelím, ovocné knedlíky s tvarohem, smažený sýr s bramborem, cordon bleu s bramborem, mexický sekaný karbanátek s bramborem, karbanátek s bramborem, pečené kuřecí stehno s (pozor!) rýží. Výživová hodnota pro sportovce nula. Těstoviny žádné, o dalších přílohách nemluvě, žádná ryba, zelenina jedině v salátovém baru. Zvolila jsem pro mě nejmenší zlo - svíčkovou - tedy dva plátečky masa, hustá a přesolená UHO (univerzální hnědá omáčka), dva nadýchané houskové knedlíky, dva a půl (patička) karlovarského knedlíku. Cestou domů mi bylo docela zle... Jinak míst k sezení mají docela málo, při větší zalidněnosti v areálu může být problém s volnými místy.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd bezproblémový, silnice mokrá, mírný déšť. Parkoviště v několika patrech nad sebou, štěrkové a trochu rozbahněné. Nejhořejší parkoviště je výš, než dolní stanice lanovky Pstruží, ale kvůli hrazení a neexistující cestě se z něj nejde dostat logickou nejkratší cestou, je nutné se vrátit k odbočce na parkoviště a jít po silnici. A to jsou na tomto parkovišti i místa pro invalidy - vzdušnou čarou sice bez diskuze nejblíže k zázemí u dolní stanice, reálně ale zdaleka nejvzdálenější ze všech míst na horním parkovišti, natož z parkoviště nižšího.

Shrnutí
+ plusy
 • Větší výběr sjezdovek.
 • Široké sjezdovky.
 • Malá zalidněnost.
- mínusy
 • Komplikovaný přístup od nejhořejšího parkoviště k dolní stanici lanovky Pstruží.
 • Sjezdovky plošší, než je značeno, většina modrých vyžaduje bruslení.
 • Přístup od horní stanice lanovky Modesgrund ke sjezdovce Aida a Pavla.
 • Stravování.

27. 1. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Po delší době jsme se vrátili na Plešivec. Čekali jsme, až bude areál v provozu celý, ale upřímně by mě zajímalo, jestli ten stav vůbec kdy v minulosti nastal...

Pozitivně hodnotím přístup personálu - ráno paní na pokladně usměvavá, pozdravila (ano, to vůbec není samozřejmé), obsloužila rychle, popřála hezké lyžování a rozloučila se. Obsluha lanovky ve Pstruží ráno lyžaře čekající na první výjezd hromadně uvítala, nasedající lyžaře pak ještě jednou pozdravila, s každým prohodila pár slov - že prý jsme nějak vysmátí :-). Obsluha lanovky Modesgrund taktéž každého ráno pozdravila a cca první půlhodinu důsledně ometala sedačky. Naprosto luxusní péče.

Sjezdovky:

Trochu sportovnější je jen černá Jitka a černo-červená Aida, jinak jsou sjezdovky značené modře. Daniela I. a II. sjezdovkou opravdu není. Každopádně sjezdovky jsou převážně hodně široké a příjemně dlouhé, horší už je to s jejich sklonem.

Přijde mi, že všechny sjezdovky jsou značeny jako obtížnější, než ve skutečnosti jsou a na modrých sjezdovkách Hana, Milena a Pavla jsou ploché úseky, některé vyžadují bruslení. Oproti minulé návštěvě byla otevřena i Daniela II., kterou jsme čistě ze zvědavosti jeli prozkoumat. Dle očekávání je to opravdu jen úzká lesní cesta, která je navíc hodně plochá. Předpokládám, že horní Daniela I., která byla během naší návštěvy uzavřená, je stejná...

Druhá sjezdovka do Pstruží, jejíž výstavba měla proběhnout už před několika lety, stále není.

Sněhové podmínky:

Po vydatném sněžení v nedávné době je dostatek sněhu nejen na sjezdovkách, ale i mimo ně. Ráno vše urolbováno, v horních částech s asi 5 cm nového sněhu, který připadl přes noc. Sněžilo i celé dopoledne, jen sníh byl kvůli teplotě na nule mokrý. Před polednem se na prudších úsecích začal objevovat tvrdý zmrzlý podklad, zřejmě technický sníh.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sedačkové lanovky na Plešivci, na rozdíl od řady jiných českých areálů, poměrně snadno zvládají nápor lyžařů. Snad jen kryt (bublina) by se býval v tom počasí hodil.

Páteří areálu je lanovka Modesgrund. A dostupnost některých sjezdovek (Pavla, ale i Aida) z této lanovky zůstává komplikovaná, přinejmenším začátečníci by určitě na překonání rovinky ocenili nějaký pojízdný koberec nebo lano.

Zalidněnost:

Menší.

Menší fronta se tvořila jen u lanovky Modesgrund, ale i ta nejdelší fronta, jejíž fotografii jsem pořídila, byla je na několik minut. A o jednu jízdu později už byla zase poloviční.

Bohužel lanovky jsou dost kapacitní, takže sjezdovky jsou trochu plnější, většinu ale způsobuje spíš neukázněnost návštěvníků - například 3 snowboardisté sedící vedle sebe.

Občerstvení a aprés-ski:

Při minulé návštěvě mě zdejší občerstvení neoslovilo, takže jsme tentokrát žádné nevyužili.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice většinu cesty od Prahy mokrá, místy déšť. V okolí Karlových Varů sníh v krajnici, občas břečka i na silnici. Příjezd na parkoviště po kašovitém sněhu, totéž na parkovišti.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Sedačkové lanovky rychlé, takže ani nechybí vleky.
 • Výběr z několika sjezdovek.
 • Široké sjezdovky.
 • Přístup obsluhy.
 • Poměrně malá zalidněnost.
- mínusy
 • Sjezdovky spíše jednoduché, snazší, než jak jsou značené, většina modrých vyžaduje bruslení.
 • Přístup od horní stanice lanovky Modesgrund ke sjezdovce Aida a Pavla.