Plešivec

25. 3. 2016

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka neVločka neVločka ne

Návštěvu Plešivce jsem plánovala už v 1. roce zahájení provozu (tuším 2014?), ale stále jí odkládala a čekala, až bude areál v provozu celý. Pokud se tak někdy v minulosti stalo, bylo to v době, kdy návštěva nebyla možná a tedy jsem stav sjezdovek nesledovala. Když jsem si ale přečetla recenze jiných návštěvníků, rozhodla jsem se nečekat. Nemohu říci, že bych byla vyloženě zklamaná, ale nadšená tedy také ne a v porovnání s jinými středisky nemohu hodnotit lépe, ačkoli jsem si zalyžovala obstojně...

Sjezdovky:

Nejstrmější sjezdovkou na Plešivci je údajná černá Jitka, která byla během naší návštěvy mimo provoz. Další je Aida, značená jako černo-červená, což mi přijde nadhodnocené, značila bych maximálně jako červenou, spíše červeno-modrou.

Většina sjezdovek je však značena modře - krátká široká výuková Renata, přejezdová Pavla, jediná použitelná modrá Milena, do Pstruží vedoucí Hana a nejdelší Daniela, taktéž aktuálně mimo provoz.

Naprosto nemožné je řešení v horní části areálu a nechápu, proč horní stanice sedačky Modesgrund není umístěna více vlevo. Takhle je potřeba bruslit k začátku sjezdovky Aida bruslit a sjet sjezdovku Pavla zpět k dolní stanici sedačky Modesgrund vyžaduje neúměrné úsilí, pro začátečníky, jimž by snad sjezdovka měla být určena, kvůli dlouhému plochému a bruslení vyžadujícímu úvodu.

Nejen zmíněná Aida, ale i další sjezdovky mi přijdou plošší, než je uváděno. Bohužel v případě modrých sjezdovek už u nás není kam jinam se značením klesnout. Několik kratších úseků Hany, jeden úsek na Pavle a dojezd Mileny jsou ploché a při pomalejším sněhu mohou vyžadovat bruslení. Předpokládám, že Daniela tedy už vede asi jen do kopce...

Sněhové podmínky:

Mimo sjezdovky zbytky sněhu jen v horní části areálu, jinak vůbec. Ráno urolbováno, ale podklad měkký, bylo nad nulou. Hned ráno na několika místech hnědý sníh, vydřená místa, postupně vylézala tráva i kamínky. Mlha nebo nízké mraky znamenaly střídavě srážky - buď mokrý sníh nebo rovnou déšť či mrholení.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Tři čtyřsedačkové lanovky, krátká lanovka Abertamy je s nástupním pásem, zbylé dvě delší jsou odpojitelné. Kryt (bublina) by se býval v tom počasí hodil...

Zalidněnost:

Naprosto minimální, celé dopoledne bez front, obzvláště lanovka Pstruží. U lanovky Modesgrund se zaplnil maximálně prostor za turnikety.

Ze sjezdovek více zalidněná pouze Renata, protože jí osobně považuji za jedinou použitelnou pro začátečníky. Nárazově bylo více lidí na Aidě a v horním úseku Mileny/Hany, jinak ale liduprázdno.

Občerstvení a aprés-ski:

Vím o dvou restauracích a nějakých bufetech či barech - 1 u sjezdovky Pavla, 2 u dojezdu v Pstruží. Pro oběd po lyžování jsme zvolili Fabrika Art, která podle fotek interiéru vypadala zajímavě a na webu slibovala „pestrou nabídku“. Reálně sice nabízejí 12 jídel, ceny okolo stovky, ale dle mého všechno na jedno brdo - hovězí rajská s knedlíkem, hovězí guláš s knedlíkem, hovězí svíčková s knedlíkem, vepřové na mrkvi s bramborem, vepřová krkovice se zelím a bramborem, plněné bramborové knedlíky se zelím, ovocné knedlíky s tvarohem, smažený sýr s bramborem, cordon bleu s bramborem, mexický sekaný karbanátek s bramborem, karbanátek s bramborem, pečené kuřecí stehno s (pozor!) rýží. Výživová hodnota pro sportovce nula. Těstoviny žádné, o dalších přílohách nemluvě, žádná ryba, zelenina jedině v salátovém baru. Zvolila jsem pro mě nejmenší zlo - svíčkovou - tedy dva plátečky masa, hustá a přesolená UHO (univerzální hnědá omáčka), dva nadýchané houskové knedlíky, dva a půl (patička) karlovarského knedlíku. Cestou domů mi bylo docela zle... Jinak míst k sezení mají docela málo, při větší zalidněnosti v areálu může být problém s volnými místy.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd bezproblémový, silnice mokrá, mírný déšť. Parkoviště v několika patrech nad sebou, štěrkové a trochu rozbahněné. Nejhořejší parkoviště je výš, než dolní stanice lanovky Pstruží, ale kvůli hrazení a neexistující cestě se z něj nejde dostat logickou nejkratší cestou, je nutné se vrátit k odbočce na parkoviště a jít po silnici. A to jsou na tomto parkovišti a místa pro invalidy - vzdušnou čarou sice bez diskuze nejblíže k zázemí u dolní stanice, reálně ale zdaleka nejvzdálenější ze všech míst na horním parkovišti, natož z parkoviště nižšího.

Shrnutí
+ plusy
  • Větší výběr sjezdovek.
  • Široké sjezdovky.
  • Malá zalidněnost.
- mínusy
  • Komplikovaný přístup od nejhořejšího parkoviště k dolní stanici lanovky Pstruží.
  • Sjezdovky plošší, než je značeno, většina modrých vyžaduje bruslení.
  • Přístup od horní stanice lanovky Modesgrund ke sjezdovce Aida a Pavla.
  • Stravování.