Aprica

27. 2. 2014

Aprica je poměrně malý, Čechy ale hodně navštěvovaný areál. V podstatě ho lze rozdělit na tři části, které jsou navzájem pospojované modrými sjezdovkami. Přepravní zařízení jsou bohužel převážně staršího data a některá jsou očividně dlouhodobě mimo provoz. Při pěkném počasí jsou z horních partií pěkné výhledy. Ačkoli můj report asi nevyzní příliš pozitivně, v Aprice se nám překvapivě moc líbilo.

Sjezdovky:

V Aprice najdeme dvě pěkné černé, obě dost široké a poměrně dlouhé. Jinak jsou zde především červené tratě, některé docela dlouhé a členité, takže nejsou po pár sjezdech nudné. Modrých sjezdovek zde najdeme také spoustu, ale spíše jen v mapce. Vyjma dlouhé nazvané Superpanoramica a několika výukových v dolní části areálu jde vesměs o úzké přejezdové cesty, které propojují tři části areálu.

Sněhové podmínky:

Sněhu dostatek, přes noc napadl prašan, který byl na sjezdovkách urolbovaný. Jinak spousta sněhu mimo sjezdovky. Během dne se na frekventovaných místech ohrnul vrchní měkký sníh a jezdilo se na umrzlém podkladu. V dolních částech areálu bylo nad nulou, takže nově napadlý sníh odtál a dojezdy k lanovkám byly firnové a mokré.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

  • Při pohledu na areál se nejvíce vlevo, tedy na východě, nachází nejnovější lanovka – čtyřsedačka s bublinou Baradello-Piana Galli. Má mezistanici, ve které není možné vystoupit, ale je možné nastoupit, takže z dolní stanice každá třetí sedačka vyjíždí prázdná.
  • Střední část areálu obsluhuje šestimístná kabinková lanovka, na kterou navazuje čtyřsedačka. Souběžně s oběma lanovkami vedou dvě dvousedačkové lanovky postavené roku 1981 – obě jsou očividně dlouhodobě mimo provoz a zapadané velkou vrstvou sněhu, ale v mapkách jsou normálně značené, což je trochu klamání návštěvníka, ačkoli tedy nejsou potřeba.
  • Nejvíce vpravo, tedy na západě, se pak nachází stará šestimístná kabinka Magnolta (z roku 1982), to je opravdová tragédie. Sedačky jako v tramvaji :-), ale to je to nejmenší. Dveře kabinky se nedovírají, zůstává mezi nimi několikacentimetrová mezera, v kabince se všechno klepe, moc důvěry to nevzbuzuje. Samozřejmě záleží na tom, jaké máte patky lyží (šířka, přizvednutí), ale držáky na lyže jsou malé, takže nejen že se do jednoho nevejde jeden pár lyží, to se nám občas stává, ale tady se nám do jednoho držáku málem nevešla ani jedna lyže, to se mi nikdy nestalo! Tedy tak nějak se tam zastrčit dala (hlavně do prostředního, který byl asi maličko větší), ale nahoře nešla vyndat, musela se „vyviklat“, jednou rukou to nešlo, vytáhla jsem jednu lyži, musela jí odhodit, abych mohla vyndat druhou, která mi nešla, tahali to odtamtud všichni, kdo měli zrovna volné ruce, jeden lanovkář rval ven lyži, druhý zpomaloval lanovku, mazec... Na kabinku navazuje stará dvousedačka, ze které je hezký výhled a která obsluhuje pěknou modrou, bohužel vzhledem k době jízdy lanovky, docela krátkou sjezdovku.
  • K tomu všemu je po areálu rozmístěno ještě několik vleků, většinou krátkých v dolní části pro začátečníky, jeden z nich vede i do nejvyššího bodu střediska na Colle Pasò. V mapce jsem vyčetla i nějaké pohyblivé pásy… :-)

Zalidněnost:

Fronty žádné, sjezdovky prázdné. Trochu zalidněná byla jen modrá sjezdovka Superpanoramica, protože jde v podstatě o jedinou použitelnou snadnou sjezdovku navíc obsluhovanou pohodlnou sedačkovou lanovkou, ale je tak široká, že se na ní v pohodě dalo jezdit v podstatě bez omezení. Přišlo mi, že půlka lidí jsou Češi, je zde spousta nápisů v češtině i cedulky se slevami pro klienty některých českých CK.

Občerstvení a aprés-ski:

V areálu je několik občerstvovacích zařízení. V restauraci Pasò dvě jídla dohromady za 13,50 €, pivo v plechovce 3,20 €, bombardino 4,50 €, horká čokoláda 3,50 €, 1/2 litru vody za 1,50 €.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd k parkovištím je úzkými, často jednosměrnými uličkami města. Parkoviště u dolních stanic lanovek jsou sice nezpoplatněná, ale malá a i při malé návštěvnosti, kterou jsme měli, byla brzy ráno plná.

Shrnutí

+ plusy
  • Severní svahy.
  • Pěkné sjezdovky - dlouhá široká modrá, několik hezkých červených a dvě pěkné černé.
  • Malá zalidněnost.
- mínusy
  • Stará přepravní zařízení, kabinka Magnolta na hranici použitelnosti.
  • V mapce jsou vyobrazena i přepravní zařízení, která jsou očividně dlouhodobě vyřazena z provozu.
  • Omezené možnosti parkování.