Espace Killy - Tignes

10. 3. 2015

Velké a přitom poměrně kompaktní lyžařské středisko, skipasem a lanovkami propojené se sousedním Val d’Isère. Pěkné sjezdovky, i když s trochu menším převýšením než má Val d’Isère, na druhou stranu ale končící ve vyšší nadmořské výšce, takže bez největších problémů spojených s jarem.

Sjezdovky:

Na ledovci Grande Motte svahy všech obtížností, ale v době naší návštěvy byla většina ledovce mimo provoz, v provozu jen sjezdovky Glacier, Leisse a sjezdy do údolí. Z Tovière vedou spíše strmější sjezdovky, na opačných, jihovýchodních svazích pak spíše sjezdovky mírnější. Sjezdovky končí ve výšce nad 2.000 m. n. m., takže jarní břečka se nekonala, ani pod přímým náporem slunce výrazně netály. Výjimkou jsou sjezdy do Brevieres, které vedou o cca 500 výškových metrů níže a brzy hodně povolí. Černá Sache vypadala, že není pravidelně upravovaná, přibližně v její polovině, kde se z ní odděluje červená Arcosses, bylo uprostřed sjezdovky upozornění na kameny, kterých bylo po svahu opravdu hodně, takže jsme to objeli právě po té červené.

Sněhové podmínky:

Sněhu všude dostatek, podklad pevný, ale nijak přemrzlý nebo ledovatý, sníh zřejmě přírodní nebo nějaký mix, žádná vydřená místa, sjezdy do Brevieres během dne hodně měknou a na černé Sache v jednom místě hodně kamenů.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Přepravní zařízení nejsou nejnovější, nicméně mají kapacitu dostačující tak, že se v době naší návštěvy netvořily žádné fronty. Výjimkou je samozřejmě Funiculaire a visutá kabina na Grande Motte, kde je potřeba počkat na nástup. Spousta sedačkových lanovek je starších neodpojitelných a pomalých, hodně zdlouhavý je například výjezd lanovkou Marais, nicméně z lanovek jsou krásné výhledy a nijak mi pomalejší jízda nevadila. Za největší problém považuji provozní dobu, většina lanovek je v provozu až od 9:00, některé ještě později.

Zalidněnost:

Vyjma ranního nástupu do areálu, Funiculaire a visuté kabiny na Grande Motte a některých páteřních lanovek (např. Tichot) lyžování bez front, většina přepravních zařízení jezdila poloprázdná. Sjezdovky vyjma užších dojezdů do údolí také zcela prázdné.

Občerstvení a aprés-ski:

Většina stravovacích zařízení je v údolí ve Val Claret a Tignes, několik málo pak roztroušených v areálu. Ten den jsme neměli hlad, takže jsme žádnou restauraci nevyužili.

Doprava do střediska a parkování:

Parkování zdarma u dolních stanic lanovek Brévières a Sache a v Tignes 1800, odkud jezdí k lanovkám skibus zdarma. Parkování na velkém parkovišti Val Claret zpoplatněné, platili jsme 8 €, ale i když prázdniny už skončily, na parkovišti nebyla v podstatě žádná volná místa.

Shrnutí

+ plusy
  • Velký výběr sjezdovek.
  • Větší kompaktnost areálu oproti sousednímu Val d’Isère.
  • Malá zalidněnost.
- mínusy
  • Pomalá přepravní zařízení.
  • Kratší sjezdovky, menší převýšení.