2022-02-17 - Brýle Alpina Freespirit Challenge 2.0 D

Základní popis a parametry

  • Comfort Frame je ergonomické tvarování pro maximální pohodlí.
  • OTG konstrukce zajišťuje, že brýle jsou kompatibilní s běžnými dioptrickými brýlemi.
  • Větrání rámu Airframe Venting zabraňuje zamlžování čoček.
  • Sklo DoubleFlex s úpravou proti zamlžování.
  • 100% ochrana proti UV záření.

Cena: 1.699 Kč

Zkušenosti

Brýle jsem bohužel kupovala dříve než novou helmu, takže jsem si situaci trochu zkomplikovala. Brýle nicméně dobře sedly do mé staré helmy Scott a krásně lícují i teď v nové POC Obex Pure.

Brýle jsou střední velikosti, což je zřejmě důvod, proč dobře sednou do helmy i na obličej. Díky jejich šířce je z nich dobrý i periferní výhled. Jsou plastové a plast je spíše měkčí, takže se dobře přizpůsobí. Zároveň je tím omezeno riziko jejich prasknutí, ačkoli v mrazech plast samozřejmě křehne.

Pásek brýlí má jednu sponu pro nastavení obvodu. Je dostatečně pružný a má vhodnou délku, takže brýle se dají nosit jak přímo na hlavě nebo čepici, tak na helmě. V obou případech má pásek ještě dostatečné rezervy na utažení či povolení. Vnitřní strana pásku ale není opatřena protiskluzovou úpravou, takže je potřeba brýle důsledně upevnit do helmy.

Zamlžování hodně záleží na kombinaci brýlí s helmou a také teplotě samotných brýlí. Zatímco v případě staré helmy Scott jsem neměla se zamlžováním nejmenší problém, nyní v kombinaci s POC Obex Pure s mlžením hodně bojuji. Zřejmě je to způsobeno neuzavíratelnými větracími otvory, které má helma v oblasti čela. Tyto otvory mají dle výrobce sloužit pro odvod vlhkosti z brýlí, reálně ale těmito otvory vlhkost vniká dovnitř. Za sněžení a deště molitanem v horní části brýlí dokonce voda prokapává dovnitř brýlí. Brýle se mlží i v případě jejich kombinace se zakrytím obličeje, což je teď poměrně aktuální. Mlžení většinou ustane díky proudění větru za jízdy a po několika jízdách, kdy se teplota povrchu brýlí srovná s okolní teplotou.

Sklo brýlí není nijak ošetřeno proti poškození, takže první škrábance jsem vyrobila sama prostým otřením vnitřku brýlí. Sklo má oranžovo růžovou barvu. Za mlhy je bohužel v brýlích hůř vidět, zřejmě by to chtělo spíš čistě oranžová skla. Za slunečného počasí brýle tak akorát odstiňují odrazy slunce od sněhu.

Plusy:

  • Dobře sedí do helmy i na obličej.
  • Dostatečně pružný pásek, podle potřeby pasuje na helmu i přímo na hlavu.

Mínusy

  • Sklo náchylné na poškození.
  • Brýle se v kombinaci s helmou POC Obex Pure občas nepříjemně mlží.