Sella Ronda

16. 3. 2018

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Sella Ronda je něco pro lyžařské cestovatele a panoramatové kochače. Pokud vyjde pěkné počasí, jsou z různých vrcholů úžasné výhledy do údolí i do dálky. A i trasa se dá trochu upravit podle požadavků a volit mírnější nebo naopak sportovnější verzi. My v tento den poprvé zkoušíme dát Sella Rondu 2× za jeden den.

Sjezdovky:

Aby byla Sella Ronda sjízdná pro každého, je vedena po modrých a červených sjezdovkách, přičemž těch červených je asi o něco méně. Jen málo úseků je opravdu sportovních. Často lze ale zvolit i strmější verzi, třeba při sjezdu z průsmyku Gardena do Wolkensteinu hned černou.

Sjezdovky jsou každopádně až na výjimky široké a přehledné a tedy opravdu sjízdné i pro začátečníky.

Sněhové podmínky:

Přes noc opět napadlo asi 10 cm nového sněhu, takže podmínky jsou vynikající, a to i mimo sjezdovky. Nový sníh se bohužel s tím starším nestíhá spojit, takže se na prudších úsecích tvoří obrovské boule, mnohé z nich jsou svou výškou i nad kolena. Aktuální podmínky udělaly z řady i modrých sjezdovek boulovaté černé úseky pro většinu lyžařů jen stěží sjízdné.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na páteřní trase Sella Rondy v obou směrech najdeme v podstatě pouze moderní a poměrně rychlá přepravní zařízení – buď sedačkové lanovky, nebo různé kabinky.

Pokud se rozhodnete si v některé části „odskočit“ od hlavního okruhu, můžete narazit i na starší zařízení nebo vleky.

Zalidněnost:

Menší.

První opravdu pěkný den po dlouhé době. Čekání na lanovky minimální, nikdy nebyl zaplněn ani prostor od turniketů. Na některých páteřních sjezdovkách v jejich strmějších či užších místech až nebezpečně přelidněno. Na sjezdovce Sass Becè pod Belvederem mě k zemi srazila plužící začátečnice, která se se svým pluhem mezi vysoké boule nemohla vejít, takže se jí to rozjelo a ona neuměla korigovat rychlost nebo zastavit. Překvapivě dojela až dolů pod strmý úsek, kde skončila v ne moc pěkných kotrmelcích.

Občerstvení a aprés-ski:

Podél celého okruhu je nesčetně možností se občerstvit, nicméně nás tlačil čas a nutnost stihnout návrat, takže jsme se tentokrát nikde nezdržovali.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd po zasněžené kluzké silnici, parkování zdarma na parkovišti s napadanými cca 10 cm sněhu :-).

Shrnutí
+ plusy
  • Propojení několika areálů přináší stovky kilometrů sjezdovek všech délek a obtížností, každý si najde to své.
  • Oblasti s rušným ápres-ski i klidné v podstatě vylidněné lokality.
  • I přes obrovskou rozlehlost naprosto výborné značení – směrovky, obtížnost sjezdovek, odbočky, křížení…
  • Obě hlavní trasy Sella Rondy zvládnou i podprůměrní lyžaři, ti lepší si často mohou najít obtížnější alternativu.
  • Výhledy.
- mínusy
  • Velká četnost kabinek a nutnost neustále sundávat lyže.
  • Občas jen přejezdové cesty.
  • Vyšší zalidněnost.