Paseky nad Jizerou

Obsah

12. 1. 2013

24. 1. 2015

Oproti některým krkonošským areálům jsou Paseky malé, s oblibou se říká "rodinné". Dle mého ale jde o moc pěkný areál, takže když se naskytla možnost skipasu 1+1 z časopisu, rádi jsme nabídku využili a do Pasek se po dvou letech vrátili.

Sjezdovky:

Celé Paseky jsou modro-červené, centrální svahy mezi vleky a sedačkovou lanovkou jsou červené, krajní sjezdovky pak mírnější, modré. Všechny pěkně široké a i s terénními zlomy na zpestření.

Sněhové podmínky:

V porovnání s nedalekou Rokytnicí, kde jsme byli před týdnem, sjezdovky ve výborném stavu. Ráno upravené a umrzlé, na několika místech vykukuje tráva nebo je zahnědlý sníh, občas nečistoty z okolních stromů, ale kamínky jsem nezaregistrovala. Po celé dopoledne byla na mnoha místech pustěna sněžná děla, na sjezdovkách v pravé části je přírodní a technický sníh nepromíchaný a při jízdě je hodně znát rozdílný podklad.

Během dopoledne se na ternénním zlomu v dolní části sjezdovky Strýčkova odhalil hodně umrzlý podklad, na který už moje hrany nestačily.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteří areálu jsou dva vleky (poma a kotva) v levé části svahu a čtyřsedačková lanovka v pravé části svahu. Lanovka je kratší, než vleky a rychlostí zdaleka nemá hlavně na pomu, kterou jsme preferovali.

Neprakticky řešený je výstup z vleků - kotva končí o něco níže, než poma, ale výstup je umožněn na obě strany, takže vystupující z kotvy křižují trasu pomy a dochází tam k zajímavým situacím. Jedna dáma mi přesně takhle vjela do cesty vleku a když jsem na ní začla křičet, abych věděla, ze které strany jí objet, nebo jestli tam popadáme na hromadu, tak na mě zpátky začla křičet abych se prý... O jednu jízdu později se na druhou stranu pomy rozhodl přejít nějaký pán a přesně mi křížil cestu na výstupu a vůbec neřešil, že pokud pomu při výstupu pustím, dostane přesný zásah do hlavy. Je to v lidech, ale lidi tam ten výstup očividně nezvládají...

Zalidněnost:

Na sedačkové lanovce minimálně první hodinu bez lidí, dříve, než se fronta začala tvořit, jsme se přesunuli na vedlejší vleky. Kotva jezdila až do oběda poloprázdná, na pomě se postupně zaplnil jen prostor za turnikety. Od nástupu na vlek byla vidět fronta na sedačku, ale žádná tragédie, čekání odhaduji na pár minut.

Občerstvení a aprés-ski:

Na oběd jsme zamířili do Hermíny, kde bylo ovšem beznadějně narváno. Venkovní stánky nabízejí klasické rychlé občerstvení.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd z Prahy přes Turnov, Železný brod až do Plav bezproblémový, od Plav do Pasek na silnici místy navátý nebo uježděný sníh. Na některých místech hodně posypané, ale i tak kluzké. Dolní parkoviště u vleků je placené, parkovali jsme u sedačkové lanovky, kde je parkování zdarma.

Shrnutí
+ plusy
 • Sjezdovky - široké, v poměrně dobrém stavu.
 • Sedačková lanovka v jedné části areálu a rychlá poma ve druhé části.
 • Málo lidí, téměř žádné fronty.
 • Horní parkoviště zdarma.
- mínusy
 • Nešťastně řešený výstup z vleků.
 • Dolní parkoviště placené.

30. 1. 2016

Ona vlastně ještě nepřišla zima, tak si říkám, jestli tedy vůbec mohla přijít obleva :-). I přes nepříznivé počasí a skutečnost, že v provozu je jen něco přes polovinu areálu, jsme se ale rozhodli na poslední chvíli využít skipasu 1+1 zdarma a... bylo to fajn :-).

Spíše na okraj - před časem mě pobavila zmínka v recenzi o zbytečně brzkém zahájení provozu už v 8:00, že musí vyjet kolem 7:00 a tedy vstávat mezi 6:00 až 6:30. Pro nás to znamená vstávání v 5:00 a čekají nás 2 hodiny cesty, nadšení z toho nejsme, ale i kdyby se lyžovalo od 7:30, budeme tam nastoupení. Co ovšem jako problém vidím, že pokladní systém povolí prodej až od 7:50, takže jsem u pokladny musela 10 minut čekat...

Sjezdovky:

V Pasekách jsou prostě paseky a loučky, takže ostřejší sjezdovkou je jen Jindrovka ve své prostřední části. Část Jindrovky byla dopoledne zabrána postaveným slalomem pro trénink. Zbylé červené jsou mírnější a okružní modré aktuálně vyjma Turistické mimo provoz.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky jsou mizerné, s tím se nic moc dělat nedá. Na sjezdovkách dle mého leží max 30 cm sněhu, některá místa už jsou bez sněhu úplně. Ráno na 8:00 sjezdovky v rámci možností parádně upravené, díky technickému sněhu dost zmrzlé. Povrch postupně změknul a objevily se plotny a muldy, nejvíc na Víťově. Občas hnědý sníh, občas vykukuje tráva a hlína, kameny jsem ale neobjevila.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavním přepravním zařízením je fixní čtyřsedačka a dva souběžné vleky - poma a kotva, takže si každý vybere to své. Osobně preferuji pomu, protože sedačka je pomalá, často zpomaluje či zastavuje a v horní části dost foukalo, takže i při plusových teplotách byla docela zima. Všechny děti obsluha pomy posílala na kotvu. Trochu problémy způsobuje „křížení“ na výstupu z vleků.

Zalidněnost:

Na to, že byla sobota, den předem byly pololetní prázdniny a začínal první termín jarních prázdnin (nad kterými letos poprvé nemusím uvažovat, proč se jim říká „jarní“), bylo lidí málo. Na sedačce se během dopoledne utvořila fronta, která vypadala docela velká, ale ubývala rychle, čekání max na 5 minut. Na pomě odjezd většinou v podstatě ihned, pokud to tam někdo „neucpal“, na kotvě nebyl vůbec nikdo.

Občerstvení a aprés-ski:

Výhodou Pasek je občerstvení přímo na sjezdovce, nicméně žádné jsme nevyužili. V areálu byla navíc ten den nějaká akce u dolní stanice sedačky, takže bylo postaráno nejen o zábavu, ale také o totální obsazenost Hermíny.

Doprava do střediska a parkování:

S ohledem na aktuální počasí příjezdové silnice bez sněhu či náledí a jen mokré, na parkovišti bláto. Parkoviště částečně uzavřené kvůli konání akce, vjezd jen pro VIP návštěvníky a na ploše parkoviště postavený stan.

Shrnutí
+ plusy
 • Možnost parkovat zdarma.
 • Rozmanitá přepravní zařízení.
 • Široké sjezdovky.
 • Poměrně malá zalidněnost.
- mínusy
 • Uzavírka části parkoviště.
 • Prodej skipasů až od 7:50.
 • Aktuální, bohužel neovlivnitelné, sněhové podmínky.

14. 1. 2018

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Do Pasek nás opět přivedla nabídka skipasu 1+1 zdarma a i přes ne zrovna příznivé počasí předchozích dní a tedy horší stav sjezdovek to bylo fajn :-).

Sjezdovky:

Na Paseckých sjezdovách se pochopitelně nic nemění, zůstávají modro červené, nejstrmější je asi Jindrovka ve střední části.

Sněhové podmínky:

Ačkoli počasí předchozích dní přineslo oblevu, na sjezdovkách v Pasekách se to překvapivě neprojevilo až tak výrazně. Přes noc mrzlo, ráno tedy byly všechny sjezdovky hodně umrzlé, v podstatě ledovaté. Technicky zasněžované sjezdovky mají sněhu dostatek, nicméně o sněhu se příliš mluvit nedá, už po několika jízdách to byly jen ledové plotny střídající se s kupičkami „krupice“ - Superturistická, Turistická, Víťova. Na tom já prostě nezatočím ani kdybych místo hran měla břitvy... :-( Na několika místech navíc byla sněžná děla puštěná i během dopoledne.

Otevřená není jen sjezdovka Potůček, ale sjízdná je, byť jsou na ní místa zcela bez sněhu. Překvapivě je otevřená Prdecká magistrála, která je odkázaná výhradně na přírodní sníh. Byla plná vydřených nebo odtátých míst, ale naprosto bez problémů sjízdná. A jelikož její stav nebyl 100% a taky je trochu odlehlá, byla liduprázdná, čehož jsme hojně využívali.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavním přepravním zařízením je neodpojitená čtyřsedačka a dva vleky - poma a kotva, takže si každý vybere to své. Dlouhodobě zde preferuji vleky, protože sedačka je pomalá, často zpomaluje či zastavuje, stojí se na ní dost velká fronta a přilehlé sjezdovky mě extra neoslovily. Bohužel v Pasekách je na několika místech složená lanovka - části sloupů a (čtyř)sedačky, tak se vážně obávám o budoucnost obou vleků i o přepravní kapacitu případné budoucí lanovky.

U sedačkové lanovky je od loňska nová budova s pokladnami a toaletami. Jen pozor, některé přeskáče na mokré dlažbě asi kloužou, já neměla problém, ale jedna paní na dámských upadla tak, že asi v ten den dolyžovala...

Zalidněnost:

Na neděli žádná tragédie, na sedačce tradiční fronta, na pomě taktéž menší fronta, na kotvě zcela bez čekání.

Občerstvení a aprés-ski:

Výhodou Pasek je občerstvení přímo na sjezdovce, nicméně převažují různé stánky, bufety plné klobás, sladkostí a různých „pitíček“.

Doprava do střediska a parkování:

S ohledem na aktuální počasí příjezdové silnice suché, jen na nezpevněném parkovišti bláto. Parkování zdarma tentokrát už i u vleků.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Lanovka i vleky.
 • Na české poměry široké sjezdovky.
- mínusy
 • Naprosto zmrzlé sjezdovky.

6. 1. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Z plánované výstavby lanovky nahrazující dva vleky jsem byla otrávená už dlouho dopředu. Když k výstavbě opravdu došlo, nezbylo, než se do Pasek vyjet podívat a osobně se přesvědčit, jak moc se naše předpoklady naplnily.

Sjezdovky:

Zdejší sjezdovky nám moc ráda, může za to jejich sympatická šířka. Není zde žádná obtížná sjezdovka, ale ta mi ani nechybí - když je dobrá, vyhovuje mi modrá :-).

Sněhové podmínky:

Na všech otevřených sjezdovkách je sněhu dostatek a to včetně Prdecké magistrály, která není technicky zasněžovaná a je tedy odkázaná na přírodní sníh. A proto ji mám ráda :-). Sjezdovka Potůček je také bez technického sněhu, ale oficiálně byla uzavřená, tak jsme na ní nebyli.

Na sjezdovkách, kde technický sníh vypomáhá, bylo sněhu také dost, ale bohužel technický podklad vlastnosti přírodního bohužel nemá. Takže sjezdovky byly tvrdé, samá hladká deska, do které prostě hranu zaříznout neumím.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Nová odpojitelná lanovka vyvolává rozporuplné reakce. Za její plus považuji pohodlí a také skutečnost, že odstraněním vleků vznikla luxusně široká sjezdovka pod lanovkou. Tím to ale bohužel z mého pohledu končí. V článku „Paseky nad Jizerou: třetí letošní nová lanovka uvedena do provozu“ na SNOW.cz totiž už zaznělo, že „přepravní kapacita zvýšena nebyla (činí 2 200 osob za hodinu), přeplnění sjezdovek tedy nehrozí“. Jenže zatímco vleky asi mnohé návštěvníky odradily a ti buď vůbec nepřijeli nebo jezdili na lanovce na Pizáru, nová lanovka určitě přilákala i nové návštěvníky. A to je pochopitelně to, co lyžařský areál chce... Výsledkem pak je fronta u lanovky na 10 minut, což mě, v porovnání s loňským rokem, zaručeně odradí. V roce 2018 jsme totiž vyrazili do Pasek o 2. lednové neděli. Tehdy byla fronta jen na lanovce, na pomě jen malá a na kotvě žádná. Na zdejších vlecích jsme si tehdy parádně zalyžovali... Při pasivním sezení na lanovce se mnohem hůře odolává chladu (při jízdě na vleku třeba točím rukama, aby se mi rozproudila krev, to na lanovce nejde), v neděli do toho fučel docela silný vítr. Sedání do mokrého je už jen takový „bonus“. Takže pro mě nová lanovka bohužel pozitivem není a osobně si nemyslím, že každý areál musí mít za každou cenu lanovku, aby byl dobrý.

Nástupních turniketů na lanovku je 5, ten úplně vpravo je od ostatních oddělen plůtkem, ale není nijak označen, takže někdo to chápe jako frontu pro jednotlivce, z které doplňuje volná místa sedačky, někdo to vidí jako možnost předběhnout aspoň někoho, nacpe se tam celá rodinka a pak elegantně najede do „startovních bran“, očividně v tom mají praxi :-). Obdobně výstup z lanovky je (zatím?) nedodělaný, v tom správném místě chybí výrazná hrana, na které by se mělo vystoupit a z ní z kopečka odjet. Výstup je plochý, všichni vystupují hned na začátku roviny a při snaze odtamtud odjet dostanou zezadu do nohou ránu od sedačky. Je potřeba posedět o chviličku déle a vystoupit až na konci rovinky, pak je odjezd bezproblémový. Obsluha celou tu grotesku mlčky pozoruje z „velína“.

Očekávala jsem, že současně s lanovkou dojde k výstavbě nějakého zázemí - pokladny, toalety, občerstvení - ale nestalo se.

Zalidněnost:

Větší.

Nečekala jsem, že to bude úpně bez front jako na starých vlecích, ale na obou sedačkách byla fronta tak na 10 minut, v jednu chvíli možná i víc. Dřív jsme byli neustále v pohybu - směrem nahoru nebo dolů - ale tentokrát jsme skoro polovinu času strávili čekáním. Čekající navíc stojí i ve svahu, někteří se asi z principu odmítají postavit bokem, výsledkem je řada nepříjemností, strkanic, občas nějaká nadávka...

Doprava do střediska a parkování:

Od Prahy až do Plav silnice mokrá, posolená. Z Plav do Pasek s vrstvou sněhu, pod kterým byl led, silnice jen projetá pluhem a posypaná štěrkem. Hlavně ve sjezdech to pekelně klouzalo. Parkoviště pod sněhem se zmrzlým nerovným podkladem.

Shrnutí
+ plusy
 • Široké sjezdovky.
 • Hlavní svahy obsluhované pouze lanovkami.
 • Poukaz na skipas 1+1.
- mínusy
 • Hlavní svahy obsluhované pouze lanovkami.