Paganella

26. 2. 2014

Paganella je výrazná hora tyčící se nad Trentem, ale abyste se dostali do lyžařského areálu, musíte jí alespoň z části objet. Sjezdovky jsou tu převážně červené a hlavní přepravní zařízení jsou převážně pohodlná a rychlá, na druhou stranu zde i přes nepřízeň počasí bylo docela dost lidí.

Sjezdovky:

 • Všechny hlavní sjezdovky jsou značeny červeně.
 • Modré najdeme koncentrované v horní části areálu okolo sedaček S. Antonio a Salare Conca. Pěkná modrá vede od mezistanice kabinkové lanovky Andalo-Doss Pelà do Andala, je však hodně frekventovaná.
 • Černá, i když docela pěkná, je zde jen jedna – Olimpionica 1.

Sněhové podmínky:

Při našem příjezdu byly sjezdovky pěkně pravené, pevné, přes noc umrzlé. V docela dobrém stavu vydržely asi do oběda, kdy začalo sněžit, a v dolní polovině areálu přecházel sníh v déšť, takže sníh na sjezdovkách rychle ztěžknul. Sněhu bylo v horních pasážích dost i mimo sjezdovky. Na dojezdech byly jarní podmínky a třeba v dolním úseku červené sjezdovky La Rocca byla spousta ledových ploten.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z Andala vyrážejí k vrcholu dvě kabinkové lanovky, obě ale končí v polovině kopce a dále na ně navazují čtyřsedačkové lanovky s bublinami. Ostatně čtyřsedaček s bublinou jsem napočítala hned pět, všechny dost dlouhé, určitě přes kilometr, jedna z nich vede z Fai della Paganella, což je další nástupní bod. Ty zastrčenější a kratší sedačky jsou většinou čtyřsedačky bez bublin (čtyři). Jinak zde najdeme také tři staré dvousedačky – „výuková“ Laghet a Meriz a od pohledu poměrně dlouhá Malga Zambana-La Salletta, která však v době naší návštěvy nebyla v provozu.

Zalidněnost:

 • U kabinky Laghet-Prati di Gaggia byla menší, ale docela rychle ubývající fronta, u kabinky Andalo-Doss Pelà malá fronta jen nárazově třeba když dojelo více skupinek lyžařské školy. Největší fronta byla po celou dobu u čtyřsedačky S. Antonio. Naopak zcela liduprázdno bylo například u sedačky Santel-Meriz (příliš nízko, odpoledne déšť) nebo u Albi de Mez-Cima Paganella (příliš vysoko, od rána mlha/mraky).
 • Hodně frekventované byly v podstatě všechny modré sjezdovky, naopak liduprázdná byla například červená La Rocca nebo Nuvola Rossa.

Občerstvení a aprés-ski:

Po celém areálu je rozprostřeno několik různých občerstvovacích zařízení. Jídelní lístek v Malga Terlaga se snahou o český překlad, jídlo od 8€ (špagety, spätzle) do 18€ (hovězí steak).

Doprava do střediska a parkování:

 • Příjezd v podstatě nekomplikovaný, jen hodně „točení volantem“ – na silnicích do Andala i Fai di Paganella je mnoho serpentýn.
 • Parkování u dolních stanic, parkovali jsme v Andalu u dolní stanice kabinky Andalo-Doss Pelà, parkoviště bez sněhu a zdarma.

Shrnutí

+ plusy
 • Dlouhé červené sjezdovky
 • Modré sjezdovky koncentrované v jedné lokalitě, což může vyhovovat začátečníkům
 • Za hezkého počasí prý úžasný výhled – bohužel jsme neviděli :-)
- mínusy
 • Málo modrých sjezdovek, které jsou kvůli tomu přelidněné
 • Málo terénů pro zkušené lyžaře