Espace San Bernardo - La Thuile

8. 3. 2015

Lyžařské středisko ležící až na samé hranici s Francií, se kterou je přes průsmyk Col du Petit St Bernard propojeno a umožnuje i lyžování ve francouzském La Rosière. Od horních stanic lanovek je krásný výhled nejen na Mont Blanc, ale až na Matterhorn.

Sjezdovky:

V horní bezlesé části areálu převažují modré a červené sjezdovky, jsou dostatečně široké, některé modré ale snad už příliš mírné. V dolní zalesněné části areálu jsou svahy prudší a najdeme zde i nějaké černé úseky, ale některé sjezdovky jsou hodně úzké, především červená Nouva.

Sněhové podmínky:

Sníh převážně přírodní, pouze v zalesněných dolních částech je očividně technický základ, takže po „seškrábání“ horní vrstvy se odhalí tvrdý podklad. Všechny sjezdovky byly ráno upravené a během dne výrazně změklo jen prostranství na dojezdu k dolním stanicím lanovek v La Thuile.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Z La Thuile do horní části areálu vede kabina a rychlá sedačka, v horní části areálu jsou převážně sedačky, některé z nich ale i pomalé třísedačky. U některých lanovek, především Chalets Express, která obsluhuje hlavní modrý svah, se tvořila fronta, čekací doba nárazově 5 – 10 minut.

Zalidněnost:

Na hlavní přepravní zařízení byly menší fronty, okrajová přepravní zařízení ale zcela bez front. Hodně zalidněný je především hlavní „kotel“ pod vrcholkem Chaz Dura vedoucí podél sedačky Chaz Dura Express a Chalets Express. V okrajových částech areálu a v průsmyku Col du Petit St Bernard bez front a sjezdovky prázdné.

Občerstvení a aprés-ski:

V oblasti Les Suches je na výběr hodně restaurací, další pak najdeme v průsmyku nebo v La Thuile, žádnou jsme ale nevyzkoušeli.

Doprava do střediska a parkování:

Parkovali jsme zdarma na francouzské straně v La Rosière u dolní stanice sedačky Roches Noires Express.

Shrnutí

+ plusy
  • Výhled na Mont Blanc a švýcarské Alpy až k Matterhornu.
  • Hodně občerstvovacích možností.
- mínusy
  • Menší fronty na hlavní lanovky.
  • Bez propojení s Francií je areál na vícedenní pobyt malý.