Adelboden

10. 3. 2016

Do Adelbodenu jsme zavítali jen na jeden den, ačkoli prolyžovat hlavní oblasti menší přilehlé areály by asi byla záležitost na několik dní. Prro svou lyžařskou návštěvu jsme si vybrali lyžařskou houpačku mezi městečky Adelboden a Lenk.

Sjezdovky:

Areál je hodně rozlehlý a všechny dílčí areály dohromady mají přes 200 km sjezdovek. Kolik z nich připadá na tuto lyžařskou houpačku mi není známo, nicméně odhaduji, že víc než polovina z nich je značená červeně. Většina toho ostatního je modrá, plnohodnotné černé sjezdovky zde najdeme asi tři - slavnou Weltcup a další dvě pod vrcholem Luegli, plus nějaké kratší úseky pod Lavey.

Pěkné červené sjezdovky jsou především nad Aebi, kde se dá zvolit mnoho různých variant sjezdu, případně pod Luegli.

Řada modrých sjezdovek jsou opravdu sjezdovky, což se ve vysokohorském Švýcarsku dle mých zkušeností až tak často nestává. Výtečná široká modrá podél sedačkové lanovky Bühlberg, o něco členitější a v jednom úseku plošší u sedačky Geils-Hahnenmoos, případně několik modrých podél kabinky na Metschstand.

Naopak zdánlivě příjemný dlouhý sjezd z Hahnenmoos do Adelbodenu po sjezdovkách 34, 48, 62, 61 a 69, který si vyloženě koleduje o využití k návratu do Adelbodenu, je dokonalé utrpení - hlavně 62 a 61 vedou snad častěji do kopce, v lepším případě po rovině, takže návart nám kvůli neustálému bruslení a šlapání do kopce trval neuvěřitelných 35 minut! Rozhodně se vyplatí zvolit radši červenou z Lavey přes Aebi a na tuto modrou se napojit až těsně před koncem.

Sněhové podmínky:

V celém areálu je sněhu dostatek, v dolních partiích očividně vypomáhá technický sníh, což se projevuje zmrzlým podkladem, který zatím nepovoluje ani pod náporem sluníčka.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

I přes rozlehlost areálu je přeprava mezi jeho částmi relativně rychlá, vše podstatné obslouží povětšinou rychlé sedačkové lanovky. Zdlouhavý je pouze výjezd z Adelbodenu na Sillerenbühl, který je ale potřeba pouze ráno.

Zalidněnost:

Během celého dne lyžování bez front, když se někde nějaká malá utvoří (je čekání 3 minuty fronta?), na vedlejší lanovce je určitě volno, řada sedaček jezdila celý den poloprázdná.

Sjezdovky byly také relativně prázdné, trochu hustší provoz je jen v „přestupních uzlech“ v oblasti pod Sillerenbühl nebo Hahnenmoos.

Občerstvení a aprés-ski:

Po celém areálu je rozmístěna řada restaurací, chat a barů, určitě není problém si vybrat. My jsme zvolili občerstvení až po lyžování - přesunuli jsme se do sousedního malého areálu Engstligenalp, kde se podává fondue v iglú.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd dlohým údolím je trochu zdlouhavý, ale nijak komplikovaný. Parkování na velkém parkovišti u dolní stanice kabinky v Adelbodenu za 5 CHF na den. Na druhém parkovišti po přejezdu pod Engstligenalp jsme žádné informace o platbě parkovného nenašli a nic neplatili.

Shrnutí
+ plusy
  • Rozlehlý areál, na výběr velké množství sjezdovek.
  • Překvapivě rychlé přesuny mezi jednotlivými částmi areálu.
  • Široké modré sjezdovky.
- mínusy
  • Přístup do areálu možný v podstatě pouze pomocí dvou kabinek, což může v sezóně vyústit ve fronty.
  • Naprosto plochý sjezd z Hahnenmoos do Adelbodenu, neexistence údolního sjezdu do Lenku.