Crans-Montana

7. 3. 2013

V porovnání s dalšími okolními areály (4 Vallées, Zermatt) malý lyžařský areál, který však určitě nestojí ve stínu větších sousedů. Je vcelku kompaktní, nabízí pěkné sjezdovky. Nevýhodou snad může být jižní orientace svahů, nicméně v době naší návštěvy byly sjezdovky vyjma dojezdů v nejnižších částech areálu v perfektním stavu.

Sjezdovky:

  • Velmi výrazně převažují červené sjezdovky. Pěkná, dlouhá, členitá i široká je třeba "dvanáctka" z Cry d'Er do Baryettes nebo "devatenáctka" z Plaine Morte.
  • Černých je jen několik krátkých úseků, které jsou upravované a tedy ani černě nevypadají. Nejdelší černá je "jedenáctka" z Bellalui. Pokud si jí však budete chtít užít vícekrát, čeká vás při cestě od dojezdu na její začátek trochu safari s nutností výjezdu třemi lanovkami, mezi nimiž vás ještě čekají nějaké červené sjezdy.
  • Modrá barva je zastoupena prakticky výhradně přejezdovými či objezdovými cestasmi, pouze v horních partiích Cry d'Er a Petit Mont Bovin se nacházejí modré sjezdovky podél vleků.

Sněhové podmínky:

V době naší návštěvy byly sněhové podmínky dobré. Sjezdovky byly perfektně upravené, v nejvyšších partiích areálu umrzlé. Během dne hodně povolily dojezdy k dolním stanicím lanovek, ale vydřená místa zatím nebyla.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavní přepravu z Crans, Montany, Barzettes a Aminony zajišťují starší kabinové lanovky. Menší kuriozitou je třeba ta z Montany - každá kabinka má dvoje dveře a v kabině se sedí zády k sobě. Nejvyšší vrchol areálu Plaine Morte obsluhuje funitel. I ten však byl po nějakou dobu kvůli velkému větru na Plaine Morte mimo provoz. Propojky, hlavně mezi Aminonou a zbytkem areálu, jsou obsluhovány sedačkovými lanovkami. V horních pasážích areálu se nachází několik vleků.

Zalidněnost:

Fronty u lanovek se netvořily ani ty nejmenší, ihned po dojetí k lanovce následoval odjezd. Sjezdovky byly poloprázdné, pouze některé modré propojky jsou hodně úzké, takže je problém na nich předjet třeba začátečníka a může se vytvořit menší zácpa.

Občerstvení a aprés-ski:

Po celém areálu je rozmístěno přes dvacet různých občerstvovacích zařízení. Za zajímavou považuji restauraci na Les Violettes s venkovní terasou a krásným výhledem na protější hory.

Doprava do střediska a parkování:

Jelikož jsme plánovali zapůjčení sáněk, parkovali jsme u dolní stanice lanovky v Aminoně, kde je právě dojezd sáňkařské dráhy. Parkoviště je malé, nezpevněné, ale pokud jsme nepřehlédli nějakou ceduli, tak narozdíl od všech parkovišť, která jsme ve Švýcarsku využili, nezpoplatněné. Tedy - za parkovné jsme neplatili, nebylo jak a komu a žádnou pokutu jsme nedostali...

Shrnutí

+ plusy
  • Kompaktní středisko, poněkud stranou leží pouze část areálu nad Aminonou.
  • Mnoho variací sjezdovek a nikterak nezáživných přejezdů, takže obrovská variabilita a velký výběr možných tras.
  • Krásné výhled na horské panorama na druhé straně údolí.
  • V zimě prosluněné svahy.
- mínusy
  • Starší kabinové lanovky.
  • Jižní orientace, což může být problém především na jaře.