Alpe d'Huez
Obsah
Hodnocení:
Z pobytu v Les 2 Alpes jsme si v rámci skipasu odskočili na jeden den do neceloiu hodinu vzdáleného Alpe d'Huez. Mapky i recenze slibovaly luxusní lyžování.
Sjezdovky:
Areál je rozlehlý podle mapy i ve skutečnosti. Přímo nad Alpe d'Huez jsou sjezdovky především mírné, zelené a modré, v ostatních částech areálu už je ale výběr pestřejší a z nejvyšších vrcholků spadají i sjezdovky černé.
Narozdíl od Les 2 Alpes zdejší mírné sjezdovky jsou většinou opravdu sjezdovky, nikoli pouhé přejezdové cesty. Zelené sjezdovky jsou tak široké, že se na nich dá luxusně carvovat i v případě, že se po nich vlní had začátečníků. Jen je nutné počítat s tím, že lyže opravdu neovládají a instruktoři moc ohleduplnosti taky nepobrali. Zvládnou svým „hadem“ zabrat celou sjezdovku bez ohledu na její šířku.
Z červených sjezdů bych vypíchla ten z Dôme Des Rousses po sjezdovkách Bartavallesa Alpette, který má převýšení bezmála 1500 metrů.
Důvodem pro návštěvu Alpe d'Huez by kromě volných terénů měly být zdejší černé sjezdovky. Sarene je s udávanou délkou 16 kilometrů údajně nejdelší černá upravovaná sjezdovka na světě. Má sice luxusní převýšení přes 1.800 metrů, ale realita je taková, že černý úsek je, když už, tak jeden krátký a zbytek sjezdovky je modný a v dlouhém dolním úseku zelený, zcela plochý. I o té délce trochu pochybuji...
Pomyslným bonbónkem je sjezdovka Tunnel. Je přístupná 200 metrů dlouhým tunelem vyraženým ve skále roku 1964. Po výjezdu z tunelu nás čekaly nejen masy sněhu, ale také extrémně strmý a po častém sněžení také značně boulovatý svah. Dorazila sem i řada lyžařů, které stav svahu očividně vyděsil. Jeden pád v prudkém úseku pak může znamenat nekoordinovaný skluz až o stovky metrů níž. cesty zpět není v podstatě od chvíle, kdy se sjezdovka oddělí od druhé černé Sarene. Na jedné straně tunelu jsou lavinové svahy s čerstvě sesunutými lavinami, na opačné pak zmiňovaná sjezdovka. Osobně bych sjezdovku určitě už před tunelem mnohem důsledněji značila. Není čas ztrácet čas, takže jedem. V hlubokém sněhu je to dost adrenalin, dole u přibližovací lanovky už nám rozhodně není zima :-).
Sněhové podmínky:
Luxusní. Ráno sjezdovky urolbované, navíc mnohem lépe, než rolbují v Les 2 Alpes. Na neupravovaných sjezdovkác ležela vrstva rozježděného sněhu a v prudkých úsecích byly velké muldy.
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
Páteřními přepravními zařízeními jsou kabinové lanovky nebo odpojitelné sedačky, výjezd je tedy poměrně pohodlný. Na málo frekventovaných a odlehlých místech obsluhují sjezdovky neodpojitelné sedačkové lanovky, takže výjezdy jsou pomalé, ale fronty se nestojí.
Zalidněnost:
Menší.
Většina lanovek je ráno v provozu až od 9:00. Lanovek je ale tolik, že i první jízdy jsou bez front. Bohužel ani zde, stejně jako v Les 2 Alpes, nejsou včas k dispozici informace o tom, kdy bude zahájen provoz, například u visuté kabiny na Pic Blanc byly informace, že sjezdovky josu otevřené, kabina taky jezdila, ale vozila jen pěší a nějaké VIP lyžaře, z běžné fronty ale do lanovky nepouštěli. Až po hodině (!) čekání jsme se dozvěděli, že je to z důvodu zvýšeného lavinového rizika a že zatím nevědí, kdy bude kabina v provozu :-(. Přitom stačilo to někam napsat, tu informaci měla obsluha nepochybně už od rána... Narozdíl od Les 2 Alpes ale zde uzavření horních částí areálu neochromí celý provoz, protože je zde dostatek sjezdovek a lanovek i v nižších částech.
Doprava do střediska a parkování:
Příjezd do Alpe d'Huez byl bezproblémový, silnice byla i přes časté sněžení jen mokrá. Parkovali jsme zdarma na menším parkovišti u letiště skoro u sjezdovky.
Shrnutí
+ plusy
- Rozlehlý areál a díky pro zájemce i plnohodnotné „safari“.
- Páteřní přepravní zařízení jsou rychlá a pohodlná.
- Velké převýšení.
- Široké sjezdovky, i ty plošší nejsou pouze přejezdové cesty.
- mínusy
- Nedodržování začátku provozní doby z důvodu lavinového rizika, neinformování návštěvníků o omezeních.
- V okrajových částech areálu stará a pomalá přepravní zařízení.
Hodnocení:
Byla to sobota, to je ve Francii záruka prázdných sjezdovek a neexistence front na lanovky. Tehdy jsme ještě netušili, že to bude poslední lyžařský den sezóny...
Sněhové podmínky:
V uplynulých dnech poměrně vydatně sněžilo, takže na sjezdovkách i mimo ně byl sněhu dostatek. Během poslední noci ale nesněžilo, takže ráno na nás čekaly poměrně precizně urolbované sjezdovky. Díky malému provozu na sjezdovkách se v podstatě za celý den nestihly vytvořit žádné plotny ani muldy, na některých sjezdovkách zůstaly až do pozdního odpoledne urolbované části.
Komfort – lanovky, vleky a zázemí:
Většina hlavních přepravních zařízení je rychlá a díky malé zalidněnosti nebylo potřeba se uchylovat do odlehlých míst areálu, takže se toho konečně po týdnu konečně dalo odlyžovat hodně. Do těch odlehlých míst, která obsluhují neodpojitelné sedačkové lanovky, občas možná ještě z doby výstavby areálu, jsme nakonec taky zavítali, protože sjezdovky tam byly zcela prázdné a vyloženě luxusní.
Zalidněnost:
Malá.
Ani ráno před 9:00 se žádné fronty netvořily. Díky krásnému počasí byla v provozu všechna přepravní zařízení a jezdila celý den spíš poloprázdná. Jen na visutou kabinu na Pic Blanc se stála menší fronta a dokonce se nám nepodařilo kvůli předbíhajícím instruktorům vejít do první kabiny.
Sobotní provoz se nejvíc projevil na sjezdovkách, které se vůbec nestihly rozjezdit, místy zůstaly urolbované až do pozdního odpoledne a v okrajových částech byly dokonce zcela prázdné.
Doprava do střediska a parkování:
Příjezd do Alpe d'Huez byl bezproblémový, jen zřejmě kvůli jednodenním návštěvníkům trochu zdlouhavější, než v týdnu. Silnice byla jen mokrá a i parkoviště už bylo trochu odtáté a parkování tedy znatelně snazší. Parkovali jsme na menším parkovišti u letiště skoro u sjezdovky.
Shrnutí
+ plusy
- Prostorný areál s obrovským výběrem sjezdovek.
- Rychlá hlavní přepravní zařízení.
- Velké převýšení.
- Široké, nerozježděné a zcela prázdné sjezdovky.
- mínusy
- V odlehlých částech areálu spíše starší a pomalá přepravní zařízení.