Whiteface/Lake Placid

27. 12. 2010

Whiteface leží severovýchodně od Lake Placid, asi 10 minut cesty. Areál je menší, přesto však hodně známý kvůli olympijským hrám, které se zde konaly v roce 1932 a 1980.

Sjezdovky:

Sjezdovek zde najdeme asi 35 kilometrů, přičemž ta nejdelší Wilmington Trail měří přibližně 3.400 metrů. Většina tratí je značena modře nebo černě, takže sklonem odpovídají především takovým našim červeným a černým, ale žádné extrémy. V dolní části areálu pak najdeme nějaké zelené, tedy ty opravdu nejlehčí – většina z nich obklopuje trojsedačku Bunny Hutch.

Sněhové podmínky:

Při naší návštěvě byl sněhu dostatek, a to i mimo sjezdovky. Přes noc napadlo asi 15 cm prašanu. V areálu bylo -17 °C a foukal tak silný vítr, že v protivětru byl problém přejet od kabinky po vrstevnici na začátek sjezdovky. Na některých místech byl sníh větrem odfoukaný a na frekventovaných sjezdovkách se brzy utvořily ledové plotny.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

  • Pomyslnou páteří areálu by měla být kabinková lanovka, která ale vede poněkud bokem na vrchol Little Whiteface Peak. V její blízkosti je ještě několik sedačkových lanovek.
  • Skutečnou páteř Whiteface tvoří sedačka Face Lift. Jedna na ní navazující čtyřsedačka jezdící do nejvyššího bodu areálu trefně nazvaného Top Station, druhá pak obsluhuje nejsevernější vrcholek areálu Lookout Mountain, ze kterého se spouští nejdelší sjezd Wilmington Trail.
  • Skipasy nebyly magnetické, takže při každé kontrole obsluhou bylo nutno skipas vyndat.

Zalidněnost:

  • Ráno jsme parkovali na docela plném parkovišti, které leží nejblíže, nicméně opodál se nacházejí další tři velká parkoviště a u trojsedačky Bunny Hutch další dvě.
  • Kvůli větru od rána nebyly v provozu některé lanovky, v podstatě všichni jezdili kabinkovou lanovkou, u které se tvořila menší fronta, a byla proto chvílemi přelidněná sjezdovka i Excelsior a na ní navazující další sjezdovky.
  • Po obědě byl zastaven i provoz kabiny, všichni se snažili zůstat v dolní části u sedačky Face Lift, u které pak byla také fronta, ale byla nám taková zima, že jsme to asi ve 14:00 vzdali.

Občerstvení a aprés-ski:

  • Hlavní zázemí se nachází u údolních stanic lanovek, v areálu najdeme jen jednu restauraci (Boule’s Bistro). Čaj a hot dog za $6.00, následnou konzumaci vlastní donesené energetické tyčinky Cliff Bar nikdo neřešil.
  • Lake Placid nabízí spoustu možností vyžití po lyžování. Pokud nemáte dost sportu, je zde například možnost běžeckého lyžování, bruslení, sáňkování nebo výletů na sněžnicích. Kdo chce naopak spíše odpočívat, může navštívit zdejší „1932 & 1980 Winter Olympic Museum“ – muzeum věnované olympijským hrám, které se zde konaly roku 1932 a 1980. Vstupné během naší návštěvy bylo $6.00 na osobu (nyní $7.00).

Doprava do střediska a parkování:

Příjezdová silnice byla částečně pokrytá sněhem, který napadl přes noc. Pod sněhem bylo i celé parkoviště. Parkování bez problémů na velkém parkovišti kousek od hlavní údolní budovy.

Shrnutí

+ plusy
  • V podstatě oddělená oblast určená pro začátečníky.
  • Blízkost a zázemí menšího města s možností dalšího vyžití.
- mínusy
  • Menší rozloha areálu.
  • Ne moc dobrý stav sjezdovek.
  • V době naší návštěvy dost zima (to je zde prý běžné) a silný vítr.