Černá Říčka

Obsah

24. 3. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Pokračuji v průzkumu pro mě neznámých středisek, o víkendu jsem navštívila jizerskohorskou Černou Říčku u Desné. Ambiciózního lyžaře určitě neosloví, pro nenáročné lyžaře a hlavně rodiny s dětmi je ale vyhovující.

Sjezdovky:

Ačkoli mapka střediska i seznam sjezdovek uvádějí 4 sjezdovky, reálně tu najdeme jen 2, byť s různými odbočkami. Hlavní sjezdovkou je červená příznačně pojmenovaná Hlavní. Vede přímo podle velku a má udávanou délku 480 metrů. Pod lesem se větví, doleva odbočuje mezi chalupy její varianta Domky, taktéž červená. Bohužel této délka této sjezdovky je počítána až od horní stanice vleku, takže horní úsek vedoucí lesem je v délce sjezdovek započítán 2×.

Obdobná situace je v případě dvou modrých sjezdovek. Ta trochu strmější je sjezdovka Zadní s délkou 720 metrů. Pod lesem se opět větví a je možné využít i trochu delší variantu - sjezdovku Loučky. Ve skutečnosti jsou ty různé upravené objezdy chalup tři, v mapce ale značené jen dva. Obě sjezdovky se ale zanedlouho opět sbíhají v jednu a společné úseky jsou tedy i v tomto případě v celkové délce započítány 2×. Mimochodem - celková udávaná délka zdejších sjezdovek je 2,5 km, realita bude možná jen 1,5 km.

Každopádně za dobrých sněhových podmínek je možné díky různým variantám a průjezdům mezi chalupami využít ještě větší prostor.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovkách sněhu stále dostatek, pouze jedno vydřené místo v dolní části sjezdovky Hlavní. Jinak sníh špinavý, s jehličím i šiškami, ale bez hlíny či kamínků. Zatím je sníh i mimo sjezdovky, ale na ježdění už to není.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavním přepravním zařízením je kotvový vlek. V dolní části pak ještě dětské lano, které už je ale mimo provoz.

Zalidněnost:

Malá.

Bez fronty na vlek, liduprázdné sjezdovky.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice suché, jen místy v krajích potůčky od tajícícho sněhu. Parkoviště zdarma, jen štěrkové a trochu bahnité.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Nízké ceny skipasů - 4,5 hodiny za 210 Kč.
 • Naprosto minimální návštěvost.
 • Větší množství variant sjezdů.
 • Komorní a rodinná atmosféra.
- mínusy
 • Pro někoho mohou být sjezdovky příliš krátké a úzké.
 • Skutečná délka upravovaných sjezdovek nejspíš neodpovídá celkové udávané délce.

3. 4. 2022

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Lyžařské areály letos ukončily provoz podle mého názoru nějak dřív než obvykle. Tento vývoj mě po několika letech zavedl do Černé Říčky, která hlásila ukončení provozu až v neděli 3. 4. Podmínky mě příjemně překvapily, klidně by to ještě minimálně na další týden provozu bylo.

Sjezdovky:

Na sjezdovkách se nic nezměnilo. Všude jsou uváděné dvě červené (Hlavní a Domky) a dvě modré (Zadní a Loučky) v celkové délce 2,5 km, pravdou je, že jde jen o různé varianty téže sjezdovky, která je tak ve většině délky započítána 2×. Neznalého to možná překvapí nebo naštve, já už jsem s tím počítala.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovkách sněhu stále dostatek, nenarazila jsem na žádné vydřené místo a po celou dobu platnosti skipasu jsem v pohodě lyžovala na nových lyžích, ačkoli jsme si pro jistotu brala i staré. Sníh byl pouze špinavý, s jehličím, listím i šiškami, ale bez hlíny či kamínků. Mimo sjezdovky už to na ježdění není.

Rolbou upravena byla pouze červená sjezdovka Hlavní a modrá Zadní. Varianty Domky a Loučky sice mají sněhu dostatek, ale rolbu na ně očividně nikdo nepoužil. Škoda, trochu mi to zkazilo náladu, zrovna Loučky mi přišly super na zkoušení nových lyží.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovky obsluhuje kotvový vlek, který v dolní části modrých sjezdovek doplňuje nová malá poma, která nahradila dětské lano a nyní už byla mimo provoz.

Zalidněnost:

Malá.

V podstatě žádné čekání, pár vteřin zdržení maximálně kvůli začátečníkům. Sjezdovku měl každý sám pro sebe.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice suché, od Desné s mírným popraškem sněhu. Parkoviště zdarma přímo u dolní stanice vleku.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Nízké ceny skipasů - 3 hodiny za 210 Kč.
 • Malá zalidněnost.
 • Výběr variant sjezdovek.
- mínusy
 • Zavádějící mapka se zakreslenými sjezdovkami.
 • Sjezdovky Domy a Loučky neurolbované.