Černá Říčka

Obsah

24. 3. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Pokračuji v průzkumu pro mě neznámých středisek, o víkendu jsem navštívila jizerskohorskou Černou Říčku u Desné. Ambiciózního lyžaře určitě neosloví, pro nenáročné lyžaře a hlavně rodiny s dětmi je ale vyhovující.

Sjezdovky:

Ačkoli mapka střediska i seznam sjezdovek uvádějí 4 sjezdovky, reálně tu najdeme jen 2, byť s různými odbočkami. Hlavní sjezdovkou je červená příznačně pojmenovaná Hlavní. Vede přímo podle velku a má udávanou délku 480 metrů. Pod lesem se větví, doleva odbočuje mezi chalupy její varianta Domky, taktéž červená. Bohužel této délka této sjezdovky je počítána až od horní stanice vleku, takže horní úsek vedoucí lesem je v délce sjezdovek započítán 2×.

Obdobná situace je v případě dvou modrých sjezdovek. Ta trochu strmější je sjezdovka Zadní s délkou 720 metrů. Pod lesem se opět větví a je možné využít i trochu delší variantu - sjezdovku Loučky. Ve skutečnosti jsou ty různé upravené objezdy chalup tři, v mapce ale značené jen dva. Obě sjezdovky se ale zanedlouho opět sbíhají v jednu a společné úseky jsou tedy i v tomto případě v celkové délce započítány 2×. Mimochodem - celková udávaná délka zdejších sjezdovek je 2,5 km, realita bude možná jen 1,5 km.

Každopádně za dobrých sněhových podmínek je možné díky různým variantám a průjezdům mezi chalupami využít ještě větší prostor.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovkách sněhu stále dostatek, pouze jedno vydřené místo v dolní části sjezdovky Hlavní. Jinak sníh špinavý, s jehličím i šiškami, ale bez hlíny či kamínků. Zatím je sníh i mimo sjezdovky, ale na ježdění už to není.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavním přepravním zařízením je kotvový vlek. V dolní části pak ještě dětské lano, které už je ale mimo provoz.

Zalidněnost:

Malá.

Bez fronty na vlek, liduprázdné sjezdovky.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice suché, jen místy v krajích potůčky od tajícícho sněhu. Parkoviště zdarma, jen štěrkové a trochu bahnité.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Nízké ceny skipasů - 4,5 hodiny za 210 Kč.
 • Naprosto minimální návštěvost.
 • Větší množství variant sjezdů.
 • Komorní a rodinná atmosféra.
- mínusy
 • Pro někoho mohou být sjezdovky příliš krátké a úzké.
 • Skutečná délka upravovaných sjezdovek nejspíš neodpovídá celkové udávané délce.

3. 4. 2022

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Lyžařské areály letos ukončily provoz podle mého názoru nějak dřív než obvykle. Tento vývoj mě po několika letech zavedl do Černé Říčky, která hlásila ukončení provozu až v neděli 3. 4. Podmínky mě příjemně překvapily, klidně by to ještě minimálně na další týden provozu bylo.

Sjezdovky:

Na sjezdovkách se nic nezměnilo. Všude jsou uváděné dvě červené (Hlavní a Domky) a dvě modré (Zadní a Loučky) v celkové délce 2,5 km, pravdou je, že jde jen o různé varianty téže sjezdovky, která je tak ve většině délky započítána 2×. Neznalého to možná překvapí nebo naštve, já už jsem s tím počítala.

Sněhové podmínky:

Na sjezdovkách sněhu stále dostatek, nenarazila jsem na žádné vydřené místo a po celou dobu platnosti skipasu jsem v pohodě lyžovala na nových lyžích, ačkoli jsme si pro jistotu brala i staré. Sníh byl pouze špinavý, s jehličím, listím i šiškami, ale bez hlíny či kamínků. Mimo sjezdovky už to na ježdění není.

Rolbou upravena byla pouze červená sjezdovka Hlavní a modrá Zadní. Varianty Domky a Loučky sice mají sněhu dostatek, ale rolbu na ně očividně nikdo nepoužil. Škoda, trochu mi to zkazilo náladu, zrovna Loučky mi přišly super na zkoušení nových lyží.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovky obsluhuje kotvový vlek, který v dolní části modrých sjezdovek doplňuje nová malá poma, která nahradila dětské lano a nyní už byla mimo provoz.

Zalidněnost:

Malá.

V podstatě žádné čekání, pár vteřin zdržení maximálně kvůli začátečníkům. Sjezdovku měl každý sám pro sebe.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice suché, od Desné s mírným popraškem sněhu. Parkoviště zdarma přímo u dolní stanice vleku.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Nízké ceny skipasů - 3 hodiny za 210 Kč.
 • Malá zalidněnost.
 • Výběr variant sjezdovek.
- mínusy
 • Zavádějící mapka se zakreslenými sjezdovkami.
 • Sjezdovky Domy a Loučky neurolbované.

24. 12. 2023

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Pro naše tradiční štědrodenní lyžování jsme si tentokrát zvolili Černou Říčku. Počasí bylo, že by psa nevyhnal, celou dobu pršelo. Díky tomu ale taky bylo spolu s námi na svahu tak 10 lidí. A moje koleno prošlo i druhým lyžařským testem :-).

Sjezdovky:

Černá Říčka už dávno všude uvádí, že má dvě červené (Hlavní a Domky) a dvě modré (Zadní a Loučky) sjezdovky v celkové délce 2,5 km. Reálně jde spíš jen o jednu červenou a jednu modrou s variantními objížďkami, takže skutečná délka sjezdovek bude asi mnohem menší.

Sněhové podmínky:

V uplynulých dnech zřejmě vydatně fungovala výroba technického sněhu a také hodně nasněžilo toho přírodního, takže sněhu byl na sjezdovkách dostatek. Jen se technický a přírodní sníh nestihl dokonale spojit a kvalitě sněhu hodně naložil vytrvalý déšť, takže na několika místech byl podklad docela tvrdý, jinde ale hodně měkký a lepivý. Při prvních jízdách občas tak tahal za nohy, že jsem několikrát měla problém to ustát, ale časem se rozjezdil, promíchal... Nakonec to byl fajn test mého, snad už zotaveného, kolene.

Rolbou upravena byla červená sjezdovka Hlavní a obě modré varianty. Rolba upravovala ještě ráno asi v 8:15, když jsme přijeli.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovky jsou obsluhovány kotvovým vlekem. V plochém dolním úseku modrých sjezdovek je malá poma pro děti, ale nyní byla mimo provoz.

Zázemí je skromné, tvoří ho pouze budova s malou restaurací a pokladnou a menší dřevěný domek s toaletami. Za mě ale dostačující.

Zalidněnost:

Malá.

Řekla bych až nulová. Vlek absolutně bez čekání, každý jezdil sám. A sjezdovku měl každý sám pro sebe.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice byly celou cestu z Prahy mokré, od sjezdu z E442 na Jablonec ležel na silnici rozbředlý sníh. Poslední dva kilometry byla silnice pokrytá vysokou vrstvou mokrého sněhu s vyjetými kolejemi. Parkoviště bylo čerstvě odklizené a je zdarma.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Nízké ceny skipasů - ve vedlejší sezóně 3 hodiny za 320 Kč.
 • Nulová zalidněnost.
 • Různé varianty sjezdovek.
- mínusy
 • Zkreslující informace o délce sjezdovek.