Zermatt - Matterhorn Ski Paradise

Obsah

4. 3. 2013

Rozlehlý areál s úžasnými výhledy, rozmanitými sjezdovkami, velkým převýšením... Pod dohledem Matterhornu má navíc lyžování neuvěřitelné kouzlo.

Sjezdovky:

Ráno parádně upravené tratě a málo lidí, po prvním výjezdu zubačkou na Gornergrat jsme měli pocit, že jsme v celých horách sami. Na výběr jsou sportovnější svahy ve švýcarské části areálu, především dlouhé sjezdy z Gornergratu nebo Rothornu. Oba vrcholy navíc nabízejí krásný výhled na Matterhorn. Italská část mi přišla o něco plošší a s méně pohodlnými přejezdy. Při pozdně odpoledním návratu z Trockener Steg přes Schwarzsee do Zermattu byla zavřená černá sjezdovka č. 62, takže bylo nutné se kus vyvézt kabinkou, kde byla opravdu velká fronta. Chtěli jsme dojet kabinkou až do Zermattu, ale na Schwarzsee nás z kabinek vyhnali a následný sjezd byl v počtu stovek lidí docela boj o život...

Sněhové podmínky:

Sněhu dostatek, možná až nadbytek. Sjezdovky upravené a ráno krásně umrzlé. Odpolední dojezdy do údolí již trochu "jarní", ale zatím bez vydřených míst.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na švýcarské straně převažují velkokapacitní kabinové lanovky s nutností dopravy "na stojáka" a delší čekací dobou a sedačkové lanovky. Pro někoho může být zážitkem doprava podzemím na Sunnegu nebo zubačkou na Gornergrat. Na italské straně převažují sedačkové lanovky doplněné o kabinky.

Zalidněnost:

Po výjezdu zubačkou na Gornergrat ráno v 8:00 jsme měli pocit, že jsme v celém areálu sami. Sjezdovky byly hodně volné po celý den, větší zalidněnost hrozila pouze po hromadném výjezdu kabinou, nicméně v takovém případě stačí dvě minutky počkat, až všichni odjedou a máte svah celý pro sebe.

Občerstvení a aprés-ski:

Bohužel jsme neodhadli čas potřebný k výletu do italského Valtournenche a Breuil-Cervinia, takže jsme neměli čas vyzkoušet občerstvení. Jako jednodenní návštěvníci jsme nevyužili ani zábavu po lyžování, nicméně když jsme asi v půl šesté dorazili skibusem zpět k nádraží v Zermattu, už to v ulicích docela pěkně ožívalo...

Doprava do střediska a parkování:

Parkovali jsme v garážích v Täschi - parkování od cca 7:30 do 18:00 nás stálo 14.50 CHF. Do Zermattu jsme pokračovali vlakem - zpáteční jízdenka 16 CHF na osobu.

Shrnutí
+ plusy
  • Rozloha areálu.
  • Rozmanitost sjezdovek, velký výběr, různé obtížnosti.
  • Dlouhé sjezdovky s velkým převýšením.
  • Užasné výhledy, Matterhorn.
- mínusy
  • Méně pohodlná doprava z Täsche do Zermattu i po Zermattu.
  • Velkokapacitní kabinové lanovky - trochu méně pohodlná doprava "na stojáka" bez možnosti se nějak přidržovat, navíc kabina byla vždy hodně plná.
  • Nutnost sledovat počasí - při nepříznivému počasí hrozí riziko, že se kvůli nejezdícím lanovkám nebudete moci vrátit zpět.

6. 7. 2018

Zermatt. Červenec. Lyže. Ano, jde to dohromady díky tomu, že zdejší Matterhorn ski paradise je největším lyžařským areálem určeným pro letní lyžování. Za pěkného počasí nabízí úžasná panoramata, ale lyžařům i plnohodnotné lyžování. A ano, i v červenci. Super pro všechny, kterým je zima krátká a v létě moc teplo.

Sjezdovky:

Lyžuje se v nejvyšších partiích běžného zimního areálu, tedy na ledovci Plateau Rosa pod Klein Matterhorn. Zde jsou k dispozici převážně červené, nikterak členité, ale široké a v rámci možností dlouhé (něco mezi 1 a 1,5 km) sjezdovky podél kotvových vleků.

V době mé návštěvy byla otevřená i sjezdovka na Trockener Steg, která umožňovala snadný návrat. Od jejího konce ale bylo nutné vyšlápnout asi 200 m do mírného kopečka ke stanici kabiny.

Sněhové podmínky:

Ráno nebylo jisté, jestli bude lyžařský areál v provozu a jestli nebudou přepravní zařízení ten den určena pouze pro pěší. Zřejmě se zohledňuje počasí a stav sjezdovek, den předem zůstal areál zavřený celý den. Rozhodnutí v den mé návštěvy padlo až asi v 7:45. Sjezdovky ale byly tvrdé, sympaticky umrzlé. Bohužel ale na mnoha místech špatně urolbované, s velkým schodem na „spoji“ urolbovaných pásů a s velkými zmrzlými a ke sjezdovce přimrzlými hroudami. Ve spojení s horší viditelností (mlha/mraky/difúzní světlo) to nedovolovalo plnohodnotnou jízdu. Během dopoledne sjezdovky povolily, spoje a hroudy se rozjezdily. Na sjezdovkách bylo několik centimetrů „kaše“, pod tím ale stále poměrně tvrdý podklad.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Výjezd na Trockener Steg zajišťuje kabinková lanovka bez nutnosti přestupu, odtamtud visutou kabinou na ledovec. Místo ní by teoreticky mělo být možné už od září použít nově stavěnou trojlanovou kabinu (3S) od Leitner. Každopádně i teď je možností pro výjezd vzhůru víc a i během dne občas dochází ke změnám v tom, která lanovka je zrovna v provozu.

Zalidněnost:

Minimální, ráno ani během dne naprosto žádné fronty. Sjezdovky poloprázdné, trénující reprezentace si postavily slalomy na jednom svahu, na druhém se jezdilo „na volno“ a většinou tam bylo liduprázdno. Rekrační lyžaři navíc dorazili až když reprezentace odjely.

Občerstvení a aprés-ski:

Přímo u vleků není nic - občerstvení, toalety. V případě nutnosti je potřeba dojet k chatě na Testa Grigia nebo sjet na Trockener Steg.

Doprava do střediska a parkování:

Autem je možné dojet nejdále do Täsche, kde je nutné zaparkovat. My tentokrát jeli vlakem až z ČR. Po Zermattu je možné se pohybovat pěšky, není nikterak rozlehlý, případně zdejšími elektrobusy.

Shrnutí
+ plusy
  • Možnost letního lyžování.
  • Ráno umrzlé sjezdovky.
  • Málo lidí.
- mínusy
  • Vzdálenost z ČR.
  • Cena skipasu - 84 CHF + 5 CHF vratná kauce za cca 5 hodin lyžování.
  • Při nepříznivém počasí se až ráno rozhoduje, zda bude areál v provozu a o tuto dobu se pak zkracuje platnost skipasu.