Tanvaldský Špičák

Obsah

4. 2. 2008

23. 1. 2010

13. 2. 2011

24. 12. 2013

Tanvaldský Špičák je moje srdcová záležitost. Ve třech letech jsem se tu poprvé postavila na lyže, až do konce střední školy tu trávila všechny jarní prázdniny a dodnes se sem ráda vracím. Letos jsem se rozhodli zde strávit Štědrý den a ačkoli sněhové podmínky neslibují žádné zázraky, byli jsme mile překvapeni.

Sjezdovky:

V provozu byla červená a modrá sjezdovka na TŠ I a modrá sjezdovka na TŠ II bez (upravené a oficiálně otevřené) možnosti přejezdu. Ačkoli bylo již delší dobu dost nad nulou (23. 12. podle webkamery dokonce 7°C) červená i modrá byly ráno v umrzlé a trochu povolily asi kolem 10. hodiny pod "náporem" lyžařů. Ráno byly sjezdovky urolbované s většími nerovnostmi a v dobrém stavu, jen místy vykukoval podklad.

Sněhové podmínky:

Mimo sjezdovky bylo jen málo sněhu, na sjezdovkách údajně 20 - 40 cm, což odhadem odpovídá skutečnosti. Otevřené sjezdovky byly ve stavu adekvátním současným podmínkám.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Areál disponuje čtyřsedačkovou lanovkou a několika vleky. Lanovka byla v provozu, dále přibližovák a zalomený vlek.

Zalidněnost:

V areálu bylo jen málo lidí, na lanovku bylo možné nasedat okamžitě, u přibližováku pod modrou sjezdovkou se občas nárazově vytvořila menší fronta - max. 10 lidí.

Občerstvení a aprés-ski:

V areálu je v provozu restaurace na vrcholu Špičáku, restaurace Krmelec a několik menších občerstvovacích zařízení. Provoz o Štědrém dni byl zřejmě omezený, ale jejich služeb jsme nevyužili.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice až na parkoviště čistá a suchá. Parkování zdarma u dolní stanice sedačkové lanovky.

Shrnutí
+ plusy
  • Rozmanitost sjezdovek - při plném provozu k dispozici sjezdovky všech obtížností.
  • Poměrně dlouhé sjezdovky.
  • Sedačková lanovka.
  • Vzdálenost z Prahy - cca 1:20.
  • Široké možnosti občerstvení.
  • Kvalitní zázemí - toalety, půjčovny, lyžařské školy...
- mínusy
  • Některé sjezdovky v některých místech užší.
  • Červená sjezdovka ještě více zúžena postaveným slalomem.
  • Menší propustnost přibližovacího vleku pod modrou sjezdovkou.

24. 1. 2016

Tanvaldský Špičák byl vždycky moje srdcová záležitost, strávila jsem tu na lyžích stovky hodin, ale v posledních letech jsem preferovala spíše areály jiné. Zbudování nové Kostelní sjezdovky byl důvod, proč sem znovu zavítat.

Sjezdovky:

Zdejší sjezdovky jsou pochopitelně staršího data, takže často nijak široké, problémem je třeba úzké hrdlo na začátku Turistické/Závodní. K nějakým změnám v uplynulých letech došlo (např. přeložení části Turistické sjezdovky), ale největším lákadlem z pohledu šířky může být nová sjezdovka Kostelní. Původní sjezdovky často nemají ani moc šťastný profil - například závěrečný sešup na Turistické, plochá pasáž na Závodní nebo plošší dojezd na Zalomené i nové Kostelní.

V provozu byl celý areál, nicméně na webu byla uvedena informace: „Od čtvrtka do neděle budou probíhat FIS sjezdové závody. Omezení na Slalomáku a v Rukávu.“. Na Facebooku jsem se den předem dotazovala, jaká omezení to přesně jsou a bylo mi odpovězeno, že „Závody znamenají, že je část sjezdovky uzavřena.“. To jsme respektovali, tato informace byla ovšem nepravdivá, ve skutečnosti byla zavřena polovina Slalomáku, ale Rukáv celý, protože závodní trať neuhýbala do Rukávu, ale pokračovala ještě kus po Zalomené, takže vjezd do Rukávu blokovala. Pokud bychom to věděli dopředu, jeli bychom jinam.

Sněhové podmínky:

Ještě během soboty se zasněžovalo po celý den, na webu bylo psáno, že „probíhá zasněžování sjezdových tratí umělým sněhem - dbejte zvýšené opatrnosti!!“. Potvrdili mi, že v neděli už zasněžovat nebudou a toto naštěstí dodrželi, počasí nedovolilo jinak. Na sjezdovkách tedy v podstatě výhradně technický sníh. Sjezdovky ráno urolbované, ale docela hrbolaté, v horní části umrzlé, na dojezdech měkké již od rána, na Kostelní už při první jízdě zmrzlé hroudy.

V krajích sjezdovek jsou připravené nerozhrnuté hromady nafoukaného technického sněhu, na Kostelní takové obrovské hromady zabíraly v dolní části třetinu šíře sjezdovky, na Slalomáku byly menší, ale opět překážely v té zúžené části, která zůstala návštěvníkům k dispozici po uzavření části sjezdovky kvůli závodům.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vlastně již mnoho let beze změn - páteří areálu je kotvový vlek a paralelně vedoucí poma a především čtyřsedačková lanovka s nástupním pásem. V době své výstavby (tuším 2003) pro mě byla vrcholem luxusu na českých horách, dnes už prostě nestačí.

Zalidněnost:

Fronty, fronty a ještě jednou fronty. Tak trochu jsem si připomněla chvíle, kdy jsem tu za jeden den stihla odjezdit svých "10 koleček" - 45 minut čekání ve frontě na vlek, 5 minut nahoru, 5 minut dolů. Fronta na lanovku, kotvu i pomalý přibližovací vlek od Turistické sjezdovky, všechno nejméně na 10 minut, většinou víc. Do toho ještě asi hodinu nejezdil Zalomený vlek kvůli nějaké poruše. Mysleli jsme, že závodníci si odjedou své jedno dvě kola slalomu, ale vlekem jezdili stále a všichni včetně jejich týmů i organizátorů se tvářili, že jsou víc, než ostatní, mnozí obcházeli buď celý turniket nebo alespoň frontu, aby se dostali rovnou k turniketu.

Kvůli frontě na Přibližovák se nedalo pořádně jezdit Turistickou, kvůli omezení a hromadám sněhu ani na Slalomáku, Rukáv kvůli závodům nedostupný, takže na Závodní byl z tohoto důvodu docela nával, a tak jediná volnější sjezdovka byla Kostelní - díky frontě na kotvu, která ubývala pomaleji, než ta na lanovku.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevyužili jsme

Doprava do střediska a parkování:

Dálnice už kus za Prahou v pravém pruhu (snad) mokrá, v levém rozježděný sníh, po celou cestu se jen měnilo jeho množství a bylo to tak kluzké, že předjíždět se v podstatě nedalo. Silnice přes Jablonec do Tanvaldu s rozježděným sněhem, silničku do Albrechtic asi nikdo neprojel ani pluhem, jen vyjeté 3 koleje v rozměklém sněhu. Prostřední kolej byla sdílená, takže protijedoucí auto byl docela problém.

Shrnutí
+ plusy
  • Rozmanitost sjezdovek - při plném provozu k dispozici sjezdovky všech obtížností.
  • Vzdálenost z Prahy - za dobrých podmínek cca 1:15.
- mínusy
  • Některé sjezdovky v některých místech úzké/ploché.
  • Nedostačující kapacita přepravních zařízení.
  • Kapající olej z kotvového vleku.
  • Nepravdivé informování o omezení kvůli závodům.
  • Ne úplně ideální stav sjezdovek, v podstatě pouze technický sníh, sjezdovky hrbolaté, občas hroudy.

24. 12. 2016

Na Tanvaldský Špičák se z nostalgických důvodů čas od času vracím, v posledních letech ale až na výjimky odjíždím spíš zklamaná, tentokrát to bylo fajn, až na počasí...

Sjezdovky:

Sjezdovky jsou už dávno rozšířené, v některých místech však stále nijak moc široké a často s ne moc vhodným profilem - Zalomená a hlavně Rukáv jsou v dolní části ploché, což může být problém hlavně pro méně zkušené lyžaře, kterým jejich rychlost nepostačí na to, aby dojeli kam potřebují. Společným problémem Závodní a Turistické je úzké hrdlo na jejich společném začátku a úzký strmý dojezd k lanovce. Zatím nebyla v provozu nová sjezdovka Kostelní.

Předem neohlášená uzavírka části Slalomáku, skialpinisti stoupající vzhůru středem sjezdovky...

Sněhové podmínky:

Přírodního sněhu bylo pomálu, na sjezdovkách tedy v podstatě výhradně technický sníh, od rána měkký, což mi vyhovuje. Okolo 9. hodiny začalo mrholit, v horní části to namrzalo, v dolní tálo, na sjezdovkách se to začalo podepisovat.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Vlastně již mnoho let beze změn - páteří areálu je kotvový vlek a paralelně vedoucí poma a především čtyřsedačková lanovka s nástupním pásem. Kotva byla při naší návštěvě mimo provoz.

Zalidněnost:

Malá. Na lanovku se nečekalo vůbec, k Zalomenému vleku jsme nesjížděli.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevyužili jsme.

Doprava do střediska a parkování:

Dálnice od Prahy i silnice až k Tanvaldu mokrá, posolená, občas mrholení a teplota těsně nad nulou, takže s hrozící ledovkou. Silnice mezi Tanvaldem a Jiřetínem posypaná štěrkem.

Shrnutí
+ plusy
  • Vzdálenost z Prahy.
  • Rozmanitost obtížnosti sjezdovek.
  • Dobrá úprava sjezdovek.
- mínusy
  • Občas šířka a profil sjezdovek.
  • Omezení na Slalomáku kvůli tréninku.

24. 12. 2018

Tentokrát mě na Tanvaldský Špičák nepřivedla nostalgie, ale nová sedačková lanovka. Odpojitelná a s „bublinou“, což slibovalo rychlé a pohodlné svezení.

Sjezdovky:

K dávnému triu sjezdovek Turistická, Závodní a Slalomák ve dvou verzích přibyla před časem nová sjezdovka Kostelní. Ta má oproti ostatním především luxusní šířku a po výstavbě nové lanovky se zdá být také nejvyužívanější sjezdovkou.

Podle mapy lyžařského areálu to vypadá, že by v příští sezóně mělo dojít k rozšíření některých pasáží Turistické a Závodní sjezdovky a v další sezóně také k vykácení lesa mezi novou sedačkovou lanovkou a vlekem Zalomený.

Sněhové podmínky:

Přírodního sněhu málo, na sjezdovkách převážně technický sníh, na který ale přes noc v horních částech sjezdovek napadlo asi 5 cm přírodního sněhu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Novou páteří areálu se stala odpojitelná čtyřsedačka s „bublinou“ a podle prvního pozorování způsobí znatelný přeliv návštěvníků od staré čtyřsedačky s nástupním pásem a ze sjezdovek Turistická a Závodní.

U TŠ II. v provozu jen jedna pokladna, takže se i při maličké návštěvnosti během dopoledne občas utvořila fronta. Bohužel asi způsobená řešením různých problémů - například nějakému pánovi se při jednom průchodu turniketem z bodové jízdenky odečetly průchody tři. Obdobně já jsem se, zhýčkaná akcemi jiných areálů, den předem na Facebooku dotazovala, za kolik se bude na Štědrý den lyžovat, protože podle ceníku měla v ten den začínat hlavní sezóna, a bylo mi sděleno, že se jezdí za ceny vedlejší sezóny. Plánovali jsme tedy pořídit 4hodinové skipasy po 410 Kč, jaké však bylo naše překvapení, když na pokladně požadovali cenu hlavní sezóny s odvoláním na ceník (který ráno narychlo otáčeli). Takže jsme „museli“ koupit 3hodinové skipasy po rovných 500 Kč a cítili se okradeni. Ani následná omluva na Facebooku už tu hořkost nesmazala a protože ani v minulosti jsme se zdejšímu službami nebyli moc spokojeni, už sem prostě jezdit nebudeme... ;-(

Zalidněnost:

Malá. Nikde se nečekalo.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevyužili jsme.

Doprava do střediska a parkování:

V Praze déšť, který cestou ustal, silnice jen mokrá, posolená. Silnice mezi Tanvaldem a Jiřetínem s rozježděným sněhem, a silnici do Albrechtic uježděný sníh.

Shrnutí
+ plusy
  • Vzdálenost z Prahy.
  • Rozmanitost obtížnosti sjezdovek.
  • Dobrá úprava sjezdovek.
  • Nová sedačková lanovka.
- mínusy
  • Občas šířka a profil sjezdovek.
  • Nepravdivé informace o ceně skipasu.