Schladming Dachstein

Obsah

2. 4. 2005

25. 3. 2006

7. 3. 2007

10. 12. 2016

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Okolnosti umožnily strávit víkend na horách, tak jsme se po letech vrátili do Schladmingu, kde jsme před 9 lety v podstatě začali poznávat Alpy.

Zaznamenala jsem náhradu nějakých přepravních zařízení, překvapila mě ale obtížnost sjezdovek.

Sjezdovky:

Zdejší oblast jsem si rozhodně nepamatovala až takhle sportovní. Víc jak polovina sjezdovek na čtyřkopcové houpačce je středně obtížných, červených. Mezi nimi se občas objeví nějaké modré, které jsou procentuálně zastoupeny přibližně z jedné třetiny, nicméně až na několik výjimek jde o různé přejezdové cesty, které křižují hlavní tok sjezdovek, což mi nepřijde pro začátečníky vhodné. Zbylé sjezdovky jsou značeny černě a nachází se v podstatě výhradně na Hauser Kaibling a Planai.

Sněhové podmínky:

Výše popsaná obtížnost sjezdovek byla umocněna skutečností, že se mimo sjezdovky téměř nevyskytoval přírodní sníh a že technický sníh na zdejších severních svazích byl značně umrzlý a sjezdovky dost zledovatělé.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteří každého kopce je kabinková lanovka, takže je poměrně často potřeba sundavat lyže. Kabinky jsou doplněny o sedačkové lanovky, přímo na jednotlivých kopcích většinou expresní s bublinami, ale na některých propojkách (např. Schladming-Rohrmos) zůstávají stále starší pomalé sedačky. Vleky jen výukové, případně spojovací na nefrekventovaných místech.

Zalidněnost:

Malá. Ráno při čekání na 1. jízdu trochu tlačenice, ale rychle se to rozprostřelo a až na několik výjimek, kdy bylo potřeba dvě minutky počkat, byl celý zbytek dne bez čekání.

Občerstvení a aprés-ski:

Horská chata každých pár set metrů, od jedné vidíte na druhou...

Doprava do střediska a parkování:

Achillovou patou cesty do Schladmingu je chybějící dálnice na českém území a auta jedoucí celou cestu 60-70 km/h. Od hranic přes Linz a Salzburg už cesta bezproblémová a v rámci možností rychlá, byť cestou je řada omezení rychlosti.

Shrnutí
+ plusy
  • Široké a ráno dobře upravené sjezdovky.
  • Převážně rychlá přepravní zařízení.
  • Malá zalidněnost i o víkendu.
  • Bezproblémový příjezd a parkování.
  • Velké množství horských chat.
- mínusy
  • Zledovatělé sjezdovky.
  • Kabinky jako páteřní přepravní zařízení a nutnost neustále sundavat lyže.