Les 2 Alpes (Les Deux Alpes)

Obsah

1. - 3. 3. 2020

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka neVločka neVločka ne

Letos jsme se rozhodli prozkoumat další z areálů, které jsme dosud neměli možnost navštívit. Ubytovali jsme se v Les 2 Alpes díky velmi příznivé ceně apartmánu stojícího přímo u sjezdovky. Mapky slibovaly 200 kilometrů sjezdovek, to by nám mělo na nějakou dobu vystačit. A když ne, pořád byla v rámci skipasu možnost navštívit jiné areály (Alpe d’Huez, Serre-Chevalier, Puy-Saint-Vincent, Montgenèvre a Sestrières).

Sjezdovky:

V mapce výrazně převažuje modrá barva, vyjma sjezdovek na ledovci v horní části areálu jde ale téměř výhradně o přejezdové cesty. Často ploché tak, že jsou spíš zelené, nezřídka dokonce do kopce.

Červených sjezdovek je znatelně méně, jelikož ale většinou míří přímo dolů, mají i sympatickou šířku. Černé sjezdovky jsou spíš krátké, vyjma Diable 1 a Valentin. Třeba ta druhá jmenovaná je ale spíš červená...

Sněhové podmínky:

Při našem příjezdu v sobotu 29. února pršelo. Přes noc ale sněžilo a opakovalo se to i v dalších dnech, jeden z prvních tří dnů dokonce vydatně sněžilo celý den. Sněhu tedy byl dostatek i mimo sjezdovky. S rolbováním sjezdovek si ale Francouzi moc práce nedali, když věděli, že jim na to v noci napadne 20 cm sněhu. Ranní jízda byla ještě poměrně příjemná, i když nerovnosti pod prašanem byly dost nepříjemné, ale velmi brzy se na otevřených sjezdovkách začaly tvořit velké muldy. Bylo to výrazně dané i zvýšenou zalidněností na sjezdovkách, protože Francouzi zřejmě přijdou do práce na 9:00, teprve pak začnou řešit lavinové riziko a než ho vyřeší, je bezmála poledne. Do té doby je uzavřená celá část areálu nad Diable a Crêtes, všichni se koncentrují v nejnižší části areálu, na lanovky se stojí fronty, sjezdovky jsou přelidněné.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteřním přepravním zařízením je kabinka Jandri Express, která lyžaře s jedním přestupem vyveze až na ledovec. Pokud je tedy tato část areálu otevřená, což bylo ráno zřídka. Dolní část areálu obsluhuje jedno letité „vajíčko“ a převážně neodpojitelné sedačky. V horní části je ještě jedna nová kabinka, jinak jsou ale vyjma jedné vlastně všude neodpojitelné sedačky, což bylo dost nepříjemné zjištění. Žádné rychlé výjezdy nehrozí a nalyžování většího počtu kilometrů už vůbec ne.

Zalidněnost:

Větší.

Většina lanovek je ráno v provozu od 9:00 a už ve značném předstihu se u nich tvoří fronty. Informace o tom, co bude od 9:00 v provozu, jsou předem nedohledatelné, je to tedy „vabank“ postavit se do nějaké fronty. Většinou to jistily nějaké sedačky, protože Jandri Express byl v provozu vždy až se zpožděním. U nástupních lanovek se tedy tvořily dlouhé fronty, které se postupně přesunuly i na lanovky do vyšších částí areálu. Až ve chvíli, kdy došlo k odstřelení potenciálních lavin (v době naší návštěvy se střídal stupeň 3 a 4) a otevření další podstatné části areálu se návštěvníci rozprostřeli a fronty zmizely, často ale až před polednem.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd do Les 2 Alpes byl bezproblémový, v sobotu byla silnice dokonale ošetřená a téměř suchá. Parkování jsme měli zajištěné u apartmánu.

Shrnutí

+ plusy
 • Ubytování přímo u sjezdovky.
 • Velké převýšení - v době naší návštěvy až 2.100 m, ale mohlo by to být ještě o 200 m víc.
 • Krásné výhledy z ledovce.
- mínusy
 • Ranní fronty u lanovek.
 • Nedodržování začátku provozní doby z důvodu lavinového rizika, resp. jeho řešení až během dopoledne.
 • Nekvalitní úprava sjezdovek, zmrzlé hroudy na spojích urolbovaných pruhů.
 • Zdánlivě rozlehlé středisko, ve skutečnosti ne až tak moc, na týden je dost malé.
 • Téměř výhradně stará a pomalá přepravní zařízení.
 • Nejvíce sjezdovek je modrých, navíc jde často jen o přejezdové cesty.

5. - 6. 3. 2020

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Poté, co jsme si na jeden den odskočili do Alpe d'Huez, jsme se zase na 2 dny vrátili do „domovského“ Les 2 Alpes. A byly to dny zcela odlišné od prvních tří a i každý tenhle den byl jiný, než ten druhý.

Sněhové podmínky:

Ve čtvrtek nás v dolní části areálu potkal silný déšť, který se v horních partiích měnil na sněžení. Zatímco dole byly sjezdovky po mírně mrazivé noci sice urolbované, ale zcela zmrzlé a během dopoledne se začaly tvořit plotny, v horní části bylo na urolbovaném základu asi 20 cm čerstvého, spíše těžšího sněhu. Celodenní sněžení navíc způsobovalo v horních částech areálu žalostnou viditelnost. Na výběr tedy bylo lyžování v dešti na zmrzlých sjezdovkách nebo lyžování ve sněžení v těžkém čerstvém sněhu.

Oproti tomu v pátek pak bylo konečně (!), asi na rozloučenou, krásné počasí a urolbované sjezdovky. Poprvé za dobu našeho pobytu byl postupně během dopoledne otevřen celý areál vyjma vrcholového vleku, který funguje jako částečná spojnice do sousedního La Grave. Sjezdovky s čerstvým sněhem upravené, i zledovatělé části z předchozího dne nový sníh překryl. Poprvé za náš pobyt jsme si připadali jako v Alpách.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Ve čtvrtečním dešti byly zdejší neodpojitelné sedačky bez bublin vyloženě za trest. Byli jsme nuceni se uchýlit do kabinkových lanovek a i tak se držet spíše v horních částech areálu, kde sněžilo. V provozu byla asi polovina areálu.

Během slunečného pátku se ukázal další nedostatek zdejších přepravních zařízení, a to jejich nedostatečná kapacita.

Zalidněnost:

Střední.

V hodnocení předchozích tří dní jsem zvolila zalidněnost „větší“, protože dlouhé fronty se tvořily každé ráno na všech nástupních lanovkách. Během těchto dvou dnů ale byly podmínky trochu odlišné. Zatímco v průběhu deštivého čtvrtka bylo lyžařů naprosté minimum a nečekalo se ani na nejvytíženějších přepravních zařízeních, v pátek byla situace kvůli krásnému počasí zcela opačná. Ranní fronty zdánlivě nebraly konce a tragédie až do cca 11:00 na všech navazujících lanovkách, jak byly postupně otevírány další a další části areálu. Až před polednem se všichni návštěvníci dostatečně rozprostřeli po areálu a nijak zvlášť se nečekalo. Zato na sjezdovkách to bylo místy inferno. Celkovou zalidněnost těchto dvou dnů průměruji.

Shrnutí

+ plusy
 • Ubytování přímo u sjezdovky.
 • Velké převýšení - v době naší návštěvy až 2.100 m, ale mohlo by to být ještě o 200 m víc.
 • Konečně jsme našli i plnohodnotnou modrou sjezdovku :-).
- mínusy
 • Ranní fronty u lanovek.
 • Otevírání lanovek až v průběhu dopoledne dle lavinové situace.
 • Téměř výhradně stará a pomalá přepravní zařízení, což bylo obzvlášť v dešti vyloženě za trest.