Herlíkovice

Obsah

3. 3. 2006

10. 3. 2006

17. 11. 2007

28. 11. 2007

28. 1. 2017

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Dobře dostupný areál s navzájem dobře propojenými tratěmi všech sklonů i šířek.

Sjezdovky:

Pod vrcholem Žalý strmější sjezdovky více chráněné lesem, na Bubákově pak spíše mírnější, širší. Některé úseky jsou zbytečně úzké. Sjezdovky jsou mezi sebou dobře propojené přejezdovými cestami, za plnohodnotnou sjezdovku je ale považovat nelze.

Sněhové podmínky:

Sněhu je dostatek, za posledních několik let jsem ho tolik na českých horách neviděla. O to víc mě udivuje, že v Herlíkovicích nejsou oficiálně otevřené všechny sjezdovky (zavřená zůstává Avia a Spojka) a že jsou sjezdovky hned po "ošoupání" ranního manšestru dost tvrdé a zledovatělé. Stejně tak je ne moc uspokojivá kvalit úpravy sjezdovek, na kterých zůstávají patrné hluboké stopy po rolbách.

Špatné je značení sjezdovek a tím nemyslím třeba jen obtížnost, ale i kraj sjezdovky. Zatímco pod Žalým sjezdovku ohraničuje les, na Bubákově jsou sjezdovky na širokých pláních a v počasí, které panovalo, nebylo vůbec vidět, kam až je sjezdovka urolbovaná a kde už ne. Neuvěřitelné množství méně zkušených lyžařů upadlo na Bubákovské sjezdovce v její horní části při podjíždění vleku, protože sjezdovka vůbec nebyla urolbovaná, celá zvlněná a ještě nebylo vidět, kde je po stranách její konec.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu dvě neodpojitelné čtyřsedačkové lanovky, jedna kotva, poma v horní části Bubákova a pomalá přibližovací kabinka z parkoviště.

Zalidněnost:

Ačkoli předpověď hlásila na ráno -7 °C, přes den -3 °C, na ráno mlhy a od 10:00 vyjasnění, bylo ráno -12 °C, při našem poledním odjezdu -8 °C a celou dobu inverze, takže lyžování v mracích/mlze. Předpověď i počasí návštěvnost hodně ovlivnilo. Ráno byla všude spousta lyžařů a návštěvnost jsem čekala vysokou i kvůli nějakým závodům, které se zde konaly (a areál se tedy moc nesnažil o této skutečnosti informovat nezávodníky). Vzhledem k velkému mrazu ale řada lyžařů už po několika jízdách mířila za ohřátím a naopak ti v okolí ubytovaní očividně dorazili až později, takže nakonec třeba na Bubákově jezdily některé sedačky úplně prázdné.

Občerstvení a aprés-ski:

Možností občerstvení je u sjezdovek hned několik, ale žádné jsme nevyužili, protože už na první pohled bylo kvůli velké zimě všude hodně plno už v 10:00.

Doprava do střediska a parkování:

Od Prahy přes Mladou Boleslav, Jičín, Novou Paku až do Vrchlabí silnice bez sněhu a náledí, s velkou pravděpodobností posolené, takže jen mokré. Využívali jsme kupón z časopisu, takže jsme se řídili informací, že není možné ho uplatnit na všech pokladnách, ale jen "na hlavní pokladně HERLÍKOVICE za hotelem Eden". Menší parkoviště u Edenu bylo podle všeho plné a hodně zaplněné bylo i to velké na břehu Labe, takže jsme parkovali na jeho nejodlehlejším konci, s časopisem se prošli až k pokladně a pak zpátky k autu, abychom to podruhé absolvovali bez časopisu a s lyžemi. Parkování ani v 8:00 v podstatě nikdo nekoordinoval. Celé parkoviště je pokryté uježděnou vrstvou sněhu.

Shrnutí
+ plusy
  • Parkování zdarma.
  • Velký výběr sjezdovek různých sklonů a šířek.
  • Dvě sedačkové lanovky.
  • Menší zalidněnost, než jsme čekali.
- mínusy
  • Kvalita povrchu sjezdovek, jejich tvrdost i úprava.
  • Sedačkové lanovky neodpojitelné.