Herlíkovice

Obsah

3. 3. 2006

10. 3. 2006

17. 11. 2007

28. 11. 2007

28. 1. 2017

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Dobře dostupný areál s navzájem dobře propojenými tratěmi všech sklonů i šířek.

Sjezdovky:

Pod vrcholem Žalý strmější sjezdovky více chráněné lesem, na Bubákově pak spíše mírnější, širší. Některé úseky jsou zbytečně úzké. Sjezdovky jsou mezi sebou dobře propojené přejezdovými cestami, za plnohodnotnou sjezdovku je ale považovat nelze.

Sněhové podmínky:

Sněhu je dostatek, za posledních několik let jsem ho tolik na českých horách neviděla. O to víc mě udivuje, že v Herlíkovicích nejsou oficiálně otevřené všechny sjezdovky (zavřená zůstává Avia a Spojka) a že jsou sjezdovky hned po "ošoupání" ranního manšestru dost tvrdé a zledovatělé. Stejně tak je ne moc uspokojivá kvalit úpravy sjezdovek, na kterých zůstávají patrné hluboké stopy po rolbách.

Špatné je značení sjezdovek a tím nemyslím třeba jen obtížnost, ale i kraj sjezdovky. Zatímco pod Žalým sjezdovku ohraničuje les, na Bubákově jsou sjezdovky na širokých pláních a v počasí, které panovalo, nebylo vůbec vidět, kam až je sjezdovka urolbovaná a kde už ne. Neuvěřitelné množství méně zkušených lyžařů upadlo na Bubákovské sjezdovce v její horní části při podjíždění vleku, protože sjezdovka vůbec nebyla urolbovaná, celá zvlněná a ještě nebylo vidět, kde je po stranách její konec.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu dvě neodpojitelné čtyřsedačkové lanovky, jedna kotva, poma v horní části Bubákova a pomalá přibližovací kabinka z parkoviště.

Zalidněnost:

Ačkoli předpověď hlásila na ráno -7 °C, přes den -3 °C, na ráno mlhy a od 10:00 vyjasnění, bylo ráno -12 °C, při našem poledním odjezdu -8 °C a celou dobu inverze, takže lyžování v mracích/mlze. Předpověď i počasí návštěvnost hodně ovlivnilo. Ráno byla všude spousta lyžařů a návštěvnost jsem čekala vysokou i kvůli nějakým závodům, které se zde konaly (a areál se tedy moc nesnažil o této skutečnosti informovat nezávodníky). Vzhledem k velkému mrazu ale řada lyžařů už po několika jízdách mířila za ohřátím a naopak ti v okolí ubytovaní očividně dorazili až později, takže nakonec třeba na Bubákově jezdily některé sedačky úplně prázdné.

Občerstvení a aprés-ski:

Možností občerstvení je u sjezdovek hned několik, ale žádné jsme nevyužili, protože už na první pohled bylo kvůli velké zimě všude hodně plno už v 10:00.

Doprava do střediska a parkování:

Od Prahy přes Mladou Boleslav, Jičín, Novou Paku až do Vrchlabí silnice bez sněhu a náledí, s velkou pravděpodobností posolené, takže jen mokré. Využívali jsme kupón z časopisu, takže jsme se řídili informací, že není možné ho uplatnit na všech pokladnách, ale jen "na hlavní pokladně HERLÍKOVICE za hotelem Eden". Menší parkoviště u Edenu bylo podle všeho plné a hodně zaplněné bylo i to velké na břehu Labe, takže jsme parkovali na jeho nejodlehlejším konci, s časopisem se prošli až k pokladně a pak zpátky k autu, abychom to podruhé absolvovali bez časopisu a s lyžemi. Parkování ani v 8:00 v podstatě nikdo nekoordinoval. Celé parkoviště je pokryté uježděnou vrstvou sněhu.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Velký výběr sjezdovek různých sklonů a šířek.
 • Dvě sedačkové lanovky.
 • Menší zalidněnost, než jsme čekali.
- mínusy
 • Kvalita povrchu sjezdovek, jejich tvrdost i úprava.
 • Sedačkové lanovky neodpojitelné.

21. 1. 2018

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Dvě sedačkové lanovky, vleky, velký výběr sjezdovek různých sklonů i šířek a k tomu úžasný sníh i počasí.

Sjezdovky:

Na svazích vrcholu Žalý jsou sjezdovky strmější, bohužel však místy užší. Při nepříznivém počasí se může hodit, že jsou více chráněné lesem. Na Bubákově je sklon sjezdovek mírnější, ale sjezdovky jsou mnohem širší.

Sněhové podmínky:

Po nedávném sněžení je sněhu konečně dost. Na sjezdovkách teď leží v podstatě výhradně přírodní sníh a po tom neustálém boji s tvrdým technických to je naprosto úžasná změna. A plotny se neobjevily po celé naše lyžování, na to v českých podmínkách nejsem zvyklá :-). Vytknout lze snad jen občasné ranní umrzlé hrboly od rolby, které se ale po hodině „ošoupaly“.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V provozu dvě neodpojitelné čtyřsedačkové lanovky, kotva, poma v horní části Bubákova a extrémně pomalá přibližovací kabinka z parkoviště.

Pod náporem slunečních paprsků odtával sníh na zavěšení sedaček a vzniklá voda tekla na sedáky sedaček přímo proudem, takže jsme byli brzy dost mokří. Je otázka, jestli by s tím nešlo něco dělat, leda asi ten sníh omést...

Zalidněnost:

Vyšší.

Ráno -4,5 °C a polojasno. Během dopoledne místy přímo jasno, po poledni se začalo zatahovat. Krásné počasí vylákalo lyžaře a návštěvnost byla vyšší. Na lanovky několikaminutové fronty, na sjezdovkách bohužel dost mraveniště, několik zřejmě lyžařských kurzů, instruktoři/učitelé jezdí na užších sjezdovkách od kraje ke kraji, že ani není možné „hada“ předjet, a informovat děti o tom, že na výstupu z lanovky nebo v úzkém či nepřehledném úseku nemají zastavovat, se bohužel taky nenamáhají.

Doprava do střediska a parkování:

Od Prahy na Mladou Boleslav, přes Jičín, Novou Paku až do Vrchlabí silnice bez sněhu a náledí, většinou posolené a mokré, místy dokonce úplně suché. Za Vrchlabím ležely na silnici zbytky sněhu. Parkoviště samozřejmě celé pod sněhem. Kupón z časopisu Snow je asi možné uplatnit na všech pokladnách (dříve bylo výslovně uvedeno, že to nelze), takže jsme parkovali na parkovišti u kabinkové lanovky.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Velký výběr sjezdovek různých sklonů a šířek.
 • Dvě sedačkové lanovky.
- mínusy
 • Sedačkové lanovky neodpojitelné.
 • Mokré sedačky, voda tekoucí shora.

3. 2. 2018

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Na české poměry docela široký výběr přepravních zařízení i sjedzovek. V kombinaci s pěkným počasím, dobrou dostupností i skipasem 1+1 z časopisu Snow jasná volba.

Sjezdovky:

Sjezdovky už jsem popisovala několikrát - na svazích vrcholu Žalý jsou strmější a občas užší, ale zase chráněné lesem. Sousední Bubákov nabízí sjezdovky mírné, ale zase znatelně širší.

Sněhové podmínky:

Po oblevě v minulém týdnu je na sjezdovkách zmrzlý podklad, na nějž napadlo přes noc z pátku na sobotu trochu sněhu. Ten se ale velmi brzy rozjezdil a na prudčích úsecích se objevily ledové plotny :-). Ranní úprava ani tentokrát nebyla dokonalá, na několika místech byly velké nerovnosti od rolby.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Dvě čtyřsedačkové lanovky, kotva, poma v horní části Bubákova a extrémně pomalá přibližovací kabinka z parkoviště.

Vzhledem k teplotě jen těsně nad bodem mrazu odkapávala z lanovky „špinavá voda“. S tím jsem se už dlouho nesetkala... Upozorňuje na to cedule u dolní stanice lanovky, předpokládám, že tím je provozovatel zproštěn odpovědnosti za způsobenou škodu. Takže nás čeká praní a jsem zvědavá, jestli to půjde dolů.

Zalidněnost:

Střední.

Předpověď počasí nebyla úplně slibná, ale naštěstí se nevyplnila. Fronty na lanovky byly minimální, ale na sjezdovkách bohužel dost „frmol“.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezdová cesta až k Vrchlabí maximálně mokrá, za Vrchlabím ležely na silnici zbytky sněhu. Parkoviště ráno celé pod sněhem, odpoledne už bez sněhu.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Velký výběr sjezdovek různých sklonů a šířek.
 • Dvě sedačkové lanovky.
- mínusy
 • Sedačkové lanovky neodpojitelné.
 • „Špinavá voda“ kapající z lanovky.