Harrachov

Obsah

18. 3. 2012

14. 4. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Na samém sklonku sezóny už nebylo moc z čeho vybírat, v provozu mi v dojezdové vzdálenosti zůstal jen Klínovec, Harrachov a Svatý Petr. Protože do Špindlu nejezdím a Klínovec sliboval horší počasí, padla volba na Harrachov. Několik let jsem tam nebyla, tak jsem byla zvědavá, co se změnilo.

Sjezdovky:

Za plného provozu jsou tu čtyři sjezdovky - jedna červeno-modrá vede přímo do Harrachova, zbylé tři různých obtížností na Rýžoviště.

Sněhové podmínky:

Rýžoviště už je mimo provoz a i když přes noc spadlo možná posledních několik vloček této zimy, leží mimo sjezdovky sníh už jen na místech, kam ho byla v zimě nahrnutá velká hromada. Na poslední otevřené sjezdovce Červená II. je sněhu dostatek tak akorát na to, aby snad nějak vydržel přes Velikonoce. Ráno byla sjezdovka umrzlá, urolbovaná s malou vrstvou čerstvě napadlého sněhu. Brzy to povolilo a sjezdovka se rozjezdila. Na nejprudším místě se začaly dělat plotny a časem se objevila vydřená místa. Na půlku dubna a s ohledem na teplo posledních několika týdnů ale stále super.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovku Červená II. obsluhuje stále tatáž neodpojitelná čtyřsedačka s nástupním pásem a jak jsem pochopila ze stesků domorodců, tak na Rýžovišti je taktéž v provozu stále ta stejná čtyřsedačka, jedna z prvních porevolučních a primárně pro lyžování postavených. Stojí tu už od roku 1997...

Zalidněnost:

Nízká.

Ráno čekalo na spuštění lanovky asi 30 lidí. Lyžaři se brzy rozprostřeli a během celého dopoledne se lyžovalo bez sebemenší fronty nebo tlačenice na sjezdovce.

Doprava do střediska a parkování:

Celou cestu od Prahy až do Tanvaldu pršelo nebo mrholilo, silnice byly mokré, nicméně i když v noci napadl poprašek sněhu, bylo vše bez problémů sjízdné i na letních pneu. Parkoviště u lanovky ráno téměř prázdné, během dopoledne se zaplnilo.

Shrnutí
+ plusy
  • Parkování zdarma.
  • Jedna z posledních otevřených sjezdovek.
- mínusy
  • Pomalá sedačková lanovka.
  • Skipas na 4 hodiny za 450 Kč, vzhledem k „rychlosti“ sedačkové lanovky jsem stihla 18 jízd.

21. 3. 2020

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Různá nařízení vlády přijatá v souvislosti s koronavirem značně omezila možnosti trávení volného času. Zákaz vycházení ale (zatím) stále nemáme, ačkoli si to tak mnozí vykládají. A tak jsme vyrazili na lyže, i když vzhůru jsme to museli vzít po svých.

Sněhové podmínky:

V Harrachově padal ráno hodně mokrý sníh, jak jsme stoupali vzhůru, podmínky se trochu zlepšily. Ale nahoře zase foukal poměrně silný vítr, takže všechno mokré zmrzlo.

Když jsme se za několik hodin vraceli, už z oblohy nic nepadalo a počasí se vylepšilo, mraky se protrhaly a místy i prosvěcovalo sluníčko.

Kdyby byl areál ještě v provozu a sjezdovky upravované, bylo by sněhu dostatek. Nějaké zbytky sněhu leží i mimo sjezdovky, v noci z pátku na sobotu něco málo připadlo. Na sjezdovkách i cestách ale byl starý sníh, přemrzlý firn.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky a vleky kvůli nařízení vlády nejezdí a i veškeré zázemí, včetně občerstvení, je zavřené.

Zalidněnost:

Nízká.

Během 8 hodinové túry jsme potkali 8 lidí a všechny na dostatečnou vzdálenost mnoha (desítek) metrů, takže podmínky pro nadýchání se čerstvého vzduchu a zároveň nerozšiřování nákazy byly naprosto ideální.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice jen mokré, parkoviště také. Byli jsme tam jediní... Parkoviště zcela prázdné a zdarma.

Shrnutí
+ plusy
  • Jedna z mála možností, jak se za současné situace „vyvětrat“.
  • Stále dostatek sněhu.
- mínusy
  • Přemrzlý starší sníh.