Harrachov

Obsah

18. 3. 2012

14. 4. 2019

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ne

Na samém sklonku sezóny už nebylo moc z čeho vybírat, v provozu mi v dojezdové vzdálenosti zůstal jen Klínovec, Harrachov a Svatý Petr. Protože do Špindlu nejezdím a Klínovec sliboval horší počasí, padla volba na Harrachov. Několik let jsem tam nebyla, tak jsem byla zvědavá, co se změnilo.

Sjezdovky:

Za plného provozu jsou tu čtyři sjezdovky - jedna červeno-modrá vede přímo do Harrachova, zbylé tři různých obtížností na Rýžoviště.

Sněhové podmínky:

Rýžoviště už je mimo provoz a i když přes noc spadlo možná posledních několik vloček této zimy, leží mimo sjezdovky sníh už jen na místech, kam ho byla v zimě nahrnutá velká hromada. Na poslední otevřené sjezdovce Červená II. je sněhu dostatek tak akorát na to, aby snad nějak vydržel přes Velikonoce. Ráno byla sjezdovka umrzlá, urolbovaná s malou vrstvou čerstvě napadlého sněhu. Brzy to povolilo a sjezdovka se rozjezdila. Na nejprudším místě se začaly dělat plotny a časem se objevila vydřená místa. Na půlku dubna a s ohledem na teplo posledních několika týdnů ale stále super.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovku Červená II. obsluhuje stále tatáž neodpojitelná čtyřsedačka s nástupním pásem a jak jsem pochopila ze stesků domorodců, tak na Rýžovišti je taktéž v provozu stále ta stejná čtyřsedačka, jedna z prvních porevolučních a primárně pro lyžování postavených. Stojí tu už od roku 1997...

Zalidněnost:

Nízká.

Ráno čekalo na spuštění lanovky asi 30 lidí. Lyžaři se brzy rozprostřeli a během celého dopoledne se lyžovalo bez sebemenší fronty nebo tlačenice na sjezdovce.

Doprava do střediska a parkování:

Celou cestu od Prahy až do Tanvaldu pršelo nebo mrholilo, silnice byly mokré, nicméně i když v noci napadl poprašek sněhu, bylo vše bez problémů sjízdné i na letních pneu. Parkoviště u lanovky ráno téměř prázdné, během dopoledne se zaplnilo.

Shrnutí
+ plusy
 • Parkování zdarma.
 • Jedna z posledních otevřených sjezdovek.
- mínusy
 • Pomalá sedačková lanovka.
 • Skipas na 4 hodiny za 450 Kč, vzhledem k „rychlosti“ sedačkové lanovky jsem stihla 18 jízd.

21. 3. 2020

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Různá nařízení vlády přijatá v souvislosti s koronavirem značně omezila možnosti trávení volného času. Zákaz vycházení ale (zatím) stále nemáme, ačkoli si to tak mnozí vykládají. A tak jsme vyrazili na lyže, i když vzhůru jsme to museli vzít po svých.

Sněhové podmínky:

V Harrachově padal ráno hodně mokrý sníh, jak jsme stoupali vzhůru, podmínky se trochu zlepšily. Ale nahoře zase foukal poměrně silný vítr, takže všechno mokré zmrzlo.

Když jsme se za několik hodin vraceli, už z oblohy nic nepadalo a počasí se vylepšilo, mraky se protrhaly a místy i prosvěcovalo sluníčko.

Kdyby byl areál ještě v provozu a sjezdovky upravované, bylo by sněhu dostatek. Nějaké zbytky sněhu leží i mimo sjezdovky, v noci z pátku na sobotu něco málo připadlo. Na sjezdovkách i cestách ale byl starý sníh, přemrzlý firn.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky a vleky kvůli nařízení vlády nejezdí a i veškeré zázemí, včetně občerstvení, je zavřené.

Zalidněnost:

Nízká.

Během 8 hodinové túry jsme potkali 8 lidí a všechny na dostatečnou vzdálenost mnoha (desítek) metrů, takže podmínky pro nadýchání se čerstvého vzduchu a zároveň nerozšiřování nákazy byly naprosto ideální.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice jen mokré, parkoviště také. Byli jsme tam jediní... Parkoviště zcela prázdné a zdarma.

Shrnutí
+ plusy
 • Jedna z mála možností, jak se za současné situace „vyvětrat“.
 • Stále dostatek sněhu.
- mínusy
 • Přemrzlý starší sníh.

10. 4. 2022

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka neVločka ne

Poukaz na skipas, který jsem dostala k nákupu lyží, mě na konci sezóny zavedl do Harrachova. Upřímně - bez poukazu bych sem vůbec nejela, kombinace zdejších cen, lanovky a profilu sjezdovky mě úplně neláká, ale jak se říká - „darovanému koni na zuby nekoukej“, rozhodla jsem si to užít :-).

Sněhové podmínky:

Ačkoli v kalendáři už máme ukončenou první dekádu dubna, v posledních dnech na horách panují zimní podmínky. Sněží sice málo, ale poměrně vytrvale, takže se v oblasti Kořenova držel sníh i na silnici a zasněžená je i krajina, nejen sjezdovka. S přestávkami sněžilo i po celou dobu mého pobytu v Harrachově.

Na sjezdovce leží tvrdý podklad „nastřádaný“ ze všeho možného, co na sjezdovku během zimy dopadlo, zřejmě převážně technického sněhu. V březnu pravděpodobně sjezdovka obstojně roztála, protože podklad je tvrdý, místy přímo ledovatý. Navíc ne moc dobře urolbovaný, na několika místech byly různé prohlubně, zmrzlé hroudy atd.

Přes noc na urolbovanou sjezdovku napadly asi 2 cm sněhu, který se během okamžiku seškrábal. S ohledem na jeho množství se naštěstí netvořily muldy, protože z toho tvrdého podkladu už se neseškrábávalo nic, takže volného sněhu bylo minimum. Čertovu horu bych označila za „pocurkovanou ledovou horu“.

Kdo to na lyžích pořádně umí, očividně si jízdu užíval. My ostatní, kteří do takového podkladu hranu zaříznout neumíme, jsme se lyžařským dnem spíš prosmýkali...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Sjezdovku obsluhuje neodpojitelná čtyřsedačková lanovka s nástupním pásem. Nástup na lanovku je dost vyvýšený, od nástupního turniketu na pás je to dost sešup a na plastovém pásu se každému spolehlivě rozjedou nohy. Pro začátečníky dost nevyhovující.

Zasněžené sedačky obsluha ráno ometla, během dne pak už naštěstí sněžilo jen trochu, takže jsme seděli v suchu. Jen ze sloupů občas kapala voda, místy i ne úplně čistá.

Jízda touhle sedačkou rozhodně není „za odměnu“, cesta vzhůru trvá skoro 9 minut, takže ani ti nejrychlejší z toho nedostanou víc jak 5 jízd za hodinu...

Zalidněnost:

Nižší.

Ráno čekalo na spuštění lanovky 30, možná 40 lidí. Lyžaři se brzy rozptýlili a i když postupně přicházeli další, na lanovku se vůbec nečekalo, nastupovali jsme většinou okamžitě, zřídkakdy na 2., 3. nebo 4. sedačku. Sjezdovka díky své luxusní šířce a pomalé lanovce zůstávala poloprázdná.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice z Prahy až do Tanvaldu byla v podstatě suchá. Za Desnou mokrá a v lesních úsecích okolo Kořenova ležel na sjezdovce mokrý sníh.

Parkoviště u dolní stanice sedačkové lanovky je částečně nezpevněné a zpoplatněné částkou 100 Kč. Zaplnilo se poměrně rychle.

Shrnutí
+ plusy
 • Dostatek sněhu.
 • Široká sjezdovka.
 • Malá zalidněnost.
- mínusy
 • Kvalita „sněhu“ na sjezdovce a jeho úprava.
 • Pomalá sedačková lanovka.
 • Zpoplatněné parkování.
 • Běžný 4hodinový skipas stojí mimo sezónu 660,-.
 • Pokud se dívám správně, v ceníku chybí jednodenní skipas...