2024-02-19 - Podkolenky Royal Bay Therapy Premium

Základní popis a parametry

Popis výrobce: „Kompresní podkolenky s unikátní kombinací sportovního designu a normované zdravotní komprese v silnějším provedení a se zatepleným chodidlem. Therapy řada je perfektním doplňkem pro sportovce, kteří již mají problémy s křečovými žílami, protože obsahuje podkolenky vyrobené podle normy pro 2. kompresní třídu. Umožňují tak bezpečné sportování, aniž by okolí o zdravotních problémech cokoliv tušilo. Díky zatepleným chodidlům (plyšová pata, špička a spodní část) a silnějšímu provedení lze Therapy Premium doporučit v chladnějších podmínkách, nebo těm, kdo mají rádi pocit silnější ponožky v botě.“

Složení: 82 % PAD NYLON, 18 % elastan LYCRA®

Zkušenosti

Po loňském úrazu kolene mi byla s odstupem dvou měsíců zjištěna i hluboká žilní trombóza mezi kolenem a kotníkem. Léčba byla naštěstí nad očekávání rychlá, ale bylo mi doporučeno pravidelné nošení kompresních punčoch 2. třídy. Klasické zdravotní punčochy jsou ale na pohybové aktivity nevyhovující, takže jsem byla nadšená, když jsem objevila kompresní podkolenky Royal Bay. Jiné sportovní podkolenky, které by splňovaly normu pro 2. kompresní třídu, jsem nenašla.

Podkolenky ve verzi „Therapy Premium“ jsou silnější, než v základní verzi „Therapy“, dokonce je uváděno, že jsou zateplené. Logicky by měly být vhodné do chladnějšího počasí, nicméně jako jediné podkolenky do lyžařských přezkáčů jsou příliš tenké a málo hřejivé. Možná pro muže by byly vyhovující, ale pro zimomřivější ženy je podle mého zateplení nedostatečné. Zejména v lýtkové části v místě maximálního natažení jsou podkolenky v podstatě průhledné.

Bez ohledu na konkrétní model podkolenek je nutné důkladné změření. Horní obvod lýtka jsem měla trochu hraniční mezi velikostmi S a M, vzala jsem tu menší. Už model „Therapy“ mi přišel méně těsný, než punčochy ze zdravotnických potřeb, model „Therapy Premium“ se mi zdá ještě o trochu volnější. Zřejmě je to dané strukturou materiálu.

Podkolenky jsou pružné a zatím se nezdá, že by se nějak vytahovaly. Vrchní část podkolenky je trochu volnější, díky čemuž se dobře obléká.

Jen je potřeba dát pozor na dobré usazení podkolenky, aby nebyl horní lem příliš vysoko a neškrtil pod kolenem. Při výšce 170 cm jsem objednávala model v klasické délce, tzv. „normal“, ale přesto se mi opakovaně stává, že podkolenku natáhnu až moc vysoko. U modelu „Therapy“ se mi to nestává.

Největší problém s usazením mám v chodidlové části, protože velikostní tabulka nezohledňuje velikost chodidla a pro mou běžnou velikost 38 je chodidlová část příliš dlouhá a ve špičce i široká, takže se mi občas shrnuje. Při nazouvání přezkáčů je nutná obezřetnost, aby shrnutá podkolenka v botě netlačila.

Materiál je v rámci možností příjemný. Osobně nemám moc ráda umělé materiály přímo na těle, ale v případě kompresních podkolenek je jasné, že bez pružných umělých materiálů by to nešlo.

Podkolenky mají v lýtkové a holenní části vypletený vzor, který je z rubové strany výrazně vystouplý. Pokud má být kompresní podkolenka těsná, aby plnila svůj účel, a pokud je použita v přezkáčích, otlačí se vzor na nohu. Osobně mě po sundání podkolenky ta místa mírně svědí.

Plusy

  • Zřejmě jediný výrobce sportovních kompresních podkolenek splňujících 2. kompresní třídu.
  • Dobře pruží, zatím se nevytahují.

Mínusy

  • Málo zateplené, pro ženy zřejmě není reálné je použít na lyžování jako jedinou podkolenku.
  • Při oblékání je nutné je moc nevytahovat, aby neškrtily pod kolenem.
  • Univerzální velikost chodidlové části – příliš velká, občas se mi shrnuje.
  • Vypletený vzor způsobuje otlaky na noze.