2024-02-05 - Podkolenky Royal Bay Therapy

Základní popis a parametry

Popis výrobce: „Kompresní podkolenky s unikátní kombinací sportovního designu a normované zdravotní komprese. Tyto podkolenky jsou vyrobeny podle normy pro 2. kompresní třídu a jsou tak perfektním doplňkem pro sportovce, kteří již mají problémy s křečovými žílami. Umožňují bezpečné sportování, aniž by okolí o zdravotních problémech cokoliv tušilo. Jemný vzor vypletený na chodidlové části zpříjemňuje došlap a pomáhá k lepší stabilitě podkolenky v obuvi.“

Složení: 58 % PAD NYLON, 39 % elastan LYCRA®, 3% Polypropylen

Zkušenosti

Po loňském úrazu kolene mi byla s odstupem dvou měsíců zjištěna i hluboká žilní trombóza mezi kolenem a kotníkem. Léčba byla naštěstí nad očekávání rychlá, ale bylo mi doporučeno pravidelné nošení kompresních punčoch 2. třídy. Klasické zdravotní punčochy jsou ale na pohybové aktivity nevyhovující, takže jsem byla nadšená, když jsem objevila kompresní podkolenky Royal Bay. Jiné sportovní podkolenky, které by splňovaly normu pro 2. kompresní třídu, jsem nenašla.

Podkolenky jsou hodně tenké, dokonce tenčí než moje obvyklé zdravotní punčochy. Jsou tedy vhodné do teplého počasí nebo v chladnějším počasí jako spodní vrstva. Do lyžařských přezkáčů bych si je ale nevzala ani s druhou podkolenkou, na to jsou příliš tenké a nehřejivé.

Před objednáním je nutné opravdu důkladné změření. Horní obvod lýtka jsem měla trochu hraniční mezi velikostmi S a M, vzala jsem tu menší, přesto nejsou podkolenky tak těsné, jako punčochy ze zdravotnických potřeb.

Podkolenky jsou pružné a zatím se nezdá, že by se nějak vytahovaly. Vrchní část podkolenky je trochu volnější, díky čemuž se dobře obléká.

V chodidlové části mám trochu problém s vhodným usazením podkolenky. Velikostní tabulka totiž vůbec nezohledňuje velikost chodidla. Pro mou běžnou velikost 38 je chodidlová část příliš dlouhá a občas se mi shrnuje.

V chodidle je vypletený vzor a zdá se, že díky němu není podkolenka tak kluzká na hladkém povrchu nebo v botě. Jak by se chovala bez vzoru ale samozřejmě nejde posoudit.

Materiál je v rámci možností příjemný. Osobně nemám moc ráda umělé materiály přímo na těle, ale v případě kompresních podkolenek je jasné, že bez pružných umělých materiálů by to nešlo.

Povrch podkolenek je potištěný logem a reflexními prvky. Tisk na tak elastickou podkolenku nepovažuji za vhodný, už po několikátém obléknutí jsem zaznamenala, že natištěný vzor praská a předpokládám, že bude jen otázka času, kdy se začne odlupovat.

Na holeni je navíc vypletený vzor, který je z rubové strany výrazně vystouplý a pokud je podkolenka adekvátně těsná, otlačí se vzor na nohu. Osobně mě to místo po sundání podkolenky svědí.

Plusy

  • Zřejmě jediný výrobce sportovních kompresních podkolenek splňujících 2. kompresní třídu.
  • Dobře pruží, zatím se nevytahují.
  • V lýtkové oblasti dobře sedí.

Mínusy

  • Univerzální velikost chodidlové části – příliš velká, občas se mi shrnuje.
  • Reflexní vnější potisk praská a zřejmě se bude odlupovat.
  • Vypletený vzor způsobuje otlaky na noze.