Arosa-Lenzerheide

10. a 11. 3. 2017

Hodnocení:

Vločka anoVločka anoVločka anoVločka anoVločka ano

Rozlehlá lyžařská oblast, jedna z největších ve Švýcarsku, vznikla propojením Lenzerheide a Arosy. Nabízí celkově 225 kilometrů sjezdovek a nejen společně, ale i každé zvlášť, stojí za prolyžování.

Lenzerheide je samo o sobě hodně rozlehlé a roztahané, díky čemuž nabízí řadu liduprázdných zákoutí i rozličná panoramata. I přes případnou nepřízeň počasí pak slibuje sněhovou jistotu - jeden propršený den tu nic neznamená.

Arosa není tak rozlehlá, všechny sjezdovky jsou tu na jednom svahu, takže i sníh na nich ležící má v podstatě totožnou kvalitu. Díky vzájemné blízkosti jsou ale i přesuny mezi jednotlivými částmi areálu oproti Lenzerheide rychlejší.

Sjezdovky:

V Lenzerheide se sjezdovky rozprostírají po obou stranách údolí, tedy po východních i západních svazích, díky čemuž je možné se stěhovat spolu se sluníčkem a skoro celý den si užívat tvrdších sjezdovek. Převažují modré, hlavně na svahu ležícím západně od města, některé z nich jsou v podstatě jen přejezdové cesty, ale dá se tu najít řada širokých dlouhých carvingových dálnic. Jelikož jsou sjezdovky od rána nastaveny slunečním paprskům, dříve měknou a některé dojezdy k dolním stanicím, především k sedačce Tgantieni, by dle mého měly být už dávno uzavřené, místy jsou úplně bez sněhu a není to nijak označené...

Na protisvahu pak převažují červené, mezi nimiž vyniká jediná sjezdovka vedoucí z nejvyššího vrcholu Parpaner Rothorn - je hodně členitá a zpestřená o galerii přistavěnou ke strmé skále. Na této straně údolí najdeme i černou svěťákovou Silvano Beltrametti, která ale byla v době naší návštěvy zavřená.

Nad Arosou převažují sjezdovky značené červenou barvou. Některé z nich jsou netradičně koncipovány spíš jako přejezdové cesty, zatímco v jiných areálech jsou takové cesty značené modře, tady mají lepší sklon i členitost, takže si červenou zaslouží a díky tomu se dají využívat i docela plnohodnotně. Nejstrmější sjezdovky leží pod Weisshornem, některé černé a modré ležící spíše v okrajovějších částech Arosy byly v době naší návštěvy zavřené.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky proměnlivé. V noci ze středy na čtvrtek připadlo v závislosti na nadmořské výšce cca 10 - 30 cm sněhu a sněžilo i ráno. Čerstvě napadlý sníh zůstal ležet na večer upravených sjezdovkách, takže ráno se dalo lyžovat v prašanu i s jistotou rovného podkladu. Sněžilo i ráno, ale během dopoledne přešel mokrý sníh v déšť. Prašan velmi rychle ztěžknul a brzdil tak, že se v něm nedalo jet. Déšť spolu s těžkým hlubokým sněhem nás vyhnal už po obědě, takže kdy přesně déšť ustal si nejsem jistá. Následující den nás naopak uvítalo polojasno a manšestr na sjezdovkách. Odpoledne ale byly všechny strmější sjezdovky samá boule.

I přes uvedené výkyvy počasí je ale dostatek sněhu na všech sjezdovkách i mimo ně, vyjma dojezdu k dolní stanici sedačkové lanovky Tgantieni.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V Lenzerheide najdeme v podstatě výhradně sedačkové lanovky - řada z nich jsou starší třísedačky, u kterých se za pátečního hezkého počasí tvořily menší fronty, ostatní sedačky jsou novější a s krytem. Kabinkovou resp. kabinovou lanovku najdeme jen pod Rothornem.

Arosa je menší a tedy ani nenabízí tolik přepravních zařízení. Páteří areálu jsou dvě na sebe navazující visuté kabiny na Weisshorn, sedačka s mezistanicí vedoucí tamtéž a kabinková lanovka na Hörnli, odkud se lze přesunout do Lenzerheide. To vše doplněné o spíše starší sedačky nebo vleky.

Zalidněnost:

Malá až střední.

Ve čtvrtek zřejmě kvůli počasí naprosto nulová, v pátek se pak u několika sedačkových lanovek tvořila menší fronta, vše ale určitě do 5 minut a vždycky se někde v blízkosti našla jiná lanovka, která byla bez čekání.

V Arose fronty na lanovky minimální, spíše žádné. Oproti sousednímu Lenzerheide ale trochu více zalidněné sjezdovky.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezdová silnice po oba dny mokrá. Parkování na parkovišti v Lenzerheide u dolní stanice kabinkové lanovky za 5 CHF na den, které jsme s ohledem na jednodušší přepravu lanovkami než po silnici využili i pro návštěvu Arosy.

Shrnutí
+ plusy
  • Propojení Arosy a Lenzerheide.
  • Převažují sedačkové lanovky, takže v podstatě není celý den nutné sundat lyže.
  • Široké a dlouhé sjezdovky, převážně modré a červené.
  • Přes noc napadlý sníh zůstává ležet na sjezdovkách.
- mínusy
  • Rozlehlý areál a tedy zdlouhavější přejezdy.
  • Většina sjezdovek je otočená na východ a od rána pod náporem slunečních paprsků
  • Přes noc napadlý sníh zůstává ležet na sjezdovkách - při předpovědi deště by ale bylo vhodné to ráno urolbovat, když se prašan změnil na mokrou těžkou kaši, bylo to o zdraví.
  • S počasím ještě Švýcaři bojovat neumí :-).