2012-01-21 - Scrap-diktát jako inspirace a další scrap-tvoření...

Scrap-diktát jsem zatím dělala jen jeden a ještě po termínu, prostě jen sobě pro radost, protože se mi líbil. Další diktát, který mě zaujal, vypsala Vertom na scrapbook.cz někdy v půlce prosince:

Zadání

Budeme potřebovat:

 • 1 fotku 10×15 cm na šířku
 • 2 menší fotky na výšku (v originále rozměry 5×5 a 5×7,5 cm)
 • Jednobarevný podkladový papír
 • Pruh vzorovaného papíru 19×30,5 cm
 • Čtverec z jednobarevného papíru A (kontrastní k podkladu) 25×25 cm
 • Obdélníček z jednobarevného papíru B 7,5×6,5 cm
 • Proužek jednobarevného papíru B 25×1,5 cm
 • Ovál z jednobarevného papíru C 10×5 cm
 • Ozdoby - výseky, v originále jsou 2 motýlci (větší a menší) a několik různě velkých koleček ze vzorovaných papírů (největší kolečko je zoubkované a má průměr 5 cm)
 • Korálky

Postup:

 1. Na podkladový papír nalepíme pruh vzorovaného papíru na výšku 4 cm od pravého okraje (nalevo nám zůstane 7,5 cm).
 2. Čtverec papíru A z jedné strany otrháme a nalepíme otrhanou stranou nahoru tak, aby nám z obou stran i odspodu zůstal stejně široký okraj (cca 2,5 cm), horní okraj bude širší.
 3. Velkou fotografii nalepíme na šířku na papír A, a to 4,5 cm od levého okraje podkladového papíru a 7,5 cm od horního okraje podkladového papíru.
 4. Vedle fotografie napravo bude obdélníček z papíru B, a to cca 2 mm od fotografie, 3 cm od pravého okraje podkladu a 11,5 cm od horního okraje podkladu. Na obdélníčku je journaling.
 5. Proužek z papíru B po delší straně natvarujeme (v originále je zoubkovaný) a nalepíme na šířku na spodní okraj papíru A, tvarovanou stranou dolů.
 6. Fotografii 5x5 cm nalepíme cca 2 mm pod velkou fotografii a 11 cm od levého okraje podkladu. 2 mm napravo od ní nalepíme fotografii 7,5×5 na výšku tak, že spodní okraj fotek je v jedné rovině, větší fotografie částečně překrývá roh velké fotky a obdélníčku s journalingem.
 7. Asi 2 mm pod spodní okraj malých fotek umístíme řadu korálků, stejně dlouhou jako fotky.
 8. Přes pravý horní roh velké fotografie umístíme ozdobu (v originále větší motýl), která zasahuje také na papír A, nad ní na vzorovaném papíru je druhá, menší ozdoba.
 9. V levém dolním rohu velké fotografie je ozdoba ve tvaru kytky,vytvořená navrstvením 3 různě velkých koleček přes sebe, spodní největší kolečko je zoubkované. Kytka má stonek vedoucí přes papír A až ke spodní zoubkované borduře.
 10. Dozdobíme stránku ještě menšími kolečky - jedno je umístěno na levé hraně velké fotografie, z poloviny přes fotografii a z poloviny přes papír A, jedno je na horní hraně obdélníčku s journalingem, opět z poloviny přesahuje na papír A, a 3 jsou pod obdélníčkem.
 11. Ovál C je umístěn na šířku v pravém dolním rohu cca 1 cm od pravého okraje stránky a 2,5 cm od spodního okraje stránky, překrývá roh fotky 5x7,5 a částečně přesahuje i přes spodní zoubkovanou borduru. Na oválu je umístěn nadpis, v originále dvě slova, každé psané jiným fontem.

Diktát měl již být součástí bodovaných akcí pro rok 2012, kterých se účastnit nechci. Jednak to znamená vystavovat vytvořené stránky na dalším webu, což mě vůbec neuchvacuje, druhak mi to připadá trochu jako tvoření "na povel" a to je mi vyloženě proti srsti. Takže jsem se rozhodla tvořit jen sobě pro radost a jen když se mi bude chtít. Diktát jsem si tehdy uložila a až teď v týdnu se rozhodla si ho sama pro sebe zkusit.

Ačkoli jsem si nikdy stránku nerozkreslovala na papír, z uvedeného postupu jsem byla místy trochu zmatená, tak jsem se nejprve pokusila si stránku nakreslit. Výsledek se mi docela líbil, takže jsem se ve středu večer pustila do tvoření. Jak ale postupně stránka vznikala, líbila se mi stále méně a méně, i když nevím přesně proč. Takže nakonec jsem si diktát poupravila k obrazu svému - původní zůstaly podkladové papíry, rozmístění fotek, umístění obdélníčku s journalingem i dolní bordury, z části jsem zachovala i umístění ozdob, ale už ne jejich podobu ani umístění nadpisu - umístila jsem ho jinam a úplně vynechala ovál, na kterém původně nadpis byl. Vznikla tak další lyžařská stránka z Tanvaldského Špičáku.

Jinak jsem se v týdnu scrapově angažovala i jinde - poradila jedné dobré duši, která se snaží rozjet svůj scrap-eshop Scrapglamour.com, pár triků na optimalizaci obchodu, otestovala jsem jiný e-shop, který by v budoucnu mohl být lepší volbou, a také spolu se svou dražší polovičkou finalizovala web časopisu Scrapování...