Skalka (Vlastislav)
Skalka je zřícenina hradu a zámek v obci Vlastislav. Podle ní je také hrad často nazýván Vlastislav. Obec dostala jméno podle knížete Vlastislava, který zde v 9. století vybudoval slovanské hradiště, jehož pozůstatky jsou dodnes patrné severně od vsi Na šancích.Ačkoli hrad může být starší, první písemná zpráva pochází ze 14. století, kdy je zmiňováno založení hradu. V letech 1357 – 1360 byl majitelem hradu Petr ze Skalky. Hrad byl vybudován na kolmé a velmi špatně přístupné čedičové skále. Na jejím vrcholu stával vlastní hrad, jehož rozloha byla podmíněna využitelnou plochou skály a byl proto velmi malý. Jeho délka nepřesahovala 13 metrů. Dominantou hradu byl bergfrit, který se později začal nazývat Hladomorka. Věž byla postavena z bílého lomového kamene na půdorysu mírného oválu. Byla asi 19 metrů vysoká a vstupovalo se do ní po dřevěném schodišti gotickým portálem ve výšce asi čtyř metrů nad zemí. Vnitřní hrad byl od předhradí oddělen ve skále vylámaným příkopem. Na konci 14. století k hradu patřilo několik vsí v okolí.
Roku 1414 se majitelem hradu stal Hanuš ze Sulevic, jehož potomkům patřil ještě celé další století.
V letech 1514 – 1578 byl hrad Skalka majetkem Jana Kaplíře ze Sulevic a poté jeho syna Zdislava.
Janova vnučka Anna se provdala za Adama Hrzána z Harasova, který poté celé panství rozšířil. Jejich syn však majetek, který získal, prohýřil a propil. V letech 1619 – 1634 čtyřikrát změnil náboženství. Když byl v nouzi a potřeboval peníze pro věřitele, prodal Skalku vlastní manželce Alžbětě. Roku 1628 od Alžběty koupil panství její švagr Ferdinand Hrzán z Harasova. V roce 1639 však Skalku zpustošili Švédové. Hrad již nikdy nebyl obnoven. Na konci 16. století Jan Adam Hrzán z Harasova zahájil stavbu barokního zámku pod hradem. Zdivo zchátralého hradu bylo rozebráno a použito na stavbu zámku. Z hradu zůstala zachována pouze věž.
Roku 2001 se majitelem Skalky stala obec Vlastislav.
Z bývalého hradu se dodnes dochovala pouze 19 metrů vysoká okrouhlá věž Hladomorka. Její suterén kdysi opravdu sloužil jako hladomorna a na vnitřních zdech byly nalezeny nápisy, které napsali vězni na počátku 17. století. Věž láká k návštěvě kontrastem své bílé barvy s černou čedičovou skálou, ale je bohužel nepřístupná. Ačkoli rozhled z jejího vrcholu by byl jistě dominantní, nádherné rozhledy po Českém Středohoří se nabízejí i od jejího úpatí. Částečně dochován zůstal na jižní straně také ve skále vylámaný obranný příkop, který odděloval hrad od předhradí. Z předhradí lze však v současnosti určit pouze místo, kde stávala hradní brána.
Dvoupatrová budova zámku je nápadná pouze svou mohutností. V zámku se nachází expozice o historie obce a Skalky a často se zde konají výstavy. V srpnu se na malém zámeckém nádvoří koná zámecká slavnost. Zámek však často zůstává bez povšimnutí návštěvníků, ačkoli při výstupu ke zřícenině hradu je nutné projít v jeho bezprostřední blízkosti.