2019-09-28 - 2019-10-20 - Tibet

Po celou dobu naší dovolené v Tibetu jsem si psala deník, který jsem po návratu postupně přepsala a zde vám přináším jeho elektronickou verzi. Některé části textu bez kontextu se samotným deníkem nebo fotkami nedávají příliš smysl, v takovém případě prosím následujte uvedené odkazy.

Prosím o shovívavost - jde o doslovný přepis autentických zápisků psaných přímo na místě včetně případných nepřesností, občas jsem opomenula i důležitá fakta, psala neobjektivně nebo se rozepisovala o (pro někoho) zbytečnostech. Při čtení deníku můžete narazit na dva typy textu:

  • Vše, co je psané běžným řezem písma, je původní můj vlastní text deníku.
  • Vše ostatní psané kurzívou, jsem doplňovala až po návratu - například další informace, různá upřesnění, opravy, odkazy na další stránky atd.

Obsah

Úvod, přípravy

Na rok 2018 jsme měli dost jasné plány – konečně se vypravit do té Austrálie, kterou jsme už tolikrát odložili kvůli něčemu „lepšímu“. Na otázky, kam že se to tedy příště chystáme, jsme odpovídali jednoznačně. Jenže ani tentokrát to neklapne…

Když jsme v roce 2013 cestovali Asií a navštívili Tibet a Nepál, věděli jsme, že se tam chceme vrátit. Na web jsem si tehdy napsala Tibet jako místo, kam se chci vrátit – s poznámkou „víc ho procestovat, projet Himálaj po Friendship Highway z Lhasy do Káthmándú, nějaký trek v Himálaji“. Příliš jsem ale nečekala, že by se mi to někdy podařilo, předpokládala jsem, že všechny takové cesty budou takové expedice, na které nebudeme mít nejen fyzičku, ani povahu. A nebo že takový zájezd vůbec nebude existovat.

Ale v srpnu 2017 jsme při náhodném prohlížení webů cestovních kanceláří narazili na zájezd CK Livingstone nazvaný „TIBET – NEPÁL – Kailás, království Guge i Everest“. Bylo to jasné v podstatě okamžitě…

Aby nedošlo k mýlce, on byl tedy popis zájezdu i tak dost expediční, takže nám to zamotalo hlavu hned na začátku a nějaká ta nejistota, že je to pro nás to pravé, nám vydržela ještě několik dalších měsíců, než nadešel čas zájezd zarezervovat, ale to teď ještě předbíhám…

Hned koncem srpna, vlastně rok předem, jsem si ale začala vytvářet podklady pro cestovní deník. Pak už jsme se snažili vydržet, až se na webu objeví podrobnější informace. Ale moje trpělivost potřebuje víc tréninku, takže jsem 19. září 2017 poslala do Livingstone dotaz. Odpověděli ani ne za dvě hodiny a poslali všechno, po čem moje netrpělivé já toužilo :-).

Jen o 10 dní později se na webu objevily termíny na rok 2018. Mimo termínu 4. – 26. 8. 2018, který zmiňovali v e-mailu, byl na webu i termín 29. 9. – 21. 10. 2018.

Na konci října Livingstone redesignoval webové stránky, spustili je 25. října 2017, ale na zájezd to nemělo vliv. Program zůstal stejný.

Časem jsme zjistili, že obdobný zájezd nabízí i CK Adventura, ale ten od Livingstone byl lepší. A přes zimu nás čekalo finální rozhodnutí, jestli pojedeme.

Březen 2018

Na konci března 2018 jsme odlétali do Japonska, což byl 1. díl našeho „roku velkých návratů“. Protože „first minute“ slevy nabízela cestovka při rezervaci 6 měsíců předem, bylo nutné ještě před odletem zájezd zarezervovat. Rezervaci jsem odeslala 19. března v 9:09 ráno.

Zanedlouho mi přišla reakce s upřesněním slev, na které máme nárok a také požadavkem na zaslání osobních údajů pro potřeby vyplnění smlouvy, neb p. Bártek, který to vyřizoval, očividně nečetl celou mou poznámku, že to budeme řešit v jejich kanceláři osobně. Tak jsem mu to musela napsat znovu… :-(

Protože CK Livingstone nemá v Praze klasickou kancelář/pobočku, ale fyzicky jsou v prostorách Student Agency jen jednou týdně, a to každou středu, pokračování proběhlo až za 2 dny. Zastavili jsme se tam odpoledne cestou z práce, vyzjistili pár posledních věcí (kufr si prý brát nemám :-)), paní nám dokonce říkala, že už je nás přihlášených 5 a nemusíme se tedy bát, že bychom nejeli. Vyplnili jsme tedy smlouvu – 2x, protože napoprvé v ní chyběly objednané poplatky za víza –, zaplatili zálohu 40.000 Kč na osobu. A je to…

Květen 2018

Protože z takových těch klasických cestovatelských očkování nám aktuálně chybí jen vzteklina, která se nám bude hodit i pro cestu do jihovýchodní Asie, a expiruje nám očkování proti břišnímu tyfu, poprosila jsem 11. května v očkovacím centru o návrh očkovacího scénáře. O několik dní později, 15. května, mi přišly potřebné informace.

Dlouhé roky mám super nízké trekové boty od Ecco. Jsou tak super, že je mám dokonce 2× a ty druhé nosím na golf. Ale bylo mi jasné, že do Tibetu úplně vyhovující nebudou a že by bylo lepší pořídit nějaké vysoké. Nejprve jsem něco málo zkusila v obchodech, ale vyloženě mi neseděly. Nakonec jsem se 14. května odhodlala objednat je u Sportisima – dva modely vždy ve dvou velikostech. Dorazily o 2 dny později a kupodivu oboje mi docela dobře padly. Po dlouhém zkoušení jsem si nechala MOAB MID GORE-TEX W a ty troje ostatní jsem vrátila.

Červen 2018

Objednávku na první dva termíny očkování proti vzteklině jsem poslala 4. června.

V sobotu 23. června jsme vyrazili do Krkonoš, abych si vyzkoušela své nové boty. Nabrala jsem si do batohu spoustu náplastí a do hlavy odhodlání, že jsou boty super. Byla jsem z nich zpočátku trochu v rozpacích, ale nakonec jsem to celé, cca 25 kilometrů, odchodila, aniž bych musela jakkoli zasahovat, natož třeba vyndávat tu náplast…

Cestou z Krkonoš jsme se zastavili v Mladé Boleslavi v Decathlonu. Nikdy jsme v něm nebyli, protože očekáváme, že kvalita odpovídá ceně a tedy bude mizerná, ale nakonec jsme tam zkusmo pořídili každý jedny horské sluneční brýle, které už byly v Praze beznadějně vyprodané, a také malý ručník z mikrovlákna, který se bude hodit na trek kolem Kailáse.

Jelikož jsme od CK neměli žádné informace o přípravách na odjezd a nechtěli očkování podstupovat zbytečně, objednávky termínů jsem 28. června zrušila, respektive posunula o něco dál. V mezičase jsem totiž zjistila, že očkování proti břišnímu tyfu nám ještě platí a bude tedy stačit jen vzteklina a i když to posuneme, pořád tam máme dostatečnou časovou rezervu před odjezdem.

Červenec 2018

Začátkem července jsme odjížděli na pár dní do Švýcarska, což byl 2. díl našeho „roku velkých návratů“. Protože jsme si ale postupně naplánovali i nějaké další kratší akce (Oslo, Lisabon) a potřebovali jsme vědět, zda budeme mít k dispozici pasy (což je na letišti pohodlnější) nebo poletíme jen s občankou, ještě před odjezdem do Švýcarska jsem se 3. července v CK zeptala, v jakých termínech budou pasy kvůli vyřízení víz potřebovat. A také se budeme potřebovat trochu dovybavit, takže dotaz, zda je náš odjezd jistý, byl součástí.

Odpověď mě tedy nepotěšila a neuspokojila. Že prý je nás přihlášených jen 5 (pořád) a vlastně se neví, jestli se pojede a že máme být trpěliví a dají co nejdřív vědět. No bezva… :-( Naděje umírá poslední, ale tohle nemůže dopadnout dobře. Nebo jo…?

S dalšími informacemi se ozvala telefonicky nějaká paní 12. července. Sdělila mi, že ti váhající, kteří měli zájezd zatím jen v rezervaci, se ještě nerozhodli, a že CK udělá finální rozhodnutí do 2 týdnů a jestli tedy můžeme vydržet. Nevím, co by se dělo, kdybych řekla, že už na verdikt čekat nebudeme, ale samozřejmě jsem jí to potvrdila. Už jsem moc nevěřila, že by to mohlo vyjít, ale tak zas proč by si někdo rezervoval zájezd, když by na něj nechtěl jet?

Jenže v mezičase Hanibal jako na potvoru přišel s velkou slevou na námi vybrané péřové spacáky. Doteď byly z 6.490 Kč zlevněné na 5.976 Kč, ale teď stály jen 4.999 Kč. Několik dní jsme váhali, ale protože rozhodnutí by mělo padnout během 14 denní možnosti bezdůvodného vrácení zboží a já mám navíc u Hanibalu možnost vrátit zboží až do 30 dnů, nakonec jsem oba spacáky i s nějakými záplatami a impregnací 13. července objednala.

O víkendu 14. a 15. července jsme měli v Praze návštěvu v podobě našich spolucestujících z Jižní Ameriky. Iva nám na cestu přivezla nějaké drobnosti v dárkové tašce, kterou sama ozdobila.

S definitivním verdiktem se ozval zase p. Bártek 25. července. Že prý má být část Tibetu začátkem října uzavřena a protože by se zájezd zřejmě nemohl uskutečnit podle programu, rozhodli se zájezd zrušit. O nedostatku přihlášených účastníků ani slovo, takže jim nevěřím. Čína to sice opravdu dělá, ale Miki o uzavření Tibetu hledal informace na internetu a nic nenašel. Nemluvě o tom, že jako alternativa nám byl nabídnut jiný zájezd (prý s podobným programem, což ale není vůbec pravda), který ovšem bude v Tibetu taky začátkem října… Hm…

Tak jsem tedy finálně zrušila objednaná očkování a začali jsme přemýšlet o nějaké náhradě. Nejlevnější letenky od Emirates do Melbourne už byly vyprodané, tak jsme zkusili sáhnout po dalším bodu našeho seznamu – jihovýchodní Asii.

Ještě jsem tedy vznesla dotaz, jestli neplánují náhradní o něco posunutý termín a kdy budou případně vypsané termíny na příští rok. Letos prý nic, až za rok, asi ve stejné termíny, prý to vypíší v srpnu…

Tak jsem si na webu nastavila takového „hlídacího psa“ na vypsání nového termínu zájezdu. A uvažovali jsme, jestli si máme nechat vrátit zálohu nebo to převést na termín v příštím roce, až to vypíší. Nakonec jsme se rozhodli pro druhou možnost – pokud nám přiznají všechny slevy včetně té za zrušení zájezdu.

Září 2018

V srpnu jsme to všechno nechali plavat a čekali na slíbené vypsání nových termínů během září. Nastavené hlídání nových termínů přes odkaz „Informovat o vypsání nového termínu“ nezafungovalo a na to, že jsou vypsané termíny na rok 2019, jsem přišla v podstatě náhodou v pátek 21. září.

Následující středu jsem se cestou z práce zastavila ve Student Agency na Karlově náměstí, kde má každou středu zástupce CK takovou improvizovanou kancelář. Dalo mi dost práce vůbec zjistit, která je to budova a kde v ní to je, ale nakonec jsem dorazila na správné místo :-). Přednesla jsem svůj požadavek, že bychom tedy jeli příští rok, ale paní moc nevěděla, co s tím, takže volala p. Bártkovi. Ten jí předal instrukce, a že prý tedy sepíšeme novou smlouvu. Při přípravě smlouvy jsem jí musela znovu vysvětlit, že jsme to fakt nebyli my, kdo od zájezdu odstoupil, ale že ho zrušila CK. Ani nevěděla, že se nejede… Ale také to komentovala tím, že se jelo naposled loni, že je ten zájezd náročnější, že je tam zima a že o to není moc zájem. Pak si musela ověřit telefonicky ještě jestli máme nárok na tu slevu 1.500 Kč za zrušení zájezdu, kupodivu prý ano a každý z nás, stejně tak si ověřovala výši víz, která jsou překvapivě levnější. A indická nechceme. Buď si je zařídíme sami, nebo nebudou potřeba, protože Indové ta pravidla pořád mění a pokud by šlo jen o tranzit, asi by nebyla žádná víza potřeba. Strávila jsem tam skoro hodinu, uf.

Listopad 2018

Situaci ohledně zájezdu jsem průběžně sledovala, i když jsem si od toho tedy nic neslibovala. Ale 19. listopadu jsem u našeho termínu objevila poznámku „Nyní lze doobsadit mužem“, která zažehla malou jiskřičku naděje…

Únor 2019

V termínu 21. – 24. 2. 2019 proběhnul v Holešovicích veletrh Holiday World. Nebyli jsme na něm, neb nebyl důvod, ale zřejmě byl příčinou malé naděje, kterou v nás vzbudilo sdělení, které se následující úterý 26. února objevilo na webu u našeho termínu: „Poslední 2 volná místa“. Doufejme, že je to pravda a že si to nikdo nerozmyslí!

Březen 2019

Ráno 1. března jsem zase mrkla na web a informace tam zveřejňované jsou jak aprílové počasí. Došlo totiž k aktualizaci sdělení na: „Poslední 3 volná místa“. To jsem zvědavá, jak tohle skončí…

Protože situace se mohla kdykoli změnit a já byla neskutečně zvědavá, jestli tentokrát opravdu odjedeme, tak jsem čas od času mrkla na web a 14. března jsem zjistila, že už zase zbývají jen poslední 2 volná místa a že jsou vypsaní průvodci k jednotlivým termínům.

Já si vždycky vyberu průvodce, který je mi sympatický, abych tím v podstatě zaručila, že ho mít nebudeme :-). Tentokrát jsem si přála Kamilu Hrubou, která učila 4 měsíce v Dharamsale a půl roku v nepálské vesnici kmene Tamangů, po zemětřesení v dubnu 2015 tu pomáhala se stavbou školy a pracovala na konzulátu České republiky v Káthmándú, aby poté začala průvodcovat. Líbilo se mi na ní, že na rozdíl od většiny průvodců v oblasti opravdu žila a to i na venkově. Navíc ve Váránasí studovala 5 měsíců jógu, od čehož jsem si slibovala, že nebude přehnaně temperamentní a bude mít pochopení i pro slabé chvilky svých klientů.

Na náš zájezd ale byla vypsána Dominika Kobzová. Na webu toho o ní moc nebylo, jen že je „neuvěřitelně společenská“, což si pro sebe překládám jako že je strašná extrovertka :-) A že miluje hory a sport. Jelikož jsem ale věděla, že v oblasti už provázela, není žádný nováček a klienti jí chválí, vlastně mi ani nijak extra nevadilo, že naší průvodkyní má být ona.

V pondělí 26. března se objevila upoutávka na zájezd i na Facebooku. Když jsem odkaz rozklikla, dozvěděla jsem se na webu, že už prý zbývá „Poslední 1 volné místo. Nyní lze doobsadit mužem.“. A následující den pak došlo k další aktualizaci: „Nyní lze doobsadit ženou i mužem.“.

Možná jsem zbytečně optimistická, ale přijde mi, že to začíná vypadat nadějně, tak jsem v předběžných informacích k zájezdu zjišťovala, co budeme případně potřebovat dokoupit. Expediční spacáky jsme odvážně zakoupili už loni, já k tomu navíc goretexové trekové boty, které musím ještě o něco lépe rozšlápnout. Čeká nás obstarání nepromokavého vaku na batoh, pláštěnek, nádob na vodu, desinfekce vody, nějakých trvanlivých potravin (hotová jídla na trek) a vitamínů, případně i ochranných návleků na nohy a pro mě možná nějakou lehkou péřovou bundu a palcové rukavice, protože je mi pořád zima.

Duben 2019

V dubnu se to vyvinulo – 14. dubna jsem si jela zalyžovat do Harrachova a Miki mi psal na WhatsApp zprávu, že prý teda asi jedem. Zájezd byl označený jako uzavřený…

Květen 2019

Přesně o měsíc později jsem na webu CK zjistila, že zmizela poznámka „Nyní lze doobsadit ženou“. A v pátek 17. května přišel z cestovky e-mail s prvními informacemi především k vízům. Dostali jsme PDF s instrukcemi a excelovskou tabulku s dotazy k čínským vízům.

V pokynech zase byly takové lahůdky, jako že prý nám cestovka upravuje storno podmínky. A taky kalkulace, kde bylo čínské vízum vyčísleno na částku skoro o půlku vyšší. Tak jsem vznesla opatrný dotaz na cestovku a kupodivu se dočkala menší úpravy kalkulace :-).

A tak jsem si s kolegou domluvila zástup na dobu mé nepřítomnosti a v e-outdoor.cz objednala dvě lahve Nalgene a péřovou bundu, kterou jsem měla vyhlédnutou. Péřovka mi byla větší, a navíc jsem jí chtěla nosit nejen jako vrchní, ale při velké zimě nebo vlhku pod lyžařskou bundu, tak mi paní doporučila, ať se zastavím i s tou vrchní bundou a zkusím to navrstvit. Nevzala jsem si nakonec ani ty 2 lahve, protože paní neměla na hotovost zpátky.

Zašla jsem tam znovu hned druhý den i se svou lyžařskou bundou, pod kterou se mi ta péřovka opravdu pořádně nevešla, což i paní sama uznala. A ohledně lahví mi den předem nasadila brouka do hlavy ohledně komplikovaného čištění, takže jsem nakonec vzala jen jednu a navíc se širokým hrdlem místo úzkého. Vyzkoušíme jí ve Švédsku a pak případně dokoupím druhou.

Pomalu jsem se pustila do vyplňování vízového formuláře a narazila tam na několik věcí, které mi nebyly úplně jasné. Hlavně dvě z nich. V létě mi končí občanský průkaz, současně s tím budu měnit trvalé bydliště, tak jsem nevěděla, které číslo OP do formuláře uvést. A v roce 2006 mi byl v USA odcizen pas a vízový formulář teď chce číslo toho pasu. Tak jsem se zeptala v CK.

V poslední době mi přijde, že se v politice děje hodně věcí, ke kterým bych měla co říct. V zájmu plánované cesty do Tibetu se ale držím zkrátka. Nejinak tomu bylo třeba 4. června 2019, kdy svět „oslavil“ 30. výročí násilného potlačení demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu. Čína i po 30 letech dělá, že se tehdy vůbec nic nestalo a mladší generace Číňanů o incidentu vůbec neví… V Číně už jsem byla. V Tibetu taky. Nedělám si iluze…

Červen 2019

V květnu vyšlo nové vydání průvodce Tibet od Lonely Planet. Že má vyjít jsem věděla dlouho dopředu a naštěstí tak neobjednala vydání staré, ale netrpělivě vyhlížela to nové. Když vyšlo, nebylo ho v České republice v podstatě kde koupit, ale měli ho třeba na lonelyplanet.com. Zatímco český Lonely Planet prodával vydání z května 2015 za 563 Kč bez dopravy, tak já ho koupila za ekvivalent £19.21 (v přepočtu to bylo 576,10 Kč) a byla to nejen tištěná kniha včetně dopravy y Velké Británie, ale také elektronická verze.

Koncem června jsem objednávala v nějakém českém e-shopu a zjistila, že mi prohlížeč do polí předvyplnil údaje, které jsou chybné. Na základě toho jsem se dívala na objednávky, které mi zatím nedorazily, a zjistila, že mám chybně zasílací adresu na průvodce Lonely Planet. Hned jsem je kontaktovala, ale zákaznická podpora byla spíš ve stylu přednaučených frází, odkázala mě na FAQs a že prý pokud na to spěchám, tak mám objednat znovu a až se jim ta první zásilka vrátí, tak mi vrátí peníze. Takže jsem se obrátila na Českou poštu, která mě informovala o tom, že adresa zadaná v tom tvaru sice dodání zdrží, ale balíček dorazí.

Na samém konci června jsem zfinalizovala podklady pro získání čínských víz a v pátek 28. 6. jsme poslali naše pasy do cestovky, aby za nás mohli ta víza vyřídit. V ten samý den mi dorazila tiskárna HP Sprocket, kterou si beru na dovolenou s sebou :-).

Červenec 2019

Hned v pondělí 1. července ráno mi přišla z CK informace, že prý jim pasy v pořádku dorazily. Absurdita doby, to, co by mělo být standard, považujeme za zázrak a já fakt nechápu, jak to pošta za tak krátkou dobu stihla :-). Ještě týž den večer jsem poslala do CK mailem i vyplněné dotazníky k vízům a elektronické fotky. Následující den dorazila informace, že prý ty fotky nemáme na bílém podkladu, takže nám nezbylo nic jiného, než se nechat vyfotit u fotografky. Středu jsme stejně měli takovou „rozlítanou“, takže to nakonec nebyl až takový problém a cestovce jsme poslali novou verzi.

Taky jsem napsala do Lonely Planet, že jsem se informovala na poště ohledně doručení a že by zásilka i přes to chybné PSČ měla dorazit, ale že už uplynula lhůta, za kterou oni tvrdí, že to přijde. Navrhla jsem ještě nějakou dobu počkat a pak zásilku prohlásit za ztracenou. A začala jsem pomalu chápat, proč mnozí zahraniční prodejci do ČR nezasílají. No nic, opět přišly zpátky nic neříkající fráze a odkaz na FAQs. Nakonec jsem se doklikala až do obchodních podmínek, které samozřejmě nikdy nikdo nečetl :-), abych se dozvěděla, že za ztracenou zásilku nezodpovídají. Jsem zvědavá, jakou mezinárodní instituci to bude zajímat, protože já jsem neměla možnost volby, jiným způsobem to do ČR poslat nešlo, takže to nebylo moje rozhodnutí, a tudíž to nemůže být ani moje zodpovědnost. To je snad chyba LP, že nenabízí i jiný způsob dopravy, který by byl dohledatelný, a pokud by si zákazník přesto vybral zaslání „obyčejně“, tak by mohli říct, že je to na jeho riziko. Nakonec jsem se s tím obrátila na Evropské spotřebitelské centrum, tak jsem zvědavá, kam to povede.

Začátkem července (2. 7.) dorazila zásilka z Hanibalu. Obsahovala 4 jídla „Adventure menu“, ohřívací kapsle a „troubu“. Máme ho na 2 večeře na trek kolem hory Kailás. Zbylé jídlo pořídíme na místě.

V pondělí 8. července jsem ve firemní poštovní schránce našla svého Lonely Planet Tibet průvodce. Obálka dodrbaná, průvodce maličko taky, ale hlavně, že přišel. Hned jsem psala do ESC, že průvodce dorazil, ať ten můj dotaz stornují.

Když už jsem měla v ruce i tištěného průvodce, začala jsem se trochu připravovat. Protože kdo je připraven, není překvapen. A moje osobní zkušenost říká, že i když jedeme (nuceně) s cestovkou a budeme mít k dispozici českou průvodkyni i místního průvodce, vůbec to neznamená, že nám něco důležitého neunikne. Takže je potřeba si v předstihu zjistit, co je kde k vidění.

Srpen 2019

Ve středu 7. srpna pak přišel z cestovky e-mail s informačním dopisem. Jelikož do 19. srpna se měl zaplatit doplatek, tak jsem se v úterý 13. srpna pro jistotu dotázala, zda opravdu jedeme :-). A jelikož jsem v podstatě obratem dostala kladnou odpověď, mohli jsme se pustit do poslední fáze příprav.

Ještě týž den jsem tedy objednala potřebné pojištění přes naše členství v ČHS (Český horolezecký svaz), které, na rozdíl od klasických komerčních pojištění, kryje i nepojistitelné aktivity typu výstupů do vysokých nadmořských výšek. Stálo pouhých 320 Kč a kartičky jsme dostali okamžitě. Obratem jsem tedy požádala o zaslání potvrzení o pojištění v češtině i angličtině a o „návod“, jak postupovat v případě pojistné události, pokud nebudeme schopni kontaktovat asistenční službu. Na odpověď si asi trochu počkám…

Hned následující den jsem zadala příkaz k úhradě na doplatek zájezdu ve výši 102.740 Kč. Peníze odešly 15. srpna hned ráno.

Během 15. srpna mi taky přišla odpověď z ČHS. V prvním mailu potvrzení o pojištění, ve druhém pak přeposlaná odpověď z oddělení cestovního pojištění pojišťovny Uniqa, kde byly aspoň nějaké informace k tomu, jak se zachovat, pokud bychom potřebovali ošetření a nebyli v dosahu signálu.

Později mi přišlo taky potvrzení z Livingstonu, že jim od nás dorazil doplatek zájezdu. A jelikož už se zdálo, že tentokrát opravdu odjedeme, vyrazili jsme 19. srpna na očkování proti břišnímu tyfu, protože platnost toho stávajícího nám končila.

V sobotu 24. srpna jsme se zastavili v Decathlonu na Černém mostě, kde jsme pořídili pár drobností – především dalekohled, ale také láhev na vodu, pláštěnku na batoh, rychleschnoucí ručník. Měli i moc pěknou péřovou bundu za super cenu, ale v děsných barvách. Růžová, žlutá… Dokonce jsme kvůli ní jeli na Chodov, kde jí měli v XS v tmavě modré, což jsem vyhodnotila jako jedinou použitelnou barvu, ale když jsem si jí tam oblékla, tak mi došlo, že bych prostě modrou nosit nechtěla.

Protože s toaletami v Tibetu už mám své zkušenosti, většinou to skončilo tak, že jsem místo „do boudy“ šla radši „za boudu“, často aniž bych se vůbec namáhala zjišťovat, jak to vypadá uvnitř, zaměřila jsem se i na tuto oblast cestování. Ve vysokých nadmořských výškách je totiž nutné důsledně dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci, ale představa neustálého hledání místa, kde by bylo možné si odskočit, mě vůbec nelákala. Tím spíš, že v Tibetu prostě nic moc neroste, takže není možné si jen tak dřepnout za strom, keř… Po dlouhém váhání jsem si tedy z Velké Británie 28. srpna objednala Shewee. Cena £13.19 včetně prodlužovací trubičky, krabičky a poštovného. Slibovali doručení do 7 pracovních dní, takže snad stihne s předstihem dorazit…

Září 2019

Na začátku září zbývaly vlastně už jen poslední přípravy:

  • Ze sklepa jsme vyndali duffle bagy, abychom zjistili to, co jsem čekala, tedy že jsou fakt strašně velké a těžké, takže co teď s tím…,
  • ve Sportisimu jsem doobjednala různé energetické gely (a nové běžecké boty, na které byla 49% sleva :-), neb ty, které jsem kupovala na jaře, už mají zase naběháno asi 1.300 kilometrů),
  • v Mall.cz jsem objednala dezinfekční tablety do vody Lifesystems Chlorine Dioxide Tablets a nakonec neplánovaně i péřovou bundu, kterou měli v mojí velikosti poslední, takže byla zlevněná ze 4.290 Kč na 1.499 Kč a já doufám, že mi bude sedět, protože za ty peníze…,
  • isotomický nápoj Isostar Salted Sport Drink Tomato and Basil, který nakonec nedodali a vrátili mi peníze, protože už se neprodává a
  • 9. září jsme došli na přeočkování proti vzteklině a nechali si napsat recept na Diluran, který můžeme v poloviční dávce brát i jako prevenci vysokohorské nemoci, leč věřím, že to nebude potřeba, neb minule jsme v cca 5.400 metrech byli po aklimatizaci v pohodě. Zase jsem přemýšlela, jak obrovské zkušenosti ze světa někteří z lékařů center cestovní medicíny mají a jak v České republice sice publikují odborné články, ale jinak působí spíš jako zdravotní sestřičky v očkovacích centrech…

V úterý 10. září dorazilo moje Shewee! Zdánlivě zbytečná věc, ale věřím, že jestli to fakt funguje, tak to bude ty tři týdny můj neodlučitelný parťák :-). Neodolala jsem a hned večer Shewee vyzkoušela. A jsem naprosto nadšená!

Ve středu 11. září jsem si, asi při běhání, nějak hnula pravým ramenem, takže další dny jsem trpěla jak zvíře. Už se mi to v minulosti několikrát stalo, ale taková hrůza to nikdy nebyla. Takže jsem moc nedokázala ocenit, když mi ve čtvrtek přišel balíček z Mall.cz s dezinfekčními tabletami a hlavně péřovou bundou, kterou se mi nijak zvlášť nedařilo si kvůli tomu rameni vyzkoušet. A obdobná situace nastala v pátek s balíčkem ze Sportisima a s mými běžeckými botami, ke kterým jsem se nezvládla ani ohnout. Jejich zkoušení byla fuška a nakonec jsem je musela vrátit, protože byly moc úzké. V balíčku ale také dorazila spousta energetických gelů, které si vezmeme s sebou.

V pondělí 16. září jsme navštívili paní zubařku, která mi opravila vypadlou plombu a pro jistotu nám s sebou napsala balení Aulinu. Pak jsem to všechno šla do lékárny vyzvednout – Aulin, Diluran a Normix, vše za 714 Kč. Zkušenost praví, že když to budeme mít s sebou, tak to nebudeme potřebovat, takže toliko k té neskutečně natřískané lékárničce…

V úterý 17. září jsem s bolavým ramenem vyrazila k obvoďákovi, kde jsem podle jeho vyjádření nebyla 9 let :-). Byla jsem poslána na rentgen, kde něco našli, takže jsem dostala žádanku na magnetickou rezonanci, kam ale půjdu až po návratu koncem října. Léky zvesela nezabíraly ani na bolest ani na případný zánět, který se ale z odběrů krve neprokázal. Po dalším týdnu byla situace setrvalá, takže jsem z doktora vylámala recept na něco silnějšího proti bolesti, co bych si mohla vzít s sebou – Novalgin a Foxis. Oboje prý mám vyzkoušet ještě před odjezdem a pokud něco zabere, tak mi ještě pošle do mobilu elektronický recept na další balení.

V pondělí 23. září jsem se navrch probudila s nějakou rýmičkou. Kterou fakt nechápu, kde jsem chytla! Kdybych neměla nařízený klidový režim, respektive explicitně zakázané běhání, tak bych to šla vyběhat, takhle jsem se začala nalévat čajem. Začínám mít pocit, že se naše cesta do Tibetu někomu fakt hodně nelíbí, když na mě sesílá tohle…!

Během pondělka jsem taky měla pracovní schůzku a cestou jsem se stavila ve směnárně. Za 25.016 CZK jsem dostala 1.060 USD. Do 15 korun za dolar, které jsme platili v roce 2008 v USA, to má sakra daleko…

Jo a taky mi dorazily od Kláry pláštěnky. Chápejte – člověk, kterého znám (bohužel) jen z internetu, ale přesto mám pocit, že se známe snad věčnost, mi kdysi nabídnul půjčení pláštěnek pro naší cestu na Island. Ani moje jméno tehdy neznala! a protože se nám na cestu do Tibetu nechtělo kupovat pláštěnky vlastní, neb víme, že v dalších letech je nebudeme potřebovat, a pokud klapne vše jak má, tak ani v tom Tibetu, tak jsem jí drze poprosila, jestli by nám je nepůjčili. A že prý jasně, poslala je poštou 23. září, zaplatila za to 99 Kč a číslo účtu, na které bych jí mohla zaplatit aspoň to poštovné, mi samozřejmě nenapsala. To jí nedaruju! a pošta překvapila – pláštěnky přišly hned následující den.

V úterý večer jsem si v Zásilkovně vyzvedla korálky a hned večer vyrobila mála korálky, o kterých jsem prostě usoudila, že je musím mít s sebou a nespoléhat, že nějaké hezké pořídím na místě.

Ve středu 25. září přišel mail z CK, abychom jim poslali info o naší vysokohorské pojistce, neb tu jimi zprostředkovanou jsme odmítli, když máme možnost mít připojištění v rámci ČHS.

Cestovka nám to opatrně dávkuje, takže následující den přišlo připomenutí času srazu na letišti. Jen škoda, že když se o nás tak hezky starají, tak nám taky (doteď!) nedali vědět, jestli jsme dostali čínská víza. Předpokládám, že když si nás pozvali na letiště, tak jo, a že se nechystají nám tam jen vrátit prázdné pasy :-).

Doma jsem zase připravila několik věcí na obludnou hromadu toho, co potřebujeme s sebou. Už před časem jsem třeba zkompletovala lékárničku, která ale po mých návštěvách ordinace kyne dál! A na hromadě věcí k zabalení zatím není kousek oblečení a přesto už teď nevím, kam to všechno dáme. Kde je konec mému příručnímu kufříku na třítýdenní dovolenou! Tak jsem si to všechno aspoň hezky zdokumentovala za účelem konečně vyzkoušet instatiskárnu HP Sprocket. Fotky jsou takové rozmazané a barevně dost mimo, ale tiskárna je rychlá a ovládání jednoduché. Do deníčku to bude super!

Ve čtvrtek po práci nám definitivně došlo, že do zavazadel, která máme doma, se nám zabalit nepodaří, takže jsme zamířili do Decathlonu na Chodov, kde jsme nakonec koupili 2 velké 80 l (!) sportovní tašky a na ně extra pevný obal do letadla. Jen mi tedy asi budou dost výrazně chybět kolečka, ale zas takové tašky využijeme třeba v zimě na hory. Přibrala jsem i nafukovací polštářek, protože ten můj současný začal ucházet a moje rameno si bohužel žádá ho na spaní vypodložit. Celé to stálo 2.135 Kč.

V pátek 27. září dopoledne jsem ještě zavolala obvoďákovi, že tedy Novalgin nezabral, ale Foxis ano a jestli by mi tedy mohl napsat další balení. Nabízel mi 4 po 30 tabletách, což mě dost překvapilo, když v úterý se předepisování těch silných léků na bolest spíš bránil. Nakonec mi poslal do mobilu elektronický recept na 3 balení. Ještě mám dost z toho prvního, takže přes 100 tablet, což by mi vystačilo i kdybych brala celé 3 týdny plnou dávku 3 tablet denně. A to tedy v plánu nemám. Cestou z práce jsem si je vyzvedla v lékárně.

Ještě jsme si koupili s sebou 5 citronů, ať máme vitamíny, a zamířili jsme domů balit.

2019-09-28 - Odlet z Prahy do Dubaje

Budíka jsem měla na 7:30, ale protože se mi zase blbě spalo (i přes Foxis!), tak jsem se vzbudila už v 6:30 a rovnou vstala.

Ráno jsem vyřídila několik e-mailů, objednala stromky na zahrádku a hlavně dobalila všechny zbylé věci. Úplně blbě jsem si smazala soubor s povídáním o Pátanu, takže jsem to celé psala znovu a dost mě to zdrželo. Všude jsem nakopírovala co bylo potřeba a před 12:00 jsme vyrazili.

U práce jsme nechali auto a tramvají a busem dojeli na letiště. Sraz byl ve 13:00, z busu jsme vystupovali ve 13:01. Průvodkyně Dominika ale naštěstí dorazila až po nás, takže si toho našeho zpoždění ani nikdo nevšiml.

Ve skupině jsme tradičně nejmladší. Sestava je zajímavá a jsem moc zvědavá, jak se kdo projeví. Průvodkyně je každopádně moc fajn.

Dostali jsme různé instrukce, jako dárek buff a hlavně (!) naše pasy. Z toho už jsem měla dost třas – vyrážet z domova na letiště bez pasu.

Pak jsme společně vyrazili na odbavení. Zatímco ostatní šli do fronty, my šli zabalit tašky do fólie. Moc lidí se mezitím do fronty nepostavilo, tak jsme byli jen kousek za skupinou. Moje taška vážila 17,3 kg, Mikiho 20,4 kg. Teď máme limit 30 kg, ale z Pekingu do Lhasy jenom 20.

Potom jsme pokračovali na imigrační a s Dominikou jsme se rozloučili s tím, že se nejpozději v 15:00 sejdeme na gatu. Omrkli jsme ceny v Duty Free a zamířili do Mastercard Lounge.

U vstupu stačilo ukázat mojí MC kreditku a naše palubní vstupenky. V salonku bylo docela dost lidí, ale podařilo se nám najít volný stůl s přímým výhledem na letištní plochu.

Strávili jsme tam asi hodinu. Během té doby jsem snědla 4 krevetové houstičky, hrst oliv a 3 malé donuty. Zapila jsem to 2 sklenicemi pomerančového džusu a jinak jsme čas trávili sledováním letištní plochy. Nějací chlápci si tam s autíčkem jezdil dokolečka, jinak se tam nic moc nedělo. Pozitivem je, že při téhle cestě snad konečně nebudu mít mezi jídly hlad :-).

Díky návštěvě salonku jsme dostali nálepku Fast Track, takže když jsme přišli na naší gate B8, zamířili jsme do této fronty, ale vůbec se nehýbala, takže jsme šli do normální.

Na gatu jsme moc dlouho nepobyli, brzy byl nástup. Měla jsem místo u okýnka na 82A, ale Miki až za mnou na 83B. Sedíme všichni pohromadě, tak se s ním ostatní chtěli vyměnit, ale on nechtěl. Moji společníci se zpočátku zdáli odměření, ale nakonec jsme si i popovídali.

Letadlo má registraci A6-EDT. Ze stojánky nás vystrkali v 15:53 a startovali jsme několik minut po plánovaném startu. Startovali jsme směrem na západ a Prahu obletěli úctyhodným obloukem.

Po startu jsme si povídali, chvíli jsem si četla a asi 1 h po startu přišly turbulence. Zcela nevhodně načasované, pití ještě nebylo rozdané :-). Časem na něj ale došlo a na jídlo taky. Zvolila jsem kuře s noky a špenátem, bylo to jen nepatrně pikantní a moc dobré. Bulgurový salát spíš bez chuti a děsně studený. Jako dezert pak takový dortík, chutnal mi docela jako štrůdl.

Pak jsem si četla, dopsala za tmy deník, neb nefungovala světla nad hlavou a nakonec jsem se vrátila ke čtení. Vyrušilo mě až podávání snacku – čokolády/popcornu a pití.

Asi hodinu před přistáním nám sebrali deky, takže nám některým začalo být chladno. Začali jsme si dělat legraci, že bychom ty deky měli sbalit, v Tibetu se budou hodit :-). Obecně panovala dobrá nálada. Dva čeští cestující tam neustále v kuchyňce otravovali českou letušku jako by byli v businessu. A Ind přes uličku měl objednané vegetariánské jídlo, ale utopil ho ve víně i v něčem tvrdém.

V Dubaji jsme přistáli asi o 15 minut dřív. Výstup z letadla dost trval, seděli jsme až vzadu. Po výstupu jsme společně prošli bezpečnostní kontrolou, kde jsem pípal a v tomtéž, co jsem měla na sobě v Praze. Poslal mě rentgenem podruhé a nic. Ticho. Tohle nechápu. Tekutiny z batohu nikdo nevyndával a Dominika pronesla i lahev s vodou…

Společně jsme došli až k naší gate A10, kde jsme skupinu opustili. Zašli jsme do Duty Free omrknout ceny a já chtěla prozkoumat malý flakonek s mým oblíbeným Chanelem, tentokrát ale v koncentrované verzi v podobě parfému. Neměli ho.

2019-09-29 - Přelet z Dubaje do Pekingu, Peking

A tak jsme se v podstatě jen otočili na podpatku a vyjeli výtahem do 5. patra do salonku Marhaba. Na recepci zase stačila kreditka a palubní vstupenky. Jen jsem pozdravila „good evening“ a byla opravena na „good morning“. Čas letí, už je po půlnoci. Pak jen podpis vstupu a bylo to.

V salonku bylo dost lidí a několik rezervovaných stolů, takže si tam nebylo kam sednout. Na recepci nás na to sice upozornili, ale v reálu jsme tam zůstali stát s plným talířkem v ruce. Nakonec jsme si přisedli k nějakému asiatovi, radost z nás neměl…

Pojedla jsem 2 sendviče, něco zeleniny, vypila džus a vodu. Trochu času jsem strávila rychlou skicou a jinak jsme tam jen tak posedávali. Nakonec jsme si odskočili na toaletu a přesunuli se ke gate A10.

Už se nastupovalo, respektive v reálu jen postupovalo do dalších oddělených prostor. Tam už byli všichni ostatní.

Letadlo má registraci A6-EOQ. Povedlo se nám tam vyhandlovat místa, takže tentokrát sedíme vedle sebe. Ale mám místo B. Můj zadek není se sedačkou B kompatibilní :-).

Odlétali jsme s asi 20minutovým zpožděním. Po startu jsme si užili trochu divných zvuků a ani vzlet nebyl úplně plynulý, jako by byl problém s tahem motorů. No očividně nebyl, zamířili jsme směr Peking.

Asi hodinu po vzletu jsme dostali první jídlo, což byly nudle se zeleninou a takový kynutý dortík, který se tvářil, že mi z něj někdo minimálně jedno sousto uhlodnul. To jsou způsoby!

Pak jsem si vyndala masku na oči a špunty do uší, pořádně se zabalila do oblečení a kupodivu i přes bolavé rameno jsem usnula. Ani nevím, jak dlouho jsem spala, ale probudila jsem se docela odpočatá.

Chvíli jsem si četla a pak jsme dostali druhé jídlo. Všichni Číňani si dávali rýžovou kaši s krevetami, zázvorem a jarní cibulkou, tak jsme „museli“ taky :-). A bylo to vynikající! K tomu bylo obvyklé ovoce, jogurt, croissant.

Po jídle jsem si odskočila na toaletu, vyplnila příletovou kartičku a dopsala deník. V tu chvíli zbývalo do přistání 45 minut. Rameno bolí, ale nakonec ten let docela utekl.

Přistání bylo překvapivě hladké. Z letadla jsme zamířili na imigrační, kde jsme u automatů naskenovali pasy a otisky prstů a s nějakým lístečkem pokračovali do fronty. Ten lísteček mě zaujal, bylo na něm uvedeno, že je znovupoužitelný, tedy pro opakované použití na imigračním, ale podrobnosti tam k tomu napsané nebyly a při čekání ve frontě jsme to nevymysleli. Docela to utíkalo a chtěli po mně jen odsouhlasit číslo letu a pro kontrolu znovu naskenovat několik prstů.

Z imigračního jsme dojeli vláčkem do příletové haly, kde už kroužila zavazadla. Chvíli jsme na některá čekali, ale postupně dorazila všem.

Venku už na nás čekala Číňanka. Vyměnili jsme si tam peníze, my jen 50 USD, za které jsme dostali 264 CNY. Kurz nic moc, ale měnili jsme jen na večeři a případné pití. Domča pak ještě dlouho sháněla místní SIMku.

Pak jsme došli na parkoviště a naložili se do auta. Cesta do hotelu nám trvala asi půl hodiny. Přitom to vlastně měl být letištní hotel. Na druhou stranu v popisu zájezdu je doslova uvedeno „Krátké seznámení s hlavním městem.“, z čehož si někdo nezkušený může odvodit, že ho čeká nějaká, aspoň blesková, prohlídka města. Kdo je soudný nebo má zkušenosti, lehce si odvodí, že to nehrozí, ale je to jedna z věcí, kterou by CK měla v popisu zájezdu rozhodně opravit.

V hotelu jsme odevzdali naše pasy a postupně dostali čísla pokojů. My máme 511, což je sice 5. patro, ale s výhledem na docela rušnou ulici. Na pokoji nefunguje klimatizace, jak jsme se později dozvěděli, tak už je totiž podzim. Koho by zajímalo, že na pokoji máme 29 °C :-).

V 19:30 jsme se sešli na recepci v počtu 9+1 a zamířili jsme do vedlejší restaurace na pekingskou kachnu. Usadili nás v samostatném salonku, což nás ušetřilo od všudypřítomných kuřáků.

U stolu padl návrh se na kachnu tak trochu vykašlat a místo ní objednat několik různých jídel na točitý stůl a podělit se. Později už ta šance nebude a je super, že všichni souhlasili. Jen vybrat ta jídla byl trochu zdlouhavý proces. Ale všechno (!) to bylo naprosto famózní, takhle to u nás doma prostě nikdy chutnat nebude. Nejpálivější byly jakési nudle, ve kterých byly mimo jiného i celé pařáty i s blánami. Snědla jsem to dřív, než jsem vůbec zjistila, co to je :-). Upřímně – při cestování sním v podstatě cokoli a tohle bylo pro někoho možná nečekaně, dost dobré. Nakonec došlo i na tu kachnu, kde zřejmě došlo k nedorozumění při objednání a místo dvou misek s masem jsme dostali maso ze dvou kachen. Luboš si pak ještě vyžádal ten zbytek kachny, ze které to ořezali a spolu s Dominikou důsledně ohlodali kosti. Nemyslím si, že měli takový hlad nebo že by restaurace kachní skelet vyhodila, určitě ho použijí aspoň na vývar, ale byla sranda sledovat Lubošův přístup stylem „přece jim to tu nenecháme“ :-). Já měla k jídlu vodu, Miki pivo Yanjing.

Celé to debužírování vyšlo na necelých 1.200 ¥, bylo nás tam 10, takže orientačně 120 na osobu. Málo to není, ale jídlo bylo skvělé a stálo to za to. A jestli bylo něco úžasné, tak to byl po jídle zase ten pohled na stůl ve stavu, jak jsme ho opustili. Snad jen škoda, že prázdné mísy se průběžně odnášely, takže takový bordel, jako kdysi v Sianu, to tentokrát nebyl :-).

Asi ve 21:45 jsme zamířili na hotel. Bylo to hned vedle. S Mikim jsme ještě zaskočili naproti do supermarketu, ale spíš na čumendu, protože najedení jsme byli až moc, napití nějak taky, ráno dostaneme snídaňový balíček a do letadla stejně nic moc vzít nemůžeme.

Na pokoji bylo vedro, tak jsme ani nerozbalovali odbavená zavazadla, protože spát bude nejlépe jen ve spodním prádle. Třeba to napomůže mému tištěnému průvodci LP od toho, aby mi ho hned sebrali :-). Aspoň jsem si přemáchla tričko, které jsem měla na sobě, však ono v tom vedru do rána pohodlně uschne.

Chvíli po 22:00 šel Miki spát. Já ještě dopsala deník a něco po 22:30 jsem šla taky.

2019-09-30 - Přelet z Pekingu do Lhasy, Lhasa, Jokhang, Barkhor

V noci jsem toho moc nenaspala, rameno mě díky Foxisu nijak moc nebolelo, ale bylo mi horko, kvůli otevřenému oknu byl v pokoji hluk i světlo.

Budíka jsme měli na 4:00, ale vzbudila jsem se asi ve 3:45 a pochopitelně už neusnula. Tak jsem „smazala“ z telefonu některé dokumenty, respektive přesunula jsem je do zabezpečené složky. Pak jsem si dala sprchu a pořešila problém s ucpaným záchodem. To si ale radši nechám pro sebe :-).

Ve 4:30 jsme se sešli na recepci, vrátili karty od pokojů, dostali zpět pasy a snídani – nějakou kaši v kelímku, 2 knedlíčky (s pudinkem a červenými fazolemi) a vajíčko.

Naložili jsme se do busu a něco po 5:00 už jsme vystupovali na letišti. U vstupu byla kontrola na výbušniny, kontrolovali nás všechny, ale společným papírkem, takže nás pouštěli po skupinkách, aby věděli, ve které skupině je případný problém a tu by pak asi prověřili jednotlivě.

V hale jsme došli na odbavení, nejdřív nám dali palubní vstupenku a pak jsme podle pořadí postupně odevzdávali zavazadla. Mikiho mělo přes těch povolených 20 kg, ale oba v součtu jsme měli 37 a to prošlo v pohodě.

Bezpečnostní kontrola byla taky důsledná, po rentgenu chtěli vyndat power banku a batoh rentgenovali znovu. Za kontrolou byla hned naše gate C23, ale do nástupu zbývala víc než hodina, tak jsme se šli projít. Letiště je docela rozlehlé. Našli jsme i výstavu obrazů, které byly tak nějak napůl zapuštěné do země, a malý parčík. Cestou jsme si odskočili, pojedla jsem knedlíčky a vrátili jsme se ke gate.

Nástup do letadla začal dřív. K letadlu nás odvezli autobusem. Registrace letadla je B-6035. Sedím na 30L, což je úplně poslední řada u okna. Když jsem se usadila, zrovna nakládali jednu z našich tašek. Prokazatelně jí rozbalili a zkontrolovali, tak jsem zvědavá, která to je a co můj tištěný průvodce. Nedá se s tím nic dělat a že mi ho seberou byl prostě risk. Spíš mi dost vadí, že na to neupozorňuje ani Lonely Planet ani cestovka.

Na startu za námi byla A380 Emirates. Při vzletu nebylo kvůli smogu v podstatě nic vidět. Zlepšilo se to až po nějaké době letu, ale venku byla stejně jen vyprahlá pustá krajina.

Po nějaké době nám rozdali pití a za chvíli i jídlo. Dokonce jsme dostali na výběr jestli kuře nebo mořské plody. Zvolila jsem to druhé. Bylo to trošku pikantní, ale jinak dobré. V krabičce jsme měli ještě bramborový salát a kompot. Po jídle jsem se pustila do psaní deníku a tím začaly i menší turbulence.

Jinak jsem se cestou často dívala z okna, na trase letu byly pěkné hory. Na vyžádání jsem na své místo pustila Ivu, která seděla ve stejné řadě v uličce. Z plánované chvilky byla fůra času a zpátky mě pustila až když se viditelnost zhoršila. Vynahradila jsem si to při přistání, když jsme sklesali pod mraky, to byly úžasné výhledy na okolní hory. Iva mi svým chováním začala vadit velmi rychle, první incident byl vlastně už na letišti v Pekingu při příletu, kdy jí Miki upozornil, že jí volají na imigrační přepážku a ona se na něj obořila jak kdyby jí řekl kdo ví co sprostého. I tenhle let mi dokázala zpříjemnit na 100 %, zula se, čímž zasmrděla kus letadla, a jako bonus si pak nohy začala opírat o sedadla řady před námi, a to včetně opěrek hlavy. Že tam sedí lidi? Nezájem. Ano, i jakási koexistence s takovými exempláři je součástí cestování...

Z letadla jsme vystoupili jako poslední a museli jsme počkat na druhý autobus, protože ten první byl dost plný. Lidi si fotili letadlo na letištní ploše a obsluze letiště to bylo jedno, tak jsem taky nějakou fotku udělala, i když takové strategické objekty, jako letiště, nádraží či mosty se fotit nesmí, protože Čína žije v utkvělé paranoie, že svět se jen třese na to jim to všechno zničit...

V příletové hale jsme si odskočili a poprvé pocítili sílu tibetských toalet. Na pásu jsme vyzvedli zavazadla, to rozbalené zavazadlo bylo Mikiho, druhé nechali bez povšimnutí, takže můj Lonely Planet Tibet doputoval až do cíle, doplnili vodu, přešili pas, který tam někdo sebral Viole a pak konečně po předložení permitu opustili letiště.

Venku na nás čekal náš průvodce Tsering. Naložili jsme se do mikrobusu a vyrazili směr Lhasa. Cesta utíkala pomaleji, než jsem si pamatovala. Viděli jsme ale první jaky. A taky obrovské množství cedulí vyvěšených v souvislosti se zítřejšími oslavami sedmdesáti let od vzniku současné podoby Číny. V Tibetu nás tedy uvítala čínská propaganda, rudé transparenty a pestrobarevné vlaječky, které se snad snaží napodobit ty modlitební...

Cestou na hotel jsme stavěli v Bank of China, kde jsme se pokusili vyměnit peníze. Stálo dost času zjistit vhodný postup a když už nás konečně poslali k takové obdobě bankomatu, který mění peníze a Domča to sama vyzkoušela, byla jsem na řadě já. Stačilo naskenovat pas a postupně tam nastrkat bankovky, ale došlo k nějaké chybě a ze 3 bankovek, které jsem stihla do přístroje vložit, mi to 2 vrátilo naráz a třetí „sežralo“. Museli jsme asi půl hodiny čekat na paní, která tu věc otevřela a vyšťourala z ní uvízlou bankovku. Pak jsem to tedy zkusila znovu a tentokrát se mi povedlo požadovaných 400 USD vyměnit. Pak tedy šli na řadu i ostatní. Prý se ta mašina ještě minimálně jednou otevírala.

Lhasou a dokonce i přímo okolo Potály jsme se propletli až k hotelu Snow Heaven. Stylem je dost podobný tomu, kde jsme bydleli před lety, ale je strašně zastrčený.

Na hotelu jsme měli necelou půlhodinu čas. Tak jsem z batohu vyndala zbytečnosti a nabrala pár věcí potřebných.

Památky: Čína/Tibet – Lhasa

V 16:00 jsme se sešli na recepci a vyrazili k chrámu Jokhang a poutnímu okruhu Barkhor. Bylo to docela daleko, asi 15 minut chůze. Cestou jsme se zastavili na rychlý oběd – nudle s masem za 5 ¥, k tomu čaj s mlékem nebo pro sraby vodu. Docela mě udivuje, kolik lidí něco nejí nebo nepije – na tomhle zájezdu nás totiž čeká kdeco. U cíle nás čekala bezpečnostní kontrola, ale nic kritického, jen naskenovali zavazadla.

Jinak se ale situace ve Lhase za těch několik let od naší minulé návštěvy na první pohled výrazně změnila. A rozhodně ne k lepšímu. Ulice jsou plné policistů, vojáků se zbraněmi, vojáci pochodující ulicemi mají na konci vždy jednoho, který nese hasicí přístroj, na střechách jsou patrné vojenské stanové přístřešky, v ulicích stojí obrněná vozidla. V kombinaci s množstvím rudých transparentů a vlajek, které musí být povinně všude vyvěšené, si lze ve Lhase jen těžko připadat jako v Tibetu.

Před Jokhangem jsme chvíli postáli a počkali, až nám budou prodány vstupenky.

Na hotelu jsme měli necelou půlhodinu čas. Tak jsem z batohu vyndala zbytečnosti a nabrala pár věcí potřebných.

Památky: Čína/Tibet – Jokhang

Pak jsme společně vstoupili dovnitř. Bylo mi mnohem lépe, než před lety, žádnou výškovou nemocí tentokrát netrpím, takže jsem si se zájmem vyslechla povídání o božstvech, rozpravách či mantrách. Sama jsem v mezičase odříkala jednu modlitbu a potom spoustu manter. Co mě naopak štve, že se mi uvnitř zase dýchalo hůř kvůli všudypřítomnému kouři ze svíček, a že si z toho zase nebudu nic pamatovat. Ještě že jsem si psala poznámky!

Nějakou dobu jsme se pak zdrželi ještě v patře, odkud byl pěkný výhled na dvůr, kde debatovali mniši, i na horní partie staveb, které dvůr obklopují. Ale na střechu, ze které býval tak krásný výhled na Potálu, už se bohužel nesmí :-(.

Prohlídka byla super a oceňuji hlavně zájem ostatních. Sešla se tu skupina, kterou to fakt zajímá, ne jak kdysi.

Zajímalo mě, jak to bylo před časem s tím požárem, médii proběhly děsivé záběry, tak jsem byla zvědavá, co se stalo a co se poškodilo, ale když se na to Domča zeptala Tseringa, tak odmítnul odpovědět. Že to má politický podtext mě tedy nenapadlo.

Tak jsme alespoň chvíli sledovali rozpravy mnichů. Klášter se mezitím úžasně vyprázdnil a my ho opouštěli skoro se soumrakem. Super, že to všechno tak vyšlo!

Z Jokhangu jsme vyrazili na poutní okruh Barkhor. Využila jsem ho k odříkání dalších manter – kde jinde, když ne tady! Nakonec jich mám za odpoledne 1.200 a Miki v Jokhangu přidal 100 svých. Mile mě překvapil :-).

Po menším rozchodu, který jsme využili k obhlédnutí suvenýrů, čímž jsem opravdu zjistila, že zde prodávané mály jsou jen nekvalitní plastové napodobeniny, a obejití okruhu Barkhor, jsme se zase sešli a vyrazili na večeři.

„Někdo“ vybral profláknutou Lhasa Kitchen. Dala jsem si jaka v omáčce s bramborami a rýží. Bylo to na mě dost pikantní. Miki zvolil taky jaka, spíš ale v jakémsi vývaru. A společně jsme si dali smažené momo, o které jsme se rozdělili s Pavlem který zas obětoval několik svých nesmažených. Každý jsme měl zázvorový čaj. Stálo to 107 ¥, platili jsme 110.

Pak jsme hromadně došli k hotelu. Cestou jsem sledovala obchody, jestli někde nemají požadované suvenýry, ale nic :-(. U hotelu jsme tedy za 15 ¥ koupili aspoň velký barel vody.

Na pokoji byla zima, topení tu opět nemají a klimatizace nefungovala, tak si nešlo přitopit. Horká sprcha na chvíli pomohla. Dopsala jsem deník a asi o půlnoci šla spát. Tady toho opět moc nenaspím…

2019-10-01 - Lhasa, Drepung, Nechung, Gandän

Budíka jsem měla na 7:20 a probudil mě docela odpočatou. Rameno v noci bolelo méně a já byla vzhůru jen 1×.

Na 8:00 jsme šli na snídani. Výběr byl slušný, ale chuť moc nebyla. Něco jsme ale pojedli.

V 8:30 jsme sedli do busu a vyrazili směr Drepung. U kláštera jsme prošli vtipnou kontrolou. Věci jsme si nechali v autobuse, ale my se museli ukázat a projít rentgenem. Co jsme měli v autobuse, to nikdo nekontroloval. Pak jsme popojeli až na horní parkoviště.

Památky: Čína/Tibet – Drepung

Vstupenky stály 60 ¥ na osobu. Postupně jsme prochodili celý areál, průvodce nám dával dost podrobný výklad. Jen si myslím, že je úplně bez šance, že bych si to všechno zapamatovala. Prochodili jsme to tam dost důkladně a moc se mi tam líbilo. Díky své odlehlosti není Drepung tolik navštěvovaný turisty, takže jsme tam spíš překáželi věřícím.

Úplně se nám nepodařilo projít celou koru, protože její část byla uzavřena, jinak jsme ale viděli všechno. Nejen rezidenci 5. Dalajlamy, ale i pohřební stúpy Dalajlamů. Klášter je udržovaný, asi klasicky vyjma veřejných toalet :-).

V klášteře je uloženo velké množství súter, ale v místnostech se bohužel nesmí fotit. Ne vždycky úplně poslechnu a něco málo fotek si odnesu :-).

Zaujaly mě barevné kameny či sklíčka zapuštěná do země i jeden mnich, který na bubínek či dno misky sypal zrní. Tsering bohužel nebyl po ruce, tak jsem od něj podrobnosti nevyzvěděla.

Z mnoha míst Drepungu je krásný výhled na Lhasu a okolní hory. Jižní svah je dost slunečný, takže toho mniši využívají a pomocí zařízení podobného satelitu, které odráží sluneční paprsky do jednoho místa, si ohřívají vodu.

Z Drepungu jsme šli pěšky ke klášteru Nankchung (Nechung). Ten je mnohem menší. Cestou jsme minuli 2 obrovské zdi z kamenů „mani“ s mantrou Óm mani padme húm. Podél cesty rostly květiny i různé keříky, občas něco aromaticky zavonělo. Mezi tím vším jsem našla i jednu, která svými listy připomínala řebříček obecný, ale voněla nějak výrazněji a bohužel takhle na podzim už nekvetla, tak si nejsem jistá, jestli to byl on.

V Nankchungu údajně sídlí orákulum, což je mystik, věštec. Poměrně přesně předpověděl události, které se odehrály v uplynulých desítkách let. Současný Dalajlama opouštěl Tibet právě na doporučení orákula. Zdejší orákulum je státním orákulem Tibetu a je velkou autoritou.

Z Drepungu jsme zamířili na oběd do takové tradiční restaurace. Byla plná Tibeťanů, kteří z nás byli docela mimo.

Dala jsem si jačí kari s bramborem a rýží, k tomu čaj. Miki mě totéž a stálo to 44 ¥. Maso ale bylo typicky jačí, totiž totálně gumové :-).

Po obědě se ještě udělala zastávka v lékárně, Iva dostala tytéž cucavé věci, co já kdysi. Oni toho na výběr moc nemají…

Pak už jsme konečně zamířili ke Gandänu. Cesta docela utekla, dole se koupily vstupenky á 50 ¥ a pak nás čekalo 20 serpentýn na malou vyhlídku. Začalo se mi tam chtít na toaletu, změna výšky způsobuje i změnu tlaku v těle, ale vyhnal mě odtamtud jeden jak, který se rozeběhnul mým směrem.

Popojeli jsme na horní parkoviště, odkud jsme zamířili na prohlídku Gandänu. Já si dala zastávku na toaletě, kde byly jen 3 díry oddělené nízkou zídkou a exkrementy otvorem padaly o patro níž, které ale bylo nějaké částečně otevřené, takže zespodu foukal vítr a zas to hnal tím otvorem nahoru. Od použití Sheewee mě tu odradilo to, že na mě všichni viděli, ale i to, že mi skoro spadlo do díry :-). Nakonec jsem si jen počůrala nohavice, tradičně :-).

Památky: Čína/Tibet – Gandän

Z Gandänu jsme toho moc neviděli, protože hlavní místnost, kterou jsme měli možnost navštívit v roce 2013, je uzavřená kvůli rekonstrukci. Mrkli jsme do sousední starší a menší, ale tu asi taky renovace čeká. Navštívili jsme ale i místa, která jsme při minulé návštěvě vynechali. Třeba prostory a svatyně v horních patrech, kde se modlili mniši plazivou chůzí, což jsem v podání mnichů snad nikdy neviděla, a jeden mnich tu voskem zarchivoval mantry. A ze střechy byl zase krásný výhled. Tak jsme se vrátili skoro až na parkoviště a odtamtud zamířili na koru.

Čekal nás výstup do sedla o několik desítek výškových metrů a nebyla to žádná sláva. Navíc jsme v podstatě lezli po lešení, protože okolí bylo taky rozkopané.

V sedle jsme popošli trochu vzhůru na místo, odkud byl moc pěkný výhled, a pak se vrátili dolů do sedla a nastoupili na koru. Moc a mile mě překvapuje přístup lidí na tomto zájezdu. Zatímco já a Viola máme mala korálky, Věrka dneska darovala mnichovi v Drepungu zvonek, očividně z domova dovezený, Míla si na začátku kory zul boty a šel bos. Každý jsme tu z jiného důvodu a vnímáme to jinak, ale máme nějakou svou cestu a tedy i důvod, proč jsme tady.

Gandän kora je něco úžasného. Jsou z ní famózní výhledy do okolí – do údolí i na protější hory. Navíc jsme měli super počasí s oblačností, což dokreslovalo atmosféru. Navíc je úžasné, že tu všechno plyne nějak pomaleji a člověk je tu v podstatě sám. Jen s různými svatyňkami, modlitebními vlaječkami, mantrami, květy různých rostlin i zvířaty. Viděli jsme nějakou slípku i několik jaků.

Na konci kory jsme navštívili malou skalní poustevnu a pak smutně sledovali hromadu odpadků pod námi… Nikola zjistil, že nemá mikinu, tak ho nakonec Domča poslala jí najít. Míla šel s ním, stále bosky. Dominika s Lubošem šli podél serpentýn pěšky, my ostatní na ně čekali. V mezičase jsme si chtěli koupit modlitební praporky, ale nikdo u stánku nebyl. Nakonec jsem zašla do busu požádat o pomoc průvodce Tseringa, který kvůli tomu zburcoval skupinku policajtů na vjezdové bráně, ti se rozutekli s tím něco dělat, nakonec se podařilo prodavače sehnat. Vzali jsme dvoje vlaječky za 40 ¥. Chtěli jsme taky knížečku manter, ale byla dost zničená a Tsering to nevidí rád. Správně se totiž zavěšují na stromy, aby vlály ve větru, ale to zhoršuje životní prostředí.

Cestou do Lhasy nám Dominika dala takové slané sušenky, sáček skončil u mě a že prý je mám dojíst, když nikdo jiný nechce. Cestou padaly kroupy, ale rychle se to přehnalo.

Ve Lhase nás řidič vyhodil u Barkhoru, kam se mělo jít na jídlo. Museli jsme nechat v busu nůž i stativ, to by neprošlo kontrolou. Cestou jsme to vzali přes místní trh, kde nám Dominika koupila obdobu liči. Taky jsme viděli Velkou mešitu.

Nakonec jsme skončili jinde – ve Snowland Restaurant. S Mikim jsme si dali Yak Vermicilli Mushroom, což byla spíš polévka, ale se spoustou nudlí, dvěma druhy hub a troškou masa. Já měla zázvorový čaj a Miki masala. Nakonec to celé stálo 90 ¥. Jídlo se docela protáhlo, protože někteří si přiobjednávali.

Pak na nás vybalila Dominika překvápko, že prý pojedeme rikšou k Potále, abychom jí viděli nasvícenou. Moc mě to nenadchlo, když mám stativ v autobuse. Ale jeli jsme. Jízda za 20 ¥. Rikšák nám cestou dal každému do ruky minci s nějakými znaky. V cíli pak dal další Viole a Ivě, které dorazily před námi, a Tseringovi. Ten jí pak dal mě. Uvažovala jsem, co s ní a to se hned přihlásila Iva, že by si jí vzala. Tak já se snažím druhou někomu darovat a ona druhou potřebuje… Odmítla jsem jí s tím, že jí dostane někdo, kdo jí ještě nemá, na což reagovala, že to by zvládla taky. Jako cože?!? Za chvíli dorazili ostatní, mezi nimi i Vierka, pro kterou jsem se rozhodla jakožto poslední ženu zájezdu, tedy mimo Dominiky. Věrka měla takovou radost, že mě objala. A doufám, že Iva pukne vzteky.

Vystáli jsme frontu na bezpečnostní prohlídku a pak z různých míst fotili Potálu. Bohužel delší čas jsem z ruky neudržela a stativ je v autobuse, ale nakonec to byla krása aspoň na koukání. Jen škoda, že se to všechno nějak lépe neorganizuje.

Na „buzerplacu“ (oficiálně podle map Culture Palace, což je hloupost, nejde o palác, nýbrž o náměstí, česky tedy Kulturní náměstí) před Potálou byla „zpívající fontána“, tedy takový rozsáhlejší vodotrysk doplněný o hudební produkci. Spousta lidí, kteří si fotili fontánu, nějaký komunistický památník i krásně nasvícenou Potálu.

Zpátky jsme měli jet taxíkem, fuj. Naštěstí nebyli k sehnání, takže došlo zase na rikšu. Povedl se sehnat potřebný počet a za 20 ¥ nás dovezl k hotelu. Jen jsme cestou trochu prochladli.

Na hotelu jsme se domluvili na ráno a rozloučili se. Na pokoji jsme si dali horkou sprchu, Miki šel spát a já dopisovala deník. Do postele jsem se dostala asi až v 1:00.

2019-10-02 - Lhasa, Norbulingka, Potála, Sera

Na dnešek v noci se mi moc dobře nespalo. Přitom včera to už bylo mnohem lepší. Jako bonus jsme asi o půlhodinku zaspali, ale měli jsme vše v podstatě připravené, takže stačila jen hygiena, obléknout a mohli jsme na snídani. Na to, že jsme vstávali v 8:18 jsme odjezd v 9:00 stihli v pohodě.

Dnes byla na programu Norbulingka, Potála a Sera. Jako první jsme jeli ráno obhlédnout Norbulingku.

Památky: Čína/Tibet – Norbulingka

U vstupu zas Dominika všem koupila vstupenky, ale nevím, kolik stály. Celý vstup byl naprosto neuvěřitelně „ozdobený“ vlaječkami k 70. výročí ČLR a rudými lampiony. Ty lampiony by snad na pohled mohly být i hezké, ale ten politický podtext je hnus. Proč tady? Protože právě odtud současný Dalajláma utekl do exilu? Pak jsme vyrazili na prohlídku. Nejprve jsme zašli do Kelsang Palace a potom do Dadan Mingjur, což je palác vybudovaný pro 14. Dalajlámu. V interiéru to vypadá i po letech pořád stejně, jako by Dalajláma právě odešel a zanechal tam řadu svých předmětů.

Prošli jsme se i zahradami, ve kterých stojí různé menší pavilony a také jeden moc hezký na ostrůvku ve vodě. Navštívili jsme i palác Truzing, který byl postaven za 8. Dalajlámy. V tom jsme minule nebyli.

Nakonec jsme se zastavili venku, kde právě probíhalo vystoupení zřejmě tibetské opery. Účinkující měli zajímavé masky, tančili, hudební doprovod jim dělali chlápci s bubny a činely. Chvíli jsme se tam zdrželi – dokud nebyl čas vyrazit dál.

Naše další cesta vedla do paláce Potála. Řidič nás vyhodil u parku Dzongyab Luklang, kde jsme prošli první bezpečnostní prohlídkou a došli k bočnímu vchodu, kde nás čekala druhá kontrola.

Věci jsem nechala v autobuse, brala jsem si vlastně jen foťák, takže nebyl s ničím problém. Překvapil mě přístup zdejší „obsluhy“. Číňani většinou jednají arogantně, nadřazeně, všude nás nahánějí jak dobytek, ale tady nám po kontrole každému ještě poděkovali. Jako všechno – je to o lidech...

Pak jsme si odskočili na toaletu, neb v Potále toalety nejsou, řekli pár věcí a udělali nějaké fotky. Potála podle mého názoru takhle zespodu nevypadá tak monumentálně. Sice je blízko, ale z podhledu není vidět celý její rozsah.

Památky: Čína/Tibet – Potála

Asi něco mezi 11:40 – 11:45 jsme ještě prošli další kontrolou a vyrazili po schodech vzhůru. Oproti minulé návštěvě to byla pohodová „jednohubka“, výšlap byl poměrně snadný. Ale naše okolí vypadalo, že přiletěli teprve dnes a aklimatizace vůbec neproběhla.

Na Potále je asi nejvtipnější pořizování fotografií. Palác je celý křivý, najít nějaké rovnoběžky je v podstatě nemožné. Něco je tak schválně, něco nepochybně omylem…

V Potále jsem si ani nemohla dělat zápisky, prý jsou zakázané i propisky, abychom jim, respektive spíš UNESCU, něco nepočmárali. Pochybuji, že takový zákaz vydali Číňani kvůli sobě, spíš to bude z nějakého nařízení shora.

Prohlídka nám zabrala jen 44 minut z vyhrazených 60. Interiér paláce je úžasný, zdobený – jsou tu uloženy i ostatky Dalajlamů. Vše je bohatě dekorované, nezřídka se používá zlato či brokát.

Uvnitř bylo dost narváno, zřejmě kvůli probíhajícím čínským svátkům. V některých místech byla vyloženě zácpa. Zas jsme díky tomu měli víc času si dané místo prohlédnout :-).

Překvapila mě délka prohlídkového okruhu. Přišel mi kratší a Dominika mi to potvrdila, že dřív byla zpřístupněná třeba stúpa 13. Dalajlamy, ale teď se místnost otevírá jen při oslavách Losangu.

Obecně jsme to ale letos vzali nějak rychleji, to před lety jsme se zastavovali i na vyhlídkách cestou dolů, ale tentokrát ne, takže jsem pořád musela skupinu dohánět, když jsem se chtěla podívat a něco si vyfotit. A že je na co se dívat a logicky tedy i co fotit! Lhasa je ze všech stran obklopená horami, které jí vysoce převyšují a na rozdíl od mnoha jiných míst v Tibetu je zelená, na což se moc hezky dívá.

Dole jsme taky nedostali rozchod třeba abychom omrkli koru okolo Potály nebo zdejší obchůdky. Místo toho jsme zase přes park Dzongyab Lukhang zamířili k autobusu a pak ke klášteru Sera. Tam jsme nejdřív zašli na oběd. Venku mě zaujaly dělené talíře plné různých chutí, ale uvnitř nám nabídli vlastně jen takový chudší bufet za 60 ¥. V ceně byl i čaj, ale Dominiku jsme při podávání instrukcí neslyšeli, takže jsme nevěděli, jaký čaj si můžeme vybrat a žádný jsme si neobjednali. Když pak obsluha čaje přinesla, prostě na nás nějaké zbyly – na mě zelený, na Mikiho s mlékem. Korunu tomu nasadili, když k vedlejšímu stolu přinesli jídla na objednávku a naši si vybírali kávu z jídelního lístku – doteď se všichni tvářili, že tu nic jiného, než bufet a čaj nemají…

Památky: Čína/Tibet – Sera

Když se konečně všichni posbírali, vyrazili jsme na obhlídku Sery. Areál je dost rozlehlý, tak jsem čekala, že nám to bude dost trvat. První zastávka byly 3 písečné mandaly, což je tedy neskutečné dílo. Tolik detailů!

Prošli jsme si některé budovy. V jedné byla děsná fronta na požehnání dětem, tak jsme celou dobu předbíhali a ti z fronty na nás zrovna nadšeně nehleděli… Když jsme došli k místu, kde se udělovalo požehnání, jen jsme nevěřícně zírali, jak tam snad jakýsi policista (!) vezme od lidí peníze, ty kamsi zahodí, posvátný katang hodí do plastové popelnice – fakt, nekecám, je to ta stejná, jaké používáme u nás – a s dětmi taky nezachází zrovna laskavě.

Nakonec jsme zašli na debatovací dvůr. Novinkou je, že se nesmí fotit, jen mobilem. Moc to nevadilo, debaty jsme viděli už včera. Aspoň jsem se víc dívala, na mobilu toho moc nemám. Ale debaty mi přišly přehnaně nahrané. Na toto téma je ostatně na internetu několik stížností. Ven jsem ale přišla poslední, protože jsem si vůbec nevšimla, že mě ostatní předešli.

Pak jsme došli k autobusu a ten nás dovezl k hotelu. Dominika nám cestou dala ochutnat bramborové chipsy, které se tu prodávají jako pouliční jídlo. Dělají je čerstvé, většinou dost kořeněné. Ve velkém bych to tedy nejedla…

Na pokoji jsme si odskočili a vyrazili sami na Barkhor. Prošli jsme trhem, kde prodávali všechno možné a asi jsme šli jinudy, než nás vodil Tsering. Trefili jsme se přesně.

U bezpečnostní kontroly po nás 2× chtěli pas, takže když nám ho první den zadržoval hotel, určitě bychom ven sami nemohli. Tolik k tomu oficiálně „volnému pohybu turistů“ po Lhase... V uličce před Barkhorem jsme za 10¥ koupili knížečku manter, které se na poutní koře věší na stromy. My je máme domů. Tahle konkrétní knížka totiž prý slouží jako kalendář.

Jednou jsme si obešli Barkhor, když už jsme tam byli. Oslovila nás tam nějaká Číňanka, krásnou plynulou angličtinou, a prý jestli si s námi může potrénovat angličtinu. No ne, no… Ale docela by mě zajímalo, kolik cizinců se nachytá, nic jim nedojde a jaké jsou pak následky…

Cestou zpět na hotel jsme našli supermarket, ve kterém jsem si koupila nudle k večeři, Miki pivo a Red Bulla a jinak spoustu věcí na zobání třeba na dlouhé přejezdy autobusem. Prodávali tam nějaké ovoce, pokud to tedy bylo ovoce. Z dálky to vypadalo jako banány, ale po bližším prozkoumání mě vůbec nenapadlo, co by to mohlo být, kůru to mělo jako citron. Měli u toho 3 papíry s nějakým popisem a fotku, jak to roste na konci větvičky. Doma jsem zjistila, že jsem se dost trefila. Říká se tomu „Buddhova ruka“ a je to odrůda citrusů z čeledi routovitých. Neobsahuje dužinu, v kuchyni má tedy jen omezené využití, pěstuje se jako okrasná a hlavně pro náboženské účely, protože slouží jako obětina.

Na pokoji jsem si umyla vlasy. Ve studené vodě, neb teplá netekla. Dali jsme si čaj, já si „uvařila“ ty nudle. Dobré tedy nebyly… Miki mezitím snědl své ovoce v želé, které si tak často kupoval v Japonsku, a nakonec jsme si rozdělali ještě malý salámek, který jsme si koupili na chuť.

Potom jsem dopsala deník. Celou dobu mi u toho byla dost zima. Příště si budu mýt vlasy až v Káthmándú, jinak nevím, Zmrzla bych!

2019-10-03 - Lhasa, Kamba-la, Jamdrok Tso, Karo-la, Manla, Gyantse

Budíka jsme měli na 7:00. Zabalili jsme si věci a po návštěvě koupelny a obléknutí jsme šli na snídani. Po ní jsme si došli na pokoj pro věci, odskočili si na WC a na 8:30 šli na recepci.

Při vracení karty od pokoje nám tvrdili, že jsme vypili mimo vody i Colu a chtěli jí zaplatit, nakonec se to vyřešilo. To už je tak profláklá finta… Luboše pak obvinili, že si odnesl župan, tak jsme si z něj utahovali, že v Base Campu nebo u Kailáse se mu bude hodit. Věrka s Jozefem zas museli zaplatit 15¥ za jednorázový ručník.

Naše první zastávka byla u stúpy u Potaly, ze které byl krásný výhled, takže jsme pořídili spoustu fotek. Obdivovali jsme také několik zřejmě novomanželských párů, kteří se zde fotili, měli krásné oblečení, a pak jsme vyrazili na cestu po Friendship Highway.

Památky: Čína/Tibet – Friendship Highway

Ze Lhasy jsme zamířili stejnou cestou, jako na letiště, ale za řeknou Yarlung jsme uhnuli na západ. Podle mapy jsme mohli jet kratší cestou, ale jelikož řidiči tu jezdí bez navigace, dá se usuzovat, že tuto trasu Tenzin neznal, třeba je nová.

Kus cesty jsme jeli podél řeky, na kterou byly krásné výhledy. Fascinoval mě kontrast šedých pustých hor a podzimně zbarvených stromů na březích řeky. Cestou jsme viděli chrám Xiazhulin, který se tyčí na ostrohu nad řekou. Zastavili jsme i na vyhlídce, cestou snědli želatinové bonbóny.

Na jedné ze zastávek jsme byli nuceni si koupit vstupenky k jezeru Yamdrok. Pak nás čekal výjezd mnoha serpentýnami do sedla Khamba-la. Okolo silnice bylo obilí a seno svázané do otepí. Cestou jsme stavěli na několika vyhlídkách. Výhledy z nich byly úžasné, ale největší a nejhorší dojem ve mně zanechalo zdejší nakládání se zvířaty, která tu slouží pro pobavení turistů a když neposlechnou, následuje trest. Jaci, tibetští psi, malé kozy. Hrůza…Vždycky, když se mi jejich majitel postavil do cesty, aby mi nabídnul své/zvířecí služby, měla jsem sto chutí ho shodit ze skály.

Památky: Čína/Tibet – Jamdrok Tso

Mikimu nebylo moc dobře, takže výhled ze sedla Khamba-la si snad sice nějak užil, ale okolí jsem šla prozkoumat sama. Měla jsem už docela hlad, tak jsem snědla pytlíček chipsů. Jezero z průsmyku zdaleka není vidět celé. I tak mě ale naprosto uchvátilo svou tyrkysovou barvou. Obrovská tyrkysová plocha! Při obhlídce okolí jsem narazila na další krásné výhledy jiným směrem, než k jezeru, také na krásné květy nebo různé mohyly.

Postupně jsme sjeli dolů k jezeru. Zastavili jsme i na jedné vyhlídce, kde jsem nabrala vodu z jezera a udělala další fotky. Zanedlouho jsme se stavovali na oběd v městečku Nagarze. Miki zůstal v autobuse a celé to prospal. Prý je mu blbě od žaludku, tak jsem mu koupila Colu, která občas až zázračně pomáhá. K obědu jsem si dala nudle a Colu. Celé to stálo 50 ¥.

Mikimu se naštěstí udělalo trochu lépe. Colu vypil a snědl něco málo sušenek, které dostal od ostatních. Mně se bohužel žádné dietní v malém supermarketu v Nagarze koupit nepovedlo. Zamířili jsme do dalšího průsmyku Karo-la. U silnice se pásly ovce, takže zazněla hláška „to už je jak v Beskydech“. Okolí silnice bylo obklopené horami, ty nejvyšší jsou podle všeho s ledovcem a tedy celoročně pod sněhem.

Přes cestu nám přeběhlo stádo modrých ovcí (blue sheep). Prý se vědci nemohou shodnout, jestli je to opravdu ovce nebo spíš koza. Ve skutečnosti je to sudokopytník nahur modrý, který sice spadá do podčeledě kozy a ovce, ale rodově je to koza. Ve svahu ale byly moc pěkně maskované.

Do průsmyku Karo-la už nebylo moc velké stoupání. Je to jeden z nejvyšších průsmyků na trase Friendship Highway, jeden z mála přesahujících 5.000 metrů. Přesnou nadmořskou výšku sedla těžko zjišťovat, výšková měření v Tibetu jsou dost nepřesná a výškových údajů je ke každému místu dohledatelných většinou hned několik. Podél silnice byly krásné hory a v průsmyku úžasný ledovec. Platí tu pravidlo, že když se zastaví, tak se platí 50 ¥ na osobu poplatek za vstup do národního parku. A tak jsme se shodli, že zastavovat nepotřebujeme a řidič sedlem projel šnečím tempem. Tsering z toho měl velkou radost, protože peníze ze „vstupů“ jdou samozřejmě Číňanům.

Cestou z průsmyku jsme stavěli na vyhlídce, kde Luboš koupil „yak cheese“, tedy jačí sýr, který se nakonec ukázal být ovčí. Dala jsem mu 2 ¥, ostatní snad taky přispěli, platil 10 ¥, tak se s námi podělil. Ať už původem z jakéhokoli zvířete, sýr byl moc dobrý, z kategorie sýrů tvrdých, ale takový uleželý a suchý, ne šťavnatý tak, jak známe tvrdé sýry od nás.

A stavěli jsme i u přehrady Manla. Ve vzduchu poletovaly modlitební praporky papírky, ale koupit se je nepovedlo. Tak jsme si to tam okolo alespoň všechno hezky prohlédli a vyfotili. Jezero je prostě úžasné. Hlavně zase ta famózní tyrkysová barva, ve spojení s okolními horami a modlitebními praporky to bylo jak malované. V přehradním jezeře byl vidět dokonce i malý ostrůvek s nějakou zříceninou pevnosti, ale nikde se mi nepodařilo dohledat, co je to zač.

Před Gyantse nás čekal check-point, kde po nás mimo permitu chtěli i naše pasy. Před námi byla jiná skupina, tak to trvalo. Mikimu už bylo tou dobou lépe.

Zanedlouho už jsme vjeli do Gyantse. Cestou už byl vidět dzong (pevnost). Jeli jsme rovnou na hotel – Tibet Gyangse Yu Tuo. Interiéry hotelu jsou neskutečně bohatě zdobené. Na recepci nám dali jen jednu „double room“ s manželskou postelí a my máme radši „twin room“, protože na takovéhle dovolené se radši pořádně vyspíme. Věrka s Josefem ale taky nechtěli manželskou postel. Josef argumentoval tím, že jsme mladší. A to je jako důvod? Rozsoudila to Dominika, která obě karty od pokojů upustila na zem a jak je zvedla, náhodně nám je podala. A protože my máme smůlu, hru o pokoj jsme prohráli :-) a máme manželskou postel. Naštěstí alespoň king size, ale při Mikiho nemoci to prostě není ideální.

Ve 20:00 jsme se v menším počtu sešli na recepci. Chyběl Miki, Nikola, Viola a Věrka. Jeli jsme na večeři a nafotit dzong.

Noční dzong je krásně nasvícený, je nám ten výhled kazila obrazovka se záběry z předvčerejších oslav. Pak jsme jeli na večeři. Pod restaurací byl supermarket, ve kterém jsem nakoupila – vodu, Colu, Mikimu nějaké sušenky, něco do busu na zub a taky pařátek :-).

K večeři jsem si dala yak thukpa, což je v podstatě nudlová polévka se zeleninou a jačím masem, a Sprite, stálo to 40 ¥.

Poté už jsme jeli zpět na ubytování. Na pokoj mě musela pustit recepční, protože mi před odchodem na večeři odmítli dát druhou kartu od pokoje. Miki ale asi nespal. Stěžoval si, že je mu zase blbě a že má asi teplotu. Tak jsem mu uvařila do termosky spoustu čaje a dostal Coldrex. Těžko to ale léčit, když nevíme, co to je.

Dala jsem si horkou sprchu a dopsala deník. Spát jsem šla zase dost pozdě, až před 0:30. A budíka jsem si posunula ze 7:30 už na 7:00, protože Miki si bude muset dát ráno sprchu, snad se vypotí, a já budu muset nějak zabalit.

2019-10-04 - Gyantse, Gopelwater Mill, Shigatse

Budíka jsme měli na 7:00, vše jsme připravili, zabalili a na 8:00 jsme šli na snídani. Z terasy před jídelnou byl krásný výhled na dzong nasvícený ranním sluncem. Mikimu už bylo lépe, takže něco málo taky snědl. Po snídani jsme si ještě odskočili na WC a sjeli na recepci.

Plánovaný odjezd v 9:00 se bohužel opozdil, protože Nikolovi bylo extra špatně, tak mu sháněli nějaké léky. Na krabici bylo napsáno zběsilé „gaoshanhong jingtiankoufuye“ a uvnitř bylo 10 ampulek s nějakou tekutinou. Prý jde o přírodní výtažek z rozchodnice (Rhodiola crenulata), který působí příznivě při výškové nemoci. Při pohledu na Nikolu mi ale přišlo, že na přírodní preparáty už je trochu pozdě… Během naší prohlídky města ale Nikola zůstal v autobuse.

Památky: Čína/Tibet – Gyantse

Naše první zastávka byl zdejší klášter Pelkor Chöde. Venku před vstupem prodávali na stánku kameny s mantrou Óm mani padme húm. Ten jsem nutně potřebovala. Viola se přidala, takže z původních 30 ¥ za kus jsme to společně usmlouvali na 60 ¥ za 3 kusy.

Potom jsme společně vyrazili na obhlídku kláštera. Uvnitř se tentokrát smělo fotit za poplatek, takže v hlavní síni jsem si zaplatila 20 ¥. Obvykle se ale fotit nesmí, a to z toho důvodu, že se bojí, aby to nebyl návod pro zloděje. V hlavní hale i přilehlé kapli jsem tedy udělala spoustu fotek. Obdivovala jsem krásnou zasklenou knihovnu s mantrami, voskové dekorace na oltáři, pozlacené sochy i obrovský malovaný buben.

Naše další kroky vedly do stúpy Kumbujm, která je v Gyantse tím pomyslným „must see“. Je v ní 66 malých kaplí. Vlezla jsem do každé, kterou jsme minuli. A za 10 ¥ se tu smělo i fotit, čehož jsem samozřejmě využila. Kaple ale byly dost podobné, jen v některých větších byly velké sochy. Výzdoba by navíc potřebovala opravit, kapličky jsou přeci jen více než běžné chrámy vystaveny povětrnostním vlivům. Vnitřek stúpy je slušné bludiště, vede tam tudy spletité strmé schodiště do vyšších pater. Do nejvyššího patra se nesmí, ale i tak byl ze stúpy krásný výhled na město.

Z kláštera jsme šli uličkami starého města, které bylo úplně vylidněné, směrem k pevnosti Dzong. Lidem se tam moc nechtělo lézt, trochu je navedla Dominika, která nakonec kvůli Nikolovi rozhodla, že dojdeme jen na vyhlídku na město a pojedeme co nejrychleji do Shigatse. Tvrdila nám, že v pevnosti nic není, což podle internetu není pravda. Nikoly je mi sice líto, ale hlavně mě překvapilo, že cestovka není na takovou situaci vůbec připravená a řeší to omezením programu pro nás ostatní. Přitom na zájezdu tohoto typu mi zdravotní problémy přijdou očekávatelné. Vždyť včera jsme překročili sedlo s výškou přes 5.000 m n. m.! Chápu, že zrovna v Tibetu nelze mít v záloze moc dalších variant, když každý cizinec potřebuje vízum i extra permit. A abych cestovce nekřivdila, návštěva dzongu nebyla v oficiálním programu, byl by to býval jen takový „bonus“. No škoda…

Na vyhlídku pod dzongem nás bez zaplacení vstupného nepustili, tak jsme se trochu nelegálně vyškrábali na takový kopec k vysílači. Byl z něj pěkný výhled na celé město s klášterem i stúpou Kumbujm a na opačné straně i na dzong.

Cestou do Shigatse jsme si udělali jednu zastávku u Gepelwater Mill, kde jsme omrkli, jak se mele obilí a ochutnali jsme pražené obilí a hrášek. Za fotku z mlýna chtěli 5 ¥. Tady se na turistech vydělává fakt na všem. Takže dostali 5 ¥ za nás oba a kupodivu ani necekli. Za dalších 10 ¥ jsme si koupili pytlík praženého obilí, chutná trochu jako burisony.

V Shigatse jsme v jednom hotelu vyzvedli kyslíkový přístroj a dojeli na oběd do restaurace Tashi, kde Nikolu rovnou napojili na kyslík. Naštěstí se vždycky najde někdo s lékařským vzděláním nebo alespoň zkušenostmi s výškovou nemocí. Nicméně Nikolovi už prý modraly rty a konečky prstů a vykašlával krev. Vzpomněla jsem si, že na Gandänu zmiňoval, že má výškový rekord, nikdy v takové výšce nebyl. A máme tu i jednoho, který směrem sem poprvé letěl letadlem. Vůbec je nechápu, já bych bez dřívější zkušenosti s aklimatizací na takový zájezd vůbec nejela. Díky předchozím zkušenostem už vím, jak mé tělo může reagovat a umím tomu efektivně předejít, letos jsem tu výškovou nemoc v podstatě vůbec nepocítila. Nebo, když už to nastane, vím, jak reagovat. A taky vím, že když se to zanedbá, může se z počátečního malého problému stát život ohrožující stav...

K obědu jsem si dala houby se zeleninou, radši něco lehčího, Miki měl vegetariánskou thukpu. Pití jsme si nedali, takže to celé stálo 65 ¥.

Pak jsme se hromadně přesunuli na hotel. Bydlíme v Shigatse Gesar Hotelu. Opět je proti očekáváním dost nadstandardní a pokoj až neskutečně zdobený. Prý jsme měli nějaký problém s vydáním permitu a jak nám ho vydali na poslední chvíli, tak už byly levnější hotely obsazené a jelikož místní cestovka nemůže jít se standardem dolů, musejí holt jít nahoru…

V 17:15 jsme se sešli na recepci a vyrazili na místní trh. Všichni tam smlouvali a nakupovali, mě extra bavilo se jen dívat. Ale až u posledního stánku jsem objevila papírky, které se na různých místech vyhazují do vzduchu a jak letí, tak by se měla vykonávat modlitba. Chtěla jsem jedny velké a dvoje malé. Velké a malé si vezmu domů, druhé malé do průsmyku Dolma-la spolu s modlitebními praporky. Dost děs bylo smlouvání, dědula, když se mu extra nelíbila částka, začal cenu zase zvyšovat. Na začátku chtěl 40 ¥, což je za tři hromádky papírků směšné. Nakonec jsme skončili skoro na mrtvém bodě, kdy už se mu nechtělo smlouvat, ale ve finále prodal za 8 ¥. Za 7 nechtěl ani za nic, tak by mě docela zajímalo, kolik platí místní.

Pak nás Tsering provedl různými uličkami, všem nám koupil pytel pečených kaštanů, a když ho přestalo bavit nám je nabízet, vrazil sáček do ruky mně. A tak jsem nabízela já. Dva spoluzájezdníci mě rovnou odmítli, že prý to nejedí. A jsme zase u toho – na cestách se jí všechno ;-).

Prošli jsme si další tržnici, dost podobnou typické vietnamské u nás. V jednom stánku si všichni nakoupili hřejivé bederní pásy. Nakonec jsme skončili v supermarketu a na ovocno-zeleninovém trhu. V supermarketu jsme vzali jen 2 balení sušenek a Miki si vzal 2 malá ochucená pití. Na ovocném trhu jsme nakonec nekoupili nic.

Cestou zpět na hotel se Dominika stavila v lékárně pro měřák okysličení krve. Všechny nás tipovala na dobře aklimatizované a že budeme mít mezi 85 a 82. Ona sama měla 95, Miki 91, já 96, což byl po Ivě druhý nejlepší výsledek – Iva měla 99. Docela masakr, na to, že je to tu jediná kuřačka. Nebo právě proto? Realita je taková, že kuřák prý má měření zkreslené a je nutné mu 5 až 10 % z naměřené hodnoty odečíst. Nejlepší byl tedy kdo? :-) Když měřili na obědě Nikolu, prý měl 45!

Na pokoji jsem si dala sprchu, umyla si vlasy a dopsala deník. Uvařili jsme si čaj ze zdejšího pytlíku a pořád v něm plavaly nějaké „chomáče“, z usazenin. Dojedla jsem svůj příděl řasy a snědla dnes koupené matcha sušenky.

Pro jistotu jsem dala dobít všechnu nutnou elektroniku, nafotila jsem si nové stránky deníku a zazálohovala jsem si fotky. Pak jsem si připravila věci na zítřek a šla spát.

2019-10-05 - Shigatse, Gyantso-la, New Tingri

Budíka jsme měli na 7:30, asi v 8:15 jsme snesli velké tašky na recepci a šli na snídani. Byla dost bohatá a v nabídce byly třeba i různé dortíky. Tomu se nedalo odolat :-). Tam jsme se dozvěděli, že budeme zase mít zpoždění, protože Nikola jede do nemocnice. Že to tak skončí mi bylo jasné už včera a to nejsem žádný odborník…

Památky: Čína/Tibet – Shigatse

Takže nás odvezli ke klášteru Tashi Lhunpo. Tsering nás odvedl ke vchodu, kde jsme si koupili vstupenky a přidal ke svému kamarádovi, který tu prováděl dvoučlennou skupinky – Američany. Sraz jsme měli domluvený na 12:00, takže jsme si klášter prošli nejprve s průvodcem a Amíky a pak trochu i sami. V klášteře bylo k vidění několik různých stúp a na mnoha místech také svastiky. Dnes je známe jako nechvalně proslulý nacistický symbol, ale v buddhismu je symbolem štěstí. V kapli Namgyel Lhakhang jsem zaznamenala fotku 9. Pančhenlamy Lozanga Thubtäna Čhökjho s jeho oblíbeným psem. V Serdung Sisum Namgyel je nejvýznamnější stúpa 10. Pančhenlamy, který byl posledním jasně identifikovaným. Ačkoli v 50. a 60. letech se nepodrobil nátlaku Číny a od roku 1964 byl vězněn a po propuštění pak roku 1989 za záhadných okolností zemřel. Roku 1995 byl nalezen 11. Pančhenlama, kterého ale Číňani odmítli uznat, dosadili svého kandidáta a ten původní za záhadných okolností zmizel a dodnes se neví ani jestli je ještě naživu… Ve vnitřních prostorách kláštera se smí fotit za poplatek, ale zcela absurdní byly požadované částky – 125 ¥ za běžný foťák a neuvěřitelných 1.800 ¥ za kameru. Přesto jsem něco málo „ulovila“, třeba právě fotku stúpy 10. Pančhenlamy.

Ve 12:00 jsme se ale dozvěděli, že sraz je posunut až na 13:00. Tak jsme se domluvili s Violou, Mílou a Lubošem, že obejdeme koru. Luboš šel nakonec napřed a šel velkou koru až k dzongu, my jen malou okolo kláštera. I tak ale byla úžasná, úplně bez turistů, plná Tibeťanů. Všude stovky modlitebních mlýnků a taky autentických malých chrámků a óm manter. A také psů, kteří se zde vyhřívali na sluníčku. Nebo je sem cosi přivedlo na poslední cestu – jednoho takového, který už svůj život vzdal, jsme také viděli. Z nejvyšší části kory byl úžasný výhled na celý klášterní komplex i na Shigatse. Na kamenech tam byly vytesány mantry nebo namalována božstva. A i výhledu na dzong jsme si užili.

Na konci kory jsme se prošli okolo obchůdků, ve kterých se prodávaly mnohé náboženské předměty. I ty modlitební papírky tu měli…

Když jsme se sešli před domluvenou restaurací, dozvěděli jsme se, že sraz je posunut na 14:00. Ostatní už seděli uvnitř v restauraci a byli po jídle. A strašně moc jim toho zbylo, takže prý to máme dojíst. Sedli jsme si k nim, dojedli polévku a další jídla a šli se trochu projít, protože odjezd se posunul na 14:30. Když jsme se tam sešli, dozvěděli jsme se, že až za 15 minut a pak znovu. Kdyby bývali hned ráno řekli, že se sejdeme ve tři, mohli jsme klidně jít až k dzongu a nějak smysluplně ten čas využít. Nemohli to vědět, ale dalo se to tušit, v těchhle zemích to tak prostě s časovými údaji chodí… Byla jsem dost naštvaná na takovou divnou organizaci a taky na sebe, že si tím nechám kazit náladu. Kdybych si bývala já blbá aspoň dala do batohu skicák, abych se zabavila, vždyť jsem mohla takový vývoj událostí tušit! Bus nakonec dorazil po 15:20 bez Dominiky. Tsering jen zjišťoval, jestli potřebujeme vyměnit peníze, ale nebyl schopen nám říct, kolik budeme ještě potřebovat. Tak jsme to nechali být, ono to nějak dopadne.

Řidič se šel najíst, Tsering za Dominikou. Když konečně všichni dorazili, nasedli jsme do busu a vyrazili na cestu.

Dominika nám cestou pověděla o Nikolovi. V nemocnici mu udělali všechna vyšetření, diagnóza je plicní edém, nečekaně. Připadám si jako chytrolín, ale včera jsem to říkala… Mohli mu ušetřit dost trápení a nám času. Prý mu dali kyslík, po kterém se mu dost ulevilo, a ještě vtipkoval, že „tady mají ten kyslík nějaký lepší“ :-). Nakonec ho hospitalizovali, ze Lhasy za ním vyrazil nový průvodce, ještě se mu musel vyřídit extra permit. Prý ho pustí v pondělí a s průvodcem se pak přesunou někam dolů a udělají mu individuální program.

Za Shigatse jsme stavěli na tankování, tak jsme si všichni odskočili na WC. Moje kabinka neměla dveře, ale čemu to vadí, na některých záchodech nejsou ani kabinky nebo přepážky. Tak na co dveře? :-)

Cestou jsme projížděli typickou měsíční krajinou, jedním menším průsmykem a podél cesty jsme pozorovali třeba i různé dopravní lanovky. Zastavili jsme na toaletu v místě, které je prý přesně 5.000 kilometrů od Šanghaje. A taky jsme projeli přes Gyantso-la, který má 5.248 m n. m. a ze kterého je super výhled na Himálaj. Bohužel jsme tu byli se soumrakem, takže už jsme nestihli výhledy na Mount Everest. Hřeben Himálaje byl ale i tak dechberoucí! Pak už zbývalo zdolat jen jeden checkpoint a dorazili jsme do Schegaru (Shogaru), takzvaného New Tingri.

První pokoj č. 108 měl rozbitý zámek na dveřích, tak jsme dostali 201.

Miki ještě došel za 20 ¥ koupit 5 l vody, já si dala sprchu, přebalili jsme tašky a dopsala jsem deník. Spát jsem šla chviličku před 23:00.

2019-10-06 - Pang-la, Mount Everest, Rongbuk

Budíka jsme měli na vražedných 5:40. Něco po 6:00 jsme snesli věci na recepci a došli si na snídaně. Takhle ráno se mi vůbec jíst nechtělo, takže jsem to do sebe nacpala pod tlakem.

Vyrazili jsme směr klášter Rongbuk a Everest Base Camp. Za prvním checkpointem jsme začali stoupat spoustou serpentýn do sedla Pang-la. Chtěli jsme tam být s východem slunce, což se tak nějak i povedlo.

Jak jsme vyjeli do sedla, otevřel se nám po levé straně úžasný výhled na hřeben Himálaje, kterému dominoval Mount Everest. Byl úžasně nasvícený vycházejícím sluncem. V sedle byla spousta vlaječek. Obloha vymetená, takže jsme si užili úžasné výhledy a udělali jsme strašně moc fotek.

Památky: Čína/Tibet a Nepál – Mount Everest

Pak jsme ještě vylezli do kopce nad sedlo, kde byla druhá vyhlídka. Výstup byl docela náročný a zdlouhavý, ale výhled shora stál za to. Navíc nás to docela zahřálo, protože venku byla fakt zima, na kamenech i vlaječkách byla jinovatka. Naštěstí sluníčko začalo taky trochu hřát.

Když jsme se všichni dost vynadívali, vyfotili, tak jsme zapadli do tepla do autobusu a sjeli na nižší vyhlídku. Tam už se pomalu začalo zatahovat, ale zase to vytvořilo jinou atmosféru. Sjezd ze sedla byl také krásný, ze serpentýn byly pořád výhledy na Himálaj.

Časem jsme zastavili, aby Dominika vyřídila věci okolo Nikoly, my si mezitím odskočili a já chvíli fotila zdejší floru, a zanedlouho jsme dojeli na parkoviště, kde nás donutili přesedlat do „eko busu“. Viděli jsme i tankovací pistoli, tak jsme pochybovali o zmiňované ekologičnosti, ale mohlo to jezdit na plyn.

Asi za 20 minut jsme dojeli ke klášteru Rongbuk, kde jsme vystoupili a Tsering nás dovedl ke stanu č. 14. Všichni se tam nějak snažili poskládat na takové velké postele, kde leží jeden vedle druhého. Na nás už nezbylo místo, takže máme s Mikim vlastní „postel“ vedle. Žolíka má Viola, která vyfasovala samostatnou lavici.

Dali jsme si jasmínový čaj a protože nás nebralo jen tak sedět, začala jsem psát deník. Ochutnali jsme čínské bonbóny a zanedlouho přinesli oběd. Všichni jsme měli totéž, tedy smaženou rýži. Dojedla jsem rychle, odložila talíř a ohlásila „První“, což všechny pobavilo. Včetně Tenzina a Tseringa. Stejné jídlo mělo být pro urychlení, ale po obědě si všichni odhlasovali 45 minut pauzu. Na Everest se hnaly mraky, tak jsme šli s Mikim na vyhlídku nad Rongbuk. Když jsme se vrátili do stanu, neměli jsme si ani kam sednout, protože na našich místech se napříč rozvalovala Iva. Takže jsme jí „omylem“ vzbudili, vystřelila odtamtud rychlostí blesku, ale později nám to dala sežrat, že všichni usnuli a jí jsme vzbudili. Tak asi kdyby spala na svém místě, kam si dala spacák, tak by jí nikdo nebudil, že…?

Na 14:30 byl domluven společných odchod, ale všem dost trvalo, než se vyhrabali ze spacáků. Společně jsme zamířili do kláštera Rongbuk, údajně nejvýše položeného na zemi. V hlavní místnosti meditovali mniši, jeden bubnoval na buben. Miki si tam s pomocí Tseringa nechal posvětit kámen s mantrou, který jsme koupili u Pelkor Chöde v Gyantse. Prošli jsme všechny prostory, smělo se tam i fotit, čehož jsme rádi využili. Venku nám pak Dominika rozdala vstupenky a na nás zbyla jen jedna. Když zjišťovala, jestli někdo nemá 2, přihlásila se Iva, že prý přece máme mít každý 2. Ááá.

Památky: Čína/Tibet – Rongbuk

Z Rongbuku jsme vyrazili na menší procházku se snahou zahlédnout Base Camp. Do něj ale od loňska turisti nesmí, takže nás pustili jen kousek za Rongbuk. Cestovka se samozřejmě nenamáhala program zájezdu po zavedení tohoto opatření upravit, takže v programu se stále nachází informace, že základní tábor navštívíme. My jsme o tomto omezení věděli z internetu, protože jsme si předem zjišťovali různé informace, ale pro mnohé ostatní to bylo nepříjemné překvapení. V mezičase se ale vyčasilo, takže výhled byl famózní. Udělali jsme spoustu fotek, abychom neriskovali, že se zase zatáhne. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsme tam všichni seděli na kamenech a dívali se na Everest. Strávili jsme tam spoustu času prostým sledováním Everestu. Pak jsme s Mikim sešli ještě ke druhému památníku, ostatní vyrazili zpátky.

U tábora byla cedule s nějakými informacemi v čínštině. Latinkou tam bylo jen „Panthera uncia“ a „Uncia uncia“ a fotka sněžného leoparda. Tak kde se schovává?!? Správně jde o irbise, irbise horského jinak také levharta sněžného. Reálně prý obývá plochu asi 1,7 milionu kilometrů čtverečních od Uzbekistánu až po Bhútán a na sever až po Mongolsko a Rusko, přičemž na této ploše žije něco mezi 4.000 a 6.500 jedinci. Pravda, minimálně třetina z nich žije na území Číny, respektive Tibetu, ale vidět ho by bylo neskutečné štěstí.

Chtěli jsme ostatní dohnat a jít s nimi koru, ale všimli jsme si cedule upozorňující na místní poštu. Málem bych na ní zapomněla! A to jsem o ní věděla už z domova a rozhodně jí chtěla navštívit. Hlava děravá… Tsering nám to potvrdil, takže jsme zamířili nejprve tam. Pošta měla otevřeno, jen pohledy neprodávali jednotlivě, ale jen v balíčku za 45 ¥. Je to tak drahé, protože v ceně je rovnou i poštovné pro všechny pohledy. Tak jsme si koupili jeden balíček, nechali si jeden pohledorazítkovat, pak jsme vyplnili adresu a pohled poslali. Nicméně ten do dne zveřejnění elektronické verze tohoto zápisku do naší domácí schránky nedorazil… :-(

Pak jsme vyrazili na koru. V její horní části jsme potkali Dominiku, která tam číhala na dobré světlo. Obešli jsme koru a pak ještě dlouho postávali nedaleko stanů a pozorovali Everest. Když mi začalo být chladno, šla jsem dopsat deník, ale Miki tam zůstal až do setmění.

Postupně jsme se ve stanu sešli všichni. Domluvili jsme se, že k večeři objednáme polévku a brambory. Pak jsme vyčkávali, až začne zapadat slunce, které krásně osvětluje Everest. Někteří z nás pak vyrazili na konec kory, odkud byl na Everest hezký výhled. Západ slunce byl rychlý, tak jsme udělali několik fotek, dlouho se dívali a pak vrátili do stanu.

Počkali jsme, až dostaneme večeři – každý polévku a podělili jsme se o brambory. Ještě jsem si odskočila na WC a převlékla se do spacího.

Spát jsme šli před 22:00 poté, co se někteří vystřídali ve čtení tibetských pohádek. Jsou to spíš takové bajky, takže se daly očekávat skoro až děsivé sny :-).