2004 - Egyptské šoky

Člověk cestující do Egypta jistě očekává obrovský kulturní a historický zážitek. Také já jsem byla plná očekávání, když jsem vystupovala z letadla na letišti v egyptském letovisku Hurghada. Již od samého počátku jsem si zde připadala jak v továrně na turisty. Po několika hodinách pobytu v této zemi mi začalo připadat, že všechno jsou jen dobře postavené kulisy... Stačí však jediný krok "špatným" směrem a budete šokováni tím, na co narazíte...

Po několika dnech pobytu pochopíte, že všechny místní speciality vám již hotel nabídnul a v dalších mnoha dnech se budete nuceně krmit dokola stále tím samým. Pokud nechcete strávit celou dovolenou na toaletě, již od samého počátku byste měli dodržovat nejpřísnější pravidla. Bezpodmínečně nutné je jíst pouze řádně tepelně opracované a ne příliš kořeněné jídlo. Jíst zeleninový salát nebo ovoce omyté vodou z vodovodu vůbec nedoporučuji. Kupovaná voda bude vaším denním chlebem a nejlepším kamarádem. Nakonec si touto vodou budete čistit i zuby... A přesto vám to nebude nic platné a poprosíte někoho z vašeho okolí, komu ještě není úplně špatně, aby sehnal průvodkyni, která vám doporučí zajít do lékárny a ukončit vaše trápení.

Na ještěrku, kterou najdete na posteli si na recepci nestěžujte, nejspíš by vás vůbec nepochopili. Oni vás totiž nepochopí ani když budete chtít vyměnit ručníky, opravit zámek u dveří nebo doplnit toaletní papír. A když v pokoji narazíte na myšku, která se pustila do vaší sušenky pracně dovezené z domova, prostě myš nechte, až se bude cítit nasycena a sama opustí pokoj škvírou pod dveřmi. Je to jen malá troška toho, co vás potká a určitě to nestojí za to, abyste se rozčilovali!

Proboha, hlavně na nikoho nekřičte! Nedivte se, že někoho o něco poprosíte a on dělá, že vás vůbec nezaregistroval. Buď to zařídí tak za 2 dny, nebo prostě po dvou dnech přijdete s prosíkem znovu. Když budete klidní a mírní, dočkáte se. Sice možná den před odletem, ale dočkáte.

Ono vůbec vyjít s místními lidmi není snadné. Pokud přijedete, je na vás podle bílé pokožky jasně vidět, že jste se ještě nerozkoukali. A jestli nemáte pevné nervy, v prvních dnech budete prodejci přinuceni ke koupi mnoha věcí, které nikdy nebudete ani za mák potřebovat. Ale rozhodně budete mít na co vzpomínat. Třeba na to, jak jste se hodinu snažili odněkud odejít a nakonec jste si koupili nějakou úplnou hloupost jen proto, aby vás ten otravný prodavač vůbec pustil pryč.

V Egyptě žije přes 75 milionů lidí, což je číslo téměř neuvěřitelné. Při troše pozornosti budete překvapeni, jak mladá je egyptská populace. Průměrný věk mužů i žen je neuvěřitelných 23 let. Je uchvacující, že při padesátiprocentní negramotnosti je v Egyptě nezaměstnáno pouze 8% obyvatel. Naučit se arabské písmo není vůbec žádná hračka, tak se negramotnosti nelze ani tolik divit, taky byste se to nechtěli učit. Krize nastává v okamžiku, kdy pochopíte, že text se píše a čte zprava doleva, ale číslice přesně obráceně! Negramotnosti však dává základ i zdejší chudoba.

I tato mladá egyptská populace je silně věřící. Na islám svádí mnohé své "rituály" a zvyklosti. Patří mezi ně třeba "obřízka". Zdaleka se nejedná o mužskou obřízku, kterou prováděli židové z hygienických důvodů. Jedná se o tzv. FMG, tedy Female Genital Mutilation. Často je nazývána "Faraónskou obřízkou", což je pro tuto oblast příznačné. Malým holčičkám nebo dospívajícím dívkám je střepem nebo kusem plechovky odstraněn klitoris, malé stydké pysky a část velkých, které jsou poté pomocí trnů sešity. Zůstává pouze nepatrný otvor na močení a odchod menstruační krve. Při svatební noci je žena naříznuta, často nožem a totéž podstupuje ještě mnohokrát, o porodu nemluvě. Že většina postižených umírá asi není třeba zmiňovat. Jakmile tuto informaci vstřebáte, pocítíte neuvěřitelný odpor. Brzy bude následovat informace, že toto podstoupilo přes 20 milionů egyptských žen. A jaký bude váš šok, když zjistíte, že se provádí vlastně jen proto, že neobřezaná dívka se nevdá. Taková dívka či žena prý nedokáže být svému muži věrná a je nečistá. Muži si tím tedy vlastně pouze pojišťují věrnost své ženy. Mladá egyptská generace tento rituál odsuzuje, ten se však přesto šíří dál...

Ženy vlastně v Egyptě mají jen malá práva. Nezahalenou ženu nepotkáte a pokud ano, je to turistka. Starší ženy chodí zahalené od hlavy až k patě a jediné, co z jejich těla uvidíte, jsou oči. Mladší generace děvčat nosí moderní oblečení, trička s krátkým rukávem i nepříliš dlouhé sukně, vždy však doplněné o nezbytný (a často krásný) šátek na vlasech. Žena-hlasatelka, kterou uvidíte v televizi, vás překvapí, ale v moderním Egyptě již ženy běžně pracují jako muži.

Kolik vynese mužská nebo ženská práce, to je ve hvězdách. Při obyčejné práci prý muž vydělá ročně neuvěřitelných 20 dolarů. Co je na tom pravdy, to se vám asi zjistit nepodaří. Ale nedívejte se do své peněženky – zaručeně tam máte víc... Neuvěřitelná chudoba a děti žebrající o jídlo (ne o peníze) vás asi také budou šokovat... Až zjistíte, že miliony zdejších lidí bydlí v domcích postavených z hlíny, se střechou ze slámy nebo kukuřičného šustí, budete se divit, proč jsou tito lidé stále usměvaví... Vedle takového domku najdete také obrovskou hromadu odpadků všeho druhu a na samém vršku tohoto "umělého kopce" se bude válet jedna neuvěřitelně vyhublá kráva. Alláh dal těmto lidem alespoň tři nové střechy do roka – úroda se totiž v Egyptě sklízí až 3x ročně, což je pro obživu zdejšího obyvatelstva životně důležité.

Balzámem na vaše nervy bude potápění v Rudém moři. Ne náhodou je Egypt cílem tisíců potápěčů. Překrásné korálové útesy, prapodivné rostliny i pestrobarevné rybky budete mít možnost spatřit i bez zkušenosti s potápěčským přístrojem. V Egyptě se nachází mnoho lokalit, kde se můžete věnovat oblíbené činnosti turistů - šnorchlování. Stačí se nechat houpat na hladině a podmořský svět budete mít jako na dlani. A když vás to přestane bavit, zkusíte se potopit a objevíte mořské sasanky i jedovaté korály. Pravidlo je jediné - nesahat! Pokud byste si chtěli přivést jakoukoli trofej, ať jako odvážlivci z potápění nebo nález z pláže, musím vás zklamat. Kvůli zachování podmořské fauny a flory je vývoz korálů přísně zakázán. Nemluvím však o velkých kusech korálů, ale i o kouscích velikosti nehtu. Zákaz vývozu se vztahuje dokonce i na mušle - tolik oblíbený suvenýr z dovolené. A pokud nechcete na letišti zaplatit těžké peníze za ten kousek, který vám beztak zabaví, radši to ani nezkoušejte. Ačkoli... jsou i tací, kteří prošli...

Krutost pobytu pocítíte v okamžiku, kdy se rozhodnete absolvovat jednodenní výlet z Hurghady do Káhiry. Odjezd v jednu po půlnoci je sám o sobě hrůzou. Že vám v hotelu zapomenou připravit balíček s jídlem, vás asi nepřekvapí, ale že vás zapomenou i vzbudit...! Co si v této zemi neuděláš sám, to nemáš, takže budík doma rozhodně nenechávejte!

Samotná Káhira vás uchvátí. Nejen svou rozlehlostí a počtem obyvatel - v Káhiře žije oficiálně asi 15 milionů obyvatel. Kolik jich je ve skutečnosti však nikdo neví, střídmé odhady udávají 8 milionů, ty pesimistické dokonce něco ke 30 milionům. Každý rok vzroste počet obyvatel v Káhiře o půl milionu a na jeden kilometr čtvereční zde připadá neuvěřitelných 100.000 lidí. Pro znásobení dojmu z těchto čísel si stačí uvědomit, že se bavíme o rozdílu asi tolika milionů obyvatel, jako má jedna Česká a dvě Slovenské republiky dohromady.

Jelikož tato masa lidí se pokouší po Káhiře všemožnými způsoby pohybovat, zaznamenáte jeden velký chaos. Jako středoevropana vás nesmí ani napadnout, že byste zkusili v Egyptě řídit. Ono by nebylo jednoduché to zařídit a pak ani za volantem vydržet. V Káhiře je běžné, že na tříproudé silnici jede šest aut vedle sebe a mezi tím vším ještě kličkují troufalci na mopedech a středověk pamatujících bicyklech. V tomto chaosu má podle nepsaných pravidel přednost ten, kdo je větší, ten, kdo jede rychleji a také ten, kdo víc troubí. Značky a semafory k tomu nejsou potřeba. Životní újma vám hrozí ale i v případě, že se pokusíte přejít silnici. V Egyptě totiž není přikázáno v noci svítit, takže velká většina aut jezdí po osvětlených silnicích bez rozsvícených světel. Takové auto můžete sakra snadno přehlédnout...

Cílem vašeho výletu do Káhiry bude nepochybně Egyptské muzeum, kam se touto dopravou musí váš řidič procpat, a také pyramidy v Gíze. Bez nich by snad ani návštěva Egypta nebyla možná. Historie Egypta vás vskutku ohromí, ať chcete nebo ne. Monumentálnost pyramid i Sfingy je nediskutovatelná. Jelikož se však jedná o turisticky atraktivní místo, nebudete mít kvůli množství turistů a prodejců ani okamžik klid. Pokud prodejcům neodoláte, odvezete si tašku "suvenýrů" nebo skončíte na velbloudovi uprostřed pouště. Prodejcům se nevyhnete, turistům ano... Buď budete u pyramid před svítáním nebo po setmění a ani tehdy není jisté, že zde bude málo lidí. Je neuvěřitelné, že i za samého poledne obíhají pyramidy tisíce fotekchtivých lidiček. Průvodce vám na procházku kolem pyramidy dá maximálně půl hodiny. Základny pyramidy měří cca 250 metrů a pokud chcete něco nafotit, něco natočit a něco vidět, brzy zjistíte, že ujít ten kilometr za takovou dobu prostě nejde. Po dvaceti minutách se budete nacházet na opačné straně pyramidy, než je váš autobus...

Možná budete mít možnost navštívit také vnitřek pyramidy. Je to nezapomenutelný zážitek, který však zdaleka nemohu všem doporučit. Koupíte si lístek, budete zkontrolováni, že nemáte u sebe foťák a pak budete vpuštěni do úzké, nízké a poměrně prudce se svažující chodby. Pomalým krokem v hlubokém předklonu se budete nořit do hloubky pyramidy. Pokud očekáváte, že se v podzemí ochladíte, zklamu vás. Vždyť pyramidy stojí již tisíce let na vyprahlé poušti! Takže v pyramidě je jako v sauně... Nemusíte trpět nízkým tlakem ani klaustrofobií a přesto se vám již po několika krocích zatmí před očima. Pocítíte na sobě nejen vlhkostí nasáklé tričko, ale také v plicích tíhu zdejšího nevětraného vzduchu. Vše podtrhne naprostý nedostatek prostoru a vědomí milionů tun kamene nad vámi. Zatoužíte podzemí pyramidy opustit, ale nic nejde tak rychle, vždyť do té chodby se dva lidé vedle sebe nevejdou! A tak čekáte, až se chodba uvolní a doufáte, že pokud se vaše tělo rozhodne omdlít, stane se tak až venku. Vůbec totiž nechápete, jak by vás odtud dostali ven...

Vzhledem k domluvám vaší cestovní kanceláře s nejrůznějšími výrobci budete mít jistě také šanci uvidět výrobu papyru nebo parfémů. Pochopitelně to není zadarmo a také zde vám bude nabízeno zaručeně kvalitní zboží, které potřebujete. Po krátké chvilce pobytu v takové výrobně vás začne zajímat, co z toho ta cestovka asi má...

Jestli existuje místo, kde kvete obchod a vydělávají se velké peníze, je to Údolí králů nedaleko Luxoru. Ve zdejších hrobkách je přísný zákaz focení. V dobách digitálů a mobilů s foťákem to není na překážku. A když už vás náhodou ten hlídající stařík uvidí, máte dvě možnosti - buď se mu ztratíte v davu, což jsem praktikovala já, nebo prostě drobným bakšišem zákaz focení anulujete. Stařík vám pak ukáže dokonce různé zajímavosti a nechá vás v klidu fotit. A mezi tím vším zpacifikuje dalších pět fotekchtivých turistů...

Tíha okamžiku na vás dolehne také u chrámu královny Hatšepsovet. Na prostranství před chrámem bylo roku 1997 postříleno několik desítek turistů. Budete zde tedy pod drobnohledem četných uniformovaných mužů.

Pokud za dobu svého pobytu v Egyptě porozumíte zdejším lidem, zvyklostem i kultuře, odvezete si zážitky na celý život. Návštěvu Egypta vám nechci znechutit ani vás od ní odradit. Poznáte zde tolik nových věcí, na které byste nikde jinde na světě nenarazili, že si dovolenou v Egyptě prostě nemůžete nechat ujít. Ač je to divné, pobyt v Egyptě mi přinesl zážitky na celý život - a rozhodně ne špatné...