2013-01-27 - Jizerské hory

O víkendu byla moc velká zima i na sezení doma u topení, takže vyrazit na hory by byl trochu nerozum. Tak jsem zůstala zalezlá u toho topení a zimu jsem si vytvořila... ;-)

There was too cold at the weekend to sit at home with heating and a trip to the mountains would be a little unreasonable. So I stayed at the heating and I created the winter myself... ;-)


Včera jsem udělala stránku "Jizerské hory" s fotkami, které jsou už skoro 9 let staré. Jsou z Jizerek, z Albrechtic, kde jsme tehdy (zase) strávili týden, který jsme si vylepšili lyžováním v Bedřichově a na Severáku. Kromě fotek a vzorovaných papírů jsem na stránku použila také různé výseky, vločkové samolepky, knoflíčky, šití a v pravém dolním rohu jsem se vyřádila s vločkovými razítky.

Yesterday I created the layout "Jizerské hory" ("Giant Mountains") with photos that are almost 9 years old. They are from Giant Mountains, village Albrechtice where we had spent a week. We skied on Tanvaldský Špičák and we on the ski-trip in Bedřichov and Severák. I used photos (of course), patterned papers, also various cuts, snowflake stickers, buttons, sewing and in the bottom right corner I had fun with flake stamps.