Sokolí vrch

Sokolí vrch je hora dosahující výšky 506 metrů nad mořem, která leží v Českém Středohoří, nedaleko národního parku České Švýcarsko mezi Děčínem a obcí Dobrná. Na vrcholu je hranice katastrů děčínské čtvrti Folknáře, obce Dobrné a Ludvíkovic.

Na vrcholu Sokolího vrchu zahájila společnost T-Mobile roku 2003 výstavbu rozhledny, která byla dokončena v roce 2004 a slavnostně zpřístupněna veřejnosti 1. května 2004 u příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie.

Rozhledna je 51 metrů vysoká a na kruhovou vyhlídkovou plošinu ve výšce 31,145 metru vede 162 schodů. Hlavní konstrukce rozhledny je betonová a tento centrální sloup obíhá točité ocelové schodiště.

Z rozhledny je výhled na Bezděz, Bukovou horu, Děčín, Jedlovou, Ještěd, Říp, Děčínský Sněžník, Studenec či drážďanský televizní vysílač. Za dobré viditelnosti je vidět dokonce i Sněžka. Rozhledna slouží zároveň jako telekomunikační stožár.

Rozhledna je dostupná i autem. Od železničního nádraží v Děčíně je to k rozhledně asi 4,5 kilometru po zelené turistické značce. Z obce Dobrná se lze k rozhledně dostat taktéž po zelené. Tato trasa je dlouhá asi 1,5 kilometru.