Kohútka

Kohútka je malebné místo na hřebenech Beskyd – Javorníků, které tvoří přirozenou hranici mezi Českou a Slovenskou republikou. Kohútka leží u samé hranice se Slovenskem.
Nachází se zde lyžařský areál s několika sjezdovými tratěmi. Leží v nadmořské výšce 715 – 913 metrů. Celkem 7 vleků zde obhospodařovává jednu svižnou černou sjezdovku Velká Kohútka a tři červené nazvané Babská, nejdelší sjezdovka Runda a Seník. Nachází se zde i čtyři modré sjezdovky pro začátečníky – Barborka, Malá Kohútka, Ski škola a Spartak. Jako modrá je občas označována i sjezdovka Seník. Kvalitní lyžování zajistí umělé zasněžování i pravidelná úprava.
Poněkud komplikovanější je zde příjezd. Automobilem je Kohútka přístupná jak ze České republiky, tak ze Slovenska. Výjezd na hřeben je po nové, ale úzké silnici. Doprava je proto řízena kyvadlově pomocí semaforů nebo obsluhy. V zimě není výjezd možný bez sněhových řetězů. Na hřebeni se nachází parkoviště. Parkování je možné i u dolního semaforu, ale odtud je komplikovaný především nástup k vlekům, jelikož je nutné využít skibus. Příjezd je možný také hromadnou dopravou. Do stanice Nový Hrozenkov lze dojet vlakem a odtud je nutné dále pokračovat autobusem nebo na kole či pěšky 6 kilometrů po modré značce až na autobusovou točnu ve Vranči. Odtud pokračuje dále 3 kilometry modrá značka a následně na Kohútku žlutá.
Kohútka je skvělým výhozím bodem pro zimní i letní hřebenové túry, které umožňují výhled na Beskydy, Jeseníky, slovenskou Malou a Velkou Fatru, Martinské hole a Kysuce.
Nejznámější stavbou je horská chata Kohútka, která leží v nadmořské výšce 913 metrů. Chata byla nákladně zrekonstruována a nyní slouží jako ubytovací zařízení i restaurace pro turisty. V hlavní budově se nachází několik pokojů s vlastním sociálním zařízením. Standardním vybavením je také připojení na Internet a televizor. V teplých měsících roku je možné k ubytování využít také srubové chaty v okolí hlavní budovy. Jejich součástí je samozřejmě vlastní sociální zařízení. K dispozici jsou také dva bazény, gril, klubovna, kuželky, sauna, stolní tenis a malá tělocvična.
Na konci 60. let 20. století přišel doc. Dušan Charvát s nárhem postavit na Kohútce horskou chatu. Roku 1971 byla stavba chaty Technoložka zahájena. Výstavbu prováděli převážně studenti a zaměstnanci Fakulty technologické. Chatu využívala i dcera doc. Charváta olympijská medailistka ve sjezdovém lyžování Olga Charvátová. Po vzniku Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně byla chata převedena z vlastnictví fakulty na univerzitu. Od té doby je známá pod názvem Chata VUT a slouží studentům i zaměstnancům všech fakult Univerzity Tomáše Bati.
Dalšími stavbami na hřebeni je chata Javorka, služebna horské služby, chata Spartak a horský hotel Portáš.