Bozkovské dolomitové jeskyně

Unikátní jeskynní prostor Bozkovských jeskyní se nachází v kopcovité podkrkonošské krajině, nedaleko městečka Bozkov, které leží 4 kilometry od okresního města Semily. Přístup k jeskyni je pěšky po modré turistické značce z parkoviště na okraji obce. Bozkov nebo od autobusové zastávky Bozkov na trase Semily - Vysoké nad Jizerou nebo ze železniční zastávky Jesenný na trati Železný Brod - Tanvald.
Vchod do jeskyně odkryli dělníci při těžbě dolomitu v malém vápencovém lomu 1 kilometr na sever od Bozkova ve čtyřicátých letech 20. století. První jeskynní prostory byly objevovány od roku 1947. Podzemní systém puklinovitých chodeb, zčásti zatopených vodou, byl objeven teprve po dvouletém průzkumu v roce 1957 bozkovskými jeskyňáři Kurfiřtem, Tichánkem a Dolenským, kterým se podařilo prokopat balvanitým závalem do části Staré jeskyně nazývané Bludiště a objevit vstup do Jeskyně překvapení.
V roce 1958 objevili speleologové Krasové sekce Společnosti Národního muzea v Praze F. Skřivánek a K. Valášek podle výsledků geologického a geofyzikálního průzkumu další podzemní prostory - Novou jeskyni. V této jeskyni bylo objeveno největší podzemní jezero v Čechách v 24 metrů dlouhém a 14 metrů vysokém Jezerním dómu.
Jeskyně byla zpřístupněna v roce 1968 po vyražení štoly spojující Starou a Novou jeskyni a snížení hladiny podzemního jezírka o 5 metrů.
Bozkovské dolomitové jeskyně tvoří labyrint podzemních chodeb a dutin, uložených nehluboko pod povrchem země. Jejich charakteristickou a ve zpřístupněných částech ojedinělou výzdobou jsou křemenné římsy a lišty, vystupující ze stěn a stropů. Voda okyselená okolními horninami vytvořila tyto voštinovité a síťovité struktury, krajkové ozdoby a police. Některé dutiny jsou vyplněny i krápníkovou výzdobou, kterou tvoří vedle klasických útvarů i zajímavé excentrické krápníčky. Unikátem jsou vláknité a keříčkovité krápníčky.
Překrásný pohled tvoří podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou.
Návštěvní okruh je dlouhý 1040 metrů s převýšením necelých 20 metrů. Prohlídka trvá 40 minut. Teplota vzduchu 7,6 stupňů Celsia.