Jihoafrická republika - Blyde River Canyon

Blyde River Canyon, tedy Kaňon řeky Blyde, je přírodní útvar nacházející se v Jihoafrické republice v provincii Mpumalanga. Tvoří severní část Drakensbergu, tedy Dračích hor. Kaňon je součástí přírodní rezervace Blyde River Canyon Nature Reserve jinak zvané také Blyderiverspoort Nature Reserve.

Oblast pojmenoval roku 1844 Hendrik Potgieter, který sem přišel při hromadné migraci Búrů z Kapska do vnitrozemí. Slovo „blyde“ znamená v holandštině „radost“ nebo „štěstí“.

Kaňon je asi 25 kilometrů dlouhý a průměrně 750 metrů hluboký. Nejvyšším bodem kaňonu je 1.944 metrů vysoká hora Mariepskop. Naopak místo, kde řeka opouští kaňon, má nadmořskou výšku pouze 561 metrů. Výškový rozdíl je tedy 1.383 metrů, což z něj činí třetí nejhlubší kaňon na světě. Většina skalních útvarů je tvořena červeným pískovcem.

V severní části kaňonu byla vybudována přehrada Blyderiverpoort Dam, jejíž hladina při plném napuštění leží v nadmořské výšce 665 metrů.

Typickým skalním útvarem kaňonu jsou nedaleké Three Rondavels, což jsou tři velké kulaté skály se zatravněnou špičkou připomínající rondavely, tedy typická obydlí domorodců. Názvy jednotlivých vrcholů jsou odvozeny od tří znepřátelených manželek náčelníka Maripiho – Magabolle, Maseroto a Mogoladikwe. Na Tři rondavely je pěkný výhled například z vyhlídky World’s End, tedy Konec světa.

O něco jižněji se nachází přírodní úkaz Bourke’s Luck Potholes (Jámy šťastného Bourkeho) u soutoku řek Blyde (Radostná řeka) a Treur (Smutná řeka). Jde o velké prohlubně vzniklé vymletím měkčích hornin na dně kaňonu. V časech zlaté horečky se v nich po opadnutí vody dalo najít velké množství zlata. Právě po zlatokopovi Tomu Bourkovi, který zde zlato objevil, jsou pojmenovány. Je na ně pěkný výhled z mostů, které kaňon překlenují.

V jižní části přírodní rezervace najdeme několik vyhledávaných míst. Mezi nimi například vyhlídku Wonderview, tedy Pohled divů, nebo God’s Window, tedy Boží okno. Dnes jde o plošinu s výhledem do 700 metrů hlubokého údolí, přes které je za dobrého počasí vidět až na hory Lebombo ležící na hranicích s Mozambikem. Nedaleko městečka Graskop se nachází dominantní křemencová skála Pinnacle (Vrchol).

V rezervaci je i řada vodopádů. Největším z nich je Kadishi waterfall, který je vysoký 200 metrů. Z ostatních jmenujme například Berlin Falls, Lisbon Falls nebo Graskop Falls.